تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر 

برند کوپلند یکی از زیر مجموعه‌های شرکت امرسان آمریکا است که کمپرسورهای اسکرال و نیمه بسته DWM از مهم‌ترین تولیدات این شرکت در زمینه سیستم‌های سرمایشی صنعتی و تهویه مطبوع است. کمپرسور کوپلند در انواع سیستم های سرمایشی و در صنایعی همچون تاسیسات تهویه مطبوع، کارخانجات تولیدی به صورت گسترده به کار می‌رود. تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر و تعمیر کمپرسور چیلر کریر از خدمات تیم تخصصی آرسان سرویس به شمار می رود.

چیلر تراکمی یکی از ماشین های سرمایشی است که کمپرسور یکی از اعضای اصلی آن بوده و چیلری که دارای کمپرسور است را چیلر تراکمی میگویند. نکته قابل توجه در تعمیر کمپرسور چیلر این است که کمپرسور از دو قسمت مکانیکال و الکتریکال تشکیل شده است که شامل سیم پیچی و سیلندر پیستون و متعلقات است. قسمت مکانیکال کمپرسور با روغن روان‌کاری می‌شود و این فرآیند در کمپرسور سیلندر پیستونی روغن همراه با فریون در حال اختلاط صورت می‌گیرد و کمپرسور دی وی ام dwm الزاما باید همیشه دارای حجم استانداردی از روغن باشد.

 

تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر

 

کمپرسور دی وی ام وقتی بدرستی کار می‌کند صدایی معقول دارد و در صورتی که چیلر دارای شاسی مناسب و لوله‌کشی استاندارد باشد، نباید دچار لرزش و صدای غیرعادی گردد. همچنین در صورتی که کمپرسور صدای غیرطبیعی پیدا کند و دچار لرزش شود با قطعیت میتوان گفت که قطعات داخلی آن آسیب دیده است و نیازمند اقدام فوری جهت انجام تعمیر کمپرسور چیلر است.

 


مراحل تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر


 1. جداسازی واصله های شیر رانش و مکش
 2. جداسازی سیم های سربندی تخته کلمپ
 3. باز کردن پیچ شاسی و لوله های متصل شده
 4. باز کردن کمپرسور از شاسی چیلر و حمل به کارگاه
 5.  دمونتاژ تمامی قسمت کمپرسور و عیب یابی آسیب وارد شده
 6. تدوین گزارش مفصل ایرادات وارد شده به کمپرسور جهت ارائه به کارفرما
 7. شستشوی تمام قطعات مکانیکال کمپرسور دی وی ام چیلر با حلال‌های مخصوص
 8. ابزار دقیق قطعات مکانیکال و بررسی میزان لقی و تلرانس‌های لازم کمپرسور
 9. تعویض و ترمیم قطعات آسیب دیده با قطعات با کیفیت
 10. مونتاژ کمپرسور
 11. انجام تست کمپرسور دی وی ام چیلر
 12. ثبت فشار مکش و رانش و فشار روغن کمپرسور به همراه آمپر مصرفی
 13. انجام تست لرزش و میزان صدای مجاز کمپرسور چیلر

 

مراحل تعمیر کمپرسور دی وی ام

 


علت خرابی کمپرسور دی وی ام چیلر تراکمی


بروز مشکل در کمپرسور چیلر و نیاز به تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر به موارد مختلفی بستگی دارد که شامل این قسمت‌ها می‌شود :

 • الکتریکال ( قسمت سیم پیچی )
 • مکانیکال ( سیلندر پیستون و متعلقات )

در بعضی کمپرسورها امکان دارد آسیب وارد شده متوجه دو بخش کمپرسور دی وی ام شود و کمپرسور نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد؛ بروز مشکل در بخش الکتریکال بر اثر دوفاز شدن برق ورودی و یا نشتی روغن و یا فرار روغن است که می‌تواند باعث اصطکاک و ساییدگی شود که این مورد می‌تواند سبب داغ شدن سیم ‌پیچی و منجر به سوختن سیم‌ پیچ شود، پس باید دقت شود که بعد از تعویض سیم ‎‌پیچ ایرادات مکانیکی و الکتریکالی که سبب بروز گیرپاژ شده است را بررسی و برطرف کرد.

 

علت خرابی کمپرسور دی وی ام

 


مشکلات کمپرسور دی وی ام چیلر


مشکلاتی که در زمان تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر مورد توجه قرار می‌گیرد شامل این موارد است :

 • سوختن سیم‌ پیچی کمپرسور
 • خرابی قطعات مکانیکال
 • خراشیدگی سطوح بدنه و قطعات
 • شکستن قطعات مکانیکال
 • ساییدگی شاتون
 • پیستون
 • میل لنگ
 • رینگ
 • سوپاپ
 • خرابی واشر گسکت
 • ایجاد نشتی در اتصالات بدنه کمپرسور

 

مشکلات کمپرسور دی وی ام چیلر

 


علائم خرابی کمپرسور دی وی ام چیلر


 • صدای غیر متعارف و لرزش غیر غادی کمپرسور
 • داغ شدن بیش از اندازه سر سیلندر کمپرسور
 • کم شدن غیرعادی فشار خروجی از کمپرسور
 • بالا رفتن غیرعادی فشار ورودی به کمپرسور
 • بروز نشتی در بدنه کمپرسور
 • تغیر رنگ بدنه کمپرسور

نکته : در صورت بروز هر کدام از این علائم در کمپرسور دی وی ام چیلر؛ میبایست کمپرسور سریعا خاموش شود و علت آن بررسی و برطرف شود تا از آسیب‌های جدی‌تر به کمپرسور جلوگیری شود و فورا تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر شروع شود.

 

علائم خرابی کمپرسور دی وی ام

 


تعمیرات سیلندر کمپرسور دی وی ام چیلر


در تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر، سیلندر بسیار حائز اهمیت است. در کمپرسور کارتر بوش داخلی پرس می شود که باعث کاهش خوردگی و ساده شدن تعمیر می گردد و در صورت ساییده شدن بر اثر اصطکاک قابل جابجایی و تعویض هستند. مجموعه سیلندرها دارای راه ارتباطی مسیر ورودی و خروجی مبرد هستند. اتفاقات در داخل سیلندر عبارت است از مکش و تراکم رانش مبرد است و بدنه سیلندرهای فشار مبرد و فشردگی رینگها و نیروی نرمال میل لنگ و شاتون را تحمل می کنند.

در تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر جهت کنترل دمای جداره سیلندر، جدار خارجی را معمولا برجسته و فین دار می سازند که سطح تبادل دمایی آن با هوای پیرامون بیشتر صورت بگیرد. معمولا سیلندرها و در پوش های آن از ریخته گری هستند و سطح داخلی آنها در حین تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر، تراش کاری می شوند. چدن مصرفی برای سیلندرها باید فشرده و عاری از خلل و فرج باشد تا از نفوذ بخار متراکم سرده کننده به بیرون جلوگیری کند. برای این منظور در تعمیر کمپرسور از آلیاژ چدن به همراه نیکل افزوده می شود.

 

تعمیرات سیلندر کمپرسور دی وی ام

 


تعمیرات پیستون کمپرسور دی وی ام چیلر


در تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر و به طور کلی تعمیر کمپرسور ماشین های سرد کننده یکی از اساسی ترین اجزای آن پیستون است. پیستون ها وظیفه اصلی تراکم گازها را بر عهده دارند. در کمپرسورها وسیله اتصال به شاتون به وسیله گژنپین انجام می گیرد. جنس پیستون ها از چدن صیقل داده شده است. فضای لقی بین سیلندر و پیستون در استاندرهای کشورها غربی ۰٫۰۰۲ اینچ است. پیستون ها قابل تعمیر نیستند و در صورتی که ایراد داشته باشند باید تعویض شوند. پیستون به وسیله یک خار به گژنپین متصل می گردد. در صورتی که پیستون به جداره سطح سیلندر آسیب بزند، باید سیلندر تراشکاری گردد.

 

تعمیرات پیستون کمپرسور دی وی ام چیلر

 


تعمیرات رینگ های پیستون کمپرسور دی وی ام چیلر


برای جلوگیری از نفوذ فریون متراکم شده به کارتر از رینگ های فشار و همچنین جلوگیری از خروج روغن از آن رینگ های روغنی استفاده میشود که در شیارهای مخصوص روی پیستون قرار داده می شوند. رینگ ها باید مناسب شیار و در عین حال مانع حرکت آزاد پیستون در سیلندر نشود. در تعمیر کمپرسور دی وی ام چیلر، رینگ فشار در شیارهای بالایی و رینگ روغن در قسمت پایین پیستون یا بعد از رینگ فشار قرار می گیرد. در تعمیر کمپرسور باید ابتدا بازدهی کمپرسور مورد آزمایش قرار گیرد و سپس رینگ های کمپرسور تعویض گردد.

 

تعمیرات رینگ کمپرسور دی وی ام چیلر