سرویس سالیانه چیلر

 

چیلرها یک ماشین سرمایشی حیاتی در صنعت خنک کننده هستند. چیلر گرما را از هوا میگیرد و باعث میشود هوا خنک شود. همچنین از چیلر در محیط های صنعتی برای خنک کردن تجهیزات و محصولات تولیدی استفاده می شود. سرویس چیلر به صورت سرویس سالیانه چیلر و سرویس اورهال چیلر از اقدامات مهم نگهداری چیلر به شمار می رود.

 

سرویس سالیانه چیلر

 


زمان بازرسی و سرویس سالیانه چیلر


چیلرهای تهویه مطبوع حداقل 1 بار در سال و چیلرهای صنعتی 2 بار در سال باید بازرسی و سرویس شوند. بازرسی سه ماهه، به چیلر تهویه مطبوع و چیلر صنعتی کمک می کند که عمر طولانی تری داشته باشند و کارآمدتر کار کنند.

 

زمان بازرسی و سرویس سالیانه چیلر

 

این چک لیست در حین بازرسی و قبل از راه اندازی چیلر باید انجام شود. هر مورد مهم است و سرویس سالیانه چیلر باعث صرفه‌جویی در هزینه و عمر طولانی‌ تر چیلر می‌شود.

 • ورودی و خروجی آب را از نظر نشتی بررسی کنید.
 • کویل های خنک کننده باید بازرسی و سطوح تمیز شوند. نشتی، خوردگی یا باله های خمیده را بررسی کنید.
 • محرک های کنترل دما , فشار و آمپر باید بازرسی و تمیز شوند و تمام تنظیمات انجام گیرد.
 • کمپرسور به بررسی نواحی مختلفی نیاز دارد. این موارد عبارتند از: شارژ مبرد، لرزش، گرمکن روغن، سطوح و تغییرات روغن، دمای کار، و در صورت نشت مبرد یا روغن.
 • فن های کندانسور باید تمیز شوند، یاتاقان ها باید از نظر سایش و روغن کاری بررسی شوند، و تسمه ها و کوپلینگ ها باید بررسی و در صورت لزوم سفتی، بررسی یا آچار کشی شوند.
 • کوئل کندانسور باید از نظر خوردگی و نشتی بررسی شود و تمام یافته ها یا شانه ها باید از نظر قسمت های خمیده بررسی شوند.
 • قطع برق باید از نظر عملکرد صحیح و کنتاکت ها بازرسی و تمیز شوند.

 


نکات سرویس نگهداری چیلر


واقعیت ساده این است که چیلر بخش قابل توجهی از مصرف برق شما را حتی در زمان اوج عملکرد مصرف می کند. اگر مشکلات تعمیر و نگهداری دارید، انرژی را 10٪ اضافی استفاده کنید که هم هزینه ها افزایش میابد و موجب استهلاک چیلر میشود. در حالی که فناوری برای نظارت از راه دور چیلرها بهبود یافته است و فناوری، قطعات بادوام و کارآمدتری تولید کرده است، تعمیر و نگهداری چیلر همچنان امری کلیدی و تاثیر گذار است.

 

نکات سرویس و نگهداری چیلر

سرویس سالیانه چیلر دارای مراحل مختلفی میباشد که هریک دارای قوائد خاص خود میباشد. در این جا به مراحل سرویس سالیانه چیلر می پردازیم:

 • تامین آب نرم برای سیستم
 • سرویس برج خنک کننده
 • سرویس لوله های سیستم آب و فریون
 • سرویس مبدل های اواپراتور و کندانسور
 • سرویس کمپرسور چیلر
 • سرویس کنترل کننده های چیلر
 • سرویس کنترل کننده برج خنک کننده
 • سرویس کنترل کننده

 


بررسی کندانسور و اواپراتور در سرویس سالیانه چیلر


خوردگی و رسوب گذاری همیشه یک چالش در سیستم های چیلر است. تصفیه آب در سیستم به کاهش خوردگی، پوسته پوسته شدن و رشد آلاینده های بیولوژیکی مانند لژیونلا کمک می کند. همه این مسائل می تواند باعث کاهش انتقال حرارت ناشی از رسوب گیری و کاهش انتقال حرارت به دلیل تجمع در داخل لوله ها شود و سالانه آنها را به صورت بصری بررسی شود. بخش بزرگی از عملکرد کارآمد چیلرها به لوله های انتقال حرارت تمیز متکی ست.

اگر سیستم دارای گل، مواد معدنی، جلبک یا پوسته پوسته شدن باشد، داخل لوله ها را می پوشاند و آنها را عایق می کند. در حالی که عایق بندی برای دور نگه داشتن گرما از خانه در تابستان عالی است. انتقال حرارت در چیلرها سنگ بنای عملکرد سیستم است. بی توجهی به تمیز کردن لوله چیلر هزینه های عملیاتی را افزایش می دهد و احتمالاً منجر به تعمیر و نگهداری اضافی و خرابی مکرر می شود.

 

بررسی کندانسور و اواپراتور چیلر در سرویس سالیانه چیلر

 

راندمان انتقال حرارت بیشترین تأثیر را بر عملکرد چیلر دارد، بنابراین انتقال حرارت تمیز برای حفظ راندمان بالا اساسی است. آلاینده هایی مانند مواد معدنی، رسوب، گل، جلبک و سایر ناخالصی ها باعث افزایش مقاومت حرارتی و کاهش عملکرد کلی می شوند. دمای نزدیک نشانگر خوبی برای کارایی انتقال حرارت است. دماهای نزدیک بالاتر نشانگر اصلی کاهش راندمان انتقال حرارت هستند.

لوله های کندانسور باید حداقل سالیانه یا بر اساس برنامه تعمیر و نگهداری نیاز با برس تمیز شوند تا از آلاینده ها پاک شوند. تمام آب کندانسور با استفاده از برج خنک کننده به نوعی تصفیه آب برای از بین بردن رسوب، خوردگی و رشد بیولوژیکی نیاز دارند. همگی منجر به ایجاد رسوب در کندانسور می شوند و مانع انتقال حرارت می شوند و می توانند کارایی لوله را کاهش دهند. آب سرد را یک بار در سال یا به طور منظم با نظارت از راه دور برای کیفیت عمومی آب و شواهدی از خوردگی در حین سرویس سالیانه چیلر بررسی میشود.

 


کنترل و بررسی فریون در سرویس سالیانه چیلر


توانایی چیلر برای خنک کردن، به داشتن مقدار مناسب مبرد بستگی دارد. برای اطمینان از عملکرد کارآمد بهینه سیستم، مطمئن شوید که چیلر سطح مناسبی از مبرد را داراست. اگر هوا، رطوبت یا نشتی در سیستم شما وجود داشته باشد، بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. با وجود مبرد ناکافی، سیستم شما برای اجرای همان اثر خنک کننده، برق بیشتری مصرف می کند.

 

کنترل و بررسی فریون در سرویس سالیانه چیلر

 

مقدار واقعی خنک‌کننده‌ای که یک چیلر فراهم می‌کند به میزان مایع مبردی که در کمپرسور جابجا می‌شود بستگی دارد. حفظ سطح مناسب مبرد برای شرایط مورد نظر مهم است. نشت مبرد و همچنین هوا و رطوبت وارد شده به سیستم باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سیستم می شود. شارژ کم مبرد باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند و اثر خنک کننده کمتری داشته باشد.

 


 بررسی سلامت برج خنک کننده در سرویس سالیانه چیلر


تامین آب خنک تر برای کندانس، باعث بهبود عملکرد چیلر می شود. برای کندانسور به آب نرم نیاز داریم و این امر کارایی بیشتری خواهد داشت. در برخی موارد این تکنیک می تواند مشکلات کویل ها را جبران کند. در حالی که این مشکل را برطرف می کند، اما یک راه حل موقتی است زیرا چیلر باید برای همان اثر بیشتر کار کند.

کاهش دمای آب کندانسور ورودی باعث بهبود راندمان چیلر می شود و در سرویس سالیانه چیلر اهمیت دارد. در برخی از سیستم‌های ساختمانی، اپراتور نقطه تنظیم آب سرد را کاهش می‌دهد تا بر کمبودهای هواگیر مانند کویل‌های کثیف غلبه کند. این علائم را درمان می کند اما مشکل را برطرف نمی کند و باعث می شود چیلر برای همان اثر خنک کننده سخت تر کار کند.

 


بررسی و سرویس پمپ های گردشی در سرویس سالیانه چیلر


سرعت جریان آب سرد شما از طریق چیلر بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد. اگر خیلی کند باشد راندمان را کاهش می دهد. اگر خیلی سریع باشد، باعث فرسایش، لرزش و صدا می شود. بهتر است سرعت جریان چیلر را بین سه تا دوازده فوت در ثانیه حفظ کنیم. سرعت دقیق به طراحی چیلر و بار مورد نیاز مکان شما بستگی دارد. سرعت جریان آب سرد را بین 3 تا 12 فوت در ثانیه نگه دارید. تغییر نرخ جریان آب سرد بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد.

دبی بسیار کم، راندمان چیلر را کاهش می دهد و در نهایت منجر به جریان آرام می شود. حداقل نرخ جریان معمولاً حدود 3 فوت است. در هر ثانیه (FPS). دبی بیش از حد بالا منجر به ارتعاش، صدا و فرسایش لوله می شود. حداکثر نرخ جریان توصیه شده معمولاً حدود 12 FPS است.

 


بررسی روغن کمپرسور در سرویس سالیانه چیلر


جهت سرویس سالیانه چیلر، بهتر است سالی یک بار، نمونه ای از روغن کمپرسور را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال کنیم. با توجه به ماهیت مهر و موم شده هرمتیک سیستم خنک کننده، روغن کمپرسور تنها در صورتی باید تعویض شود که آزمایشگاه لازم بداند. اگر رطوبت بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند نشان دهنده وجود مشکل در پاکسازی موثر سیستم باشد. در صورت تعویض روغن، اطمینان حاصل کنید که فیلترها تست شده و در صورت افت فشار تعویض شوند.

 

بررسی روغن در سرویس سالیانه چیلر

 

در صورتی که سیستم از یاتاقان های مغناطیسی استفاده می کند و بدون اصطکاک است، این چیلر روغن کمپرسور نخواهد داشت. سالی یک بار نمونه ای از روغن روانکاری را برای تجزیه و تحلیل شیمیایی “طیف سنجی” به آزمایشگاه باید فرستاد. مانند هر سیستم تبرید مهر و موم شده هرمتیک، روغن تنها در صورتی باید تعویض شود که آنالیز نشان دهد که به آن نیاز است. رطوبت بالا می تواند نشان دهنده مشکل در واحد تصفیه باشد.

بر اساس ساعات کار پاکسازی، چیلرهای کم فشار را بیشتر نمونه شوند. فیلترهای روغن را از نظر افت فشار بررسی شوند و در صورت تعویض شارژ روغن، آنها را تعویض کنیم. چیلرهای بدون اصطکاک جدید با یاتاقان مغناطیسی نیاز به نگهداری و عملیات متفاوتی نسبت به چیلرهای گریز از مرکز سنتی دارند. روغن در طراحی این سیستم های چیلر حذف شده است و باعث کاهش بیشتر هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.