تعمیر کمپرسور چیلر کریر

 

هنگامی که کمپرسور چیلر کریر با صدایی غیر عادی شروع به کار می کند، نشان از خرابی کمپرسور بوده و باید هر چه سریع تر نسبت به تعمیر کمپرسور چیلر اقدام نمایید. در صورتی که نسبت به این صدا بی تفاوت باشید ممکن است علاوه بر خرابی کمپرسور، دیگر قطعات چیلر کریر تان نیز دچار خرابی شده و باید هزینه بیشتری علاوه بر تعمیر کمپرسور، جهت تعمیر چیلر نیز بپردازید.

با بررسی چیلر کریر توسط تعمیرکار متخصص، در نهایت با تصمیم تعویض و یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر مواجه می شوید. در اینجا ارزیابی ارزش تعمیر کمپرسور چیلر کریر و یا تعویض کامل کمپرسور، از اهمیت بالایی برخوردار است. خرابی کمپرسور چیلر کریر می تواند برای کسب و کار شما مضر باشد.

قبل از اینکه در مورد وضعیت کمپرسور چیلر کریر خود نتیجه گیری کنید، بهتر است با متخصصی مشورت کنید که می تواند در توضیح نوع آسیب وارد شده به سیستم و راه حل های ممکن برای مشکل شما کمکتان کند. تعمیرکاران با تجربه و متخصص چیلر، می توانند به شما ایده بهتری از هزینه های مربوط به هر یک از مسیرهای تعمیر کمپرسور چیلر کریر بدهند. فقط مطمئن شوید که سؤالات زیادی می‌پرسید و کاملاً متوجه می‌شوید که چه هزینه‌هایی در آینده ممکن است با تعویض یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر شما مرتبط باشد.

 

جایگاه کمپرسور در چیلر

چیلر یکی از ماشین آلات سرمایشی است که از قطعات و تجهیزات مختلفی ساخته شده است. این قطعات مکانیکال و الکتریکی شامل کمپرسور کریر، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است. همچنین بخش الکتریکال چیلر کریر شامل تابلو برق و کنترلر است که این سیستم چیلر را به هم مرتبط می سازد. در زمان استفاده و تعمیر کمپرسور چیلر کریر باید از بخش های مختلف چیلر و کمپرسور آن اطلاع داشته باشید.

چیلر تراکمی کریر دارای چندین قطعات اصلی بوده که کمپرسور از مهم ترین تجهیزات و قلب تپنده سیستم چیلر کریر است، به طوری که دیگر تجهیزات در مدت زمان طولانی اگر دچار خرابی شوند به کار خود همچنان ادامه می دهند اما اگر کمپرسور چیلر در اثر ایراد در سیستم و مبرد فریونی دچار خرابی شود، کمپرسور در مدت زمان بسیار کمی آسیب دیده و از کار می افتد. در صورت عدم سرویس منظم و رعایت برنامه نگهداری چیلر، کمپرسور چیلر دچار خرابی می شود.

 

کمپرسور چیلر برند کریر

یکی از اولین شرکت هایی که در جهان شروع به طراحی ساخت تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع نمود، شرکت کریر بود که توسط ویلیس کریر پایه گذاری شد. این شرکت از سال 1915 تاسیس شده و تا به امروز بعنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات سرمایشی شناخته می شود. شرکت کریر کمپرسورهای مختلفی را تولید و به بازار جهانی عرضه می کند که شامل کمپرسور نوع پیستونی، نوع اسکرو و نوع اسکرال است. چیلرهای برند کریری که در ایران استفاده می شود همگی از نوع کمپرسور سیلندر پیستونی کریر بوده که در تناژهای مختلف بر روی چیلر های آب خنک و هوا خنک استفاده می شوند.

 

کمپرسور چیلر کریر چه زمانی تعمیر می شود؟

اگر با بررسی تعمیرکار چیلر مطمئن شوید که قطعه کمپرسور چیلر فرسوده است و می توان آن را به راحتی تعمیر کرد و سن کمپرسور زیاد بالا نیست، در این صورت تعمیر کمپرسور چیلر کریر شما ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. علاوه بر این، اگر هزینه تعمیر کمتر از ۵۰ درصد کل هزینه تعویض کمپرسور چیلر کریر باشد، احتمالاً تعمیر کمپرسور چیلر کریر انتخاب مناسب تری است. اما در صورتی که هزینه تعمیر و جایگذاری کمپرسور چیلر، بیش از ۵۰٪ هزینه تعویض کمپرسور باشد، احتمالا بهترین انتخاب تعویض کمپرسور کریر است.

 

علت آسیب دیدن کمپرسور چیلر کریر

کمپرسورها در حالت عادی به کار خود ادامه می دهند و با ایجاد تراکم در مبرد، فرآیند سیکل سرمایشی را تکمیل می کنند. اگر این سیستم به صورت استاندارد طراحی و ساخته شده باشد و به صورت استاندارد مورد بهره برداری قرار گیرد هیچ گاه کمپرسور دچار سوختگی نخواهد شد. به عبارتی دیگر اگر چیلر کریر به درستی طراحی، نصب و راه اندازی گردد و برنامه منظم سرویس چیلر به خوبی اجرا گردد، امکان خرابی چیلر کریر به صفر می رسد.

تمامی آسیب های جزیی و کلی که به کمپرسور چیلر کریر وارد می شود به مرور استهلاک را افزایش و کمپرسور را از بین میبرد. این خرابی ها می تواند مربوط به بخش الکتریکال، تابلو برق و سیم کشی و سایر تجهیزات چیلر کریر باشند و یا ممکن است مربوط به میزان گاز فریون موجود در سیستم و گذر حجمی این گاز در داخل سیستم باشد.

 

نکات مهم در هنگام تعمیر کمپرسور چیلر کریر

در حین تعمیر کمپرسور چیلر کریر ما با بخش های مختلفی روبرو هستیم که شامل سیم پیچی، پمپ روغن، متراکم کننده و گسگت است. در هنگامی که سیم پیچی آسیب دیده باشد حتما باید توسط دستگاه سیم پیچی مجدد انجام شود و اگر بصورت دستی انجام شود در مدت زمان کمتری دستگاه کمپرسور چیلر کریر مجددا خراب می شود.

ماشینکاری و ابزار دقیق قطعات مکانیکی بخش دیگری در تعمیر کمپرسور چیلر کریر است که در روند تعمیرات حتما باید مورد توجه قرار گیرد و بصورت دقیق بررسی و اجرا گردد. واشر بندی یا گسکت کمپرسور چیلر کریر در سلامت سیستم چیلر و کمپرسور آن نقش مهمی را دارد و حتما باید از گسکت ها فابریک و نو استفاده شود و اگر ایرادی در کیفیت نو بودن واشرها باشد و یا فابریک و اصلی نباشند، سیستم دچار نشتی و فریون سرمازا و روغن کمپرسور به تدریج از کمپرسور نشت و خارج می شوند.

در حالی که تعویض کمپرسور کریر شما ممکن است در کوتاه مدت هزینه بیشتری داشته باشد، اما ممکن است آنطور که انتظار دارید گران نباشد. هنگامی که کمپرسور بازسازی شده شما نصب شد، ماه به ماه هزینه انرژی خود را کاهش خواهید داد. در واقع، اگر کمپرسور قدیمی شما کمتر از حداکثر راندمان خود کار می کرد و صحت عملکرد مناسبی نداشت، بدانید که قطعات داخلی فرسوده شده بودند، ممکن است صرفه جویی بیشتری نسبت به آنچه انتظار دارید مشاهده کنید.

 

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر کریر

 • باز کردن کمپرسور کریر از شاسی چیلر و حمل به کارگاه تعمیر کمپرسور چیلر کریر
 • بررسی کمپرسور از نظر ظاهری که شامل بروز هر گونه نشتی روغن و یا اتصال کوتاه در جعبه ترمینال ممکن است رخ دهد.
 • دمونتاژ کردن کمپرسور کریر تا ریزترین قطعه، کلیه قطعات مورد بررسی های فنی قرار می‌گیرند و شست‌شوی کمپرسور از هرگونه جرم و آلودگی
 • برآورد کلی از آسیب وارد شده به کمپرسور چیلر کریر و میزان خسارت وارده به کمپرسور
 • تست سیم‌پیچ کمپرسور چیلر کریر و در صورت نیاز مجددا سیم‌پیچی می‌شود
 • ارائه گزارش فنی به کارفرما
 • مکانیکال کمپرسور چیلر و تمام بخش‌ها به دقت بررسی و مطابق با دستورالعمل شرکت تولید کمپرسور ماشین‌کاری می‌شوند
 • تمامی قطعاتی که بعد از بررسی دقیق و نیاز به تعویض حتما تعویض می‌گردد مانند:
 • سوپاپ‌ها
 • رینگ پیستون
 • برینگ‌ها
 • واشرها
 • میل لنگ
 • پیستون و …
 • در صورت سلامت قطعات بعد از شست‌شو و پولیش مجدد نصب می‌شوند.
 • بعد از نصب همه قطعات و مونتاژ کامل،کمپرسور چیلر کریر تحت سخت‌ترین شرایط و بار ۱۰۰ درصد تست مکانیکی و الکتریکی می‌گردد

نکات مهم تعمیر کمپرسور چیلر کریر

 

تعمیر کمپرسور چیلر کریر در تهران

تعمیرات کمپرسور چیلر در تهران به صورت تعمیرات فوری انجام میشود و در هر لحظه آرسان سرویس آمادگی دارد تیم تکنسین های مجرب و آماده کار را در سریعترین زمان ممکن جهت باز و بست کمپرسور کریر به محل نصب چیلر اعزام کند. در حین دمونتاژ کمپرسور نماینده کارفرما میتواند در محل باز کردن کمپرسور حضور داشته باشد.

سرویس و تعمیر کمپرسور چیلر کریر باید توسط تعمیرکاری انجام شود که آشنا به علوم مهندسی الکتریکی و مکانیکی بوده و همچنین با نحوه ماشینکاری و ابزار دقیق نیز آشنایی داشته باشد. علم و دانش تخصصی با ارزشمند ترین تضمینی است که می تواند روند اقدامات بر روی کمپرسور را تایید نماید. بنابراین در انتخاب تعمیرکار کمپرسور چیلر کریر خود دقت کنید.

 

عوامل موثر بر هزینه تعمیر کمپرسور چیلر کریر

قبل از اینکه بتوانید هزینه تعویض یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر خود را تخمین بزنید، ابتدا باید دقیقاً بدانید که چرا به درستی کار نمی کند. و این یعنی مهمترین مرحله عیب یابی و علت خرابی کمپرسور است. همه کمپرسورها سیستم های پیچیده ای هستند که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی است. برخی از این قطعات به راحتی تعویض می شوند و دستگاه بلافاصله به کار بازگردانده می شود.

قرار نیست همه قطعات تعویض شدنی باشند. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که کمپرسور چیلر کریر به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا متوجه شویم دقیقاً نقطه خرابی کجاست. این بازرسی همچنین باید نشان دهد که آیا آسیب دیگری در سیستم وجود دارد که به زودی منجر به مشکلات بزرگتر شود!؟

در نهایت، سن کمپرسور کریر carrier و یا صحت عملکرد، مطمئناً بر منطقی بودن یا نبودن تعمیر تأثیر می گذارد. اگر کل کمپرسور شما قدیمی است، ممکن است متوجه شوید که قطعات جایگزین به سختی تهیه می شوند یا اینکه سازنده دیگر از مدل کمپرسور شما پشتیبانی نمی کند. تکنسین شما همچنین ممکن است توصیه کند که سفارش یک قطعه جایگزین ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. اگر وقت ندارید تا برای تعویض قطعه قدیمی منتظر بمانید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کمپرسور چیلر کریر خود را به طور کامل تعویض کنید.