اگر سردخانه ی بالا صفری دارید، در صورتی اصول نگهداری آن را رعایت نکنید، حتما به خدمات تعمیر سردخانه بالاصفری نیاز پیدا خواهید کرد. به طور کلی نگهداری اصولی از سردخانه به میزان چشم گیری میزان تعمیر سردخانه را کاهش می دهد و شما با حداقل هزینه سرویس و نگهداری سردخانه، می توانید سال های سال از سردخانه بالای صفر خود با بالاترین ظرفیت بهره برداری نمایید.

 


سردخانه


سردخانه اتاقی است، جهت نگهداری موادغذایی و کالاهای صنعتی که دمای آن همواره باید ثابت و بدون تغییر باشد. در این اتاق سرد محصولاتی نگهداری می شود که امکان نگهداری و انبار آن ها در محیط بیرون و هوای آزاد را ندارد. این سردخانه ها در ظرفیت های 1.5 تن تبرید تا 40 تن تبرید جهت نگهداری میوه، شیلات و گوشت دام و طیور، بستنی و لبنیات و … ساخته می شوند. سردخانه ها به طور کلی به 3 بخش متفاوت دسته بندی می شود که سردخانه بالای صفر، سردخانه زیر صفر و تونل انجماد ( انجماد سریع ) را شامل می شود.

 


سردخانه بالاصفر شامل چه سردخانه هایی می شود؟


محصولاتی را که نیاز به نگهداری منجمد ندارد را در سردخانه بالای صفر انبار می کنند. مثلا زمانی که می خواهند از میوه ها خارج از فصل استفاده کنند و یا در زمان صادرات که باید کیفیت آن تا رسیدن به دست مصرف کننده حفظ شود، در سردخانه بالای صفر نگهداری می کنند. لبنیات به غیر از بستنی، نوشیدنی ها، سبزیجات و میوه ها، گوشت تازه و … کالاهایی هستند که در سردخانه های بالای صفر نگهداری می شوند. در این نوع سردخانه، همواره جهت حفظ کیفیت محصولات، باید رنج دمایی آن کنترل و بررسی گردد.

 


نشانه های خرابی سردخانه بالاصفر


اگر دمای سردخانه بالای صفر، خارج از رنج تعیین شده برسد، محصولات به تدریج کیفیت خود را از دست می دهند. در سبزیجات از دست دادن کیفیت، با سرعت بیشتری صورت می گیرد. اگر دمای سردخانه بالاتر از حد تعیین شده برود رنگ سبزی تیره شده و خراب می شود. همچنین اگر دمای سردخانه پایین تر برود، رطوبت داخل محصول منجمد شده و بافت محصول خراب می گردد و از بین می رود.

این مثال نشان دهنده اهمیت کارکرد صحیح سردخانه است. خرابی سردخانه بالای صفر نشانه هایی دارد که در ابتدا به تدریج با صدای نامعقول و دمای متناوب نشان دهنده وجود ایراد در کارکرد را بروز می دهد. قسمت بیرونی سردخانه ( شامل کمپرسور، کندانسور، شیرآلات و مخزن مایع ) دچار خرابی های شدیدتری می شود و یکی از نشانه های خرابی این قسمت، صدای غیر عادی کمپرسور است.

زمانی که کمپرسور سردخانه بالای صفر صدایی غیر عادی می دهد، نشان دهنده آسیب مکانیکی کمپرسور بوده که هر چه سریع تر کمپرسور باید خاموش شده تا رفع عیب شود. در این زمان ممکن است به خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه نیز پیدا کنید. نشانه های دیگر از خرابی سردخانه بالای صفر عبارتند از :

  • یخ زدن کمپرسور
  • کارکرد مداوم کمپرسور بدون خاموشی
  • عدم کارکرد فن کندانسور و یا اواپراتور
  • روشن نشدن کمپرسور در هنگام گرم شدن سردخانه
  • یخ زدن اواپراتور
  • لرزش کندانسینگ یونیت

 


علت خرابی سردخانه بالاصفر


تجهیزات سردخانه بالاصفر پس از مدتی دچار خرابی می شود که می تواند به علت های مختلف بستگی داشته باشد : یکی از مهم ترین دلایل خرابی سردخانه بالای صفر عدم طراحی استاندارد و ساخت غیر اصولی آن است که در دراز مدت، عدم سازگاری سیستم ها با یکدیگر به تدریج دچار خرابی و از کار افتادن سیستم می گردند.

معمولا زمان ساخت و نصب سردخانه، به دلیل آنکه هزینه ساخت کاهش یابد، اندازه های تجهیزات را کوچک می گیرند. در ابتدا به دلیل نو بودن تجهیزات سردخانه به دما می رسد اما پس از مدتی به دلیل فشار آمدن بر روی کمپرسور و دیگر تجهیزات، سردخانه دچر آسیب شده و به دما نمی رساند. علت دوم خرابی سردخانه های بالای صفری مربوط به عدم نگهداری سردخانه و راهبری آن می شود که معمولا توسط افراد غیر متخصص انجام می گیرد که این اقدام نیز در نهایت منجر به خراب سردخانه می گردد.

علت سوم خرابی سردخانه بالای صفر عدم سرویس به موقع سیستم بوده و این اتفاق در زمانی صورت می گیرد که هم طراحی و ساخت سردخانه اصولی بوده و هم اپراتور به سیستم آشنایی دارد، اما کارفرما در زمان های منظم برنامه سرویس سردخانه و سرویس اورهال سردخانه را اجرا نمی کند که همین اقدام نیز منجر به خرابی سردخانه خواهد شد.

 


تعمیر سردخانه بالا صفر در تهران


سردخانه های بالای صفری که در تهران ساخته شده اند، معمولا سردخانه هایی کوچک بوده و کالاهای آن روزانه انبار و مصرف می شود. در مقابل سردخانه های فصلی و بزرگ عمدتا در شهر تهران کمتر و در اطراف تهران و دیگر شهر ها بیشتر ساخته شده اند. تعمیر سردخانه بالا صفر در تهران با تیم تعمیرکاران آرسان سرویس امکان پذیر است. در صورتی که نیاز به اعزام فوری نیرو جهت تعمیر سردخانه بالاصفر خود دارد با ما تماس بگیرید. تلفن : 09122008935

 


تعمیر کمپرسور سردخانه بالاصفر


در سردخانه ها به دلایل مختلفی از کمپرسورهای متفاوتی استفاده می شود. یکی از این دلایل اقتصادی بودن کمپرسور سردخانه است که گاهی از کمپرسور های هرمتیک منیروپ و اسکرال استفاده می شود. کمپرسورهای هرمتیک به دلیل اینکه ساختار خاصی برخوردارند از لحاظ تعمیرات یکبار مصرف میباشد و قابلیت تعمیر قطعات و یا تعویض آن وجود ندارد.

کمپرسورهای دیگری که در سردخانه بالای صفر استفاده میشود کمپرسور های سمی هرمتیک میباشد این کمپرسورها دارای مکانیکال و سیم پیچ در یک پوسته میباشند که بصورت فلنچی بسته شده و امکان تعویض و تعمیر قطعات آن موجود میباشد. برند کمپرسورهای سردخانه که قبلا از آن استفاده میشد کوپلند دی وی ام DWM  بود که امروزه از کمپرسور بیتزر استفاده میشود و یا برخی پروژه از کمپرسور فراسکلد و بوک و.. نیز استفاده میشود.

تعمیرات کمپرسور سردخانه بالای صفر شامل دو بخش مکانیکال و الکتریکال میباشد. تعویض سیم پیچی مربوط به بخش الکتریکال و تعویض بلبرینگ ها و سیلندر پیستون مربوط به بخش مکانیکال میباشد.

 


هزینه تعمیر سردخانه بالاصفر


سیم پیچی کمپرسور از 3 میلیون تومان شروع میشود که این هزینه مربوط به سیم مورد نیاز بوده و هزینه دستمزد با توجه به اقدامات صورت گرفته متفاوت میباشد. هزینه تعمیر کمپرسور سردخانه بالاصفر شامل بازوبست کردن کمپرسور میشود تا هزینه دمونتاژ مونتاژ کمپرسور در کارگاه که این هزینه بر اساس قطعات تعویض و تعمیر شده و کار انجام شده تعین میشود.