تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 

چند وقت یکبار به چیلرهای خود فکر می کنید؟ اگر شما مانند اکثر مدیران تاسیسات ساختمان و صنایع هستید، احتمالاً نگهداری چیلر جزو اولویت های روزانه شما نیست. با این حال، نگهداری خوب چیلرها و تعمیر چیلرهای تراکمی می تواند به اطمینان از عملکرد صحیح آنها و خنک نگه داشتن ساختمان و محصولات صنایع تولیدی شما کمک کند. نگهداری نامناسب یا ناسازگار می تواند منجر به گرم شدن هوای محیط و خراب شدن کیفیت محصولات تولید شده و خرابی زودرس تجهیزات شود.

نکات زیر را در نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که چیلرهای شما به خوبی نگهداری پیشگیرانه می شوند و کاملاً کار می کنند:

 

ثبت روزانه در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 

 1. ثبت روزانه شرح حال چیلر : ثبت روزانه فعالیت چیلر اولین گام در جهت حفظ و اطمینان از حداکثر راندمان چیلر است. گزارش روزانه به ایجاد تاریخچه ای از شرایط عملکرد چیلر از جمله دما، فشار، آمپر, سطح سیال و نرخ جریان کمک می کند. تجزیه و تحلیل ارتعاش در زمان واقعی و نظارت از راه دور امکان ارزیابی مداوم چیلر را فراهم می کند. گزارش روزانه همچنین امکان تولید آسان گزارش های روند را فراهم می کند که می تواند برای عیب یابی مشکلات عملیاتی که نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر دارند قبل از وقوع قطعی ناخواسته چیلر استفاده شود.
 2. لوله های کندانسور و اواپراتور را تمیز نگه دارید تا از انتقال گرمای کارآمد اطمینان حاصل کنید.
 3. جریان مناسب سیال را بررسی کنید.
 4. دمای آب ورودی پایین تر هر چه دمای آبی که وارد چیلر می شود کمتر باشد، چیلر کارایی بیشتری خواهد داشت.
 5. پمپ ها، کنترل ها و اجزای مربوطه را برای عملکرد صحیح بررسی کنید.
 6. شارژ مبرد کافی را حفظ کنید. نشتی را پیدا و تعمیر کنید.
 7. آزمایشات شیمیایی منظم را برای اطمینان از کیفیت مناسب آب انجام دهید.

 


تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر با تیم آرسان سرویس


حداکثر بهره وری و صرفه جویی در هزینه تنها از طریق تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر امکان پذیر است. این تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر می‌تواند هم پیشگیرانه باشد (به طور منظم بر اساس بهترین شیوه‌ها برنامه‌ریزی می‌شود) و هم پیش‌بینی‌کننده (بر اساس داده‌های حسگر درون سیستم، که یک نشانگر هشدار اولیه از خرابی قریب‌الوقوع است.) آرسان سرویس به شما کمک می کند مطمئن شوید که چیلرهای شما همیشه بهترین عملکرد خود را دارند. برای تمام نیازهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر خود همین امروز با ما تماس بگیرید.

 

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 

 

با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر ، می‌توانید کارهای زیر را در فواصل زمانی منظم (همانطور که سازنده چیلر توصیه می‌کند) پیش‌بینی کنید:

 • بازرسی و تمیز کردن کویل های کندانسور در سیستم های هوا خنک، کویل ها باید بدون گرفتگی باشند تا هوا آزادانه عبور کند.
 • بازرسی و تعویض فن‌های آسیب‌دیده یا فرسوده، آرایه‌های فن، یا اجزای فن برای سیستم‌های خنک‌کننده هوا؛
 • از جریان مناسب آب اطمینان حاصل کنید و با شستشوی مبدل کندانسور از رسوب در سیستم های خنک شونده با آب جلوگیری کنید.
 • تصفیه آب – از جمله دوز گلیکول – برای حفظ سیستم های خنک شده با آب از رشد باکتری.
 • آزمایش نشتی به شما کمک می کند تا از خروج مبرد از لوله ها محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نشتی آب در سیستم های خنک کننده با آب یا نشتی هوا در سیستم های خنک کننده با هوا وجود ندارد.

 

 


تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی چیلر


تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌ شده چیلر می‌تواند به کاهش خطر خرابی فاجعه‌بار پیش‌بینی نشده سیستم کمک کند و با نظارت بر تمام اجزای چیلر از خنک‌کننده‌ها گرفته تا لوله‌های مبرد، راندمان را بهبود بخشد.

 • نظارت بر کارایی فن فن هایی که کمتر از سرعت بهینه کار می کنند می توانند باعث کاهش کارایی سیستم کولر هوا شوند.
 • نظارت بر مصرف آب افزایش تبخیر در سطح برج، که باعث افزایش مصرف آب می شود، نشانه ای از راندمان ضعیف برج خنک کننده است.
 • کنترل سطح مبرد شارژ مبرد مناسب می تواند با کاهش هزینه های خنک کننده تا 5-10٪ بر کارایی انرژی تأثیر مثبت بگذارد.
 • چیلر تهویه مطبوع و چیلر صنعتی در ساختمان ها و صنایع یافت می شوند. چیلرهایی که به خوبی نگهداری می شوند و در اوج عملکرد کار می کنند، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند، در حالی که چیلرهایی که با لوله های کندانسور یا اواپراتور آلوده، نشتی مبرد، تصفیه آب ضعیف یا سایر مسائل کار می کنند، می توانند منجر به افزایش هزینه های عملیاتی شوند و اغلب منجر به خاموشی های برنامه ریزی نشده چیلر برای تعمیر و نگهداری اصلاحی شوند.

تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی چیلر

 


تمیز کاری کندانسور و اواپراتور در تعمیر ونگهداری پیشگیرانه چیلر


اثربخشی انتقال حرارت مستقیماً بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد، بنابراین لوله های کندانسور و اواپراتور تمیز برای حفظ حداکثر راندمان چیلر ضروری هستند. آلاینده هایی مانند مواد معدنی، رسوب، گل، جلبک و سایر ناخالصی ها مقاومت حرارتی را افزایش می دهند و عملکرد کلی انتقال حرارت را کاهش می دهند. دمای نزدیک کندانسور، که به عنوان تفاوت بین دمای مبرد مایع کندانسور و دمای آب کندانسور خروجی تعریف می‌شود، یک شاخص عالی برای راندمان انتقال حرارت است زیرا افزایش دمای نزدیک کندانسور نشان‌دهنده کاهش راندمان انتقال حرارت است.

 

تمیزکاری کندانسور و اواپراتور در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 

مبدل های آب کندانسور با برج های خنک کننده نیاز به تصفیه آب مناسب برای به حداقل رساندن رسوب، خوردگی و رشد بیولوژیکی در بسته لوله کندانسور دارند. رسوب لوله کندانسور مانع انتقال حرارت می شود و منجر به کاهش عملکرد چیلر می شود، بنابراین هر دو لوله کندانسور و اواپراتور باید حداقل سالیانه و ترجیحاً قبل از شروع فصل خنک کننده تمیز شوند تا از آلودگی های ناخواسته پاک شوند.

 


کنترل شارژ فریون در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر


میزان سرمایش چیلر به عوامل متعددی از جمله میزان جریان مبرد در کمپرسور بستگی دارد. حفظ شارژ مبرد چیلر مناسب و از بین بردن نشتی مبرد و نفوذ هوا و رطوبت به داخل سیستم بسیار مهم است زیرا باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان چیلر می شود. شارژ کم مبرد باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند تا اثر خنک کنندگی کمتری داشته باشد.

 

کنترل شارژ فریون در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 


کنترل روغن کمپرسور در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر


نمونه های روغن کمپرسور باید حداقل سالیانه جمع آوری شده و برای تجزیه و تحلیل شیمیایی به آزمایشگاه فرستاده شود. مانند هر سیستم تبرید مهر و موم شده هرمتیک، روغن کمپرسور تنها در صورتی باید تعویض شود که تجزیه و تحلیل نشان دهد که به آن نیاز است. رطوبت زیاد در روغن کمپرسور می تواند نشان دهنده مشکل در واحد تصفیه باشد.

 

کنترل روغن کمپرسور در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر

 

چیلرهایی که زیر فشار اتمسفر کار می کنند باید بر اساس ساعات عملیاتی واحد پاکسازی، روغن کمپرسور خود را بیشتر نمونه برداری کنند. فیلترهای روغن کمپرسور را از نظر افت فشار بررسی کنید و هر زمان که شارژ روغن تعویض شد آنها را تعویض کنید. چیلرهای بدون اصطکاک جدیدتر با یاتاقان مغناطیسی نیاز به نگهداری و عملیات متفاوتی نسبت به چیلرهای سنتی دارند. روغن در طراحی این چیلرها حذف شده است که باعث کاهش بیشتر هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.