تعمیر چیلر

 

 

 

تعمیر چیلر : چرا و چگونه!؟

 

هيچگاه در شمال يا جنوب كشور كولر آبی نمی بينيم اما در تهران اكثر خانه ها از كولر آبی استفاده می كنند دلیل چیست؟
برای پیشگیری از نیاز به تعمیر چیلر چه راه‌کارهایی وجود دارند؟
صرف هزینه برای تعمیر چیلر چه مزایایی  می‌تواند از لحاظ اقتصادی و صرفه جویی انرژی به همراه داشته باشد؟
شناخت انواع چیلر چه تاثیر سودمندی بر تعمیر چیلرها دارد؟
افرادیکه به تعمیر چیلرهایمان می‌پردازند نیاز است چه دانش و مهارت هایی داشته باشند (تئوری و عملی)؟
5 راه برای ارتقا بهینه‌سازی عملکرد چیلرها وجود دارند، کدامند؟
در این مقاله سعی شده است تا حد امکان سوالات متداولی که در حوزه تعمیر چیلر (توصیه هایی برای نگهداری بهتر این سیستم‌ها، در صورت برخورد به چه علائمی نیازمند تعمیر چیلر هستیم) وجود دارد را پاسخ بدهیم.
مشاوران متخصص و تعمیرکاران چیلر شرکت آرسان سرویس در خدمت شما عزیزان می باشند.

 

تماس با ما

 

اهمیت تعمیر چیلر

تعمیر چیلر از جمله خدمات فنی پر تقاضاست. این امر به آن علت است که عملکرد خوب چیلر نقشی اساسی در افزایش راندمان دستگاه ها و کاهش هزینه های استهلاک دارد. تعمیر چیلر و بهینه سازی عملکرد آن در دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

چیلر اغلب نمایانگر بیشترین بار الکتریکی موجود در دستگاه است اما با این حال گاهی تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می گیرد و کارایی آن کاهش می یابد. در نتیجه کاهش کارآمدی چیلر خصوصا وقتی به نگهداری و تعمیر چیلر به صورت پیشگیرانه توجهی نشده باشد، راندمان دستگاه پایین می آید و ای بسا هزینه های سنگین تری نسبت به اقدام به موقع برای تعمیر چیلر روی دستمان بگذارد.

با پیشرفت تکنولوژی و تولید چیلرهای گریز از مرکز و مغناطیسی، خدمات تعمیر چیلر نیز وارد فاز تازه ای شده است. راهکارهای نگهداری چیلر نیز به روز شده اند که به برخی از آن ها در ادامه اشاره خواهد شد.

 

تعمیر چیلر در تهران با آرسان سرویس

آرسان سرویس در سراسر تهران نماینده و تعمیرکار چیلر حرفه ای دارد و پس از تماس شما تعمیرکار منطقه خودتان به محل اعزام می شود تعمیر چیلر به دلیل تنوع در برند و مدل ، یکی از خدمات تخصصی و بسیار مشکل در شغل تعمیرکار تجهیرات سرد کننده به شمار می رود.

و ما مفتخریم که در تهران با در اختیار داشتن تعداد زیادی تعمیرکار و نمایندگی می توانیم تمامی برندهای چیلر ایرانی و خارجی راه اندازی و تعمیر نماییم.

ما در راه اندازی و تعمیر چیلر بهترین هستیم!

چرا متخصصان آرسان سرویس برای تعمیر چیلر توصیه می شوند:

 1. هزینه کمتر: ما نمایندگی تعمیرات چیلر برندهای معتبر هستیم و قطعات اصلی را با نرخ شرکتی محاسبه می کنیم و به شما فاکتور خدمات ارائه می دهیم.
 2. استفاده از متخصص: تمامی خدمات راه اندازی و تعمیر چیلر در آرسان سرویس توسط متخصص تعمیرکار چیلر صورت می گیرد و کارشناس برند خودتان به محل اعزام می شود.
 3. تعمیر چیلر به صورت کاملا حرفه ای: راه اندازی ، عیب یابی و تعمیرات چیلر در محل شما و در همان روز انجام می شود و این امر به صورت کاملا اصولی انجام میشود و نیازی به مراجعه مجدد تعمیرکار چیلر نمیباشد.

 4. تعمیر چیلر برندهای معتبر: ما در آرسان سرویس تعمیرات چیلر تمامی برندهای معتبر را با استفاده از قطعات اصلی و فابریک برای شما انجام میدهیم
 5. تعمیرات چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک در اسرع وقت بدون معطلی همراه با قطعات اصلی و اورجینال

 6. تعمیر چیلر در اسرع وقت با قطعات اصلی یکی از خدمات آرسان سرویس است که به جهت راحتی مشتریان و رهایی از دردسرهای قطعات بی کیفیت دستگاه اصلی ارائه می شود. ما خدمات پس از فروش برندهای ایرانی و خارجی معتبر را در ساختمان شما ارائه مینماییم.

 7. در زمان تعمیر چیلر و تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی مورد آزمایش و عیب یابی قرار می گیرد و ایرادهای موجود رفع می شوند. همچنین در صورتی که قطعه ای سوخته باشد خدمات تعویض و یا تعمیر قطعه برای شما انجام می شود.

 

 

چه زمانی برای سرویس و تعمیر چیلر اقدام کنیم؟

زمانی نیاز به تعمیر چیلر دارید که یکی از مشکلات زیر در روند خنک شدن مشکلی پیش بیاید.

 • قطع و وصل کمپرسور چیلر در حال کار
 • ایراد در خنک کردن محیط
 • چیلر خوب خنک نمی کند
 • برج خنک کننده کار نمیکند
 • تابلو برق اررور می زند
 •  چیلر صدای ناهنجار و غیر طبیعی میدهد

 

 • فن کندانسور چیلر  شکسته است
 • فن برج خنک کننده شکسته است
 • چیلر روشن نمی شود
 • چیلر به خوبی خنک نمیکند
 • گردش آب چیلر قطع شده
 • چیلر ناگهان خاموش می شود

 

چیلر چیست؟

چیلر یکی از دستگاه های تهویه مطبوع جهت ایجاد برودت بر اساس عمل تراکمی و یا جذبی یک مایع می‌باشد، که تفاوتش با کولر گازی در توان و ظرفیت بسیار بالای و سیستم پیچیده‌‌ی آن است، و نیازمند تعمیر چیلر و چک آن‌ها بصورت منظم است.

کاربرد چیلرها بیشتر در مکان های صنعتی یا مکان های بزرگ مسکونی است و مینی چیلر یا چیلر خانگی در آپارتمان استفاده می شود.


چیلرها به دو دسته کلی چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم بندی می شوند، که وابسته به داشتن یا نداشتن کمپرسورها می‌باشند.

 

انواع چیلر

برای تعمیر چیلر باید با انواع چیلر و قطعات به کار رفته در آن و تفاوت چیلر تراکمی و جذبی آشنا باشیم.


چیلر تراکمی:

چيلرهاي تراكمي آبي در مناطق خشك مورد استفاده وچيلرهاي تراكمي هوايي در مناطق مرطوب كه امكان استفاده ازبرج خنك كن دراين مناطق به دليل رطوبت بالا وجود ندارد، کاربرد دارند که در تعمیر چیلر و نصب آن دقت به این موارد ضروری است.


از چهار جزء اصلي كه شامل كمپرسور، كندانسور، اواپراتور و شير انبساط مي باشد تشكيل شده اند.

گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم شده، سپس به کندانسور وارد شده، توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباطند می گردد، سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود.
چیلر تراکمی در دو نوع رفت و برگشتی و اسکلرو موجود می‌باشند.

چیلر جذبی:

برخی براین باورند که مخترع اولين چيلر جذبي مايكل فاراده انگليسي بوده كه درسيكل خود از كلريد نقره به عنوان جاذب وازآب به عنوان مبرد استفاده كرده است .

برای تعمیر چیلر دانستن طرز عملکرد چیلر جذبی مفید است. طرز عملکرد بدین است که از جذب کننده) (Absorber) بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب) و مولد حرارتی (ژنراتور) (آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود) بجای کمپرسور استفاده می گردد. در تعمیر چیلر باید دقت شود رایج‌ترین خنک کننده سیستم لیتیوم برماید است. لیتیوم بروماید در چیلر خورندگی بسیار بالایی دارد و در صورت عدم تعمیر چیلر و نگهداری مناسب، می‌تواند عمر مفید دستگاه را کم کند.


بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در اواپراتور که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای  تبخیر گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد سپس بخار آب ایجاد شده در اواپراتور به جذب کننده منتقل می گردد.

چیلر جذبی در دو گروه موجودند:

 1. تک اثره: شامل سه دسته تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ ( دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم ( دمای زیر۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) می‌باشند
 2. دو اثره: شامل دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم هستند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کامل‌تری می‌باشند.  COP در بهترين شرايط كاركرد خود عددي ما بين 1.1 تا 1.4 مي باشد.
  در تعمیر چیلرها باید دقت شود کار چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی (برق) می باشد.

برتری چیلر های جذبی نسبت به چیلر های تراکمی:

 1. لرزش و صدای چیلر جذبی کم است در مقایسه با تراکمی.
 2. چیلر جذبی در مقایسه با تراکمی  قطعات متحرک کمتری دارند و پمپ های چرخشی داشته که باعث می شود میزان خرابی کمتر شود بنابراین تعمیر چیلر جذبی کمتر از تراکمی است.
 3. در چیلرهای جذبی مصرف برق بسیار کمتر است زیرا از انرژی حرارتی به جای برق برای تولید سرما استفاده می کنند.

 

آشنایی با تعمیر چیلر

تعمیر چیلر ساختمان جزء تخصصی ترین و حساس ترین نوع تعمیرات ساختمان محسوب می شود، زیرا تجهیزات موجود در این سیستم‌ها دارای قیمت بالایی هستند.

برای تعمیر چیلر باید با کارکردها و قطعات به کار رفته در آن‌ها آشنا باشیم.

 

تعمیر چیلر شامل موارد زیر می‌باشند:

 

 • عیب یابی برقی و مکانیکی تجهیزات
 • شارژ گاز چیلر
 • نشت یابی و رطوبت زدایی تجهیزات
 • تست نشتی گاز و در صورت نیاز جلوگیری از نشتی
 • شستشوی لوله های داخلی چیلر و تمیز کردن فیلترهای چیلر
 • تعویض فیلتر و روغن کمپرسور
 • رسوب زدایی و اسید شویی کندانسور
 

 

از آن جایی‌که تعمیر چیلر نیازمند دانش تخصصی و علم بر دانش تهویه مطبوع است، که جزو پیچیده‌ترین مبحث تعمیر چیلر می‌باشد، بنابراین تعمیر چیلر باید توسط افراد خبره و مسلط به تهویه مطبوع انجام گردد.
تعمیر چیلر یکی از پیچیده ترین قسمت های نگهداری می باشد که تسلط به تمام قسمت های اعم از مکانیک و الکتریکال لازم دارد که در نتیجه آن تشخیص خرابی و تعمیر چیلر با دقت بیشتری صورت پذیرد.

تعمیر چیلر تهویه مطبوع مربوط به چیلر هایی میشود که برای خنک کردن محیط استفاده میشود.

 

 

در ادارات، مجتمع های تفریحی و مکان های عمومی سربسته بزرگ جهت خنک کرد آب داخل هواساز و فن کوئل و... چیلر مرکزی وجود دارد که وظیفه خنک کردن آب در گردش را بر عهده دارد. و تعمیر چیلر مراکز تجاری معمولا قبل از شروع گرما میبایست شروع گردد و دستگاه آماده راه اندازی باشد.

 

درصورتی‌که علائم زیر را در سیستم دیدید نیازمند تعمیر چیلر هستید:

برفک کمپرسور، استارت نخوردن کمپرسور، کارکردن دائمی کمپرسور، سیستم سرمایشی ساختمان به اندازه کافی خنک نمی کند، اتصالی برق و...

برای تعمیر چیلرها باید تعمیرکاران توانایی ها و اطلاعات زیر را داشته باشند:

شناخت مفاهیم مکانیکی شامل نصب و تست انواع مبدل‌های حرارتی، ترموديناميك (تبخير، تقطير، اشباع، تـصعيد، نقطـه های جـوش، گرمـای نهـان تبخيـر، گرمـای نهـان تقطيـر، گرمـای ويـژه ، سابكولينگ و سوپرهيت(، مبانی تبريد، انتقال نيرو و فشار، شناخت مدار و قطعات مكانيكی چيلرهای تراكمی، انواع حركت و فرمولهای آن‌ها، انواع كندانسور و اواپراتور و نحوه تست آنها و... برای سرویس و تعمیر چیلرها لازم است.
توانا در سرويس و شستشوی اجزا چيلر تراکمی، بررسی عملكرد چيلر و تهيه برنامه و چک ليست‌های نگهداری آن، توانایی  انتخاب، نصب و تست انواع كنترل كننده‌های چيلر تراكمی مناسب نسبت به فضای موجود، تعويض و شارژ روغن كمپرسورهای چيلر، انجام انواع عايق‌كاری مبدل‌های صفحه ای چیلر و...
اگر تعمیر چیلر به صورت غیر اصولی و غیر کارشناسی انجام گردد باعث آسیب های غیر قابل جبران و هزینه های بسیار زیادی به چیلر می گردد.

 

 

 

افرادی‌که به تعمیر چیلر مشغول‌اند

متاسفانه در حال حاضر در بازار افرادی سودجو وجود دارند که ادعای تعمیر چیلر را می کنند، حتی داشتن مدارک فنی حرفه ای چندان قابل استناد نیست، چرا مدت یادگیری سال ها تلاش لازم دارد و دوره های کوتاه مدت کاربردی ندارند تا زمانی‌که دست به آچار و حرفه‌ای شوند، زیرا ممکن است آسیب و خسارت جدی به تجهیزات پرهزینه بزنند

 

 

خدمات تعمیر چیلر حرفه ای

 

چیلر هوایی خنک و مطبوع برای ما فراهم می کند، این هوای خنک باید ‌خنک کننده ای داشته باشیم این خنک کننده چیلر نام دارد و در کارخانجات صنعتی نیز برای پایین اوردن دمای محصول و یا تجهیزات تولید کننده محصول از چیلر ها استفاده میکنند، بنابراین تعمیر چیلر صنعتی بسیار با اهمیت می باشد ؛ امروزه برای ساختمان های مسکونی ، ادارات و مرکز خرید ها نیز  به خنک کننده ای نیاز داریم که بتوان تمامی محیط داخلی را خنک کنیم  که وظیفه چیلر خنک کردن آب در گردش است و توسط فنکوئل و هواساز دمای محیط را کاهش میدهد تعمیر چیلر تراکمی که در مرکز تجاری کار میکند طبق برنامه ریزی باید صورت گیرد تا گردش هوای خنک ساختمان مختل نشود.

برای استفاده از چیلر نیاز به زیر ساختی مثل پمپ گردشی و توزیع کننده برودت یا همان فنکوئل و هواساز میباشیم،  چیلر در موتورخانه ساختمان و یا پشت بام نصب میشود و جهت بهره برداری می بایست از افرادی آشنا به دستگاه استفاده شود که این امر جهت صحت عملکرد چیلر بسیار با اهمیت می باشد، تعمیر چیلر شامل مواردی میشود که از بخش های مختلف تشکیل شده است، چیلر از لحاظ مصرف انرژی در دو نوع تراکمی و جذبی طبقه شده است و ما در اینجا به تعمیر چیلر تراکمی خواهیم پرداخت.تعمیرات چیلر تراکمی شامل تعمیرات کمپرسور ، اصلاح مدار فرمان الکتریکی و قدرت ، عیب یابی و یا اصلاح مدار کنترلی plc ، تعویض کندانسور و یا اواپراتور چیلر در صورت نشتی بودن هریک یا هردوی آنها، سرویس ، تعمیر یا تعویض شیر انبساط می باشد.تعمیر چیلر تراکمی معمولا پس از بهره برداری غیر اصولی اتفاق می افتد و جهت تعمیر چیلر حتما باید از افراد مجرب تحصیلکرده کمک بگیریم که از این طریق میتوان سلامت چیلر را تضمین کنیم.

خدمات تعمیر و نگهداری چیلر حرفه ای

 تعمیر نگهداری پیشگیرانه مهمترین امر در راستای بهره برداری و راهبری سیستم می باشد، بدین معنی که با نگهداری منظم و طبق برنامه از خرابی های احتمالی و خسارت جلو گیری  می شود.

 تعمیرکار چیلرمعمولا افراد مختلف و مهندسین مختلفی تعمیرکار چیلر تلقی میشوند و هرکسی که برای رفع عیب و تعمیر چیلر پای دستگاه برود و آن را از حالت خامی دراورده و سرما بگیرد را تعمیر کار چیلر میگویند
در این صنف همانند سایر صنایع کشور همه نوع افراد ی مشغول فعالیت میباشند که از کارآموز گرفتا تا تکنسین و متخصص همگی با چیلر سروکله دارند.

موفق ترین این قشر افرادی هستند که در کنار تجربه، علم به موضوع دارند و از تعهد بیشتری نسبت به سایر افراد به کارفرما دارند دروس تئوری به تنهایی نمیتواند به تعمیر و بهره برداری از دستگاه کمک کند و به همین شکل تجربه ی خالی که از آزمون و خطا برآمده نمی تواند به تنهایی برای بهره برداری از چیلر به کار آید.

خدمات تعمیر کمپرسور چیلر حرفه ای

 

که کار پمپاژ درسیستم را انجام میدهد با این تفاوت که سیال در اینجا گاز بوده است

خرابی های کمپرسور شامل ایراد مکانیکی و یا ایراد در سیستم قدرت و یسم پ پیچ راشامل میشود

خدمات اسیدشویی چیلر حرفه ای

 

چیلر صنعتی چیلر صنعتی به چیلری گفته میشود در خنک کردن آب که مورد استفاده در صنایع می باشد به کار گرفته میشود، مانند صنایع داروسازی ، تزریق پلاستیک ، تولید نوشیدنی ها ، قوطی سازی و... مورد بهره برداری قرار میگیرد. تعمیر نگهداری پیشگیرانه مهمترین امر در راستای بهره برداری و راهبری سیستم میباشد بدین معنی که با نگهداری منظم و طبق برنامه از خرابی های احتمالی و خسارت جلو گیری میشود. کمپرسور چیلر خرابی های کمپرسور شامل ایراد مکانیکی و یا ایراد در سیستم قدرت و یسم پ پیچ را شامل می شود. تعمیرات چیلر از لحاظ مکانیکی شامل تعمیر کمپرسور و سرویس تجهیزات چیلر می شود.

خدمات تابلو برق چیلر حرفه ای

 

 تابلو برق چیلر که وظیفه ی فرماندهی و رساندن انرژی به دستگاه را دارد باید همانند سایر تجهیزات به صورت منظم سرویس و راهبری شود.

تابلو برق چیلر از دوقسمت فرمان و قدرت تشکیل شده است.

سیستم قدرت ان ک فقط رساندن انرژی(برق) به سیم پیچ کمپرسور را دارد تغیراتی درطول سالیان نداشته است.

ولی سیستم فرمان که که از اسم ان پیداست مرکز فرماندهی چیلر میباشد که امروزه با استفاده از الکترونیک صنعتی به صورت هوشمند کنترل و سیستم را باتوجه به نیاز تنظیم میکند

اجزایی از چیلر که ممکن است به تعمیر چیلر احتیاج داشته باشند

1. کمپرسور: کمپرسور چیلر قلب یک سیستم تبرید است، یکی از مهمترین  و خاص ترین قسمت های تعمیر چیلر می باشد. وجود صدای غیر عادی یعنی یکی از اجزای مکانیکی کمپرسور دچار ایراد شده است که از نشانه‌های خرابی کمپرسور است.
در کمپرسور از نوع اسکرو دلایل وجود صدا می توان عدم بالانس اسکروها و خراب شدن بلبرینگ و رولبیرینگ ها می باشد، و در کمپرسور از نوع سیلندر پیستونی معمولا بوش یاتاقان ثابت یا متحرک دچار خوردگی شده‌اند.

 

 

 

 

عوامل آسیب زننده به کمپرسور و نیاز به تعمیر چیلر:

 1.  برگشت مایع که نشانه آن کف کردن در سایت گلاس کمپرسور می باشد.
 2. آلودگی از قبیل رطوبت یا وجود گازهای غیرقابل تقطیر باشد؛ لایه ای مس بر روی قطعات فولادی کمپرسور می‌نشیند و باعث کاهش لقی مجاز بین قطعات مکانیکی می‌گردد و اسید موجب خوردگی و سوختگی سیم پیچ می‌شود.
 3.  کمبود روغن کاری در کارکرد کمپرسور موجب خرابی اویل پمپ، گرفتگی فیلتر روغن روشن و خاموش شدن متوالی کمپرسور و شارژ ناکافی مبرد می‌باشد و نیاز به تعمیر چیلر را بالا می‌برد.
 4.  سوختگی حرارتی در صورتی اتفاق می‌افتد که از دمای مجازی که برای هر کمپرسور توسط شرکت سازنده در یک محدوده کارکرد دمایی تعیین گردیده فاصله بگیرد که این محدوده دمایی، مربوط به دما اواپراتور، کندانسور و مقدار مجاز سوپرهیت می‌باشد و نیاز به تعمیر چیلر خواهیم داشت.

جهت تعمیر چیلر تراکمی یکی از اساسی ترین کارها بررسی عیوب وارده بر کمپرسور می باشد زیرا درصورتی‌که در هر قسمت از سیکل تبرید چیلر ایرادی به وجود بیاید بر روی سلامت کمپرسور تاثیر مستقیم دارد.

2.نشت مبرد: برای تشخیص نشتی جهت تعمیر چیلر تراکمی روش­ های تست ازت و کف صابون ، استفاده از نشت یاب الکترونیکی و … استفاده می‌شوند.
در تعمیر چیلر تراکمی جهت نشت یابی ابتدا با استفاده از گاز ازت، ابتدا فشار راتا حدود psi  ۵۰ بالا میبریم و توسط محلول کف و صابون محل نشت را پیدا می‌کنیم در صورت عدم نشان نشتی فشار را تا psi 200 بالا برده و نشتی را مشخص می‌کنیم.

3. تعمیر کندانسور و اواپراتور: معمولا در تعمیر چیلر دقت به نشتی ناشی از شرایط گردش آب در کندانسور و اواپراتور مهم است. دلیل بوجود آمدن نشتی اسیدشویی با اسید بدون ضد خورنده باعث خوردگی لوله مسی می‌شود و کاهش ضخامت لوله و نشتی را به‌همراه دارد. همچنین برای تست نشتی روش آزمایش هیدرواستاتیک برای اواپراتورها کندانسورهای آبی بهتر است از روش تحت فشار قرار دادن آن با گاز ازت استفاده کرد.

4. شیر انبساط:برای کاهش فشار در چیلر استفاده می­گردد، که شامل شامل سه قسمت پایه ، سوزن و قسمت پاور است.
اگر چیلر بلافاصله پس از روشن کردن، خاموش شود؛ جهت تعمیر چیلر باید قسمت پاور شیر انبساط چک شود.

 

انواع تعمیر چیلر با توضیحات مختصر و مفید

برای تعمیر چیلر تراکمی باید ابتدا در حد امکان از دستگاه استارت گرفت . چون روشن بودن دستگاه علائمی دارد که مشخص میکند تعمیر چیلر باید بر روی کدام قسمت انجام گیرد که بتوان دستگاه را بکارگیری نمود و استفاده کرد.

تعمیر چیلر اسکرو

این چیلر در دسته بندی چیلر روتاری ( چرخشی ) قرار دارد، برای تعمیر چیلر اسکرو حتما باید شیر برقی آن مرحله به مرحله تست شود ، چراکه مهم ترین بخش هدایت فریون میباشد

تعمیر چیلر ترین Trane

چیلر ترین یکی از چیلر هایی میباشد که برای کار در شرایط سخت طراحی شده و این سیستم دارای سیستمی پیچیده تری نسبت به سایرین دارد و جهت تعمیر چیلر ترین مواردی از قبیل مسیر روغن و مسیر جریان آن باید توجه کافی نمود