چیلر ها به 2 دسته اساسی تهویه مطبوع و صنعتی تقسیم می شود. چیلر تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و … جهت تامین هوای مطبوع در این ساختمان ها به کار گرفته می شوند. این چیلر نیاز به رسیدگی، سرویس و تعمیرات دارد تا بتوان در بهترین حالت ممکن از آن بهره برداری کرد. تعمیر چیلر و تعمیر چیلر تهویه مطبوع از تعمیرات تخصصی در صنعت برودت به شمار می رود و نیازمند تکنسین های مهندس و با تجربه می باشد.

اگر به خدمات تعمیر چیلر تهویه مطبوع نیاز دارید با ما تماس بگیرید. تلفن : 09192002194

 


چیلر


چیلر دستگاهی خنک کننده است که از آن برای خنک کردن محیط های ساختمانی و دستگاه های بزرگ صنعتی استفاده می شود. چیلر ها به طور کلی به 2 کاربری صنعتی و تهویه مطبوع تقسیم می گردد. چیلر، دارای 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است. از تابلو برق چیلر جهت فرمان به چیلر استفاده می شود.

این دستگاه به شکل (گرفتن گرما) کار می کند، یعنی با استفاده از پدیده گرماگیر بودن، سرما و خنکی را تولید می کند. در این دستگاه، مبدلی به نام اواپراتور وجود دارد که آب خنک را به فن کوئل ها و یا هواساز می رساند. سپس آب گذری را خنک کرده و به ساختمان می فرستد. گذر آب خنک باعث می شود گرمای محیط را بگیریم و در نتیجه درجه آن افزایش پیدا می کند و دوباره گردش آب به اواپراتور بر میگردد و خنک می شود.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


تهویه مطبوع


جهت ایجاد محیط آسوده برای انسان باید شرایطی برقرار باشد که هر شخصی احساس آسوده خاطر داشته باشد و این آسایش شامل موارد متعددی است. یکی از مهم ترین الزامات آسودگی، داشتن هوایی با درجه مطبوع است که رنج استاندارد بین 23 تا 25 درجه با رطوبت 40 تا 60 درصد می باشد.

در روزهای گرم برای تامین این شرایط نیاز به دستگاهی داریم که گرمای محیط را بگیرد و سرما تولید کند. این دستگاه شامل دو بخش توزیع کننده و تولید کننده است که در بین لوازم جانبی مثل شیر آلات و لوله کشی و پمپ و … نیز وجود دارد. چیلر یکی از دستگاه های تولید کننده سرما و خنکی است که این خنک تولید شده را توسط فن کوئل یا هواساز توزیع می گردد.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


چیلر تهویه مطبوع


همانطور که در بالا اشاره کردیم، چیلر ها در انواع مختلفی وجود دارند که از لحاظ دسته بندی کاربری به 2 بخش صنعتی و تهویه مطبوع تقسیم می شوند. چیلر تهویه مطبوع معمولا در رنج دمایی 7 تا 12 درجه سانتی گراد تنظیم می گردد. چیلر های تهویه مطبوع در ساختمان ها در تهران از اوایل اردیبهشت روشن و در اواخر مهر ماه خاموش می شوند. خنکی ساختمان باید به گونه ای باشد که شخص احساس راحتی کند و از لحاظ دمای محیط اذیت نشود، برای ایجاد چنین شرایطی معمولا از چیلر تهویه مطبوع استفاده می شود.

در تعمیر چیلر تهویه مطبوع باید بدانید که این چیلر از لحاظ کندانسور نیز به 2 دسته آبی و هوایی تقسیم می شود. همچنین از نظر کمپرسور نیز به انواع مختلفی تقسیم می شود که بخش عمده آن کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو است. چیلر تهویه مطبوعی که ظرفیت پایین دارد و برای هر واحد به طور مستقل استفاده می شود مینی چیلر نام دارد و چیلری که برای تمام واحد های ساختمانی استفاده می گردد چیلر مرکزی نام دارد، که در پشت بام یا موتورخانه مرکزی نصب می گردد.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


تعمیر چیلر تهویه مطبوع


تعمیر چیلر تهویه مطبوع یکی از خدمات مهم برودتی است که در روزهای گرم سال با تقاضا زیادی روبرو می شود. این اقدام برای چیلرهایی است که تحت نظر تکنسین چیلر نبوده و به خوبی راه اندازی نشده است. چرا که اگر چیلری به صورت اصولی و تحت نظر مهندسین متخصص مورد بهره برداری قرار گیرد و سرویس چیلر به صورت دوره ای و نگهداری چیلر به صورت مرتب انجام شود، چیلر هرگز دچار خرابی نمی شود.

زمانی که چیلر تهویه مطبوع دچار خرابی می شود، این چیلر باید در ابتدا عیب یابی شده و پس از بررسی تمام ابعاد و مشخصات چیلر، تامین متریال شده و نسبت به تعمیر چیلر تهویه مطبوع اقدام گردد. چیلر های تهویه مطبوع در ایران عمدتا از نوع تراکمی بوده و کم پیش می آید که از نوع جذبی باشد.

 


تعمیر چیلر تراکمی تهویه مطبوع


جهت تعمیر چیلر تراکمی تهویه مطبوع باید بدانید که به طور کلی، چیلر تراکمی از قسمت های مختلف مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است که بخش مکانیکی آن شامل کمپرسور، مبدل کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط است و مدار قدرت و مدار فرمان تابلو برق به همراه کنترل کننده ها جزو قسمت های الکتریکی این چیلر هستند.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 

چیلر تراکمی تهویه مطبوع برای ساختمان ها و در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که هوای محیط گرم باشد. در تهران با توجه به اقلیم آن در مناطقی که ارتفاعات کمی دارند از اردیبهشت و در ارتفاعات بالاتر از خرداد ماه جهت راه اندازی چیلر اقدام می شود. تعمیر چیلر تهویه مطبوع برای چیلر هایی نیاز می شود که اول فصل به خوبی راه اندازی نشده اند و یا تکنسین راه انداز، تمامی مراحل راه اندازی چیلر را به صورت دقیق و اصولی اجرا نکرده است.

 


تعمیر انواع چیلر تهویه مطبوع


چیلر های تهویه مطبوع در انواع مختلفی طراحی و ساخته و با توجه به ظرفیت و اقلیم، دسته بندی می شوند. در ساختمان های بزرگ از چیلر تهویه مطبوع با کمپرسور اسکرو استفاده می شود که ممکن است کندانسور آن آبی یا هوایی باشد. دلیل آنکه در ساختمان های بزرگ از کمپرسور اسکرو استفاده می شود این است که کمپرسور های اسکرو دارای ظرفیت های بسیار بزرگ تولید می شوند. در ساختمان های کوچک از چیلر تهویه مطبوع با کمپرسور اسکرال استفاده می شود که معمولا کندانسور آن هوایی است. این چیلرها به مینی چیلر و یا چیلر خانگی نیز شناخته می شوند.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 

همچنین چیلر های تهویه مطبوع از لحاظ ساختار نیز به 2 دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می شود که کاملا از لحاظ کارکرد و ساختمان از هم متفاوت هستند. تعمیر چیلر تهویه مطبوع در صورت آب خنک بودن شامل تعمیرات برج خنک کننده چیلر می شود. همچنین تعمیرات کمپرسور چیلر تهویه مطبوع نیز در این مرحله صورت می گیرد.

1. تعمیر چیلر آب خنک تهویه مطبوع : چیلر تراکمی آب خنک تهویه مطبوع به چیلری گفته می شود که کندانسور آن آبی بوده و همچنین بدلیل کندانسور آبی، برج خنک کننده نیز در مدار کار می کند. این چیلرها برای ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که این چیلر ها خراب می شوند دمای هوا بالا رفته و استفاده از محیط ساختمان مختل شده و بدین گونه باید برای تعمیر چیلر تهویه مطبوع اقدام شود.

2.تعمیر چیلر هوا خنک تهویه مطبوع : چیلری که کندانسور آن هوایی باشد به آن چیلر هواخنک می گوییم و اگر برای خنک کردن ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرد به آن چیلر تهویه مطبوع گوییم. این چیلر ها بصورت یکپارچه تولید می شوند و حتما باید در فضای آزاد قرار بگیرند، بطوریکه هوای آزاد در محیط پیرامون چیلر جریان داشته باشد و کندانسور آن بخوبی خنک شود.

در تعمیر چیلر تهویه مطبوع نکته قابل توجه این است که چیلرهای هوا خنک مزیت فراوانی نسبت به چیلر آب خنک دارند و امروزه استفاده از چیلر هواخنک انتخاب اول مشاوران و کارفرمایان است. تعمیر چیلر هوا خنک تهویه مطبوع شامل تعمیرات کمپرسور چیلر، نشت یابی و تعویض روغن کمپرسور، خرابی خط فریون و نشت رطوبت به داخل سیکل می شود.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


چه زمانی به تعمیر چیلر تهویه مطبوع نیاز داریم؟


چیلر تهویه مطبوع یک دستگاه خنک کننده است که در هنگام گرما از آن استفاده می شود. هنگامی که نتواند به مقدار کافی فضا را خنک کند، باید مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد. هنگامی چیلر کار می کند اما به اندازه کافی، خنک کاری صورت نمی گیرد، در این صورت چیلر تهویه مطبوع خراب شده و باید اقدامی اساسی جهت تعمیر چیلر تهویه مطبوع صورت گیرد. گاهی پیش می آید که چیلر اصلا روشن نمی شود و یا پس از روشن کردن فیوز آن میپرد. در این هنگام کمپرسور چیلر نیز خراب شده و نیاز به تعمیرات کمپرسور دارد.

 


اقدامات اساسی در تعمیر چیلر تهویه مطبوع


خرابی چیلرها به انواع و بخش های مختلف بستگی دارد و زمانی پیش می آید که در حین تعمیرات نیاز به اقدامات اساسی باشد. چیلر ممکن است وقتی کار می کند فرآیند خنک سازی به خوبی انجام نمی شود و پس از بررسی توسط کارشناس به این نتیجه میرسیم که چیلر دچار نشتی شده و باید اقدامات اساسی بر روی چیلر صورت گیرد این اقدامات شامل شستشوی سیستم توسط مواد حلال و تعویض روغن و فیلتر و مبرد فریون چیلر می باشد.

 


پروسه تعمیر چیلر تهویه مطبوع


تعمیر چیلر تهویه مطبوع در طی مراحلی انجام می گیرد که در اینجا به این مراحل اشاره می کنیم :

  • عیب یابی ( مهم ترین مرحله )
  • تعمیرات کمپرسور چیلر تهویه مطبوع (در صورت نیاز)
  • نشت یابی چیلر
  • سرویس و شستشوی برج خنک کننده در چیلر آبی
  • سرویس و شستشوی فن ها و کندانسور در چیلر هوایی
  • اصلاحات تابلو برق چیلر
  • کالیبراسیون کنترلر و نشانگر های چیلر
  • تعویض فیلتر کردرایر
  • وکیوم و شارژ روغن کمپرسور
  • شارژ مبرد فریون و راه اندازی نهایی چیلر

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


هزینه تعمیر چیلر تهویه مطبوع


تعمیرات چیلر دارای هزینه های مختلفی است که دارای مواردی است که سطح دستمزد را تعیین می کند. در ابتدای تعیین هزینه تعمیر چیلر چیلر تهویه مطبوع، باید مواردی مانند میزان تخصصی بودن تعمیرات لحاظ گردد و پس از آن میزان زمان سپری شده در میزان اعلام هزینه نقش بسزایی دارد.

هزینه های منصفانه و واقعی می تواند در روند تعمیرات چیلر نقش سازنده ای داشته باشد. متاسفانه افراد تازه کار که تجربه کافی ندارند، کمترین هزینه جهت تعمیر چیلر تهویه مطبوع اعلام می کنند که با کم تجربگی خود خسارات جبران ناپذیری به چیلر تهویه مطبوع وارد می کنند.

 

تعمیر چیلر تهویه مطبوع

 


تعمیرکار چیلر تهویه مطبوع


تعمیرکار چیلر تهویه مطبوع ممکن است یک فرد تکنسین یا گروهی از مهندسان الکترونیک و مکانیک باشد. یکی از ویژگی های تعمیرکار چیلر، اهل دانش بودن آن است که توانایی لازم برای تجزیه تحلیل رفتاری چیلر را داشته باشد. همچنین باید از تجربه کافی برخوردار باشد تا بتواند در صورت به چالش خوردن در تعمیر چیلر تهویه مطبوع، به خوبی شرایط را مدیریت کرده و اقدامات درست و به موقع انجام دهد. متاسفانه افرادی که بصورت تجربی و بدون پشتوانه علمی نسبت به تعمیرات چیلر اقدام می کنند صرفا باعث آسیب بیشتر به دستگاه شده که آگاهی کارفرما برای جلوگیری از این آسیب ها میتواند موثر باشد.