تعمیر چیلر

تعمیر چیلر و سرویس چیلر در صنایع و ساختمان ها اهمیت فراوانی دارند چرا که این تجهیزات دارای تکنولوژی بالا و گران قیمت است. درصورتی‌ که علائمی مانند برفک کمپرسور، استارت نخوردن کمپرسور، کارکردن دائمی کمپرسور، سیستم سرمایشی ساختمان به اندازه کافی خنک نمی کند، اتصالی برق و… در سیستم دیدید نیازمند خدمات تعمیر چیلر هستید.

برای تعمیر چیلر باید با کارکردها و قطعات به کار رفته در آن‌ها آشنا باشیم.

تعمیر چیلر شامل موارد زیر می‌باشند:

 • عیب یابی الکتریکی و عیب یابی مکانیکی چیلر
 • تعمیر کمپرسور چیلر
 • نشت یابی خط لوله فریون و نشت یابی اواپراتور کندانسور
 • سرویس شیر انبساط ( اکسپنشن والو )
 • تعویض روغن کمپرسور
 • تعویض فیلتر دایر یا کر درایر
 • نوسازی یا بهسازی تابلو برق چیلر
 • رسوب زدایی شیمیایی ( اسید شویی چیلر ) و رسوبزدایی مکانیکی کندانسور
 • شارژ گاز فریون و راه اندازی چیلر

از آن جایی‌که تعمیر چیلر نیازمند دانش تخصصی و علم دانش تهویه مطبوع است، بنابراین باید توسط افراد خبره و مسلط به سرمایش و تهویه مطبوع انجام گردد. تعمیر چیلر یکی از پیچیده ترین قسمت های نگهداری است که تسلط به تمام قسمت ها اعم از مکانیک و الکتریکال لازم دارد که در نتیجه آن تشخیص خرابی و تعمیر چیلر با دقت بیشتری صورت پذیرد. تعمیر چیلر تهویه مطبوع مربوط به چیلر هایی میشود که برای خنک کردن محیط های ساختمانی استفاده می شود.

در ادارات، مجتمع های تفریحی و مکان های عمومی سربسته بزرگ جهت خنک کرد آب داخل هواساز و فن کوئل و… چیلر مرکزی وجود دارد که وظیفه خنک کردن آب در گردش را بر عهده دارد. و تعمیر چیلر مراکز تجاری معمولا قبل از شروع گرما میبایست شروع گردد و دستگاه آماده راه اندازی باشد.

 

اهمیت تعمیر چیلر

 


چه زمانی نیاز به سرویس و تعمیر چیلر داریم؟


زمانی نیاز به تعمیر چیلر دارید که یکی از مشکلات زیر در روند خنک شدن مشکلی پیش بیاید:

 • قطع و وصل کمپرسور چیلر در حال کار
 • ایراد در خنک کردن محیط
 • چیلر خوب خنک نمی کند
 • برج خنک کننده کار نمیکند
 • تابلو برق اررور می زند
 • چیلر صدای ناهنجار و غیر طبیعی میدهد
 • فن کندانسور چیلر  شکسته است
 • فن برج خنک کننده شکسته است
 • چیلر روشن نمی شود
 • گردش آب چیلر قطع شده
 • چیلر ناگهان خاموش می شود

 

چیلر تراکمی یکی از دستگاه های تهویه مطبوع جهت ایجاد سرما بر اساس عمل تراکمی و یا جاذب است، که تفاوتش با کولر گازی در توان و ظرفیت بسیار بالا و سیستم پیچیده‌‌ی آن است که نیازمند تعمیر چیلر و چک آن‌ها بصورت منظم است.

کاربرد چیلرها بیشتر در صنایع و یا ساختمان های بزرگ است. یکی از تفاوت چیلر جذبی با تراکمی وابسته به دارا بودن کمپرسور و یا نداشتن کمپرسور است.

 


چه اشتباهاتی باعث خرابی چیلر و نیاز به تعمیر چیلر می شود؟ 


اشتباهاتی که چیلر را خراب میکند

اشتباه اول: نصب غیراستاندارد چیلر

گاهی دستگاه چيلر از همان آغاز اسباب زحمت می شود، که اين می تواند ناشی از نصب غیر اصولی دستگاه باشد. چيلر را نبايد نزديک تجهیزات گرمایشی نصب کرد، چون گرمای ديگ هنگامی که چيلر خاموش است، می تواند فشار را در چيلر بالا برده و فوران فریون از کندانسور گردد.

اشتباه دوم: سرد کردن بيش از حد آب در برج خنک کننده

بعضی می پندارند که خنک کردن هرچه بیشتر آب در برج خنک کن موجب بالا رفتن بازدهی کندانسور می شود. البته اين انديشه ممکن است تا حدودی درست باشد، اما چنانچه بیش از حد این آب خنک شود موجب اتلاف روغن، تراکم فریون در کندانسور و در نهایت کاهش فریون در اواپراتور می شود.

چنانچه تکنسین نگهدارنده چيلر، کاهش فشار مکش را مشاهده کند، اولين چيزی که به فکرش می رسد اين است که مقدار حجم فریون کم شده است. در حالی که ممکن است اشکال از سرد شدن بيش از حد آب در برج خنک کن باشد.

اشتباه سوم: به جريان درآوردن آب خيلی گرم در چيلر

اگر آبی که بايد توسط چيلر خنک شود، خيلی گرم باشد، می تواند سبب بروز شوک حرارتی گردد. اين اشکال وقتی پيش می آيد که شخص اپراتور، در اثر اشتباه و پيچاندن يک شير، آب گرم را از ديگ شوفاژ راهی اواپراتور چيلر کند. شوک حرارتی برای لوله‌های اواپراتور چيلر مضر است و می تواند سبب تغيير شکل آن‌ها و مسدود شدن مسير جريان شود.

اشتباه چهارم : به جريان درآوردن گذر آب زیاد تر از مقدار تعین شده ( تحمیل بار اضافی به چیلر)

اين هم در ابتدا فکر خوبی به نظر می رسد و معمولا جهت افزایش ظرفیت چیلر گاهی توسط اپراتورها صورت میگیرد. اما بر خلاف ظاهر، نهايتا می تواند موجب افزايش هزينه‌ها شود و همچنین ایجاد فشار مضاعف به کمپرسور چیلر شود. جريان دادن بيش از حد آب در چيلر، به نظر بازده اواپراتور را بيشتر میکند، اما وقتی مصرف کل انرژی سيستم و مصرف برق کمپرسور و استهلاک آن محاسبه شود، بويژه با منظور کردن انرژی مصرفی پمپ، ملاحظه خواهد شد که بازده انرژی در سيستم کاهش يافته و درنتیجه هزينه بیشتر می شود. همچنين اين امر می تواند سبب فرسايش و خرابی زودهنگام لوله‌ها شده و مخارج هنگفتی را تحميل کند. که درنهایت موجب خراب شدن کمپرسور میگردد.

اشتباه پنجم: کارکرد چیلر در شرايطی غير از آنچه در طراحی پيش بينی شده

دستگاه چيلر برای کارکرد مطلوب بايد در شرايطی کار کند که برای آن طراحی شده است و هر گونه تحمیل بر چیلر میتوناد به صورت قابل توجهی بر کارایی دستگاه تاثير منفی بگذارد.

پنجم

اشتباه ششم: اضافه کردن بيش از حد روغن

اپراتورها آموخته اند که وقتی سطح روغن از خط ميانی سايت گلاس پایین تر رفت، بايد روغن به کمپرسور چیلر اضافه شود. اگر چيلر تحت باری کمتر از بار کامل کار کند، پايين تر بودن سطح روغن کمپرسور نيز جايز است. حال چنانچه شخص اپراتور روغن بيش از حد لازم به سيستم اضافه کند، بار وارده به کمپرسور را افزايش می دهد که اين می تواند موجب صدمه ديدن کمپرسور و کاهش کارای چیلر شود.

اشتباه هفتم: احمال در تمیز کردن به موقع فیلتر و صافی کندانسور چیلر

گاهی تکنسین نگهداری سيستم در تميز کردن به موقع فيلترها و صافی ها کوتاهی می کند، در حالی که تميز نگهداشتن اين دو وسيله و پاک کردن آن‌ها در حفظ کارایی چيلر بسيار موثر است و هرچه گردش آب در سیستم به اندازه باشد , چیلر با بهره وری بیشتری کار میکند.

اشتباه هشتم: عدم نگهداری صحيح برج خنک کن

از نگهداری صحيح برج خنک کن نبايد غافل شد. تميز کردن سالانه تشتک آب برج، اطمينان از سالم بودن پروانه و درستی کارکرد آنها و غيره بايد بطور مرتب انجام گيرد. نگهداری ناصحيح برج خنک کن می تواند موجب کاهش بازده سيستم، و از آن مهمتر، رسوب گيری شديد لوله‌های کندانسور شود. که این فشار مضاعف به کمپرسور وارد میشود.

تميز کردن لوله‌های کندانسور را می توان با يک برس ( سیخ زدن) و آب يا مواد شيميایی (اسيد شویی) انجام داد. اگر برای رسوب زدایی لوله‌ها از مواد شيميایی استفاده شود و نتوان رسوبات کنده شده را با برس پاک کرد، بايد داخل لوله‌ها را با آب پرفشار شستشو داد. البته اگر شستشو به خوبی انجام نگيرد، اسيد باقيمانده در لوله‌ها می تواند آن‌ها را سوراخ کند. پيشنهاد می شود در مورد چگونگی رسوب زدایی از لوله‌ها، توصيه‌های کارخانه سازنده چيلر حتما مراعات شوند.

اشتباه نهم: قصور در ثبت مشخصات عملکرد چيلر

مشخصات عملکرد سيستم بايد در طول زمان کارکرد چيلر خوانده و ثبت شوند. شخص راهبر سيستم ممکن است هر دو ساعت يک بار، در هر شيفت کاری يا روز به روز آن‌ها را بخواند.

کنترل کننده مثل آنتی فریز و فلوسوئیچ های آب سرد و آب خنک کننده کندانسور بایستی هر ۶ ماه از نظر صحت کارکرد بازرسی شود و ثبت اين مشخصات بايد کاملا دقت کرد.

چیلرها هزینه هنگفتی برای تاسیسات هستند، هم برای هزینه های اولیه و هم هزینه های عملیاتی. آنها مقادیر زیادی انرژی مصرف می کنند و نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. برای مدیران تعمیر و نگهداری و مهندسی که از عملکرد چیلر خود، اطلاعات نگهداری و هزینه آن آگاه نیستند، چیلرها می توانند به طرز عجیبی گران به نظر برسند. اما دانش عمیق در مورد نحوه نگهداری و بهره برداری چیلر تاسیسات می تواند به کنترل هزینه های چیلر و تصمیم گیری آسان تر در مورد سرویس تعمیرات چیلر کمک کند.

 


انواع تعمیر چیلر


برای تعمیر چیلر باید ابتدا در حد امکان از دستگاه استارت گرفت. چون روشن بودن دستگاه علائمی دارد که مشخص میکند خدمات تعمیر چیلر باید بر روی کدام قسمت انجام گیرد که بتوان دستگاه را بکارگیری نمود و استفاده کرد.یکی از مواردی که برای استفاده از ساختمان مورد نیاز لازم است، هوای مطبوع است.

در ساختمان ها علاوه بر اینکه به روشنایی و آب مصرفی نیاز داریم برای ایجاد آسایش هوای خوبی نیز باید تامین شود، به این صورت که وقتی هوای بیرون ساختمان سرد است باید از سیستم های گرمایشی برای بالا بردن دمای هوای داخل ساختمان استفاده کنیم و همچنین در زمانی که هوای بیرون گرم باشد باید از چیلر به عنوان خنک کننده برای کاهش دمای داخل استفاده کنیم.

به طور کلی چیلر ها از لحاظ مصرف انرژی به دو مدل چیلر جذبی ( ابزوربشن ) و چیلر تراکمی تقسیم میشوند. چیلر جذبی در ساختمان هایی با مساحت بالای ۲۰هزار متر مربع استفاده میشود و از چیلر تراکمی در ساختمان هایی با مساحت کمتر از ۲۰هزار مربع مورد استفاده قرار میگیرد.

چیلر تراکمی پس از صرف مدت زمانی دچار مشکل شده و خراب میشود که به عواملی مانند طراحی سیستم , مونتاژ قطعات , شرایط نصب و طریقه نگهداری بستگی دارد. اگر همه شرایط به نحو احسن انجام شده باشد , پس از مدتی به علت استهلاک، چیلر از کار میفتد و نیاز به تعمیر دارد.

زمانی که هوای محیط گرم شد و یا محصولات خط تولید دچار مشکل شدند، در ابتدا با عیب یابی به دنبال علت میگردیم و در هنگامی که چیلر خاموش شده است و یا کیفیت مطلوبی ندارد کارشناس آرسان سرویس با بررسی تمامی چیلر تراکمی عیب وارد شده را پیدا میکند و جهت تعمیر چیلر اقدام میکند.

تعمیر چیلر در بخش های مختلفی صورت میگیرد , اسید شویی کندانسور و سرویس شستشوی کندانسور و همچنین عیب یابی و بهسازی تابلو برق، تنظیم کردن و تعویض کنترل کننده های فشار و دما، نشت یابی خط فریون، تعمیر کمپرسور چیلر، نشت یابی اواپراتور کندانسور و رفع نشتی نیز جزو خدمات تعمیر چیلر میباشد.

 


مراحل تعمیر چیلر


همانطور که ما دوست داریم فناوری همیشه با حداکثر کارایی کار کند، سایش و استهلاک می تواند منجر به نقص شود. اگر کسب و کار و یا تهویه مطبوع شما دارای چیلر است یا به طور منظم از آن استفاده می کنید، آشنایی با این مراحل تعمیر چیلر می تواند مفید باشد. هنگامی که صحبت از سرویس تعمیرات چیلر به میان می آید، لازم است بدانید و درک کنید که چیلرها چگونه کار می کنند. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که می تواند به کارایی و نحوه بهره برداری چیلر شما کمک کند:

مراحل تعمیر چیلر

 • ردیابی و نظارت بر گزارش عملیات روزانه کارکرد چیلر

گزارش عملیات روزانه اطلاعاتی را برای کمک به جداسازی مشکلات و رفع سریع ناکارآمدی ها فراهم می کند. جزئیات زیر گزارش باید شامل نرخ جریان آب گذری ، دمای عملیاتی و سایر اطلاعات حیاتی باشد. نگه‌داشتن گزارش دقیق فقط چند دقیقه در روز طول می‌کشد و می‌تواند کلیدی باشد که برای راه‌اندازی مجدد کارها در صورت بروز مشکل به آن نیاز دارید.

 • استفاده از آب نرم برای کندانسور آبی چیلر

انواع مختلفی از چیلر در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، اما رایج ترین آنها چیلرهای آبی یا چیلرهای آب خنک هستند که کندانسور آنان آبی میباشد. آب در واحدها باید مرتباً تصفیه شود تا از خوردگی، تجمع رسوب و رشد جلبک ها جلوگیری شود. برای سیستم های آب بسته از تصفیه های شیمیایی منظم استفاده کنید. فیلترها باید هر سه ماه یکبار تمیز شوند تا از تجمع آلودگی در برج خنک کننده و مخزن کندانسور جلوگیری شود.

 • بازدید دوره ای چیلر

نشتی های کوچک در سیستم چیلر شما می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود. رطوبت ناخواسته می تواند با ترکیب در روغن موجود در کمپرسور به تشکیل اسیدهای خورنده کمک کند. علاوه بر این، رطوبت می تواند باعث زنگ زدن قطعات چیلر و از کار افتادن آن شود. دستگاه خود را حداقل هر سه ماه یکبار برای رویت نشتی به دقت بررسی کنید.

 • لوله های کندانسور چیلر را منظم تمیز کنید

بهره وری کلی سیستم به کارایی انتقال حرارت در لوله های اواپراتور و کندانسور بستگی دارد. تمیز نگه داشتن این لوله ها به عملکرد بهینه چیلر به شما کمک می کند. تمیز کردن از طریق مسواک زدن( فرچه سیمی) یا استفاده از مواد شیمیایی ( اسید شویی ) برای حذف جلبک ها و تجمع رسوب انجام می شود.

 • به طور منظم تجزیه و تحلیل روغن کمپرسور چیلر و فریون انجام دهید

تجزیه و تحلیل منظم روغن و فریون در سیستم شما می تواند به جلوگیری از مشکلات پیچیده تر کمک کند. تجزیه و تحلیل مداوم فریون می تواند به تشخیص مسائل آلودگی کمک کند. تجزیه و تحلیل روغن کمپرسور می تواند مشکلات اساسی مانند مشکلات مربوط به سایش قطعات مکانیکی کمپرسور یا رطوبت بیش از حد در روغن را آشکار کند.

 • هنگامی که چیلر دچار خرابی می شود، راه حل های رایج مشکلات چیلر را دنبال کنید

اگر پمپ گردشی شما نامنظم کار می کند، بررسی کنید که همه شیرها به سمت چیلر باز باشند و جریان آب به خوبی گذر داشته باشد. در مرحله بعد، ورود زباله ها و مواد جامد احتمالی به پمپ را بررسی کنید. اگر همه چیز تمیز به نظر می رسد، بررسی کنید که فشار ورود و خروج پمپ در محدوده طبیعی باشد. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد، ممکن است مشکلی در قسمت سیرکولاسیون پمپ وجود داشته باشد که نیاز به توجه حرفه ای دارد.

 


در تعمیر چیلر به این قطعات توجه کنید


 • کمپرسور: کمپرسور چیلر قلب یک سیستم سرد کننده است، یکی از مهمترین و خاص ترین قسمت های تعمیر چیلر می باشد. وجود صدای غیر عادی یعنی یکی از اجزای مکانیکی کمپرسور دچار ایراد شده است که از نشانه‌های خرابی کمپرسور است.
  در کمپرسور از نوع اسکرو دلایل وجود صدا ممکن است از عدم بالانس اسکروها و خراب شدن بلبرینگ و رولبیرینگ ها باشد، و در کمپرسور از نوع سیلندر پیستونی معمولا بوش یاتاقان ثابت یا متحرک دچار خوردگی شده است.

عوامل آسیب زننده به کمپرسور:

 1. برگشت مایع که نشانه آن کف کردن در سایت گلاس کمپرسور است.
 2. آلودگی از قبیل رطوبت یا وجود گازهای غیرقابل تقطیر باشد؛ لایه ای مس بر روی قطعات فولادی کمپرسور می‌نشیند و باعث کاهش لقی مجاز بین قطعات مکانیکی می‌گردد و اسید موجب خوردگی و سوختگی سیم پیچ می‌شود.
 3. کمبود روغن کاری در کارکرد کمپرسور موجب خرابی اویل پمپ، گرفتگی فیلتر روغن روشن و خاموش شدن متوالی کمپرسور و شارژ ناکافی مبرد است و نیاز به تعمیر چیلر را بالا می‌برد.
 4. سوختگی حرارتی در صورتی اتفاق می‌افتد که از دمای مجازی که برای هر کمپرسور توسط شرکت سازنده در یک محدوده کارکرد دمایی تعیین گردیده فاصله بگیرد که این محدوده دمایی، مربوط به دما اواپراتور، کندانسور و مقدار مجاز سوپرهیت است و نیاز به تعمیر چیلر خواهیم داشت.

جهت تعمیر چیلر تراکمی یکی از اساسی ترین کارها بررسی عیوب وارده بر کمپرسور است زیرا درصورتی‌ که در هر قسمت از سیکل تبرید چیلر ایرادی به وجود بیاید بر روی سلامت کمپرسور تاثیر مستقیم دارد.

 • نشت مبرد: برای تشخیص نشتی جهت تعمیر چیلر تراکمی روش­های تست ازت و کف صابون، استفاده از نشت یاب الکترونیکی و … استفاده می‌شوند.
  در تعمیر چیلر تراکمی جهت نشت یابی ابتدا با استفاده از گاز ازت، ابتدا فشار راتا حدود psi  ۵۰ بالا میبریم و توسط محلول کف و صابون محل نشت را پیدا می‌کنیم در صورت عدم نشان نشتی فشار را تا 1.5 برابر فشار کارکرد سیستم بالا برده و نشتی را مشخص می‌کنیم.
 • تعمیر کندانسور و اواپراتور: معمولا در تعمیر چیلر دقت به نشتی ناشی از شرایط گردش آب در کندانسور و اواپراتور مهم است. دلیل بوجود آمدن نشتی اسیدشویی با اسید بدون ضد خورنده باعث خوردگی لوله مسی می‌شود و کاهش ضخامت لوله و نشتی را به‌همراه دارد. همچنین برای تست نشتی روش آزمایش هیدرواستاتیک برای اواپراتورها کندانسورهای آبی بهتر است از روش تحت فشار قرار دادن آن با گاز ازت استفاده کرد.
 • شیر انبساط: برای کاهش فشار در چیلر استفاده می­گردد، که شامل شامل سه قسمت پایه ، سوزن و قسمت پاور است.

نکته: اگر چیلر بلافاصله پس از روشن کردن، خاموش شود؛ جهت تعمیر چیلر باید قسمت پاور شیر انبساط چک شود.

 


اهمیت تعمیر چیلر


تعمیر چیلر از جمله خدمات فنی مهندسی تخصصی است. این امر به آن علت است که عملکرد خوب چیلر نقشی اساسی در افزایش راندمان دستگاه ها و کاهش هزینه های استهلاک دارد. تعمیر چیلر و بهینه سازی عملکرد آن در دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

چیلر تراکمی اغلب نمایانگر بیشترین بار الکتریکی موجود در سیستم تهویه مطبوع است، با این حال گاهی تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می گیرد و کارایی آن کاهش می یابد. در نتیجه کاهش کارآمدی چیلر تراکمی خصوصا وقتی به نگهداری و تعمیر چیلر به صورت پیشگیرانه توجهی نشده باشد، راندمان دستگاه پایین می آید و چه بسا هزینه های سنگین تری نسبت به اقدام به موقع برای تعمیر چیلر روی دستمان بگذارد.

سرویس و تعمیر چیلر

 

 


انواع چیلر


برای دریافت خدمات تعمیر چیلر و یا خدمات سرویس چیلر باید با انواع چیلر و قطعات به کار رفته در آن و تفاوت چیلر تراکمی و جذبی آشنا باشیم:

تعمیر چیلر تراکمی

 

 • چیلر تراکمی

چيلرهاي تراكمي آبي در مناطق خشك مورد استفاده و چيلرهاي تراكمي هوايي در مناطق مرطوب (كه امكان استفاده از برج خنك كن دراين مناطق به دليل رطوبت بالا وجود ندارد) کاربرد دارند. در تعمیر چیلر و نصب آن، دقت به این موارد ضروری است. چیلرهای تراکمی از چهار جزء اصلي كه شامل كمپرسور، كندانسور، اواپراتور و شير انبساط است، تشكيل شده اند.

در چیلر تراکمی گاز فریون ابتدا توسط کمپرسور، متراکم شده، سپس به کندانسور وارد شده، توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور که در فشار کمتری قرار دارد، می شود.

این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط اند می گردد، سپس گاز فریون ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود.

 

تعمیر چیلر جذبی

 

 • چیلر جذبی

برخی براین باورند که مخترع اولين چيلر جذبي مايكل فاراده انگليسي بوده كه در سيكل خود از كلريد نقره به عنوان جاذب و از آب به عنوان مبرد استفاده كرده است.

برای تعمیر چیلر دانستن طرز عملکرد چیلر جذبی مفید است. طرز عملکرد بدین صورت است که از جذب کننده (Absorber) (بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب) و مولد حرارتی (ژنراتور) (آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود) بجای کمپرسور استفاده می گردد.

در تعمیر چیلر باید دقت شود رایج‌ترین خنک کننده سیستم، لیتیوم برماید است. لیتیوم بروماید در چیلر خورندگی بسیار بالایی دارد و در صورت عدم تعمیر چیلر و نگهداری مناسب، می‌تواند عمر مفید دستگاه را کم کند.

بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در اواپراتور که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای تبخیر گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد. سپس بخار آب ایجاد شده در اواپراتور به جذب کننده منتقل می گردد.

 

 • چیلر جذبی در دو گروه موجودند:
 1. تک اثره: شامل سه دسته تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ ( دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم ( دمای زیر۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) می‌باشند.
 2. دو اثره: شامل دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم هستند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کامل‌تری می‌باشند. COP در بهترين شرايط كاركرد خود عددي ما بين 1.1 تا 1.4 است.

در تعمیر چیلرها باید دقت شود کار چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی و چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی (برق) است.

 


خدمات حرفه ای تعمیر چیلر


چیلر، هوایی خنک و مطبوع برای ما فراهم می کند، برای این هوای خنک باید ‌خنک کننده ای داشته باشیم. این خنک کننده چیلر نام دارد و در کارخانجات صنعتی نیز برای پایین آوردن دمای محصول و یا تجهیزات تولید کننده محصول از چیلر ها استفاده میکنند. بنابراین تعمیر چیلر صنعتی بسیار با اهمیت است.

امروزه برای خنک کردن ساختمان های مسکونی ، ادارات و مرکز خرید ها نیز  به خنک کننده ای نیاز داریم که بتوانیم تمامی محیط داخلی را خنک کنیم. وظیفه چیلر خنک کردن آب در گردش است و توسط فنکوئل و هواساز دمای محیط را کاهش میدهد. تعمیر چیلر تراکمی که در مرکز تجاری کار میکند، طبق برنامه ریزی باید صورت گیرد تا گردش هوای خنک ساختمان مختل نشود.

برای استفاده از چیلر نیاز به زیر ساختی مثل پمپ گردشی و توزیع کننده سرما یا همان فنکوئل و هواساز داریم، چیلر در موتورخانه ساختمان و یا پشت بام نصب میشود و جهت بهره برداری می بایست از افرادی آشنا به دستگاه استفاده شود که این امر جهت صحت عملکرد چیلر بسیار با اهمیت است.

تعمیر چیلر شامل مواردی میشود که از بخش های مختلف تشکیل شده است، چیلر از لحاظ مصرف انرژی در دو نوع تراکمی و جذبی طبقه بندی شده است و ما در اینجا به تعمیر چیلر تراکمی خواهیم پرداخت.

تعمیرات چیلر تراکمی شامل تعمیرات کمپرسور، اصلاح مدار فرمان الکتریکی و قدرت، عیب یابی و یا اصلاح مدار کنترلی plc ، تعویض کندانسور و یا اواپراتور چیلر در صورت نشتی بودن هریک یا هردوی آنها، سرویس، تعمیر یا تعویض شیر انبساط است.

تعمیر چیلر تراکمی معمولا پس از بهره برداری غیر اصولی اتفاق می افتد و جهت تعمیر چیلر حتما باید از افراد مجرب تحصیلکرده کمک بگیریم که از این طریق میتوان سلامت چیلر را تضمین کنیم.

خدمات تعمیر و نگهداری چیلر  

تعمیر نگهداری پیشگیرانه چیلر مهمترین امر در راستای بهره برداری و راهبری سیستم می باشد، بدین معنی که با نگهداری منظم و طبق برنامه از خرابی های احتمالی و خسارت جلوگیری  می شود. جهت اطلاع از چگونگی ارائه خدمات تعمیر و نگهداری چیلر توسط آرسان سرویس، می توانید با  کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.

 


تعمیرکار چیلر


معمولا افراد مختلف و مهندسین مختلفی تعمیرکار چیلر تلقی میشوند و هرکسی که برای رفع عیب و تعمیر چیلر پای دستگاه برود و آن را از حالت خامی دراورده و سرما بگیرد را تعمیر کار چیلر میگویند. در این صنف همانند سایر صنایع کشور همه نوع افرادی مشغول فعالیت هستند که از کارآموز گرفته تا تکنسین و متخصص همگی با چیلر سروکار دارند.

تعمیر چیلر

 

موفق ترین این قشر، افرادی هستند که در کنار تجربه، علم به موضوع دارند و از تعهد بیشتری نسبت به سایر افراد به کارفرما برخوردار هستند. دروس تئوری به تنهایی نمیتواند به تعمیر و بهره برداری از چیلر کمک کند. همچنین تجربه ی خالی که از آزمون و خطا برآمده نمی تواند به تنهایی برای بهره برداری از چیلر به کار آید.

خدمات تعمیر کمپرسور چیلر حرفه ای

کمپرسور چیلر که کار تراکم درسیستم را انجام میدهد با این تفاوت که سیال در اینجا گاز بوده است. خرابی های کمپرسور شامل ایراد مکانیکی و یا ایراد در سیستم قدرت و سیم پیچ را شامل می شود.

خدمات اسیدشویی چیلر حرفه ای

چیلر تراکمی در انواع مختلفی تولید و استفاده میشود که چیلر تراکمی آب خنک دارای کندانسور آبی میباشد و فریون خارج لوله ها و آب در گردش برج خنک کننده داخل لوله های کندانسور جریان دارد. در برخی مناطق که سختی آب بالا میباشد این مواد جامد بدلیل گرم شدن آب رسوبات کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg) از خود به جا میگذارند که بهتر است در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی آب را قبل از استفاده نرم کرد.

در مواقعی فشار فریون داخل سیکل فریون افزایش پیدا میکند و به این معنی میباشد که گرمای سیستم از طریق کندانسور خارج نمی شود و در این لحظه باید اسید شویی چیلر انجام شود. اسیدشویی شامل دو بخش رسوب زدایی مکانیکی و شیمیایی میباشد و بهتر است توسط افراد مجرب انجام گیرد که در غیر اینصورت لوله های کندانسور سوراخ شده و سیکل فریون دچار نشتی میشود و چیلر گاز فریون خود را از دست میدهد. تعمیرات چیلر از لحاظ مکانیکی شامل تعمیر کمپرسور چیلر و سرویس تجهیزات چیلر می شود.

خدمات تابلو برق چیلر حرفه ای

تابلو برق چیلر که وظیفه ی فرماندهی و رساندن انرژی به دستگاه را دارد باید همانند سایر تجهیزات به صورت منظم سرویس و راهبری شود. تابلو برق چیلر از دوقسمت فرمان و قدرت تشکیل شده است. سیستم قدرت ان که فقط رساندن انرژی (برق) به سیم پیچ کمپرسور را دارد تغییراتی درطول سالیان نداشته است. ولی سیستم فرمان که از اسم ان پیداست مرکز فرماندهی چیلر میباشد و امروزه با استفاده از الکترونیک صنعتی به صورت هوشمند کنترل و سیستم را باتوجه به نیاز تنظیم میکند.

 


عیب یابی تخصصی چیلر


آرسان سرویس در زمینه تعمیر چیلر و سیستم های سرمایشی و سردخانه توانسته است با ارائه راهکار های حساب شده و خط مشی مهندسی و کاربردی، اقدام به نوسازی و بهسازی و تعمیر چیلر به صورت اساسی نماید. برای بررسی هرچه بهتر و یک راه حل موثر ابتدا می بایست چیلر و اجزای آن معرفی و نسبت به شرح عملکرد هر یک از آنان پرداخته شود.

تعمیر و عیب یابی تخصصی چیلر

در روند تعمیر چیلر اولین جزیی که باید مورد بررسی قرار بگیرد کمپرسور می باشد. در واقع کمپرسور عامل اصلی در سیکل چیلر بوده و توجه به آن و تعمیرات و نگهداری درست می تواند به عملکرد صحیح سیستم سرمایشی کمک شایانی کرده و به طبع آن هزینه های تعمیرات چیلر را کاهش دهد. اولین مساله ای که در روند تعمیر چیلر به آن برمی خوریم صداهای غیر عادی از کمپرسور است. صدا و لرزش غیر عادی در واقع نشان دهنده این است که یکی از اجزای مکانیکی کمپرسور دچار مشکل شده است که با توجه به نوع کمپرسور ها می تواند یکی از قطعات مکانیکی زیر باشد.

کمپرسور پیستونی چیلر : در کمپرسور های سیلندر پیستونی، اغلب بوش یاتاقان متحرک یا ثابت دچار ایراد می شود. این قطعه در ابتدا دچار خوردگی شده و در صورت تداوم کار کمپرسور باعث گیرپاژ شدن و توقف کامل کمپرسور خواهد شد. بنابراین در حالت کلی اگر صدا و لرزش غیر عادی از کمپرسور شنیده شد, جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به کمپرسور بلافاصله کمپرسور خاموش و با سرویسکار چیلر تماس بگیرید.

کمپرسور اسکرو : در روند تعمیر چیلر که دارای کمپرسور پیچشی هستند عدم بالانس بودن ماردون و خراب شدن بلبرینگ ها یا رولبرینگ ها، باعث ایجاد صدای غیرعادی و در صورت تداوم کار باعث آسیب های جدی به ساختار کمپرسور چیلر می شود. که آسیب های وارد شده موجب خرابی بدنه کمپرسور و در نهایت غیرقابل تعمیر بودن کمپرسور چیلر منجر میشود.

نشت فریون :  می توان به جرات گفت یکی از مشکلات اساسی در تعمیر چیلر نشت فریون می باشد. در صورتی که نشتی در مسیر سیکل وجود داشته باشد، فریون تخلیه شده و چیلر راه اندازی نمی شود.

در روند نشت یابی و تعمیر چیلر، ابتدا با گاز ازت فشار درون سیستم چیلر را بالا برده و با دستگاه نشتی یاب تمامی اتصالات چیلر را بررسی میکنیم. جهت یک سرویس تعمیرات تخصصی می بایست همزمان نشت یابی داخلی و خارجی صورت بگیرد. یک تعمیرکار حرفه ای چیلر فردی است که در کنار نشت یابی اتصالات همزمان به نشت یابی کندانسور و اواپراتور نیز توجه خاصی داشته باشد. در نشت یابی معمولا محل رزوه ها، شیر آلات، اتصالات، واشر ها و اورینگ ها باید مورد بررسی قرار گیرند. اما نشت یابی مبدل کندانسور اواپراتور اگر به دقت انجام نشود، موجب نفوذ آب به داخل سیکل سرمایش شده و به تمام قسمت های چیلر آسیب می زند.

 عیب یابی و تعمیر اواپراتور و کندانسور : در حالت کلی، در کندانسور به دلیل اسید شویی نادرست با اسید خورنده و غیر استاندارد، باعث ایجاد خوردگی در لوله های مسی شده و منجر به کاهش ضخامت لوله ها می شود و همچنین این خوردگی در والس لوله مسی به پلیت مبدل نیز آسیب میزند. که در نهایت باعث ایجاد سوراخ و نشتی در لوله ها میگردد. اما در اواپراتور، عامل ایجاد نشتی، کاهش دبی عبوری از اواپراتور باعث  یخ زدگی آب می شود. که این اتفاق باعث آسیب شدید به لوله های اواپراتور، تغییر شکل و نشتی می شود. که در اینصورت باید لوله ها تعویض شوند.

 


تعمیر چیلر در تهران و سراسر کشور با آرسان سرویس


آرسان سرویس در سراسر کشور خدمات تعمیر چیلر و تعمیرکار چیلر حرفه ای دارد و پس از تماس شما نزدیک ترین تعمیرکار به محل اعزام می شود. تعمیر چیلر به دلیل تنوع در برند و مدل، یکی از خدمات تخصصی و بسیار پیچیده در شغل سرد کننده ها به شمار می رود.

ما مفتخریم که در سراسر کشور با در اختیار داشتن تعداد زیادی تعمیرکار آموزش دیده و مجرب می توانیم تمامی برندهای چیلر ایرانی و وارداتی را راه اندازی و تعمیر نماییم. ما در راه اندازی و ارائه خدمات تعمیر چیلر بهترین هستیم!

با پیشرفت تکنولوژی و تولید چیلرهای گریز از مرکز ( سانتریفیوژ ) و مغناطیسی ( توربوکر ) خدمات تعمیر چیلر نیز وارد فاز تازه ای شده است. راهکارهای نگهداری چیلر نیز به روز شده اند که به برخی از آن ها در ادامه اشاره خواهد شد.

 


چرا متخصصان آرسان سرویس برای خدمات تعمیر چیلر توصیه می شوند:


 1. هزینه کمتر: ما نمایندگی تعمیرات چیلر برندهای معتبر هستیم و قطعات اصلی را با نرخ شرکتی محاسبه می کنیم و به شما فاکتور خدمات ارائه می دهیم.
 2. استفاده از متخصص: تمامی خدمات راه اندازی و تعمیر چیلر در آرسان سرویس توسط متخصص تعمیرکار چیلر صورت می گیرد و کارشناس برند خودتان به محل اعزام می شود.
 3. تعمیر چیلر به صورت کاملا حرفه ای: راه اندازی، عیب یابی و تعمیرات چیلر در محل شما انجام می شود و این امر به صورت کاملا اصولی انجام میشود و نیازی به مراجعه مجدد تعمیرکار چیلر نمیباشد.
 4. تعمیر چیلر برندهای معتبر: ما در آرسان سرویس تعمیرات چیلر تمامی برندهای معتبر را با استفاده از قطعات اصلی و فابریک برای شما انجام میدهیم.
 5. تعمیرات چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک: در اسرع وقت بدون معطلی همراه با قطعات اصلی و اورجینال.
 6. تعمیر چیلر در اسرع وقت با قطعات اصلی: یکی از خدمات آرسان سرویس است که به جهت راحتی مشتریان و رهایی از دردسرهای قطعات بی کیفیت دستگاه اصلی ارائه می شود. ما خدمات پس از فروش برندهای ایرانی و خارجی معتبر را به شما ارائه مینماییم.
 7. تعویض قطعه: در زمان تعمیر چیلر و تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی مورد آزمایش و عیب یابی قرار می گیرد و ایرادهای موجود رفع می شوند. همچنین در صورتی که قطعه ای سوخته باشد خدمات تعویض و یا تعمیر قطعه برای شما انجام می شود.

 

برای تعمیر چیلرها باید تعمیرکاران توانایی ها و اطلاعات زیر را داشته باشند:

شناخت مفاهیم مکانیکی شامل نصب و تست انواع مبدل‌های حرارتی، ترموديناميك (تبخير، تقطير، اشباع، تـصعيد، نقطـه های جـوش، گرمـای نهـان تبخيـر، گرمـای نهـان تقطيـر، گرمـای ويـژه، سابكولينگ و سوپرهيت)، مبانی تبريد، انتقال نيرو و فشار، شناخت مدار و قطعات مكانيكی چيلرهای تراكمی، انواع حركت و فرمولهای آن‌ها، انواع كندانسور و اواپراتور و نحوه تست آنها و… برای سرویس و تعمیر چیلرها لازم است.

توانایی در سرويس و شستشوی اجزا چيلر تراکمی، بررسی عملكرد چيلر و تهيه برنامه و چک ليست‌های نگهداری آن، توانایی  انتخاب، نصب و تست انواع كنترل كننده‌های چيلر تراكمی مناسب نسبت به فضای موجود، تعويض و شارژ روغن كمپرسورهای چيلر، انجام انواع عايق‌كاری مبدل‌های صفحه ای چیلر و…

اگر تعمیر چیلر به صورت غیر اصولی و غیر کارشناسی انجام گردد باعث آسیب های غیر قابل جبران و هزینه های بسیار زیادی به چیلر می گردد.

 

افرادی‌ که به تعمیر چیلر مشغول‌اند:

متاسفانه در حال حاضر در بازار افرادی سودجو وجود دارند که ادعای تعمیر چیلر را می کنند، حتی داشتن مدارک فنی حرفه ای چندان قابل استناد نیست، چرا مدت یادگیری سال ها تلاش لازم دارد و دوره های کوتاه مدت کاربردی ندارند تا زمانی‌ که دست به آچار و حرفه‌ای شوند، زیرا ممکن است آسیب و خسارت جدی به تجهیزات پرهزینه بزنند.