سرویس تابلو برق سردخانه

 

تابلو برق سردخانه از دو بخش قدرت و فرمان تشکیل شده است. برای تعمیر و نگهداری سردخانه آشنایی تکنسین با تابلو برق سردخانه و سرویس تابلو برق سردخانه امری ضروری و مهم است. مدار قدرت بخش الکتریکی سردخانه را تامین میکند و مدار فرمان بخش فرماندهی مجموعه سردخانه را تامین میکند. در سرویس و تعمیرات سردخانه میبایست با تابلو برق سردخانه آشنا باشیم.

سرویس تابلو برق سردخانه

 


مدار قدرت تابلو برق سردخانه


مدار قدرت از کلید ها و تجهیزاتی تشکیل شده اند که وظیفه قطع و وصل جریان برق را بر عهده دارند.

مدار قدرت تابلو برق سردخانه

 • کنتاکتور:

کنتاکتور کلیدهای الکترومغناطیسی است که مهمترین قطعه را تشکیل می دهند. کنتاکتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس، تعدادی کنتاکت را به یک دیگر وصل یا از یکدیگر جدا می کند. از این خاصیت برای قطع و وصل یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. کنتاکتورها تشکیل شده اند از بوبین و پلاتین های ثابت و متحرک.

هرگاه برق  به سر بوبین اعمال کنیم پلاتین های متحرک و ثابت به یکدیگر متصل شده و آن حالتی است که از آن جریان برق عبور می کند و هرگاه برق تغذیه بوبین را قطع کنیم پلاتین های متحرک از پلاتین های ثابت جدا گردیده و جریان عبوری برق قطع خواهد گردید. هر کنترل کننده ای میتواند به این بوبین فرمان دهد.

 • کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری در تابلو برق سردخانه جهت حفاظت مصرف کننده ها و اتصال کوتاه استفاده می شوند و همچنین همانطور که از اسمش پیداست بعنوان کلید، جریان را به صورت دستی نیز میتوان قطع و وصل کرد.

 • تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه در سردخانه ها تمامی سیم کشی و کابل کشی مدار فرمان و مدارهای قدرت پس از عبور از لوله های خرطومی یا کانالهای مخصوص به جعبه ای فلزی بنام تابلو برق ارتباط پیدا می کنند که از این مرکز می توان مدارهای فرمان و قدرت سردخانه را مورد بازرسی و کنترل قرار داد. تابلو برق تشکیل شده از یک جعبه فلزی که روی شاسی دیوار سردخانه نصب شده و به طور معمول در آن اجزاء زیر نصب می گردد:

 1. کنتاکتور
 2. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار قدرت
 3. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار فرمان
 4. انواع رله های حفاظتی شیشه ای
 5. کلیدهای استپ استارت
 6. انواع کابلشو
 7. ترمینال در اندازه های مختلف
 8. سیم های رابط
 9. کابل در اندازه های مختلف
 10.  چراغهای سیگنال
 11. کلید قطع و وصل صفرو یک

 


مدار فرمان تابلو برق سردخانه


 

مدار فرمان تابلو برق سردخانه

 

 • تایمر

یکی از تجهیزات فرمان دهنده مدارهای کنترل تابلو برق سردخانه، تایمرها هستند که مدار را برای مدت زمان معینی کنترل می کنند. تایمرها در انواع مختلفی ساخته می شوند. در سردخانه ها اغلب از تایمرهای نیوماتیکی یا تایمرهای الکترونیکی استفاده میشود.

 • بی متال

کمپرسورهای سردخانه را باید در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی حفاظت کرد. یکی از راه های حفاظت از سیم پیچی کمپرسور سردخانه، استفاده از رله های حرارتی یا بی متال است. بی متال سیم پیچ کمپرسور را در مقابل اضافه بار (بار زیاد) حفاظت می کند. ساختمان آن متشکل از دو فلز است که دارای ضریب انبساط طولی مختلف هستند. بی متال ها به جهت حساسیت عملکرد و ایمن باید هر از چند گاهی چک شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.

 • ترموستات ( کنترل کننده دما )

در صنعت سرد کننده ها کنترل کننده دما را ترموستات می نامند. ترموستات ها به تغییرات دما حساس اند. ترموستات در سردخانه برای کنترل دمای فضای داخل سردخانه به کار می رود و با روشن و خاموش نمودن کمپرسور سیکل فریون سردخانه را کنترل می کنند. در سردخانه درجه حرارت اتاق سردخانه باید در محدوده معینی ثابت نگه داشته شود. پس از کاهش درجه سرما به حد مطلوب، لازم است دستگاه خاموش و سیکل سرماسازی متوقف گردد. پس از اینکه درجه سرما به حد پیش بینی شده رسید، مجددا سردخانه باید راه اندازی و دوره جدید سرما سازی آغاز گردد. برای انجام تمامی این اقدام از ترموستات استفاده می شود.

در مصارف سردخانه بالای زیرصفر هنگامی که دمای هوای برگشتی به اواپراتوربه میزان مطلوب یعنی 18- منفی هجده درجه سانتیگراد رسید کمپرسور سردخانه باید خاموش شود و پس از اینکه دمای هوای اتاق سردخانه چند درجه افزایش یافت مجددا به طور اتوماتیک کمپرسور سردخانه روشن می شود. بنابراین ترموستات کنترل کننده ای است که با توجه به سرمای مورد نیاز سردخانه همواره در محدوده معینی دمای هوای سردخانه را کنترل و کمپرسور سردخانه را به طور متناوب خاموش و روشن می کند.

همانطور که می دانیم اتاق سردخانه یک مدار بسته است و هوای گذری در اواپراتور سرد شده و به محیط داده و مجددا گرم شده به اواپراتور سردخانه برگشت می نماید. باید توجه داشت که سنسور ترموستات سردخانه در موقعیت مناسب نصب شده و همواره با توجه به بار سرمائی کالای سردخانه با فرمان به ترموستات کمپرسور سردخانه را خاموش و روشن می کند.

 • کنترل فاز

در شبکه های برق سه فاز به ویژه در تجهیزات صنعتی که تعداد زیادی دستگاه یا الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز در حال کار است و از دیگر اجزای تابلو برق چیلر ها هستند. ایجاد اشکال در برق اصلی (نظیر قطع شدن یک فاز، جابجا شدن موقعیت فازها در زمان تعویض کابل اصلی، کلید یا اتصالات در شبکه شهر) یا عدم تعادل بین اختلاف پتانسیل سه فاز باعث وارد شدن خسارات بسیاری می شود. از جمله این خسارات، سوختن الکتروموتور کمپرسورهای چیلر است.

 • تایمر دیفراست

 

 کنترل کننده فشار در سرویس تابلو برق چیلر

 • کنترل کننده فشار بالا
 • کنترل کننده فشار پایین
 • کنترل کننده فشار روغن