تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر

 

چیلر تراکمی یکی از سیستم های سرد کننده است که کمپرسور یکی از تجهیزات اصلی آن است. چیلرهایی که توسط کمپرسور تولید سرما می‌کنند را چیلر تراکمی می گویند. کمپرسورها دارای قطعات مکانیکی و الکتریکی هستند که قسمت مکانیک آن به وسیله روغن روان‌کاری می‌شود. روان کاری در کمپرسور سیلندر پیستونی، روغن با فریون در حال اختلاط است و این کمپرسورها الزاما باید همیشه دارای حجم معینی از روغن باشند. جهت مطالعه مقاله تعمیر کمپرسور چیلر کلیک کنید.

 

تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر

 

کمپرسورها وقتی بدرستی کار می‌کنند صدای معقولی دارند و در صورتی که چبلر شاسی مناسب و لوله‌کشی استاندارد و درستی داشته باشد، نباید دچار لرزش و صدای غیرعادی گردد. در صورتی که کمپرسور صدای غیرطبیعی پیدا کند و دچار لرزش شود، قطعات داخلی آن آسیب دیده است و نیازمند اقدام سریع جهت انجام تعمیرات کمپرسور چیلر است. در صورتی که کمپرسور چیلر از نوع سیلندر پیستونی باشد، باید سریعا اقدامات لازم جهت تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر انجام گیرد.

 


مراحل تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر


 1. باز کردن اتصالات مکانیکی و الکتریکی کمپرسور چیلر
 2. جداسازی کمپرسور از شاسی چیلر و حمل به کارگاه
 3.  دمونتاژ کمپرسور و عیب یابی ایرادات پیش آمده
 4. تهیه گزارش آسیب های وارد شده به کمپرسور و تقدیم به کارفرما
 5. تفکیک  و شستشوی تمام اجزای کمپرسور پیستونی چیلر با حلال‌های مخصوص
 6. ابزار دقیق قطعات و تعیین میزان لقی و تلورانس‌های مجاز کمپرسور
 7. تعویض قطعات آسیب دیده با قطعات اورجینال و اصلی
 8. مونتاژ مجدد کمپرسور با در نظر گرفتن تلورانس‌ها و لقی‌های مجاز توصیه شده توسط شرکت سازنده کمپرسور
 9. انجام تست کمپرسور چیلر و ثبت فشار ساکشن دیشارژ و فشار روغن کمپرسور به همراه آمپر مصرفی
 10. انجام تست لرزش و دسیبل صدای مجاز و مناسب کمپرسور چیلر

 

مراحل تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر

 


انواع کمپرسور سیلندر پیستونی چیلر


 • باز ( الکتروموتور و قسمت مکانیک جدا میباشد )
 • نیمه بسته ( سیم پیچی  و مکانیکال در یک پوسته)
 • بسته ( سیم پیچی و مکانیکال در کنار همدیگر )

 

انواع کمپرسور پیستونی چیلر

 


علت خرابی کمپرسور چیلر تراکمی


بروز مشکل در کمپرسور پیستونی چیلر به موارد مختلفی بستگی دارد که شامل این قسمت‌ها می‌شود :

 1. الکتریکی
 2. مکانیکی

در برخی موارد ممکن است این دو قسمت کمپرسور با هم دچار مشکل شوند و نیاز به تعمیر اساسی داشته باشند؛ بروز مشکل در بخش الکتریکی ( سیم پیچی ) بر اثر دوفاز شدن برق ورودی و یا نشتی روغن و یا فرار روغن است که می‌تواند باعث اصطکاک و ساییدگی شود که این مورد می‌تواند سبب داغ شدن سیم‌پیچ و منجر به سوختن سیم‌پیچ شود. پس باید در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر دقت شود که بعد از تعویض سیم ‎‌پیچ ایرادات مکانیکی و الکتریکالی که سبب بروز گیرپاژ شده است را بررسی و برطرف کرد.

 

علت خرابی کمپرسور چیلر

 


مشکلات تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر


مشکلاتی که در زمان تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر مورد توجه قرار می‌گیرد شامل این موارد است :

 • سوختن سیم‌ پیچ کمپرسور
 • خرابی قطعات مکانیکی
 • خراشیدگی بدنه و قطعات
 • شکستن قطعات
 • ساییدگی شاتون
 • میل لنگ
 • رینگ
 • پیستون
 • سوپاپ
 • ولوپلیت
 • ترکیدن گسکت
 • ایجاد نشتی در بدنه کمپرسور

 

مشکلات تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر

 


علائم خرابی کمپرسور پیستونی چیلر


 • بالا رفتن صدا و لرزش کمپرسور
 • داغ شدن سر سیلندر کمپرسور
 • کم شدن غیرعادی فشار رانش کمپرسور
 • بالا رفتن غیرعادی فشار مکش کمپرسور
 • بروز نشتی در کمپرسور
 • تغیر رنگ بدنه کمپرسور

 

نکته : در صورت بروز هر کدام از این علائم در کمپرسور باید سریعا خاموش شود و علت آن بررسی و برطرف شود تا از آسیب‌های جدی‌تر به کمپرسور و قطعات آن جلوگیری شود.

 

علائم خرابی کمپرسور پیستونی چیلر

 


تعمیرات سیلندر کمپرسور چیلر


در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر, سیلندرها بسیار مهم هستند. در سیستم کارتر، بوش داخلی پرس می شود که باعث کم شدن خوردگی و ساده شدن تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر می گردد و در صورت ساییده شدن بر اثر اصطکاک قابل تعویض هستند. مجموعه سیلندرها دارای کانال مکش و رانش مشترک هستند. اتفاقات در داخل سیلندر عبارت است از مکش و تراکم رانش مبرد و بدنه سیلندرهای فشار گاز و فشردگی رینگ ها و نیروی نرمال میل لنگ و شاتون را تحمل می کنند.

قسمت پایین سیلندرهای قائم و V شکل کمپرسورهای بدون واسطه به کارتر ارتباط داشته و در قسمت بالای سیلندرها دو درپوش خارجی و داخلی وجود دارد. در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر جهت کنترل دمای جداره سیلندر، درپوش را معمولا برجسته و فین دار مجهز می سازند که سطح تبادل حرارتی آن را با هوای پیرامون را زیاد می کند.

معمولا سیلندرها و درپوش های آن از ریخته گری هستند و سطح داخلی آنها در حین تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر، تراش کاری می شود. چدن مصرفی برای سیلندرها باید فشرده و عاری از خلل و فرج باشد تا از نفوذ بخار متراکم سرده کننده به بیرون جلوگیری کند. برای این منظور در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر از آلیاژ چدن به همراه نیکل افزوده می شود.

 

تعمیرات سیلندر کمپرسور چیلر

 


تعمیرات پیستون کمپرسور چیلر


در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر یکی از اساسی ترین اجزای آن پیستون ها است. پیستون ها وظیفه اصلی تراکم گازها را بر عهده دارد. در کمپرسورها وسیله اتصال به شاتون به وسیله گژنپین انجام می گیرد. جنس پیستون از چدن صیقل داده شده است. فضای لقی بین سیلندر و پیستون در استاندرهای کشورها غربی ۰٫۰۰۲ اینچ می باشد.

پیستون ها قابل تعمیر نیستند و در صورت آسیب دیدن پیستون ها، جهت تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر، در قسمت فوقانی پیستون ها شیارهایی برای سوار کردن رینگ فشار و رینگ روغن قرار دارد. رینگ های روغنی در کمپرسورها در لبه پایین پیستون قرار دارد. پیستون به وسیله یک خار به گژنپین متصل می گردد. پیستون ها قطعات قابل تعمیری نیستند و هنگام تعمیر کمپرسور سرمایش باید پیستون تعویض گردد. در صورتی که پیستون به جداره سیلندر آسیب بزند، باید سیلندر به تراشکاری فرستاده شده و در صورت امکان با بزرگ کردن فضای سیلندر باید از یک پیستون با سایز و شماره بزرگ تر استفاده کرد.

 

تعمیرات پیستون کمپرسور چیلر

 


 تعمیرات رینگ های پیستون کمپرسور چیلر


برای جلوگیری از نفوذ مبرد متراکم شده به کارتر از رینگ های فشار و همچنین جلوگیری از خروج روغن از آن رینگ های روغنی استفاده می شود که در شیارهای مخصوص روی پیستون سوار می شوند. رینگ ها باید کیپ شیار و در عین حال مانع حرکت آزاد پیستون در سیلندر نشوند. در تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر، رینگ فشار در شیارهای بالایی و رینگ روغن در قسمت پایین پیستون یا بعد از رینگ فشار قرار می گیرد. دور تعمیر کمپرسور باید ابتدا بازدهی کمپرسور مورد آزمایش قرار گیرد و سپس رینگ های کمپرسور باید تعویض گردد.

 

 تعمیرات رینگ های پیستون کمپرسور چیلر