نشت یابی سردخانه یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین مراحل در تعمیر سردخانه به شمار می رود. در سیستم سردخانه همواره مقدار معینی گاز مبرد در گردش است تا سرما تولید شود. میزان مبرد در سیستم سردخانه همواره مقداری معین است که در صورت کاهش یا افزایش آن، سیستم با خرابی مواجه می شود. زمانی که سردخانه دچار نشتی شده و گاز مبرد آن کاهش می یابد، سیستم دچار اختلال شده و کارایی خود را کم کم از دست می دهد. اگر در تعمیرات سردخانه تان نیاز به نشت یابی پیدا کرده اید، پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. با ما همراه باشید.

نشت یابی سردخانه

 

نشتی در سردخانه

برای کارکرد صحیح و بهینه سردخانه شرایطی باید همواره تامین و برقرار باشد. یکی از شرایط، میزان فریون یا مبرد یا گاز موجود در سردخانه است که اهمیت آن بسیار بالا بوده و باید از هرگونه نشتی جلوگیری کرد. در سردخانه اگر نشت گاز فریونی داشته باشیم کیفیت سردکنندگی سردخانه کاهش یافته و ادامه این روند می تواند در روند سلامت کمپرسور تاثیر بگذارد که اگر در اولین فرصت پیگیری نشود خرابی کمپرسور دور از انتظار نیست. در اینجا ما حتما نیاز به خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه پیدا خواهیم کرد.

 

علائم و نشانه های نشتی در سردخانه

علائم و نشانه های نشتی در سردخانه به 2 صورت است، یا کاملا مشهود و قابل تشخیص و یا نشتی به طور پنهانی اتفاق می افتد. نشتی های مشهود کاملا قابل شناسایی بوده و توسط تکنسین متخصص در کمترین زمان ممکن قابل شناسایی ست. بدلیل اینکه گاز فریون با روغن کمپرسور دائما در حال اختلاط هستند، در تمامی خط فریون، روغن کمپرسور بصورت جزئی به همراه فریون جریان دارد و به همین دلیل یکی از نشانه های نشتی چرب شدن اتصالات و چرب شدن لوله ها از محل جوشکاری ست.

از علائم و نشانه های دیگر می توان به دما نرسیدن سردخانه باشد، به طوری که دمای مورد نیاز داخل اتاقک سردخانه فراهم نشود. گاهی اوقات به دما نرسیدن سردخانه به دلیل نشتی در سیستم و کم شدن گاز مبرد سردخانه است. در این صورت در اواپراتور سردخانه عملیات سرد کردن اتاقک به خوبی انجام نمی شود.

 

علت نشتی در سردخانه

اتصالات سردخانه توسط جوشکاری و یا فیتینگی به هم وصل می شوند. این اتصالات باید بدون لرزش و جابجایی باقی بماند تا از محل جوشکاری گاز فریون به بیرون منتقل نشود و سیستم سردخانه نشتی پیدا نکند. علت دیگری که در ایجاد نشتی سردخانه ارتباط دارد، عدم طراحی استاندارد سیستم است که موجب انباشت گاز فریون در قسمتی از سردخانه و کمبود فریون در بخشی دیگر می شود. این ازدیاد و تجمع فریون در بخشی از سردخانه موجب بالارفتن دما شده و این دمای بالا به اتصالات و گسگت های موجد آسیب می زند و موجب نشتی می گردد.

 

یافتن محل نشتی در سردخانه

همانظور که در بخش های قبلی گفتیم محل نشتی گاهی اوقات مشخص و به راحتی دیده می شود اما در برخی موارد نشت یابی سردخانه نیاز به زمان بیشتری دارد تا محل آن پیدا شود. در زمان هایی که نشتی در دسترس نیست باید با راهکارهای متفاوتی، محل نشتی را پیدا کرد. به طور کلی چه تعمیرات سردخانه و چه نشت یابی سردخانه نیاز کاری تخصصی بوده و نیاز به تکنسین متخصص دارد.

نشت یابی سردخانه فریونی

 

زمان نشت یابی سردخانه

اگر در هنگام عیب یابی سردخانه به این نتیجه رسیدیم که علت خرابی سردخانه، نشتی آن است باید نسبت به رفع آن اقدام کنیم. یکی از مواردی که باعث می شود به این نتیجه برسیم که از کار افتادن سردخانه بخاطر نشتی آن است، کم بودن میزان گاز مبرد سرمازای فریون در سیستم سردخانه بوده که نشان دهنده نشتی ست. در این زمان باید با توجه به سایز و حجم سردخانه نسبت به نشت یابی سردخانه اقدام کنیم. نشت یابی سردخانه در 3 زمان عمدتا انجام می شود:

 1. پس از نصب سردخانه و قبل راه اندازی سردخانه
 2. قبل از راه اندازی دوره ای سردخانه
 3. حین بهره برداری سردخانه

 

اهمیت نشت یابی سردخانه

نشتی در سیستم سردخانه می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که در اینجا به مهمترین این مشکلات اشاره می کنیم تا اهمیت نشت یابی سردخانه مشخص شود :

 1. اگر سردخانه در زمان مناسب نشت یابی نشود، موجب گرم شدن اتاق سردخانه و در نهایت افت کیفیت محصول شده و در صورت تداوم، محصول داخل سردخانه دچار خرابی و در نتیجه ضررهای مالی بسیاری خواهد شد.
 2. آسیب دیگری که در صورت عدم توجه به نشت یابی سردخانه اتفاق می افتد، خرابی کمپرسور است. این خرابی زمانی رخ می دهد که سیستم به یکباره مقدار زیادی فریون از دست بدهد.

 

عواقب عدم نشت یابی سردخانه

اگر در زمان مناسب نشت یابی صورت نگیرد خسارت های مالی فراوانی به سیستم و انبار محصولات وارد می شود. این خرابی ها در برخی موارد می تواند موجب از بین رفتن محصول شده و گاهی اوقات موجب خراب شدن کمپرسور و دیگر تجهیزات سردخانه می شود که در این صورت اگر تجهیزات به موقع جایگزین و سردخانه راه اندازی نشود، همه ی محصولات داخل سردخانه خراب خواهند شد.

 

انواع روش نشت یابی سردخانه

نشت یابی سردخانه با روش های مختلفی قابل شناسایی ست که در اینجا به روش های مختلف آن می پردازیم :

 • نشت یابی سردخانه با مایع نشت یاب : از این روش در نشت یابی هایی استفاده می شود که نشتی ها کم بوده و زودتر به نتیجه می رسیم.
 • نشت یابی سردخانه با ازت : هنگامی که نشتی ها تعداد زیادی باشد، باید ازت به سیستم شارژ کنیم تا فشار سیستم سردخانه افزایش یابد و در نتیجه پیدا کردن نشتی های ریز و جزیی به خوبی قابل شناسایی ست.
 • نشت یابی سردخانه با نشت یاب الکترونیکی : برای پیدا کردن نشتی های خیلی ریز و پنهان نمی توان از مایع نشت یاب استفاده کرد. در این حین ما به نشت یاب الکترونیکی نیاز داریم تا با آن ریز ترین نشتی ها را شناسایی کنیم.

 

ابزارهای لازم در نشت یابی سردخانه 

 • ابزارهای دستی و قدرتی
 • ابزار تخصصی کار با سردخانه
 • شیلنگ های رابط گیج و اتصالات  منیفولد
 • سیلندر کپسول نیتروژن خشک
 • نشت یاب الکترونیکی کالیبره شده
 • تنظیم کننده نیتروژن با شیر فلکه و گیج فشار
 • اتصالات لوله و شیرهای یکطرفه

 

مراحل نشت یابی سردخانه

مراحل نشت یابی سردخانه با توجه به حجم یا تناژ و میزان تکنولوژی استفاده شده در سردخانه مشخص می گردد. در اینجا به مراحل نشت یابی سردخانه به ترتیب می پردازیم:

 1. قطع کلید ورودی برق سردخانه و زدن برچسب اعلان بر روی تابلو برق سردخانه
 2. تخلیه کامل محصولات انبار شده داخل سردخانه (در سردخانه های بزرگ باز بودن مسیر لوله کشی کافیست و نیازی به تخلیه کامل نیست).
 3. وصل شیلنگ به شیر ریسیور کندانسور
 4. جمع شدن گاز مبرد داخل سیستم سردخانه توسط ریکاوری
 5. باقی ماندن مقداری گاز فریون به اندازه psi 10 در داخل سیستم جهت شناسایی توسط نشت یاب
 6. نصب شیرهای توپی بر روی تمامی اتصالات تخلیه خط فریون
 7. نصب گیج فشاری جهت نشان دادن 2 psi یا افزایش ریز تر در یکی از اتصالات
 8. نصب تنظیم کننده نیتروژن روی مخزن نیتروژن
 9. وصل شلنگ مشترک از منیفولد به تنظیم کننده سیلندر نیتروژن
 10. وصل شیلنگ سمت بالا به اتصال تخلیه
 11. تخلیه نیتروژن به مدت 5 دقیقه به آرامی از طریق بسته های لوله تا اطمینان از آنکه مبرد کمی داخل سیکل فریون باقی مانده است (اگر سردخانه دارای چند اواپراتور است، مطمئن شوید که نیتروژن را به روشی تخلیه کنید تا اطمینان حاصل شود که جریان دارد از همه مسیرها می گذرد).
 12. بستن مخزن نیتروژن (اجازه دهید فشار در بسته به اتمسفر کاهش یابد)
 13. قرار دادن تنظیم آشکار ساز مبرد بر روی 0.1 اونس در سال
 14. اگر مبرد شناسایی شد، تصفیه نیتروژن را برای 5 دقیقه دیگر ادامه دهید و جریان تخلیه را دوباره بررسی کنید. اگر مبرد در جریان باقی می ماند، سرو ته اواپراتور و کندانسور را بررسی کنید و نشتی لوله ها و اتصالات روی لوله را آزمایش کنید. تمام لوله و اتصالاتی که نشتی دارند را تعمیر و رفع عیب کنید. (شناسایی با استفاده از نشت یاب الکترونیک بهترین شیوه پیدا کردن نشتی های ریز است)
 15. بستن تمامی اتصالات تخلیه و هواکش
 16. شروع تایمر تا یک ساعت
 17. باز کردن دریچه های تخلیه اتصالات و قرار دادن کاوشگر نشت یاب در اتصال
 18. اگر نشتی تشخیص داده شد، مراحل 14 و 15 را تکرار کنید. اگر پس از آزمایش دوم نشتی تشخیص داده شد، سر و ته کندانسور اواپراتور را بررسی و تست نشت لوله ها تمام نشتی های شناسایی شده را با استفاده از بهترین روش های میدانی تعمیر و ترمیم کنید.
 19. فرآیند تست نشتی/تعمیر نشتی ها را تا زمانی که پس از فاصله یک ساعته هیچ ماده مبردی شناسایی نشود ادامه دهید. تا مطمئن شوید سیستم به طور کامل گازبند و بدون نشتی می تواند کار کند.

مراحل نشت یابی سردخانه

 

اقدامات موثر در جهت عدم نشتی در سردخانه

یکی از عوامل مهمی که نقش تعیین کننده ای در نشت یابی سردخانه دارد، میزان دامنه ریسک است. در بهترین حالت پس از نشت یابی حتما میبایست 24 ساعت سیستم تحت فشار ازت با شارژ بیس از کارکرد تحت تست باشد تا اگر نشتی جزئی بوده باشد پیدا و رفع شود.