تعمیر کمپرسور چیلر

چیلر تراکمی از چهار جز اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است ؛ کمپرسور چیلر به عنوان قلب تپنده چیلر تراکمی کار میکند و در کیفیت فرآیند نقش سازنده ای دارد

کمپرسور چیلر به دو مدل روتاری ( اسکرو ، اسکرال و سانتریفیوژ ) و سیلندر پیستونی ( بسته ای ، نیمه بسته و بسته ) تقسیم می گردد.

تمامی کمپرسورهایی که توسط کارخانه به صورت پلمپ تولید می شوند، غیر قابل تعمیر می باشند ؛ مثل کمپرسورهای سیلندر پیستونی یخچال و  کمپرسور کولرگازی و کمپرسور های هرمتیک مینی چیلر و همچنین کمپرسورهای اسکرال و منیروپ بسته

 

آیا میدانید برای انتخاب تعمیرکار چیلر مناسب و متبحر چه فاکتورهایی را باید مدنظر قرار دهید.با ما همراه باشید

 

 

کدامین کمپرسور ها قابل تعمیر می باشند:

تمامی کمپرسورهایی که دارای اتصال فلنچی میباشند را میتوان تعمیر کمپرسور را انجام داد و به اصطلاح کمپرسورهایی که به صورت جوشی روانه بازار شده اند را نمیتوان تعمیر کمپرسور انجام داد گرچه بعضی از تعمیر کاران اقدام به تعمیر کمپرسور چیلر میکنند که کمپرسور آن بسته میباشد ولی این کار اشتباه و بدور از استاندارد میباشد

کمپرسور های سیلندر پیستونی در سه مدل کمپرسور باز ، کمپرسور نیمه باز و کمپرسور بسته تولید می شوند.

از کمپرسورهای بسته در ظرفیت های پایین مثل یخچال، کولرگازی و مینی چیلر استفاده میشوند که این کمپرسور ها یک بار مصرف و پس از خرابی می بایست کمپرسور چیلر تعویض گردد.

کمپرسورهای باز به آن دسته از کمپرسورها میگویند که الکتروموتور و کمپرسور از هم جدا می باشند و توسط کوپلینگ به هم متصل می باشند که در گذشته ازین کمپرسور بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت و سالهاست که کمپرسور های باز از مدار خارج شده است و کمپرسور نیمه باز به صورت متداول استفاده می شود.

کمپرسور نیمه باز چیلر کمپرسوری می باشد که الکتروموتور و سیلندر پیستون در یک پوسته قرار گرفته اند و پر مصرف ترین نوع کمپرسور می باشد.

 

آرسان سرویس - تعمیر کمپرسور چیلر -2

 

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی

 

آرسان سرویس - تعمیر کمپرسور چیلر -3از چیلر تراکمی به عنوان ماشین سرمایشی استفاده میشود و چیلرهایی که با کمپرسور ایجاد خنک کنندگی میکنند را چیلر تراکمی میگویند و کمپرسور دارای قطعات مکانیکی می باشد که توسط روغن روانکاری میشود هم در کمپرسور سیلندر پیستونی و هم در کمپرسور اسکرو و اسکرال روغن با فریون در حال اختلاط میباشد و همیشه کمپرسور باید دارای حجم معینی روغن باشد.

 

کمپرسورها در حالت عادی دارای صدای معقولی میباشند و اگر چبلر  دارای شاسی مناسب و لوله کشی استاندارد باشد، نباید کمپرسور دچار لرزش غیر عادی گردد و این یعنی اگر کمپرسور چیلر دچار صدای غیر طبیعی و دچار لرزش گردد قطعات داخلی آن آسیب دیده است.

 

 

خرابی کمپرسور چیلر تراکمی به عوامل مختلفی بستگی دارد که این خرابی شامل قسمت الکتریکی و مکانیکی میشود و گاهی اتفاق میفتد که دو قسمت کمپرسور خراب میشود و نیاز به تعمیر اساسی دارد ؛ یکی از مواردی که باعث میشود تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی انجام دهیم قسمت الکتریکی میباشد که معمولا بر اثر دوفاز شدن کنتاکتور اتفاق میافتد و مورد بعدی نشتی روغن و یا فرار روغن میباشد که باعث میشود اصطکاک و ساییدگی پیش بیاید که این امر باعث داغ شدن سیم پیچ و در نهایت سوختن سیم پیچ میشود و پس از تعویض سیم پیچ حتما باید ایرادات مکانیکی که باعث گیرپاچ شده است را تعویض و یا تعمیر کرد.

 

 

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک

 

چیلر تراکمی که کندانسور آن هوا خنک باشد به آن چیلر تراکمی هوا خنک میگویند و این چیلر ها از لحاظ ساختاری و طراحی طوری استفاده می شود که کمپرسور تحمل دما و فشار بالا را داشته باشد و به همین دلیل کمپرسوری که در چیلر هوا خنک استفاده میشود دارای استهلاک بیشتری نسبت به چیلری که با آب خنک کار میکند مواجه می شود.

وقتی چیلر کار میکند ما از آن انتظار خنک کردن را داریم گاهی ممکن است چیلر کار کند ولی سرمایشی نداشته باشد و در این لحظه با کارشناسی و عیب یابی باید بررسی کنیم که این ایراد از کجا شروع می شود و یکی از این خرابی ها به آسیب دیدن کمپرسور میرسد و به این معنی که کمپرسور در حال کار می باشد ولی فرآیند تراکم به خوبی انجام نمیگیرد و در این لحظه باید تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک را در کارگاه انجام شود و پس از تست عملکرد مجددا برای استفاده بر روی چیلر نصب کنیم.

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی اسکرو

 کمپرسور اسکرو یکی از کمپرسورهایی میباشد که در چیلر تراکمی استفاده می شود و در دسته بندی روتاری و یا چرخشی قرار دارد.

این کمپرسور شامل دو عدد مارپیچ میباشد که یکی از آن ثابت و دیگری توسط روتور میچرخد و فرآیند تراکم را انجام میدهد قطعات عامل گاز بندی بین قطعات کمپرسور اسکرو روغن میباشد که اگر حجم داخل کمپرسور به مشکل بخورد بلبرینگ ها و ماردون ها در مرحله اول دچار مشکل می شوند و اگر این آسیب ها بیش از حد اندازه شوند گاهی اتفاق میفتد که صرفه اقتصادی ندارد و کمپرسور غیر قابل استفاده می باشد.

در کمپرسور های اسکرو کنترل ظرفیت به وسیله قطعه ای به نام اسلاید ولو انجام میشود که این قطعه شامل یک پیستون میباشد که به طرفین راست و چپ حرکت میکند و با جابجایی این پیستون مقدار عبور فریون به سیکل تراکم تغیر میکند، گاهی در هنگام کار کردن چیلر متوجه میشویم که ظرفیت کمپرسور تغیر نمیکند و یا اینکه شیر برقی کنترل ظرفیت فرمان میدهد ولی در کمپرسوری اتفاقی نمی افتد در این لحظه یکی از ایراداتی که به کمپریور وارد شده است خرابی اسلاید ولو میباشد که در هنگام تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی اسکرو باید به آن پرداخت.

کمپرسور اسکرو به دلیل پیچیدگی نسبت به کمپرسور های سیلندر پیستونی، طبیعتا دارای قطعات متحرک بیشتری میباشد و برای تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر تراکمی باید تعمیرکار کمپرسور دانش و تجربه کافی جهت تعمیرات و راه اندازی کمپرسور را به خوبی داشته باشد.

چرا کمپرسور خراب میشود ؟

 

کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه مانند سایر تجهیزات مکانیکی می بایست در شرایطی بدون لرزش و بدون ساییدگی مکانیکی کار کند.
خرابی کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از ابتدا در برخی موارد بدلیل عدم انتخاب کمپرسور مناسب متناسب با ظرفیت کمپرسور تحت فشار قرار میگیرد و فرآیند اصطحلاک سرعت میگیرد و کمپرسور سریعتر خراب و به تعمیر کمپرسور چیلر و یا تعمیر کمپرسور سردخانه نیاز پیدا میکند.

مورد بعدی که باعث میشود نیاز به تعمیر کمپرسور چیلر داشته باشیم، عدم نگهداری مناسب از کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه میباشد، کمپرسور چیلر می بایست در محیطی نصب و راه اندازی گردد که دارای تهویه مناسب و گردش هوای طبیعی باشد و حتما پس از زمان مشخص شده کمپرسور از لحاظ مکانیکی و الکتریکی مورد بررسی و سرویس قرار بگیرد.
اگر تمامی موارد لازم جهت بهره برداری مناسب از کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه انجام گیرد در مدت زمان طولانی به تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور نیاز نخواهیم داشت.

 

آرسان سرویس - تعمیر کمپرسور چیلر -8آرسان سرویس - تعمیر کمپرسور چیلر -5آرسان سرویس - تعمیر کمپرسور چیلر -9

 

پیشنهاد آرسان سرویس: جهت کسب اطلاعات بیشتر از تعمیرات چیلر تراکمی ، نحوه تعمیر چیلر تراکمی و دریافت سرویس و تعمیر چیلر تراکمی کلیک کنید.

سوالات پرکاربرد در مورد تعمیر کمپرسور چیلر

چه زمانی کمپرسور و کمپرسور سردخانه باید تعمیر گردد؟

از لحظه ای که کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه دچار صدای نامتعارف میگردد هر چه سریعتر باید تعمیر گردد اگر این اقدام دیرتر صورت گیرد کمپرسور چیلر دچار صدمات بیشتری میشود و برای تعمیر کمپرسور چیلر زمان و هزینه ای بیشتری باید صرف شود.

تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه به چه صورت میباشد؟

کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه به دو طریق دچار صدمه میشوند که هرکدام دارای شرایطی متفاوت میباشد همانطور که در بخش کمپرسور چیلر و کمپرسور سرخانه گفتیم , کمپرسور از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است که در شرایط کاری مختلف به نوعی یکی ازین قسمت ها و یا هردو دچار صدمه میگردد
قسمت سیم پیچی کمپرسور که به اسم قسمت الکتریکی کمپرسور شناخته میشود به علل مختلفی دچار صدمه میگردد که اصطلاحا به آن سوختگی میگویند یکی از علت های شایع که کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه را دچار سوختگی میکند دو فاز شدن برق ورودی به کمپرسور میباشد که از خرابی کنتاکتور کمپرسور و یا خرابی سیم رابط به سرسیم کمپرسور میباشد و مورد بعدی که نقش تعین کننده در خرابی سیم پیچ دارد را میتوان از عدم شارژ مناسب فریون در داخل چیلر و یا سردخانه دانست و همچنین عدم روغنکاری مناسب کمپرسور چیلر نیز باعث اصطکاک مکانیکی میشود که در نتیجه باعث آمپر مضاعف به سیستم تحمیل میگردد و پس از مدت زمانی که سیم پیچ داغ میکند و اصطلاحا میسوزد

برای تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه باید چگونه اقدام کنیم؟

وقتی کمپرسور دچار صدای نامتعارف میگردد بهتر است با آرسان سرویس تماس بگیرید و کارشناس به محل قرارگیری چیلر و سردخانه اعزام شود , تا مشکل دستگاه بررسی و مورد تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه قرار گیرد.

نحوه دریافت مشاوره و خدمات تعمیر کمپرسور چیلر از آرسان سرویس چگونه است؟

برای دریافت خدمات تعمیر کمپرسور چیلر در کوتاهترین زمان، با کیفیت عالی و ضمانت آرسان سرویس میتوانید با شماره 09122008935 تماس حاصل نموده و با متخصصان و مهندسان آرسان سرویس در ارتباط باشید.

 

برای آشنایی با سایر خدمات گروه آرسان سرویس که یکی از موارد آن شامل تعمیرات برج خنک کننده به صورت استاندارد و با کیفیت عالی می باشد.