تعمیر سردخانه زیر صفر از تعمیرات فوری (urgent repairs) به شمار می رود زیرا از این سردخانه برای انبار کردن موادغذایی و مواد صنعتی که به سرعت فاسد می شوند، استفاده می شود. تاخیر در تعمیر سردخانه باعث بروز ضررهای مالی بسیاری برای شما می شود. بنابراین زمانی که دچار خرابی سردخانه شدید، زمان طلایی را از دست ندهید و به سرعت با تکنسین های متخصص سردخانه تماس بگیرید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را جهت تعمیرات سردخانه زیرصفر، در اختیار شما مشتریان قرار دهیم. امیدواریم مورد پسند شما قرار گیرد.

 


در صورتی که نیاز به خدمات فوری تعمیر سردخانه زیر صفر دارید، با ما تماس بگیرید. 09192002194


فهرست

 • سردخانه
 • انواع سردخانه از لحاظ دمای کاری
 • سردخانه زیر صفر
 • راه های جلوگیری از تعمیر سردخانه زیر صفر (حضور مسئول بررسی)
 • علائم نیاز به تعمیر سردخانه زیر صفر
 • تعمیر سردخانه زیر صفر
 • چرا تعمیر سردخانه زیر صفر مهم است؟
 • در تعمیر سردخانه زیر صفر چه کارهایی انجام می شود؟
 • تعمیر بخش های مختلف سردخانه زیر صفر
 • تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر
 • هزینه تعمیر سردخانه زیر صفر

 


سردخانه


سردخانه محل انبار کردن کالای فاسد شدنی ست و ازین انبار سرد، جهت نگهداری محصولات و کالاهایی که در مدت زمان طولانی باید تازه نگهداشته شوند، استفاده می شود. سردخانه ها به دو بخش غذایی و صنعتی تقسیم می شوند. در سردخانه غذایی، انواع گوشت دام، طیور، شیلات و… نگهداری می شود و در سردخانه صنعتی، کالاهای صنعتی که باید در دمای سرد بالای صفر و زیر صفر نگهداری شود انبار می گردد.

سردخانه ها در چند نوع کاربری متفاوت، مورد استفاده قرار می گیرند. نگهداری مواد غذایی و مواد صنعتی 2 نوع از پر کاربرد ترین سردخانه های زیر صفری هستند. در سردخانه های صنعتی از کمپرسور و تجهیزات بزرگتری استفاده می شود که شامل کمپرسور، تله روغن، فیلتر درایر، سایت گلاس، شیر سرویس و شیرانبساط و همچنین از اواپراتور هیتر دار و تله مایع است. بنا به ملاحضات اقتصادی و تقاضای کارفرما تکنولوژی تابلو برق نیز متغیر است. هم می توان از تابلوبرق رله ای و هم میتوان از تابلوبرق PLC با شیر انبساط  الکترونیکی در سردخانه زیر صفر استفاده نمود.

 


انواع سردخانه از لحاظ دمای کاری


سردخانه ها از لحاظ دمای کاری به 3 دسته سردخانه زیر صفر، سردخانه بالای صفر و تونل انجماد تقسیم می شوند. دسته اول از سردخانه ها به سردخانه زیر صفر شناخته می شود. از اتاق های سردخانه زیر صفر جهت انبار کردن مححصولاتی استفاده می شود که باید یخ بزنند مانند گوشت دام، طیور، شیلات و یا مواد صنعتی. سردخانه بالای صفر برای کالاهایی است که نباید یخ بزنند اما باید در دمایی خاص مثل 5 یا 10 یا 15 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. نوع دیگر سردخانه ها تونل انجماد است که دمای آن منفی 40 درجه سانتی گراد بوده و برای انجماد سریع از آن استفاده می شود.


همچنین بخوانید : تعمیر سردخانه بالاصفر


مسئول بررسی تعمیرات سردخانه

 


سردخانه زیر صفر


سردخانه هایی که برای نگهداری محصولات زیر صفری طراحی و ساخته شده باشد را سردخانه زیر صفر می گویند. در این سردخانه از محصولاتی نگهداری می شود که در دمای انجماد قرار دارند. ممکن است محصول نگهداری شده داخل آن فرآورده پروتئینی مانند گوشت باشد یا مواد شیمیایی صنایع تولیدی. این سردخانه، دمای منفی تا 18 درجه سانتی گراد را فراهم می کند.

از آنجایی که سردخانه زیر صفر دمای منفی را فراهم می کند، بنابراین در زمان طراحی و ساخت سردخانه، باید کمپرسور و دیگر دستگاه ها بدرستی انتخاب شود زیرا گاهی سازندگان سردخانه برای آنکه هزینه تمام شده برای کارفرما کمتر باشد، قطعات سردخانه را کوچک انتخاب می کنند تا قیمت پایین تری داشته باشد. این سردخانه بدلیل آنکه کوچک است، در طی مدت کارکرد خود دائم خراب می شود، کمپرسورش می سوزد و نیاز به خدمات تعمیر سردخانه زیر صفر پیدا می کند.

 


راه های جلوگیری از تعمیر سردخانه زیر صفر

( حضور مسئول بررسی )


بدلیل آنکه در سردخانه های زیر صفر از کالاهای با ارزشی نگهداری می شود، لذا باید اپراتور مستقر در سردخانه زیر صفر، به صورت منظم وضعیت سردخانه را بررسی کرده و در صورت نیاز تقاضای خدمات سرویس و نگهداری سردخانه کند. اگر چنانچه سرویس های دوره ای سردخانه به صورت مرتب و اصولی انجام گردد سردخانه هیچگاه نیاز به تعمیرات فوری پیدا نخواهد کرد و قطعات و تجهیزات آسیب دیده در هنگام سرویس سردخانه زیر صفر، بررسی شده و سلامت کارکرد سردخانه تضمین می گردد.

آموزش نگهداری و تعمیر سردخانه زیر صفر به اپراتور سردخانه الزامی است تا حدی که بتواند از کار افتادن سردخانه را جلوگیری کند. همچنین برای جایگزینی آمادگی کافی داشته باشد. در سردخانه های زیر صفری که محصولات حساس به دما هستند و نباید سردخانه از کار بیفتد، بهتر است تجهیزاتی از سردخانه به صورت استندبای نگهداری شود تا صورت خرابی تجهیزات اصلی، تجهیزات استندبای سریع جایگزین شود.

 


علائم نیاز به تعمیر سردخانه زیر صفر


هنگامی که سردخانه زیر صفر به طور مرتب ترموستات کرده و نشانگر دما عدد منفی هجده را نشان می دهد از سلامت کارکرد سردخانه زیرصفر، شما را خبر دار می کند. گاهی علائمی پیش می آید که نشانه هایی از خرابی سردخانه دارد.. در این جا به علائم و نشانه ها اشاره می کنیم. توجه داشته باشید در صورت وجود هر کدام از علائم زیر، سردخانه زیر صفر شما نیاز به تعمیرات فوری دارد.

 • روشن خاموش شدن کمپرسور
 • روشن نشدن فن کندانسور
 • یخ زدن اواپراتور
 • کارکرد مداوم کمپرسور و عدم سردکنندگی اتاقک سردخانه
 • یخ زدن کمپرسور
 • یخ زدن لوله های اواپراتور
 • صدای غیر عادی کمپرسور
 • عدم سرمای کافی سردخانه زیر صفر
 • خطای فشار بالای کندانسور

 


تعمیر سردخانه زیر صفر


سردخانه ای که اقلام زیر صفر در آن نگهداری می شود نیاز به راهبری اصولی تر و پیگیری های جدی تری دارد، زیرا اگر سیستم سردخانه زیر صفر مختل شود، بدلیل آنکه اتاقک سردخانه، اختلاف دمای بیشتری با دمای محیط دارد، سرعت گرم شدن و در نهایت خراب شدن کالاها با سرعت بیشتری انجام می گیرد. به همین دلیل تعمیر سردخانه زیر صفر به صورت فوری، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

تعمیر سردخانه زیر صفر دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد است. کمپرسور زیر صفر، المنت و ساعت دیفراست از تجهیزاتی است که همواره در سردخانه های زیر صفر وجود دارد. سرویس و تعمیر این تجهیزات نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد و نباید افراد مبتدی با آن کار کنند. حتما برای تعمیر سردخانه زیر صفر خود از افراد کارشناس و مهندس کمک بگیرید تا بتوانید یک بار برای همیشه سردخانه زیر صفر خود، اصولی تعمیر کنید.

 


چرا تعمیر سردخانه زیر صفر مهم است؟


یکی از دلایلی که باعث شده تعمیر سردخانه زیر صفر مهم باشد این مورد است که نباید کالای داخل سردخانه از حالت انجماد خارج شود، چرا که این اتفاق منجر به فاسد و از بین رفتن کیفیت محصول می شود. همچنین در صورت خرابی سردخانه زیر صفر و فساد محصولات داخل آن، ضرر مالی بسیار هنگفتی به سردخانه دار وارد می شود.

برای سردخانه های زیر صفر بزرگ صنعتی حتما باید یک مسئول بهره برداری حضور دائمی داشته باشد تا از روند سرویس سردخانه و بهره برداری از تجهیزات سردخانه زیر صفر اطلاع داشته باشد و تمامی موارد را ثبت نماید. سرویس و نگهداری سردخانه به صورت مرتب و زمان بندی شده، امری ضروری است تا از تعمیر سردخانه زیر صفر به طور اساسی جلوگیری شود. اگر این سرویس تعمیر سردخانه زیر صفر به صورت دوره ای و منظم انجام شود می توان از هزینه های سنگین تعمیرات سردخانه جلوگیری کرد.

 

تعمیر سردخانه زیر صفر

 


در تعمیر سردخانه زیر صفر چه کارهایی انجام می شود؟


در تعمیر سردخانه زیر صفر اقدامات مختلف با روش ههای متفاوت انجام می گیرد و هر تعمیرکاری برای خود روشی منحصر به فرد را عملیاتی می کند. در آرسان سرویس تمامی خدمات نصب سردخانه و راه اندازی آن، سرویس و تعمیر سردخانه تحت روشی اصولی و از پیش برنامه ریزی شده است که عملیات اجرایی را با هزینه اقتصادی کمتر و کیفیت بیشتر برای کارفرما انجام دهد. در تعمیر سردخانه زیر صفر اقدامات زیر جهت تعمیرات انجام می گیرد :

 1. تعمیرات کمپرسور سردخانه زیر صفر
 2. تعمیرات تابلو برق سردخانه زیر صفر
 3. رفع یخ زدگی سردخانه زیر صفر
 4. سرویس سردخانه زیر صفر
 5. راه اندازی سردخانه زیر صفر
 6. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه زیر صفر
 7. نشت یابی سردخانه زیر صفر
 8. بازسازی سردخانه زیر صفر

 


تعمیر بخش های مختلف سردخانه زیر صفر


سردخانه زیر صفر دارای 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است که همواره در این سردخانه از اواپراتور دارای المنت دیفراست و اویل سپراتور استفاده می شود.

سردخانه های زیر صفر معمولا همیشه پر از کالا هستند و نباید هیچگونه اشکالی در کار باشد که باعث ایجاد خلل در روند سردسازی شود. هنگامی که تعمیر سردخانه زیر صفر انجام می شود، تجهیزات و قطعات پشتیبانی و استندبای سردخانه زیر صفر چک شده و مورد سرویس و تعمیرات قرار می گیرد تا در مواقع لزوم از آنان استفاده شود.

سردخانه زیر صفر دارای 2 بخش اصلی واحد داخلی و واحد بیرونی است. واحد داخلی شامل اواپراتور، اکسپنشن و لوله های رابط است. همچنین در سردخانه زیر صفر المنت هم وجود دارد. واحد خارجی که نام آن کندانسینگ یونیت است دارای کمپرسور، اویل سپراتور، کندانسور، فن کندانسور، ریسیور، فیلتر درایر، سایت گلاس و شیر سرویس می باشد.

تعمیرات بخش های بیرونی و داخلی سردخانه زیر صفر شامل تعمیر کمپرسور سردخانه، تعمیر تا تعویض فن کندانسور، شستشوی داخل لوله سردخانه، نشت یابی سردخانه، و تعمیرات واحد درونی شامل تنظیم اکسپنشن سردخانه، اصلاحات تابلو برق سردخانه، تنظیم ترموستات سردخانه و تعمیرات فن اواپراتور سردخانه است. در عکس زیر یونیت سردخانه را مشاهده می کنید.

تعمیر سردخانه زیر صفر

 


تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر


سردخانه زیر صفر از 4 بخش اصلی ساخته شده است که مهم ترین بخش آن کمپرسور است که از آن به عنوان قلب تپنده سیستم سردخانه نام می برند. کمپرسور های سردخانه از لحاظ نوع و تیپ دارای 2 نوع هرمتیک و سمی هرمتیک است. کمپرسور هرمتیک شامل کمپرسور اسکرال و منیروپ بوده که غیر قابل تعمیر و یکبار مصرف است.

در سردخانه های فریونی زیر صفر از کمپرسور سیلندر پیستونی استفاده می شود و انتخاب سازندگان سردخانه های کوچک و متوسط اکثرا کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر و سپس کمپرسور DWM کوپلند است. تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده صورت بگیرد تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

کمپرسور سمی هرمتیک شامل کمپرسورهایی است که سیم پیچ و مکانیکال دارای 2 بخش مجزا اما در یک پوسته هستند. تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر مربوط به کمپرسورهای برند بیتزر، کوپلند دی وی ام، فراسکلد، بوک و… است.

خرابی کمپرسور سردخانه زیر صفر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از عوامل عادی آن استهلاک است. این مساله به شرایط متفاوتی مانند طراحی اصولی و محاسبه سابکول سوپرهیت، تناسب تجهیزات، شرایط و شیوه نصب و راه اندازی بستگی دارد. دیگر عوامل خرابی کمپرسور سردخانه زیر صفر می تواند عدم بهره برداری اصولی باشد و همچنین عامل های متفاوتی مثل ایرادات الکتریکی نیز می توانند در سوختن سیم پیچ کمپرسور سردخانه دخیل باشند که سوختگی سیم پیچ خود نیز به دو فاز شدن کنتاکتور و یا گیرپاچ کردن قطعات مکانیکی نیز مربوط می شود.

تعمیرات کمپرسور سردخانه

 


هزینه تعمیر سردخانه زیر صفر


تعمیر سردخانه زیر صفر به 2 بخش الکتریکال و مکانیکال دسته بندی می شود. هزینه تعمیر سردخانه زیر صفر به عوامل مختلفی بستگی دارد و تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر بیشترین هزینه را هنگام تعمیرات به خود اختصاص می دهد. بخش الکتریکال سردخانه شامل تابلو برق، کنترل کننده ها و سیم کشی است که در هنگام خرابی پس از عیب یابی سردخانه مشخص و رفع عیب می شود.

رسیدگی و بررسی دائمی و دوره ای سردخانه باعث می شود تا بروز مشکل و اختلال در کارکرد سردخانه کاهش یابد. اگر بررسی سردخانه به موقع انجام نشود، به عیب ها و ایرادات سردخانه زیر صفر پی برده نخواهد شد. در نتیجه سیستم به کار ادامه می دهد تا وقتی که منجر به آسیب های جدی و خرابی های سنگین شود. با میزان هزینه معقول و مستمر سرویس دوره ای می توان از هزینه ها و خسارات سنگین ناگهانی و بعضا غیرقابل رفع پیش گیری کرد.