تعمیر چیلر

فهرست مطالب تعمیر چیلر

 • تعمیر چیلر : چرا و چگونه!؟
 • اهمیت تعمیر چیلر
 • تعمیر چیلر در تهران با آرسان سرویس
 • چرا متخصصان آرسان سرویس برای خدمات تعمیر چیلر توصیه می شوند:
 • چه زمانی برای سرویس و تعمیر چیلر اقدام کنیم؟
 • چیلر چیست؟
 • انواع چیلر
 • آشنایی با تعمیر چیلر
 • افرادی‌ که به تعمیر چیلر مشغول‌اند
 • خدمات تعمیر چیلر حرفه ای
 • تعمیرکار چیلر
 • خدمات تعمیر کمپرسور چیلر حرفه ای
 • خدمات اسیدشویی چیلر حرفه ای
 • خدمات تابلو برق چیلر حرفه ای
 • اجزایی از چیلر که ممکن است به تعمیر چیلر احتیاج داشته باشند
 • عوامل آسیب زننده به کمپرسور و نیاز به خدمات تعمیر چیلر:
 • انواع تعمیر چیلر با توضیحات مختصر و مفید
 • سوالات پرکاربرد تعمیر چیلر
 

تعمیر چیلر : چرا و چگونه!؟

هيچگاه در شمال يا جنوب كشور كولر آبی نمی بينيم اما در تهران اكثر خانه ها از كولر آبی استفاده می كنند دلیل چیست؟
برای پیشگیری از نیاز به تعمیر چیلر چه راه‌کارهایی وجود دارند؟
صرف هزینه برای خدمات تعمیر چیلر چه مزایایی می‌تواند از لحاظ اقتصادی و صرفه جویی انرژی به همراه داشته باشد؟
شناخت انواع چیلر چه تاثیر سودمندی بر تعمیر چیلرها دارد؟
افرادیکه به تعمیر چیلرهایمان می‌پردازند نیاز است چه دانش و مهارت هایی داشته باشند (تئوری و عملی)؟
5 راه برای ارتقا بهینه‌سازی عملکرد چیلرها وجود دارند، کدامند؟
در این مقاله سعی شده است تا حد امکان سوالات متداولی که در حوزه تعمیر چیلر (توصیه هایی برای نگهداری بهتر این سیستم‌ها، در صورت برخورد به چه علائمی نیازمند خدمات تعمیر چیلر هستیم) وجود دارد را پاسخ بدهیم.
مشاوران متخصص و تعمیرکاران چیلر شرکت آرسان سرویس در خدمت شما عزیزان می باشند.

تماس با ما

اهمیت تعمیر چیلر

تعمیر چیلر از جمله خدمات فنی پر تقاضاست. این امر به آن علت است که عملکرد خوب چیلر نقشی اساسی در افزایش راندمان دستگاه ها و کاهش هزینه های استهلاک دارد. تعمیر چیلر و بهینه سازی عملکرد آن در دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

چیلر اغلب نمایانگر بیشترین بار الکتریکی موجود در دستگاه است اما با این حال گاهی تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می گیرد و کارایی آن کاهش می یابد. در نتیجه کاهش کارآمدی چیلر خصوصا وقتی به نگهداری و تعمیر چیلر به صورت پیشگیرانه توجهی نشده باشد، راندمان دستگاه پایین می آید و ای بسا هزینه های سنگین تری نسبت به اقدام به موقع برای تعمیر چیلر روی دستمان بگذارد.

با پیشرفت تکنولوژی و تولید چیلرهای گریز از مرکز و مغناطیسی، خدمات تعمیر چیلر نیز وارد فاز تازه ای شده است. راهکارهای نگهداری چیلر نیز به روز شده اند که به برخی از آن ها در ادامه اشاره خواهد شد.

 

تعمیر چیلر در تهران با آرسان سرویس

آرسان سرویس در سراسر تهران نماینده و تعمیرکار چیلر حرفه ای دارد و پس از تماس شما تعمیرکار منطقه خودتان به محل اعزام می شود تعمیر چیلر به دلیل تنوع در برند و مدل ، یکی از خدمات تخصصی و بسیار مشکل در شغل تعمیرکار تجهیرات سرد کننده به شمار می رود.

و ما مفتخریم که در تهران با در اختیار داشتن تعداد زیادی تعمیرکار و نمایندگی می توانیم تمامی برندهای چیلر ایرانی و خارجی راه اندازی و تعمیر نماییم.

ما در راه اندازی و ارائه خدمات تعمیر چیلر بهترین هستیم!

چرا متخصصان آرسان سرویس برای خدمات تعمیر چیلر توصیه می شوند:

 1. هزینه کمتر: ما نمایندگی تعمیرات چیلر برندهای معتبر هستیم و قطعات اصلی را با نرخ شرکتی محاسبه می کنیم و به شما فاکتور خدمات ارائه می دهیم.
 2. استفاده از متخصص: تمامی خدمات راه اندازی و تعمیر چیلر در آرسان سرویس توسط متخصص تعمیرکار چیلر صورت می گیرد و کارشناس برند خودتان به محل اعزام می شود.
 3. تعمیر چیلر به صورت کاملا حرفه ای: راه اندازی ، عیب یابی و تعمیرات چیلر در محل شما و در همان روز انجام می شود و این امر به صورت کاملا اصولی انجام میشود و نیازی به مراجعه مجدد تعمیرکار چیلر نمیباشد.

 4. تعمیر چیلر برندهای معتبر: ما در آرسان سرویس تعمیرات چیلر تمامی برندهای معتبر را با استفاده از قطعات اصلی و فابریک برای شما انجام میدهیم
 5. تعمیرات چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک: در اسرع وقت بدون معطلی همراه با قطعات اصلی و اورجینال.

 6. تعمیر چیلر در اسرع وقت با قطعات اصلی: یکی از خدمات آرسان سرویس است که به جهت راحتی مشتریان و رهایی از دردسرهای قطعات بی کیفیت دستگاه اصلی ارائه می شود. ما خدمات پس از فروش برندهای ایرانی و خارجی معتبر را در ساختمان شما ارائه مینماییم.

 7. در زمان تعمیر چیلر و تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی مورد آزمایش و عیب یابی قرار می گیرد و ایرادهای موجود رفع می شوند. همچنین در صورتی که قطعه ای سوخته باشد خدمات تعویض و یا تعمیر قطعه برای شما انجام می شود.

چه زمانی برای سرویس و تعمیر چیلر اقدام کنیم؟

زمانی نیاز به تعمیر چیلر دارید که یکی از مشکلات زیر در روند خنک شدن مشکلی پیش بیاید.

 • قطع و وصل کمپرسور چیلر در حال کار
 • ایراد در خنک کردن محیط
 • چیلر خوب خنک نمی کند
 • برج خنک کننده کار نمیکند
 • تابلو برق اررور می زند
 •  چیلر صدای ناهنجار و غیر طبیعی میدهد
 • فن کندانسور چیلر  شکسته است
 • فن برج خنک کننده شکسته است
 • چیلر روشن نمی شود
 • چیلر به خوبی خنک نمیکند
 • گردش آب چیلر قطع شده
 • چیلر ناگهان خاموش می شود

چیلر چیست؟

چیلر یکی از دستگاه های تهویه مطبوع جهت ایجاد برودت بر اساس عمل تراکمی و یا جذبی یک مایع می‌باشد، که تفاوتش با کولر گازی در توان و ظرفیت بسیار بالای و سیستم پیچیده‌‌ی آن است، و نیازمند تعمیر چیلر و چک آن‌ها بصورت منظم است.

کاربرد چیلرها بیشتر در مکان های صنعتی یا مکان های بزرگ مسکونی است و مینی چیلر یا چیلر خانگی در آپارتمان استفاده می شود.

چیلرها به دو دسته کلی چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم بندی می شوند، که وابسته به داشتن یا نداشتن کمپرسورها می‌باشند.

انواع چیلر

برای دریافت خدمات تعمیر چیلر باید با انواع چیلر و قطعات به کار رفته در آن و تفاوت چیلر تراکمی و جذبی آشنا باشیم.

چیلر تراکمی:

چيلرهاي تراكمي آبي در مناطق خشك مورد استفاده وچيلرهاي تراكمي هوايي در مناطق مرطوب كه امكان استفاده ازبرج خنك كن دراين مناطق به دليل رطوبت بالا وجود ندارد، کاربرد دارند که در تعمیر چیلر و نصب آن دقت به این موارد ضروری است.

از چهار جزء اصلي كه شامل كمپرسور، كندانسور، اواپراتور و شير انبساط مي باشد تشكيل شده اند.

گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم شده، سپس به کندانسور وارد شده، توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباطند می گردد، سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود.
چیلر تراکمی در دو نوع رفت و برگشتی و اسکلرو موجود می‌باشند.

چیلر جذبی:

برخی براین باورند که مخترع اولين چيلر جذبي مايكل فاراده انگليسي بوده كه درسيكل خود از كلريد نقره به عنوان جاذب وازآب به عنوان مبرد استفاده كرده است .

برای تعمیر چیلر دانستن طرز عملکرد چیلر جذبی مفید است. طرز عملکرد بدین است که از جذب کننده) (Absorber) بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب) و مولد حرارتی (ژنراتور) (آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود) بجای کمپرسور استفاده می گردد. در تعمیر چیلر باید دقت شود رایج‌ترین خنک کننده سیستم لیتیوم برماید است. لیتیوم بروماید در چیلر خورندگی بسیار بالایی دارد و در صورت عدم تعمیر چیلر و نگهداری مناسب، می‌تواند عمر مفید دستگاه را کم کند.

بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در اواپراتور که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای  تبخیر گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد سپس بخار آب ایجاد شده در اواپراتور به جذب کننده منتقل می گردد.

چیلر جذبی در دو گروه موجودند:

 1. تک اثره: شامل سه دسته تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ ( دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم ( دمای زیر۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) می‌باشند
 2. دو اثره: شامل دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم هستند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کامل‌تری می‌باشند. COP در بهترين شرايط كاركرد خود عددي ما بين 1.1 تا 1.4 مي باشد.
  در تعمیر چیلرها باید دقت شود کار چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی (برق) می باشد.

 

آشنایی با تعمیر چیلر

تعمیر چیلر ساختمان جزء تخصصی ترین و حساس ترین نوع تعمیرات ساختمان محسوب می شود، زیرا تجهیزات موجود در این سیستم‌ها دارای قیمت بالایی هستند.

برای تعمیر چیلر باید با کارکردها و قطعات به کار رفته در آن‌ها آشنا باشیم.

 

تعمیر چیلر شامل موارد زیر می‌باشند:

 • عیب یابی برقی و مکانیکی تجهیزات
 • شارژ گاز چیلر
 • نشت یابی و رطوبت زدایی تجهیزات
 • تست نشتی گاز و در صورت نیاز جلوگیری از نشتی
 • شستشوی لوله های داخلی چیلر و تمیز کردن فیلترهای چیلر
 • تعویض فیلتر و روغن کمپرسور
 • رسوب زدایی و اسید شویی کندانسور
 

 

از آن جایی‌که تعمیر چیلر نیازمند دانش تخصصی و علم بر دانش تهویه مطبوع است، که جزو پیچیده‌ترین مبحث تعمیر چیلر می‌باشد، بنابراین تعمیر چیلر باید توسط افراد خبره و مسلط به تهویه مطبوع انجام گردد.
تعمیر چیلر یکی از پیچیده ترین قسمت های نگهداری می باشد که تسلط به تمام قسمت های اعم از مکانیک و الکتریکال لازم دارد که در نتیجه آن تشخیص خرابی و تعمیر چیلر با دقت بیشتری صورت پذیرد.

تعمیر چیلر تهویه مطبوع مربوط به چیلر هایی میشود که برای خنک کردن محیط استفاده میشود.

 

 

در ادارات، مجتمع های تفریحی و مکان های عمومی سربسته بزرگ جهت خنک کرد آب داخل هواساز و فن کوئل و... چیلر مرکزی وجود دارد که وظیفه خنک کردن آب در گردش را بر عهده دارد. و تعمیر چیلر مراکز تجاری معمولا قبل از شروع گرما میبایست شروع گردد و دستگاه آماده راه اندازی باشد.

درصورتی‌که علائم زیر را در سیستم دیدید نیازمند خدمات تعمیر چیلر هستید:

برفک کمپرسور، استارت نخوردن کمپرسور، کارکردن دائمی کمپرسور، سیستم سرمایشی ساختمان به اندازه کافی خنک نمی کند، اتصالی برق و...

برای تعمیر چیلرها باید تعمیرکاران توانایی ها و اطلاعات زیر را داشته باشند:

شناخت مفاهیم مکانیکی شامل نصب و تست انواع مبدل‌های حرارتی، ترموديناميك (تبخير، تقطير، اشباع، تـصعيد، نقطـه های جـوش، گرمـای نهـان تبخيـر، گرمـای نهـان تقطيـر، گرمـای ويـژه ، سابكولينگ و سوپرهيت(، مبانی تبريد، انتقال نيرو و فشار، شناخت مدار و قطعات مكانيكی چيلرهای تراكمی، انواع حركت و فرمولهای آن‌ها، انواع كندانسور و اواپراتور و نحوه تست آنها و... برای سرویس و تعمیر چیلرها لازم است.
توانا در سرويس و شستشوی اجزا چيلر تراکمی، بررسی عملكرد چيلر و تهيه برنامه و چک ليست‌های نگهداری آن، توانایی  انتخاب، نصب و تست انواع كنترل كننده‌های چيلر تراكمی مناسب نسبت به فضای موجود، تعويض و شارژ روغن كمپرسورهای چيلر، انجام انواع عايق‌كاری مبدل‌های صفحه ای چیلر و...
اگر تعمیر چیلر به صورت غیر اصولی و غیر کارشناسی انجام گردد باعث آسیب های غیر قابل جبران و هزینه های بسیار زیادی به چیلر می گردد.

 

 

 

افرادی‌که به تعمیر چیلر مشغول‌اند

متاسفانه در حال حاضر در بازار افرادی سودجو وجود دارند که ادعای تعمیر چیلر را می کنند، حتی داشتن مدارک فنی حرفه ای چندان قابل استناد نیست، چرا مدت یادگیری سال ها تلاش لازم دارد و دوره های کوتاه مدت کاربردی ندارند تا زمانی‌که دست به آچار و حرفه‌ای شوند، زیرا ممکن است آسیب و خسارت جدی به تجهیزات پرهزینه بزنند

خدمات تعمیر چیلر حرفه ای

چیلر هوایی خنک و مطبوع برای ما فراهم می کند، این هوای خنک باید ‌خنک کننده ای داشته باشیم این خنک کننده چیلر نام دارد و در کارخانجات صنعتی نیز برای پایین آوردن دمای محصول و یا تجهیزات تولید کننده محصول از چیلر ها استفاده میکنند، بنابراین تعمیر چیلر صنعتی بسیار با اهمیت می باشد ؛ امروزه برای ساختمان های مسکونی ، ادارات و مرکز خرید ها نیز  به خنک کننده ای نیاز داریم که بتوان تمامی محیط داخلی را خنک کنیم  که وظیفه چیلر خنک کردن آب در گردش است و توسط فنکوئل و هواساز دمای محیط را کاهش میدهد تعمیر چیلر تراکمی که در مرکز تجاری کار میکند طبق برنامه ریزی باید صورت گیرد تا گردش هوای خنک ساختمان مختل نشود.

برای استفاده از چیلر نیاز به زیر ساختی مثل پمپ گردشی و توزیع کننده برودت یا همان فنکوئل و هواساز میباشیم،  چیلر در موتورخانه ساختمان و یا پشت بام نصب میشود و جهت بهره برداری می بایست از افرادی آشنا به دستگاه استفاده شود که این امر جهت صحت عملکرد چیلر بسیار با اهمیت می باشد، تعمیر چیلر شامل مواردی میشود که از بخش های مختلف تشکیل شده است، چیلر از لحاظ مصرف انرژی در دو نوع تراکمی و جذبی طبقه شده است و ما در اینجا به تعمیر چیلر تراکمی خواهیم پرداخت.

تعمیرات چیلر تراکمی شامل تعمیرات کمپرسور، اصلاح مدار فرمان الکتریکی و قدرت، عیب یابی و یا اصلاح مدار کنترلی plc ، تعویض کندانسور و یا اواپراتور چیلر در صورت نشتی بودن هریک یا هردوی آنها، سرویس، تعمیر یا تعویض شیر انبساط می باشد.تعمیر چیلر تراکمی معمولا پس از بهره برداری غیر اصولی اتفاق می افتد و جهت تعمیر چیلر حتما باید از افراد مجرب تحصیلکرده کمک بگیریم که از این طریق میتوان سلامت چیلر را تضمین کنیم.

خدمات تعمیر و نگهداری چیلر حرفه ای

 تعمیر نگهداری پیشگیرانه مهمترین امر در راستای بهره برداری و راهبری سیستم می باشد، بدین معنی که با نگهداری منظم و طبق برنامه از خرابی های احتمالی و خسارت جلو گیری  می شود.

 تعمیرکار چیلر

معمولا افراد مختلف و مهندسین مختلفی تعمیرکار چیلر تلقی میشوند و هرکسی که برای رفع عیب و تعمیر چیلر پای دستگاه برود و آن را از حالت خامی دراورده و سرما بگیرد را تعمیر کار چیلر میگویند
در این صنف همانند سایر صنایع کشور همه نوع افراد ی مشغول فعالیت میباشند که از کارآموز گرفتا تا تکنسین و متخصص همگی با چیلر سروکله دارند.

موفق ترین این قشر افرادی هستند که در کنار تجربه، علم به موضوع دارند و از تعهد بیشتری نسبت به سایر افراد به کارفرما دارند دروس تئوری به تنهایی نمیتواند به تعمیر و بهره برداری از دستگاه کمک کند و به همین شکل تجربه ی خالی که از آزمون و خطا برآمده نمی تواند به تنهایی برای بهره برداری از چیلر به کار آید.

خدمات تعمیر کمپرسور چیلر حرفه ای

که کار پمپاژ درسیستم را انجام میدهد با این تفاوت که سیال در اینجا گاز بوده است

خرابی های کمپرسور شامل ایراد مکانیکی و یا ایراد در سیستم قدرت و یسم پ پیچ راشامل میشود

خدمات اسیدشویی چیلر حرفه ای

چیلر تراکمی در انواع مختلفی تولید و استفاده میشود که چیلر تراکمی آب خنک دارای کندانسور آبی میباشد و فریون خارج لوله ها و آب در گردش برج خنک کننده داخل لوله های کندانسور جریان دارد در برخی مناطق که سختی آب بالا میباشد این مواد جامد بدلیل گرم شدن آب رسوبات کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg) از خود به جا میگذارند که بهتر است در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی آب را قبل از استفاده نرم کرد.

در مواقعی فشار فریون داخل سیکل فریون افزایش پیدا میکند و به این معنی میباشد که گرمای سیستم از طریق کندانسور خارج نمی شود و در این لحظه باید اسید شویی چیلر انجام شود که شامل دو بخش رسوبزدایی مکانیکی و شیمیایی میباشد و بهتر است توسط افراد مجرب انجام گیرد که در غیر اینصورت لوله های کندانسور سوراخ می شود و سیکل فریون دچار نشتی میشود و چیلر گاز فریون خود را از دست میدهد. تعمیرات چیلر از لحاظ مکانیکی شامل تعمیر کمپرسور و سرویس تجهیزات چیلر می شود.

خدمات تابلو برق چیلر حرفه ای

 تابلو برق چیلر که وظیفه ی فرماندهی و رساندن انرژی به دستگاه را دارد باید همانند سایر تجهیزات به صورت منظم سرویس و راهبری شود.

تابلو برق چیلر از دوقسمت فرمان و قدرت تشکیل شده است.

سیستم قدرت ان ک فقط رساندن انرژی(برق) به سیم پیچ کمپرسور را دارد تغیراتی درطول سالیان نداشته است.

ولی سیستم فرمان که که از اسم ان پیداست مرکز فرماندهی چیلر میباشد که امروزه با استفاده از الکترونیک صنعتی به صورت هوشمند کنترل و سیستم را باتوجه به نیاز تنظیم میکند

اجزایی از چیلر که ممکن است به تعمیر چیلر احتیاج داشته باشند

1. کمپرسور: کمپرسور چیلر قلب یک سیستم تبرید است، یکی از مهمترین و خاص ترین قسمت های تعمیر چیلر می باشد. وجود صدای غیر عادی یعنی یکی از اجزای مکانیکی کمپرسور دچار ایراد شده است که از نشانه‌های خرابی کمپرسور است.
در کمپرسور از نوع اسکرو دلایل وجود صدا می توان عدم بالانس اسکروها و خراب شدن بلبرینگ و رولبیرینگ ها می باشد، و در کمپرسور از نوع سیلندر پیستونی معمولا بوش یاتاقان ثابت یا متحرک دچار خوردگی شده‌اند.

آرسان سرویس-تعمیر چیلر-اجزایی از چیلر که ممکن است به تعمیر چیلر احتیاج دارند

عوامل آسیب زننده به کمپرسور و نیاز به خدمات تعمیر چیلر:

 1.  برگشت مایع که نشانه آن کف کردن در سایت گلاس کمپرسور می باشد.
 2. آلودگی از قبیل رطوبت یا وجود گازهای غیرقابل تقطیر باشد؛ لایه ای مس بر روی قطعات فولادی کمپرسور می‌نشیند و باعث کاهش لقی مجاز بین قطعات مکانیکی می‌گردد و اسید موجب خوردگی و سوختگی سیم پیچ می‌شود.
 3.  کمبود روغن کاری در کارکرد کمپرسور موجب خرابی اویل پمپ، گرفتگی فیلتر روغن روشن و خاموش شدن متوالی کمپرسور و شارژ ناکافی مبرد می‌باشد و نیاز به تعمیر چیلر را بالا می‌برد.
 4.  سوختگی حرارتی در صورتی اتفاق می‌افتد که از دمای مجازی که برای هر کمپرسور توسط شرکت سازنده در یک محدوده کارکرد دمایی تعیین گردیده فاصله بگیرد که این محدوده دمایی، مربوط به دما اواپراتور، کندانسور و مقدار مجاز سوپرهیت می‌باشد و نیاز به تعمیر چیلر خواهیم داشت.

جهت تعمیر چیلر تراکمی یکی از اساسی ترین کارها بررسی عیوب وارده بر کمپرسور می باشد زیرا درصورتی‌که در هر قسمت از سیکل تبرید چیلر ایرادی به وجود بیاید بر روی سلامت کمپرسور تاثیر مستقیم دارد.

2.نشت مبرد: برای تشخیص نشتی جهت تعمیر چیلر تراکمی روش­ های تست ازت و کف صابون ، استفاده از نشت یاب الکترونیکی و … استفاده می‌شوند.
در تعمیر چیلر تراکمی جهت نشت یابی ابتدا با استفاده از گاز ازت، ابتدا فشار راتا حدود psi  ۵۰ بالا میبریم و توسط محلول کف و صابون محل نشت را پیدا می‌کنیم در صورت عدم نشان نشتی فشار را تا psi 200 بالا برده و نشتی را مشخص می‌کنیم.

3. تعمیر کندانسور و اواپراتور: معمولا در تعمیر چیلر دقت به نشتی ناشی از شرایط گردش آب در کندانسور و اواپراتور مهم است. دلیل بوجود آمدن نشتی اسیدشویی با اسید بدون ضد خورنده باعث خوردگی لوله مسی می‌شود و کاهش ضخامت لوله و نشتی را به‌همراه دارد. همچنین برای تست نشتی روش آزمایش هیدرواستاتیک برای اواپراتورها کندانسورهای آبی بهتر است از روش تحت فشار قرار دادن آن با گاز ازت استفاده کرد.

4. شیر انبساط:برای کاهش فشار در چیلر استفاده می­گردد، که شامل شامل سه قسمت پایه ، سوزن و قسمت پاور است.
اگر چیلر بلافاصله پس از روشن کردن، خاموش شود؛ جهت تعمیر چیلر باید قسمت پاور شیر انبساط چک شود.

انواع تعمیر چیلر با توضیحات مختصر و مفید

برای تعمیر چیلر باید ابتدا در حد امکان از دستگاه استارت گرفت . چون روشن بودن دستگاه علائمی دارد که مشخص میکند خدمات تعمیر چیلر باید بر روی کدام قسمت انجام گیرد که بتوان دستگاه را بکارگیری نمود و استفاده کرد.یکی از مواردی که برای استفاده از ساختمان مورد نیاز لازم است، هوای مطبوع میباشد.


در ساختمان ها علاوه بر اینکه به روشنایی و آب مصرفی نیاز داریم برای ایجاد آسایش هوای خوبی نیز باید تامین شود به این صورت که وقتی هوای بیرون ساختمان سرد میباشد باید از سیستم های گرمایشی برای بالا بردن دمای هوای داخل ساختمان استفاده کنیم و همچنین در زمانی که هوای بیرون گرم باشد باید از چیلر به عنوان خنک کننده برای کاهش دمای داخل استفاده کنیم.


به طور کلی چیلر ها از لحاظ مصرف انرژی به دو مدل چیلر جذبی ( ابزوربشن ) و چیلر تراکمی تقسیم میشوند , چیلر جذبی در ساختمان هایی با مساحت بالای 20هزار متر مربع استفاده میشود و از چیلر تراکمی در ساختمان هایی با مساحت کمتر از 20هزار مربع مورد استفاده قرار میگیرد.

چیلر تراکمی پس از صرف مدت زمانی دچار مشکل میگردد و خراب میشود که به عواملی مانند طراحی سیستم , مونتاژ قطعات , شرایط نصب و طریقه نگهداری بستگی دارد و اگر همه شرایط به نحو احسن انجام شده باشد , پس از مدتی به علت استهلاک چیلر از کار میفتد و نیاز به تعمیر میباشد.


زمانی که هوای محیط گرم شد و یا محصولات خط تولید دچار مشکل گردید در ابتدا با عیب یابی به دنبال علت میگردیم و در هنگامی که چیلر خاموش شده است و یا کیفیت مطلوبی ندارد کارشناس آرسان سرویس با بررسی تمامی چیلر تراکمی عیب وارد شده را پیدا میکنیم و جهت تعمیر چیلر اقدام میکنیم.


تعمیر چیلر در بخش های مختلفی صورت میگیرد , اسید شویی کندانسور و سرویس شستشوی کندانسور و همچنین عیب یابی و بهسازی تابلو برق، تنظیم کردن و تعویض کنترل کننده های فشار و دما، نشت یابی خط فریون، تعمیر کمپرسور چیلر، نشت یابی اواپراتور کندانسور و رفع نشتی نیز جزو خدمات تعمیر چیلر میباشد.

تعمیر چیلر در دستگاه های مختلفی انجام میشود که به اختصار برخی از این ماشین های سرمایشی را توضیح میدهیم.

تعمیر چیلر اسکرو

این چیلر در دسته بندی چیلر روتاری ( چرخشی ) قرار دارد، برای تعمیر چیلر اسکرو حتما باید شیر برقی آن مرحله به مرحله تست شود ، چراکه مهم ترین بخش هدایت فریون میباشد

تعمیر چیلر ترین Trane

چیلر ترین یکی از چیلر هایی میباشد که برای کار در شرایط سخت طراحی شده و این سیستم دارای سیستمی پیچیده تری نسبت به سایرین دارد و جهت تعمیر چیلر ترین مواردی از قبیل مسیر روغن و مسیر جریان آن باید توجه کافی نمود

تعمیر چیلر تراکمی

چیلر تراکمی پس از مدت زمانی دچار ایراداتی میگردد که با عیب یابی و تامین اقلام مورد خدمات سرویس و تعمیر چیلر تراکمی گردد، تراکم ایجاد شده در این سیستم توسط کمپرسور می باشد و کمپرسور چیلر تراکمی به علت های مختلفی مانند استهلاک، کافی نبودن فریون سیستم یا وجود فریون مازاد در سیکل فریونی، دچار خرابی می گردد و همچنین گاهی همه تجهیزات چیلر به خوبی کار میکند ولی دستگاه خنکی مطلوبی ندارد در این صورت باید اجزای اصلی چیلر با دقت بیشتری مورد بررسی مجدد قرار گیرد و پس از ایجاد بالانس در مقدار حجم فریون و تنظیم کردن کنترل کننده ها جهت ایجاد حالتی استاندارد اقدام گردد.

تعمیر چیلر صنعتی

در صنایع تولیدی از چیلری که به عنوان خنک کردن محصول پایانی استفاده میشود چیلر صنعتی نامیده می شود، تجهیزات این چیلر همانند چیلر تهویه مطبوع میباشد ولی از لحاظ کارکرد دارای تعداد مدت زمان بیشتری کار میکنند و همچنین دمای کاری آن متفاوت میباشد.

تعمیر چیلر صنعتی در فاصله زمانبندی کوتاه تری انجام می شود چرا که چیلر صنعتی در تعداد ساعات بیشتری کار میکند و در زمانی که چیلر صنعتی خراب میشود باید با مدیریت برنامه ریزی شده طول مدت زمان عملیات اجرایی را کاهش داد تا هرچه سریعتر چیلر صنعتی به کار افتاده تا روند توقف خط تولید مجدد راه بیفتد.

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

در ساختمان هایی که از چیلر برای خنک کردن هوای محیط استفاده میگردد چیلر تهویه مطبوع گفته می شود، چیلر های تهویه مطبوع در دمای مشخصی کار میکند مگر اینکه در زمان طراحی این عدد در دمای دیگری انتخاب شده باشد و این عدد در شرایط استاندارد 10 درجه سانتی گراد می باشد.

چیلر تهویه مطبوع که برای ساختمان استفاده میگردد به علت های مختلفی دچار خرابی میشود که این ایرادات میتواند شامل خنک نکردن آب در دمای مناسب و یا خاموشی مکرر باشد که با بررسی توسط کارشناسانه باید عیب یابی گردد و تعمیر و راه اندازی گردد.

تعمیر چیلر هوا خنک

چیلر ها دارای چهار جزو اصلی میباشند که شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط (اکسپنشن والو) و اواپراتور میباشد که هرکدام ازین اجزا دارای انواع مختلفی میباشد که کندانسور (تقطیر کننده و یا چگالنده) وظیفه ی خارج کردن گرمای ایجاد شده در اواپراتور و گرمای حاصل تراکم در کمپرسور را انجام میدهد و این کندانسور از نظر عامل گرما گیر خارجی به دو روش هوایی و آبی تقسیم می شود که نوع آبی آن به طوری می باشد که آب خنک شده توسط برج خنک کننده دور لوله های داغ کندانسور عبور میکند و در مدل کندانسور هوایی به طوری می باشد که برای کندانسور فن مناسب آن طراحی و استفاده می شود که با عبور جریان هوا از سطح لوله و پره ها، گاز داخل آن گرمای خود را از دست می دهد و آماده می شود تا به سمت اکسپنشن والو ( شیر انبساط ) برود تا فرآیند خنک سازی را انجام دهد.

در چیلر تراکمی هوا خنک دما و فشار فریون خارج شده از کمپرسور باید دمای بالاتری داشنه باشد تا بتواند با اختلاف دمای بیشتری تبادل حرارت انجام دهد و همچنین در چیلر هوا خنک کمپرسور بدلیل تحمل دما و فشار بالا دارای استهلاک بیشتری میباشد و بیشتر آسیب میبیند و همچنین اگر به هر دلیلی فن کندانسور خوب کار نکند فشار و دمای خروجی از کمپرسور اضافه میشود همین امر موجب آسیب دیدن خط خروجی دیسشارژ ( رانش ) کمپرسور و سرسیلندر میشود و همچنین با بالا رفتن دمای فریون روغن رقیق تر شده و عملیات روانکاری مختل و قطعات مکانیکی آسیب میبینند یکی دیگه از اشکالاتی که باعث میشود روند کارکرد چیلر به مشکل بخورد کثیف بودن کندانسور چیلر هوا خنک میباشد.

از کار افتادن چیلر اشکالات متعددی را به وجود میاورد گاهی منجر میشود تهویه مطبوع ساختمان دمای کافی را برای آسایش انسان تامین نمیکند و در واقع تا برقراری سرمایش ساختمان به علت غیر قابل استفاده بودن تعطیل میشود. و در این لحظه تماس با آرسان سرویس و دریافت مشاوره رایگان مشکل پیش آمده برای چیلر و تهویه مطبوع را با کارشناسان در میان بذارید تا در اولین فرصت برای بررسی چیلر و تعمیر چیلر هواخنک به اقدام نمایند.

تعمیر چیلر آب خنک

چیلری که برج خنک کننده دارد چیلر آب خنک نامبده میشود و این به این دلیل میباشد که کندانسور آن آب خنک میباشد و این یعنی کندانسور از نوع پوسته لوله و یا صفحه ای می باشد که در طرفی فریون و در طرف دگیر آب خنک برج خنک کننده وجود دارد.
در تعمیر چیلر آب خنک هم مانند سایر چیلر ها خرابی به صورت های مختلف وجود دارد و ممکن است کمپرسور چیلر و یا ایرادات مختلفی به وجود بیاید، تنها بخشی از چیلر که تفاوت دارد مبدل تقطیر کننده و یا همان کندانسور می باشد و در کندانسور آب گردشی که از برج خنک کننده می آید در داخل لوله ها و فریون در داخل پوسته قرار دارد و زمانی که به هر دلیل فشار داخل چیلر به طور ناگهانی از حد مجاز فراتر برود گاز فریون داخل چیلر از طریق شیر اطمینان خارج می شود و اصطلاحا پرچ می شود و به این اتفاق پرچ گاز چیلر می گویند.

کندانسور چیلر پس از مدتی به دلایل مخنلف از کار میفتد و این دلایل را میتوان به چند بخش مختلف دسته بندی نمود.

 • طراحی نامناسب دبی آب کندانسور و یا دبی برج خنک کننده : برای خنک کردن فریون داخل کندانسور از آب خنکی استفاده میشود که در دستگاه برج خنک کننده سرد شده است و این آب سرد با توجه به ظرفیت چیلر باید انتخاب شود و اگر این دبی گذری آب داخل کندانسور کمتر یا بیشتر از مجاز باشد کارکرد کندانسور به مشکل میخورد و در نتیجه عملکرد چیلر مختل می گردد.

 

 • عدم استفاده از سختی گیر در نرم کردن آب گردشی کندانسور : در کندانسور ما از آب به عنوان سیال واسطه برای خنک کردن فریون خروجی از کمپرسور استفاده میکنیم و این آب گردشی در هنگام گرم شدن از خود رسوباتی به جا میگذارد که به بدنه لوله های داخلی کندانسور میچسبند و به عنوان رسوب از آن یاد می شود.

 

 • اسید شویی کندانسور ( رسوبزدایی شیمیایی ) : گاهی برای کندانسور چیلر از آب معمولی استفاده میشود که به دلیل باقی گذاشتن رسوب در کندانسور کیفیت کار تبادل حرارت پایین میاید و در حقیقت کندانسور به خوبی نمیتواند تبادل حرارت کند و باید اسید شویی گردد تا رسوبات چسبیده به لوله کندانسور با اسید حل شود تا لوله های داخل کندانسور تمیز گردد.

 

 • سیخ زدن کندانسور ( رسوبزدایی مکانیکی ) : وقتی پس از استفاده طولانی چیلر با آب معمولی، لوله های کندانسور رسوب میگیرد و اگر به موقع اقدام به رسوب زدایی نگردد رسوب افزوده میشود و پس از مدت طولانی که این اقدام تکرار شود لوله های کندانسور پر از رسوب میشود و کیپ خواهد شد، بنابرین یعنی ظرفیت کندانسور کاهش پیدا میکند و در این موارد اسید شویی مشکل را حل نمیکند و با باز کردن سروته کندانسور باید تک به تک با ابزار مناسب برای باز کردن لوله های کندانسور اقدام گردد.

تعمیرات چیلر

برای خنک کردن ساختمان ها و کارخانجات صنعتی ما به ماشین سرمایی نیاز داریم که بتواند از عهده این کار بر بیاید و سالهاست با استفاده از چیلر میتوان دمای سیال ( آب و هوا ) را تا دمای حتی زیر صفر پایین اورد و جهت مصارف به کار گرفت و از لحاظ نحوه کار چیلر به دو روش جذبی و تراکمی معرفی می شود.

در این بحث ما تعمیرات چیلر تراکمی را توضیح خواهیم داد؛ به مجموعه اقداماتی که موجب میشود تمامی جوانب چیلر مورد بررسی قرار گیرد و تعمیر گردد، تعمیرات چیلر میگوییم و این اقدامات به دو بخش الکتریکی و مکانیکی دسته بندی میگردد وقتی ما از تعمیرات میگوییم یعنی این چند مورد از تجهیزات چیلر را باید تعمیر نمود.

بخش الکتریکی شامل تابلو برق مدار فرمان و مدار قدرت، کنترل کننده های فشار و دما و نشان دهنده های فشار و دما میشود و همچنین در تعمیرات کمپرسور چیلر نیز ما با دو بخش الکتریکی شامل سیم پیچ و بخش مکانیکی شامل قسمت متراکم کننده که میتواند اسکرو و یا سیلندر پیستونی باشد.

تعمیرات چیلر تراکمی

تعمیراتی که بر روی چیلر تراکمی انجام میشود در بخش مختلف دسته بندی میشوند و در اولین قدم با عیب یابی توسط کارشناس مجرب که باید با توجه به بررسی تمام ابعاد کارکرد صورت گیرد اقدام به پیدا کردن عیب نموده و پس از تامین اقلام مصرفی مورد نیاز و مدیریت تیم اجرایی، تعمیرات چیلر تراکمی را آغاز نموده و با توجه به زمان بندی از پیش برنامه ریزی شده عملیات اجرایی را به نحو احسن به اتمام رسانده و چیلر تراکمی را روشن مینماییم و همچنین در چیلر های مستهلک و دارای ایراد در طراحی باید زمانی به عنوان تست عملکرد در نظر گرفته شود تا از آسیب های جاری جلو گیری گردد.

تعمیرات چیلر تراکمی میتواند شامل تعمیرات تمامی تجهیزات الکتریکی و تجهیزات مکانیکی باشد به این صورت که این ماشین سرمایشی  کنترل کننده ها، مبدل های اواپراتور و کندانسور و کمپرسور آن مورد تعمیرات قرار گیرد.

در تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی در مرحله نخست باید پس از اطمینان خاطر از ایرادات وارد شده کمپرسور چیلر را از روی دستگاه جدا کرده و با وسایل حمل و نقل به کارگاه تعمیرات کمپرسور انتقال دهیم و در آنجا پس از تعمیرات و تعویض قطعات مستهلک و تست عملکرد کمپرسور از سلامت آن خاطر جمع شده و برای بهره برداری به پای چیلر منتقل شود.

 

آیا میدانید طرز کار چیلر تراکمی به چه صورت است؟
چیلر تراکمی از چه اجزاعی تشکیل شده است؟
متخصصان ما برای شما  در مجموعه آرسان سرویس ،
طرز کار 3 نوع چیلر تراکمی را به اختصار و مفید توضیح خواهیم داد.

و مورد بعدی که میتواند موجب خرابی چیلر شود ایرادات الکتریکی میباشد که گاهی میبایست روزها برای عیب یابی آن زمان صرف کرد و پس از اطمینان خاطر برای تعمیرات و اصلاح آن اقدام کرد ؛ بخش الکتریکی چیلر تراکمی شامل بخش های مختلف میشود که تابلو مدار قدرت برای تغذیه اکترکی استفاده میشود و کمپرسور چیلر دارای بزرگترین کنتاکتور داخل تابلو برق میباشد که بیشترین خرابی مربوط به تابلو برق چیلر به تعویض و تعمیرات کنتاکتور منجر میشود که بر اثر استهلاک فرسوده شده باشد و یا توسط سیم کشی اشتباه دچار اتصال کوتاه شود ؛ و همچنین اگر تابلو برق چیلر در فاصله های زمان بندی مدون آچارکشی نشده باشد با شل شدن اتصالات سیم ها دچار مشکل شوند و پس از مدت زمانی آسیب ببینند و در بخش تجهیزات الکتریکی کنترل کننده ها و نشان دهنده ها وظیفه مهمی بر عهده دارند بدین شکل که اگر (کنترل کننده دما ) ترموستات چیلر دچار خرابی گردد یکی از آسیب هایی که میتواند خسارتی به بار بیاورد، خراب شدن اواپراتور میباشد و همچنین با خراب شدن ( کنترل کننده فشار ) هایاندلو High & Low میتواند منجر به خرابی کمپرسور گردد.

سوالات مهم در مورد تعمیر چیلر

چیلر کار میکند چرا هوای گرم میزنه؟

کارکردن دستگاه دلیل بر عملکرد نمیباشد بلکه ممکن است دستگاه آسیب دیده باید با تعمیر چیلر مورد بررسی قرار گیرد

چرا باید تعمیر چیلر خود را به ما بسپارید ؟

آرسان سرویس همواره از متخصصین با تجربه و متبحر استفاده میکند که این امر باعث شده از رضایتمندی حداکثری مشتریان برخوردار باشیم.

چرا همیشه سر ظهر چیلر خطا میده و کار نمیکنه؟

این روندی که شما مواجه شدید نشان دهنده آسیب دیدن دستگاه میباشد و برای تعمیر چیلر حتما با تعمیرکار چیلر آرسان سرویس تماس بگیرید.

چیلر خاموش شده و هر وقت کلید روشن شدن رو میزنم چرا کلید فیوز میپره؟

چیلر دچار آسیب الکتریکی شده و به هیچ وجه دستگاه را روشن نکنید این چیلر باید از لحاظ الکتریکی و مکانیکی مورد تعمیر چیلر قرار بگیرد.

برای اینکه چیلر خراب نشود چه کاری باید انجام دهیم؟

چیلر باید سالانه مورد تعمیر چیلر و عملکرد آن بروزرسانی شود تا از ایرادات جاری پیشگیری شود.

چرا باید به آرسان سرویس اعتماد کنید ؟

تمامی مدیران شرکت ما دارای تحصیلات دانشگاهی میباشند و همه تکنسین های این شرکت دوره های آموزشی آکادمیک تهویه مطبوع و سرمایشی را گذرانده اند.

چه زمانی باید تعمیرات چیلر انجام دهیم ؟

وقتی که چیلر کار نمیکند باید چیلر مورد بررسی قرار گیرد تا عیب های آن مشخص گردد و پس از عیب یابی تعیمرات بر روی چیلر انجام شود و پس از اطمینان خاطر از عملکرد صحیح و تولید سرما , این ماشین سرمایی مورد بهره برداری قرار گیرد.

تعمیرات چیلر شامل چه هزینه ای میشود ؟

چیلر ها با توجه به دمای مورد نیاز و کاربری مصرفی به انواع مختلفی تقسیم میشود و در انواع بسیار متنوعی وجود دارد و همچنین با توجه به خرابی پیش آمده میتواند شامل آسیب های مختلفی شده باشد ؛ به همین دلیل هزینه ها میتواند شامل موارد مختلفی گردد که هم میزان خرابی موثر میباشد و هم میزان متریال مصرفی.

2 Comments

 1. محسن گفت:

  سلام
  من علاقمند به آموزش تو حوزه تعمیر چیلر یا سرویس انواع چیلر به صورت حضوری و عملی هستم، مطالبتون آموزشی و تا حدودی کامل هستش، شما تو مجموعه تون امکان اینکه جذب نیرو برای کسایی که مثل من سابقه کار ندارند و علاقمند به این حوزه هستند را دارید؟

  • atenadminco گفت:

   سلام
   وقت خوش
   اینکه به این حوزه علاقه مندید خیلیم خوبه، بهتره برای مشاوره و یا همکاری با شماره تماس های سایت 09122008935
   – 02188276570 تماس برقرار کنید و همکاران راهنمایی بیشتر خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *