تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر

 

کمپرسور اسکرو از دو قطعه مارپیچ ساخته شده است که یکی ثابت و دیگری بوسیله روتور می‌چرخد و فرآیند تراکم را انجام می دهد. سرویس برج خنک کننده از خدمات شرکت آرسان سرویس است. گازبندی بین قطعات مکانیکی کمپرسور اسکرو، روغن است. درصورتی که روغن اگر افت کیفیت کند یا حجمش کم شود قطعات مکانیکی کمپرسور به مشکل برمی‌خورد. این کمبود در ابتدا باعث بروز مشکل در بلبرینگ‌ها و ماردون‌ها شده و در صورت تداوم کارکرد در این شرایط آسیب کمپرسور بیشتر شده و اگر خرابی بیش از اندازه باشد تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

 

تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر

 

کنترل ظرفیت در کمپرسور اسکرو به وسیله قطعه‌ای به نام اسلاید ولو صورت می‌گیرد که این قطعه شامل یک پیستون است که به طرفین حرکت می‌کند و با حرکت این پیستون مقدار عبور مبرد تغییر می‌کند. در صورتی که در زمان کار کردن کمپرسور اسکرو چیلر متوجه شویم که ظرفیت کمپرسور تغییر نمی‌کند و یا شیر برقی کنترل ظرفیت فرمان را صادر می‌کند، اما در کمپرسور چیلر اتفاقی نمی‌افتد، می‌توان گفت که کمپرسور دچار مشکل شده است و تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر ضروری ست. بروز این مشکل به دلیل خرابی در اسلاید ولو است.

 

تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر

 


علت خرابی کمپرسور چلیر تراکمی اسکرو


علت خرابی کمپرسور اسکرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که (نیاز به تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر می شود) شامل موارد زیر است :

 • عدم انتخاب کمپرسور مناسب که این امر می‌تواند موجب افزایش سرعت فرآیند استهلاک شده و کمپرسور در مدت زمان کمتری دچار خرابی و مشکل می شود.
 • راهبری غیر اصولی از کمپرسور چیلر
 • نصب و راه‌اندازی چیلر در محیط نامناسب
 • عدم گردش هوای طبیعی

 

علت خرابی کمپرسور اسکرو

 


مراحل تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر


مراحلی که در زمان تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر صورت می‌گیرد به شرح زیر است:

جداسازی الکتریکی و مکانیکی کمپرسور به طوری که تمام متعلقات برقی و لوله و اتصالات از کمپرسور جدا شود.

دمونتاژ کردن کمپرسور یعنی کلیه قطعات مکانیکی کمپرسور به همراه سیم پیچی مورد بررسی فنی و ابزار دقیق میگیرند.

در ابتدا کمپرسور اسکرو به طور کامل بازدید می شود تا میزان آسیب وارده و علت آن مشخص شود.

در مورد تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر به دلیل حساس بودن این کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی، دقت در اورهال و تعویض قطعات آسیب دیده با دقت بسیار بالایی با تجهیزات مخصوص انجام می گیرد. به طور مثال در تعویض بلبرینگ های کمپرسور اسکرو با تجهیزات خاصی باید تعویض گردند تا آسیبی به قطعات اسکرو وارد نشود. همینطور در مورد پیستون آنلودر و قطعات دیگر کمپرسور قابل توجه است.

 

مراحل تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر

 

قطعات آسیب دیده کمپرسور اسکرو باید جایگزین قطعات با کیفیت اورجینال شود تا کمپرسور چیلر پس از تعمیر به بالاترین راندمان برسد. آرسان سرویس تمامی تجهیزات و قطعات اورجینال در تعمیر کمپرسوراسکرو چیلر را دارا می باشد . یکی از دلایل مهم در آسیب دیدن کمپرسور فریونی ,  وجود رطوبت در سیستم به دلیل وجود نشتی در مدار مبدل ها می باشد که این امر باعث از سوختن سیم پیچی و استهلاک قطعات مکانیکی می شود در این مواقع قطعات داخل کمپرسور به رنگ مسی در می ایند که این رنگ اکسیداسیون روی قطعات است و این از اسیدی شدن روغن مدار که منجر به از کار افتادن قطعات می شود.

در حین بیرون اوردن سیم پیچی از کمپرسور باید با دقت خارج شده تا در ساختار استاتور تغییر ایجاد نشود. بعد از خارج کردن استاتور از کمپرسور اسکرو چیلر نوع و ساختار سیم پیچی توسط متخصص مورد بررسی قرار میگیرد تا بازسازی شود و این مورد قابل توجه است که سیم پیچی کمپرسور اسکرو با کمپرسور پیستونی متفاوت است، چه از لحاظ سیم پیچی , عایق کاری , سربندی و حتی تکنیک سیم پیچی.

 

مراحل تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر

 

آرسان سرویس از نظر تجهیزات و دانش ساختار سیم پیچی کمپرسور اسکرو مجهز می باشد و با دستگاه سیم پیچی می گردند. در مراحل بعدی شیارها و استاتور با دستگاه فیلر گیری می شوند تا برای عایق کاری آماده شوند.

بعد از مرحله فیلترگیری و عایق کاری، استاتور به دستگاه سیم پیچی منتقل می شود. استاتور طبق استاندارد تعریف شده توسط شرکت سازنده با دستگاه پیچیده می شود و از لحاظ آمپر و توان به بهترین میزان کارایی خود میرسد. در مرحله سربندی سیم پیچی کمپرسور اسکرو بدون تغییر در ساختار آن انجام می شود. سپس استاتور برای مرحله نهایی که عایقکاری آن است، به دستگاه مخصوص لاک قرار داده می شود تا در دما و زمان مناسب به بالاترین میزان عایق کاری برسد.

 

تعمیر کمپرسور اسکرو بیتزر

 

در انتها کمپرسور با تمام متعلقات مکانیکی و سیم پیچی مونتاژ شده و استارت میخورد. همچنین از لحاظ آمپر، فشار مکش، فشار رانش و گردش روغن مورد بررسی قرار گرفته و با استاندارد تعریف شده توسط کارخانه مطابقت داده می شود.

 


مشکلات کمپرسور اسکرو چیلر تراکمی


تعمیرات کمپرسور اسکرو چیلر نیاز به تشخیص درست عیب یابی و بررسی صحت عملکرد آن است که در اینجا به تعدادی از مشکلات پیش آمده در کمپرسور اسکرو چیلرهای تراکمی به طور خلاصه اشاره می‌کنیم:

 • عدم تناسب ظرفیت چیلر با کمپرسور
 • عملکرد نامناسب منطق کنترل کمپرسور اسکرو
 • بروز مشکل در شیرهای برقی کنترل ظرفیت کمپرسور اسکرو
 • بروز مشکل به دلیل وجود رطوبت یا هوا و یا اسیدی بودن روغن کمپرسور که دلیل آن می‌تواند شارژ ناصحیح فریون و اقدام نامناسب در وکیوم کردن چیلر و یا بروز سوختگی سیم پیچی کمپرسور اسکرو و هم‌چنین یا افزایش دمای دیس‌شارژ باشد.
 • نامناسب بودن میزان شارژ فریون در سیکل تبرید اگر کم یا زیاد باشد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در کمپرسور اسکرو چیلر می‌شود.
 • استفاده طولانی مدت کمپرسور اسکرو به طور مداوم که باعث تعویض زودتر بلبرینگ‌های کمپرسور اسکرو می‌گردد.
 • عملکرد نادرست هیتر کارتر و هم‌چنین برگشت فریون مایع ناشی از وجود مشکلات در سیکل چیلر.
 • تنطیم نبودن شیر انبساط (اکسپنشن ولو) می‌تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات و پایین آمدن راندمان سیستم گردد و همچنین باعث بروز مشکلات اساسی می گردد.

 

مشکلات کمپرسور اسکرو