سرویس تابلو برق چیلر

 

تابلو برق چیلر از دو بخش قدرت و فرمان تشکیل شده است. یکی از اقدامات اساسی در راه اندازی چیلر، سرویس تابلو برق چیلر و به همراه سرویس برج خنک کننده چیلر است. مدار قدرت بخش الکتریکی چیلر را تامین میکند و مدار فرمان بخش فرماندهی مجموعه چیلر را تامین میکند در سرویس و تعمیرات چیلر میبایست با تابلو برق چیلر آشنا باشیم و در سرویس تابلو برق چیلر مهارت داشته باشیم. همچنین جهت تعمیر چیلر ترین خود می توانید با آرسان سرویس تماس بگیرید.

 

سرویس تابلو برق چیلر

 


مدار قدرت تابلو برق چیلر


مدار قدرت از کلید ها و تجهیزاتی تشکیل شده اند که وظیفه قطع و وصل جریان برق را بر عهده دارند. در سرویس تابلو برق چیلر دانستن اجزا تابلو برق از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کنتاکتور

کنتاکتور کلیدهای الکترومغناطیسی هستند که مهمترین قطعه را تشکیل می دهند. کنتاکتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس، تعدادی کنتاکت را به یک دیگر وصل یا از یکدیگر جدا می کند. از این خاصیت برای قطع و وصل یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. کنتاکتورها تشکیل شده اند از بوبین و پلاتین های ثابت و متحرک.

هرگاه برق به سر بوبین اعمال کنیم پلاتین های متحرک و ثابت به یکدیگر متصل شده و آن حالتی است که از آن جریان برق عبور می کند و هرگاه برق تغذیه بوبین را قطع کنیم پلاتین های متحرک از پلاتین های ثابت جدا گردیده جریان عبوری برق قطع خواهد گردید. در سرویس تابلو برق چیلر هر کنترل کننده ای میتواند به این بوبین فرمان دهد.

 

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری در سرویس تابلو برق چیلر جهت حفاظت مصرف کننده ها و اتصال کوتاه استفاده می شوند و همچنین همانطور که از اسمش پیداست بعنوان کلید، جریان را به صورت دستی نیز میتوان قطع و وصل کرد. در سرویس تابلو برق چیلر دانستن محل قرار گیری این کلید، ضروری ست.

 

مدار قدرت چیلر در سرویس تابلو برق چیلر

 

تابلو برق چیلر

تابلو برق چیلر در چیلرها تمامی سیم کشی و کابل کشی مدار فرمان و مدارهای قدرت پس از عبور از لوله های خرطومی یا کانالهای مخصوص به جعبه ای فلزی بنام تابلو برق ارتباط پیدا می کنند که از این مرکز می توان مدارهای فرمان و قدرت چیلر را مورد بازرسی و کنترل قرار داد. تابلو برق تشکیل شده از یک جعبه فلزی که روی شاسی چیلر نصب شده و به طور معمول در آن اجزاء زیر نصب می گردد:

 1. کنتاکتور
 2. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار قدرت
 3. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار فرمان
 4. انواع رله های حفاظتی
 5. کلیدهای استپ استارت
 6. انواع کابلشو
 7. ترمینال در اندازه های مختلف
 8. سیم های رابط
 9. کابل در اندازه های مختلف
 10.  چراغهای سیگنال

 


مدار فرمان تابلو برق چیلر


دومین بخش مهم در تابلو برق چیلر، بخش مدار فرمان تابلو برق است که شناخت اجزای آن در سرویس تابلو برق چیلر مهم و ضروری ست.

 

تایمر

یکی از تجهیزات فرمان دهنده مدارهای کنترل تابلو برق چیلر، تایمرها هستند که مدار را برای مدت زمان معینی کنترل می نمایند. تایمرها در انواع مختلف ساخته می شوند. در چیلرها اغلب از تایمرهای نیوماتیکی یا تایمرهای الکترونیکی جهت سرویس تابلو برق چیلر استفاده می شود.

 

بی متال

کمپرسورهای چیلر را باید در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی حفاظت کرد. یکی از راه های حفاظت از سیم پیچی کمپرسور چیلر استفاده از رله های حرارتی یا بی متال است. بی متال سیم پیچ کمپرسور را در مقابل اضافه بار (بار زیاد) حفاظت می کند. ساختمان آن متشکل از دو فلز است که دارای ضریب انبساط طولی مختلف هستند. بی متال ها به جهت حساسیت عملکرد باید هر از چند گاهی چک شوند و در صورت نیاز هنگام سرویس تابلو برق چیلر، تعویض گردند.

 

مدار فرمان چیلر در سرویس تابلو برق چیلر

 

ترموستات ( کنترل کننده دما )

در صنعت تبرید کنترل کننده دما را ترموستات می نامند. ترموستاتها به تغییرات دما حساس اند. ترموستات ها در چیلرها برای کنترل دمای آب اواپراتور به کار می روند و با روشن و خاموش نمودن کمپرسور سیکل فریون چیلر را کنترل می کنند. در چیلرها درجه حرارت آب اواپراتور باید در محدوده معینی ثابت نگه داشته شود.

پس از کاهش درجه حرارت آب به حد مطلوب، لازم است دستگاه خاموش و سیکل سرماسازی متوقف گردد. پس از اینکه درجه حرارت آب به حد پیش بینی شده رسید، مجددا چیلر باید راه اندازی و دوره جدید سرما سازی آغاز گردد. برای انجام تمامی این اقدام از ترموستات استفاده می شود. همچنین دانستن محل ترموستات در سرویس تابلو برق چیلر لازم است.

در مصارف تهویه مطبوع هنگامیکه دمای برگشتی به اواپراتور (آب ورودی اواپراتور چیلر) به میزان مطلوب یعنی ۱۲ درجه سانتیگراد رسید چیلر باید خاموش شود و پس از اینکه دمای آب چند درجه افزایش یافت مجددا به طور اتوماتیک چیلر روشن می شود. بنابراین ترموستات کنترل کننده ای است که با توجه به سرمای مورد نیاز ساختمان (مانند مصرف کننده هایی از قبیل فن کویل هواساز) همواره در محدوده معینی دمای آب را کنترل و چیلر را به طور متناوب خاموش و روشن می کند.

همانطور که می دانیم مدار آب چیلر و مصرف کننده ها یک مدار بسته است و آب در اواپراتور چیلر سرد شده و در مصرف کننده ها مانند فن کویل و هواساز سرما را به محیط داده و مجددا گرم شده به چیلر برگشت می نماید. باید توجه داشت که با لب (دنباله حساس ترموستات) در موقعیت مسیر آب ورودی به اواپراتور نصب شده و همواره با توجه به بار سرمائی ساختمان با فرمان به ترموستات چیلر را خاموش و روشن می کند.

 

ترموستات آنتی فریز

آنتی فریز از نظر شکل ظاهری اغلب شبیه ترموستات می باشند با فرق اینکه روی 5 درجه سانتیگراد تنظیم میشود و اگر به هر علتی مانند کار نکردن ترموستات به هر دلیل، درجه آب اواپراتور پائین بیاید، به طوری که خطر یخ زدن آب در اواپراتور وجود داشته باشد، آنتی فریز چیلر را به طور کامل خاموش خواهد کرد.

در این کنترل دکمه ریست (RESET) وجود دارد که بعد از رفع عیب باید آن را فشار دهید تا چیلر مجددا شروع به کار نماید. بالب (دنباله حساس) آنتی فریز در پائین ترین نقطه اواپراتور چیلر در مسیر جریان آب قرار داده می شود. آنتی فریز در مدار فرمان چیلر قرار دارد و یکی از کنترل های مهم حفاظتی در چیلرها می باشد.

 

فلوسوئیچ ( کلید جریان )

در سرویس تابلو برق چیلر باتید بدانید که این کلید ایمنی بر روی لوله مسیر جریان آب اواپراتور چیلر نصب می شود. چنانچه به هر دلیلی جریان آب داخل لوله راکد شود و یا جریان آب به حدی کم شود که تیغه عمل نکند شکل به وضعیت خود برگشته و مدار را قطع میکند تا چیلر خاموش شود.

 

کنترل فاز

در شبکه های برق سه فاز به ویژه در تجهیزات صنعتی که تعداد زیادی دستگاه یا اکتروموتورهای تک فاز و سه فاز در حال کار است و از دیگر اجزای تابلو برق چیلر ها هستند. ایجاد اشکال در برق اصلی (نظیر قطع شدن یک فاز، جابجا شدن موقعیت فازها در زمان تعویض کابل اصلی، کلید یا اتصالات در شبکه شهر) یا عدم تعادل بین اختلاف پتانسیل سه فاز باعث وارد شدن خسارات بسیاری می شود. از جمله این خسارات سوختن الکتروموتور کمپرسورهای چیلر می باشد.

 

 کنترل کننده فشار

 • کنترل کننده فشار بالا
 • کنترل کننده فشار پایین
 • کنترل کننده فشار روغن