هر سیستم تبرید یا نیروگاهی به دستگاه‌های خنک‌کننده یا کندانسور نیاز دارد تا بتواند بخار یا بخار مبرد را متراکم سازد. عملکرد این قطعه در جهت کاهش و دفع حرارت و تبدیل بخار به مایع سرد است. امروزه مدل‌های مختلفی از کندانسورها وجود دارند که بسته به نیاز مشتری و کاربرد، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. یکی از کاربردهای اصلی کندانسورها، در چیلرها است. در صورتی ‌که برای این قطعه مشکلی به وجود بیایید، باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر کندانسور چیلر اقدام کنید. در ادامه مطلب شما را بیشتر با این قطعه، کارکرد و تعمیر آن آشنا می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

کندانسور

کندانسور یک قسمت بیرونی از سیستم تهویه مطبوع یا پمپ حرارتی است که می‌تواند گرما را جمع‌آوری و آزاد کند. امروزه از کندانسورها می‌توان در اسپلیت‌ها یا چیلرها استفاده کرد. به طور کلی، این تجهیزات از کویل، کمپرسور، فن و کنترل‌های مختلف تشکیل شده‌اند. سیم‌پیچ یک کندانسور می‌تواند از لوله مسی با پره‌های آلومینیومی یا لوله‌های آلومینیومی ساخته شده باشد تا گرما را به ‌سرعت منتقل کند.

از سوی دیگر می‌توان فن کندانسور را به ‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین قسمت‌های این تجهیزات معرفی کرد. فن این وظیفه را بر عهده دارد که هوا را در سراسر کویل به گردش درآورد تا انتقال حرارت تسهیل شود. کمپرسور به عنوان قلب یک سیستمی مانند چیلر است. در صورتی‌ که مشکلی برای این قسمت به وجود بیایید، نیاز است تا اقدامات لازم برای تعمیر کندانسور چیلر صورت بگیرد.

 

چیلر

چیلرها تجهیزات صنعتی هستند که از آن‌ها برای کاهش و کنترل دما استفاده می‌شود. یک چیلر صنعتی در واقع یک سیستم تبرید است که می‌تواند با فرایند حذف گرما، دمای ماشین‌آلات، فضای صنعتی یا قسمت‌های مختلف را کاهش دهد. با این که شباهت‌هایی بین چیلر و تهویه مطبوع وجود دارد، اما باید بدانید که آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند. تهویه مطبوع دمای اتاق را تنظیم می‌کند و با استفاده از کویل‌های کندانسور برای حذف گرما، رطوبت را از بین می‌برد.

این در حالی است که چیلرها از فشرده‌سازی بخار و تبرید برای کاهش دمای سیال استفاده می‌کنند. چیلرها را می‌توان بسته به نیاز مشتریان در داخل یا خارج از ساختمان نصب کرد. تعمیر کندانسور چیلر می‌تواند به‌ سادگی از کار فتادگی چیلر را برطرف کند و موجب بهبود در عملکرد آن شود.

 

کندانسور در چیلر

چیلرهای از قطعات مختلفی تشکیل شده‌اند، اما در این میان، کندانسورها وظیفه مهمی را به عهده دارند. در واقع، فرایند خنک‌سازی به کمک کندانسور و با انتقال گرما تکمیل می‌شود. کندانسور در چیلر تمامی گرما را جمع‌آوری کرده و آن را به حلقه‌ها و لوله‌های آب منقل می‌کند. سپس می‌توان این گرما را از طریق برج خنک‌کننده از ساختمان دفع کرد.

گرما در ابتدا وارد اپراتور می‌شود و مبرد آن را به کمپرسور می‌برد. سپس گرما از طریق کمپرسور به کندانسور منتقل می‌شود. از این ‌رو، اگر مشکلی برای کندانسور به وجود بیایید، فرایند حذف گرما مختل می‌شود. با تعمیر کندانسور چیلر می‌توان از بروز چین مشکلی در این قطعات جلوگیری کرد.

 

انواع کندانسور چیلر

کندانسورهایی که در چیلرها به کار می‌روند، دارای انواع مختلفی هستند. به طور کلی، نمی‌توان یکی از آن‌ها را به دیگری ارجحیت دارد. در واقع، باید بسته به نیاز و موقعیت استفاده، یکی از این کندانسورها را برای خنک‌سازی استفاده کرد. از مهم‌ترین انواع کندانسور چیلر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کندانسور هوا خنک

این مدل از کندانسورها از هوا به‌ عنوان سیال خارجی جهت دفع گرما استفاده می‌کنند. کندانسورهای هوا خنک معمولاً دارای کویل‌های مسی هستند که مبرد در آن جریان دارد. این مدل از کندانسورها خود به دو نوع همرفت طبیعی و همرفت اجباری تقسیم می‌شوند.

  • کندانسور آب خنک

این مدل از کندانسورها از آب به‌ عنوان سیال برای حذف گرما از مبرد استفاده می‌کنند. طبیعی است که این مدل از کندانسورها باید در مکان‌هایی مورد استفاده قرار بگیرند که دسترسی بهتری به منابع آبی وجود دارد. این مدل به دلیل تعامل بیشتری که با رطوبت دارد، ممکن است نیاز بیشتری به تعمیر کندانسور چیلر داشته باشد. از انواع کندانسورهای آب خنک می‌توان به لوله دوتایی، کندانسور پوسته و کویل و کندانسور پوسته و لوله اشاره کرد.

  • کندانسورهای تبخیری

این مدل از کندانسورها به ‌نوعی ترکیبی از کندانسورهای هوا خنک و آب خنک هستند.

 

خرابی‌های متداول کندانسور چیلر

کندانسورها نیز ‌مانند تمامی قطعات و تجهیزات دیگر ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. برای اطمینان از صحت عملکرد آن‌ها نیاز است تا در اسرع ‌وقت اقدامات لازم برای تعمیر کندانسور چیلر صورت بگیرد. برخی از خرابی‌های رایج و متداول کندانسور چیلر عبارت‌اند از :

  • گرفتگی کندانسور

ممکن است سطح خارجی به دلیل وجود گرد و غبار یا آلودگی‌های مختلف گرفته شود.

  • اختلال در جریان آب موجود در کندانسور

کاهش جریان آب موجود در کندانسور می‌تواند باعث به ‌وجود آمدن مشکلاتی مانند فشار بالای خط دهش شود. این اختلال همچنین می‌تواند به دلیل برگشت آب درون کندانسور نیز به وجود بیایید.

  • کاهش جریان هوای موجود در کندانسور

در کندانسورهای هوا خنک ممکن است به دلیل گرفتگی مسیر عبور و مرور هوا جریان با مشکل روبرو شود.

  • پایین بودن دمای آب موجود در کندانسور

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود تا نیاز به تعمیر کندانسور چیلر به وجود بیایید، پایین بودن دمای آب موجود در کندانسورهای آب خنک است.

 

آیا امکان تعمیر کندانسور چیلر وجود دارد؟

کندانسورها به‌ عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های موجود در چیلر شناخته می‌شوند. از این‌ رو، اگر برای آن‌ها مشکلی به وجود بیایید، باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. در واقع، امکان تعمیر کندانسور چیلر وجود دارد؛ اما به شرطی که این تعمیر را به دست افرادی بسپارید که دانش و تخصص کافی برای تعمیر قطعات کندانسور داشته باشند.

فردی که آگاهی لازم را در خصوص نحوه فعالیت کندانسور چیلر دارد، می‌تواند به‌ سادگی متوجه شود که چه قسمتی از کندانسور دچار مشکل شده است و آیا برای رفع این مشکل نیاز به تعمیر کندانسور است یا این که باید آن را تعویض کرد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم تا از افراد متخصص در حوزه تعمیرات کندانسور چیلر کمک بخواهید.

یکی از مجموعه‌های برجسته در این زمینه شرکت آرسان سرویس است که به دلیل داشتن کادر مجرب و تجربه بالا می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن و قبل از وارد شدن خسارات زیاد عیوب موجود در کندانسور را تشخیص دهد و نسبت به رفع کامل مشکل اقدام کند.

 

نتیجه‌گیری

کندانسورها تجهیزاتی هستند که از آن‌ها می‌توان برای جمع‌آوری، منتقل کردن حرارت و خنک‌سازی استفاده کرد. به همین دلیل، این قطعات یکی از اصلی‌ترین بخش‌های چیلرها به شمار می‌روند. بسته به نیاز و کاربرد مورد نظر انواع مختلفی از کندانسورهای چیلر در بازار موجود هستند که از آن میان می‌توان به کندانسور هوا خنک، آب خنک و تبخیری اشاره کرد.

ممکن است بنا به هر دلیلی برای بخش‌های مختلف یک کندانسور در چیلر، مشکلی به وجود بیایید. در این صورت نیاز است تا تعمیر کندانسور چیلر را به دستان افراد ماهر و متخصص بسپاریم. مجموعه آرسان سرویس آماده ارائه کلیه خدمات فنی در این زمینه است و به دلیل داشتن دانش و تخصص بالا به راحتی می‌تواند مشکل چیلر را به طور کلی رفع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *