تعمیر سردخانه

 

تعمیر سردخانه در صنعت جزو موارد تعمیرات فوری (urgent repairs) است و در هنگام خرابی نباید لحظه ای زمان را از دست داد. آرسان سرویس با اتکا بر نیروهای با تجربه و اهل دانش علم تبرید همواره آمادگی تعمیرات سردخانه و راه اندازی سردخانه در کمترین زمان ممکن را دارا بوده و بدین شکل که تیم تعمیرات فوری آرسان سرویس آمادگی اعزام به محل سردخانه و سرویس سردخانه هستند.

 

تعمیر سردخانه

 

سردخانه ها در دو نوع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. یکی برای نگهداری مواد غذایی و دیگری برای نگهداری مواد صنعتی استفاده می شود. همچنین به سردخانه های بزرگ تر نیز سردخانه صنعتی میگویند. در سردخانه های صنعتی از کمپرسور و تجهیزات بزرگتری استفاده می شود که شامل کمپرسور , تله روغن , فیلتر درایر , سایت گلاس , شیر سرویس و شیرانبساط و همچنین از اواپراتور هیتر دار و تله مایع هم استفاده میشود. بنا به ملاحضات اقتصادی و تقاضای کارفرما تکنولوژی تابلو برق متغیر است. هم میتوان از تابلوبرق رله ای و هم میتوان از تابلوبرق PLC  با شیر انبساط الکترونیکی استفاده نمود.

از سردخانه برای انبار کردن مواد غذایی و مواد صنعتی استفاده می شود و خراب شدن آن میتواند آثار مخرب و هزینه های گزافی به بار آورد؛ به همین دلیل آموزش تعمیرات سردخانه به اپراتور سردخانه ها الزامی است. تا حدی که بتواند از کار افتادن سردخانه جلوگیری کند و همچنین برای جایگزینی و تعمیر سردخانه های صنعتی آمادگی کافی داشته باشد. برای اینکه اپراتور برای راهبری سردخانه دانش کافی را دارا باشد باید کتاب تعمیرات سردخانه را با دقت کامل فرا بگیرد.

سردخانه ها معمولا همیشه پر از مواد هستند و باید هیچ اشکالی در کار نباشد که باعث از کار افتادن سردخانه شود و در مواقعی که تعمیر سردخانه های صنعتی انجام میشود تجهیزات پشتیبانی و استندبای سردخانه مورد سرویس سردخانه قرار میگیرد تا در مواقع لزوم از آن استفاده گردد.

 


همه چیز درباره تعمیر سردخانه


برای نگهداری برخی از محصولات نیاز به امکانات برودتی خاصی است. یکی از این امکانات سردخانه است. چنانچه کارایی سردخانه دچار مشکل شود، قطعا ضررهای بسیاری به همراه دارد. تعمیر سردخانه موضوعی است که در این مطلب به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 

همه چیز درمورد تعمیر سردخانه

 

مسئول بررسی و تعمیرات سردخانه

برای سردخانه های صنعتی بزرگ معمولا باید یک نفر حضور دائمی داشته باشد تا از تجهیزات سردخانه نگهداری کند و در صورت نیاز تعمیرات سردخانه را انجام دهد. سرویس و نگهداری دائمی سردخانه امری ضروری است که ممکن است بسیاری از افراد ضرورت آن را تا زمانی که نیازمند تعمیر سردخانه می شوند و متحمل هزینه های سنگین می گردند، درک نکنند.

رسیدگی و بررسی دائمی و منظم، سبب می شود، احتمال بروز مشکل و اختلال در کارکرد سردخانه کاهش یابد. همچنین با بررسی منظم، احتمال خرابی و اشکال، معمولا به موقع احساس می شود و در نتیجه آسان تر برطرف می گردد.

اگر بررسی ها به موقع انجام نشود، به عیوب و ایرادات جزئی پی برده نخواهد شد. در نتیجه سیستم همچنان به کار ادامه می دهد تا جایی که منجر به ایرادات پیچیده تر و خرابی های سنگین تر می شود. با میزان متعادلی هزینه منظم برای رسیدگی و سرویس دوره ای می توان از هزینه ها و خسارات سنگین ناگهانی و بعضا غیرقابل رفع پیش گیری کرد.

 

توصیه آرسان سرویس برای شما عزیزان در رابطه با تعمیر سردخانه 

سردخانه ها معمولا همیشه پر از مواد هستند و باید هیچ اشکالی در کار نباشد که باعث از کار افتادن سردخانه شود. در مواقعی که تعمیرات سردخانه های صنعتی انجام می شود، تجهیزات پشتیبانی و استندبای سردخانه مورد سرویس سردخانه قرار میگیرد تا در مواقع لزوم از آن استفاده گردد. مطمئناً در این متن نکات مرتبطی با تعمیرات سردخانه ارائه خواهد شد که به کار شما خواهد آمد.

 

از سردخانه برای انبار کردن مواد غذایی و مواد صنعتی استفاده می شود و خراب شدن آن میتواند آثار مخرب و هزینه های گزافی به بار آورد؛ به همین دلیل آموزش تعمیرات سردخانه به اپراتور سردخانه ها الزامی میباشد تا حدی که بتواند از کار افتادن سردخانه جلوگیری کند و همچنین برای جایگزینی و تعمیر سردخانه های صنعتی آمادگی کافی داشته باشد برای اینکه اپراتور برای راهبری سردخانه دانش کافی را دارا باشد باید آموزش بهره برداری از سردخانه را با دقت کامل فرابگیرد.

 

تعمیر سردخانه و بخش مختلف آن

 


تعمیرات سردخانه و بخشهای مختلف آن


تعمیرات سردخانه صنعتی در بخش های مختلفی انجام میگردد و با روش های متفاوت صورت میگیرد که هر کارشناسی برای خود روشی منحصر به فرد را اجرایی میکند. در آرسان سرویس تمامی تعمیرات و راه اندازی سردخانه تحت الگویی از پیش برنامه ریزی شده است که بتواند عملیات اجرایی را با هزینه اقتصادی کمتر و کیفیت بیشتر تعمیرات صورت بگیرد.

 1. تعمیرات کمپرسور سردخانه
 2. تعمیرات تابلو برق سردخانه
 3. رفع یخ زدگی سردخانه
 4. سرویس سردخانه
 5. راه اندازی سردخانه
 6. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 

تعمیرات کمپرسور سردخانه : یکی از اجزای اصلی سردخانه کمپرسور است که به عنوان قلب تپنده سردخانه از آن نام میبرند. در سردخانه از کمپرسور سیلندر پیستونی استفاده میشود و انتخاب سازندگان سردخانه اکثرا کمپرسور بیتزر و سپس کمپرسور DWM کوپلند است. این دو کمپرسور از نوع سیلندر پیستونی استفاده می شود و در سردخانه های زیر صفر و بالای صفر کاربرد دارد.

خرابی کمپرسور به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از عوامل طبیعی آن استهلاک است. این مساله نیز به شرایط مختلفی مثل طراحی استاندارد و محاسبه سوپرهیت و سابکول، ظرفیت مناسب، شرایط نصب و شیوه راه اندازی بستگی دارد. یکی از مهم ترین عوامل خرابی کمپرسور سردخانه نیز میتواند عدم نگهداری مناسب و راهبری غیر اصولی باشد و همچنین عوامل مختلفی مثل ایرادات برقی نیز میتوانند در سوختن سیم پیچ کمپرسور دخیل باشند. سوختگی سیم پیچ خود نیز به دو فاز شدن کنتاکتور و گیرپاچ کردن قطعات مکانیکی نیز مربوط میشود.

 

مشکلات و اختلالات متداول در سردخانه

مشکلات و اختلالاتی که سبب می شود نیاز به تعمیرات سردخانه ایجاد شود، متعدد هستند، بنابراین لازم است پیش از هر اقدام، عیب یابی به صورت دقیق انجام شود. اما طبق تجربه برخی از ایرادات نسبتا متداول تر هستند و کارشناسان تعمیرات سردخانه بیشتر با آن ها مواجه می شوند. اگر سردخانه شما دچار مشکل شده و یا از عملکرد آن راضی نیستید، ممکن است علت، یک یا چند مورد از مواردی باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • یخ زدگی لوله برگشت کمپرسور: گاهی ممکن است لوله برگشت کمپرسور دچار انجماد و یخ زدگی شود. در این شرایط میزان فشار یا حجم مایع بررسی می شود. از موارد دیگری که در این شرایط نیاز به بررسی دارد، شیر انبساط و میزان شارژ فریون و ظرفیت اواپراتور است.
 • یخ زدگی کف سردخانه: برخی مشکلات سردخانه تنها منجر به خسارات مالی و هزینه های گزاف نیست بلکه منجر به خسارات جانی نیز می شود. پیش گیری از یخ زدگی کف سردخانه از موارد حیاتی و مهمی است که تکنسین های تعمیرات سردخانه توجه به آن را توصیه می کنند. بر این اساس کف سازی سردخانه نکته ای است که در هنگام احداث باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از راهکارهای مناسب سازیِ کف سردخانه، استفاده از کفپوش استخر است.
 • اختلالات سیم کشی و ترموستات: کارشناسان تعمیرات سردخانه زمانی که کارکرد خودکار و مرتب سردخانه دچار اختلال باشد، به بررسی سیم کشی و ترموستات آن می پردازند.

یک نکته مهم در خصوص کارکرد مرتب و خودکار سردخانه، بررسی ظرفیت آن است. هر سردخانه مطابق ظرفیت مشخصی طراحی می شود که اگر میزان محصولات موجود در آن بیش از حد استاندارد باشد، کارکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد و نیاز به تعمیرات سردخانه پیش می آید.

 • نیاز به شارژ گاز و تعویض روغن:  وقتی می گوییم سرویس منظم و دوره ای سردخانه از بسیاری هزینه ها برای تعمیرات سردخانه پیشگیری می کند، بیهوده نیست. یکی از اقداماتی که در سرویس سردخانه چک می شود، میزان شارژ فریون و وضعیت روغن است تا در صورت نیاز به شارژ یا تعویض، توسط کارشناس خبره ی این کار انجام گیرد. در نتیجه ی این کار، کیفیت عملکرد سیستم بهبود می یابد.
 • یخ زدگی اواپراتور یا رادیاتور : از مشکلات و اختلالات اساسی که در تعمیرات سردخانه باید مورد توجه قرار گیرد، یخ زدگی اواپراتور و رادیاتور است. دلیل این اتفاق، قدرت نداشتن اواپراتور برای برفک زدایی (دیفراست) است. یخ زدگی رادیاتور در سردخانه های زیرصفر نیز ممکن است سبب شود که محصولات به نحو مطلوب منجمد نشوند. بنابراین رادیاتور باید یخ زدایی شود تا سردخانه به عملکرد مطلوب برسد.

 

خدمات تعمیر و نگهداری سردخانه حرفه ای

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه شامل موارد گوناگونی است، که با رعایت آن میتوان از خرابی های احتمالی جلوگیری کرد. سردخانه که اتاقک نگهداری برای مواد فاسد شدنی است، حتما باید به صورت منظم چک و بررسی گردد. سرویس اصولی و سرکشی به تجهیزات می تواند از خرابی پیش آمده جلوگیری کند.

 

خدمات تعمیرات سردخانه حرفه ای

تعمیرات سردخانه، تعمیرات سردخانه فریونی ، تعمیرات سردخانه زیر صفر ،تعمیر سردخانه بالای صفر ، تعمیر سردخانه صنعتی ، تعمیر سردخانه مواد غذایی همگی از خدمات آرسان سرویس است. برای خدمات حرفه ای سردخانه با مهندسان مجرب آرسان سرویس تماس بگیرید.

سردخانه ها که معمولا انباری کردن محصولات فاسد شدنی هستند. تعمیر سردخانه فریونی به معنی تعمیرات انجام شده بر روی متعلقات سردخانه است. سردخانه دارای اجزای کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور است که با مدار فرمان الکتریکی به هم مرتبط شده که فرآیند سردسازی رو انجام میدهند. سردخانه های فریونی به دو دسته ی بالای صفر و زیر صفر تقسیم میشوند. تعمیرات سردخانه های صنعتی به معنی تعمیر سردخانه و راه اندازی سردخانه است.

 

خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه حرفه ای

کمپرسور سردخانه قلب تپنده ی سرماسازی سردخانه است. برای کارایی بهتر و باید حتما کمپرسور در جایگاه مناسبی نصب و با توجه به ظرفیت مورد نیاز انتخاب شود و حتما باید کمپرسور سردخانه در جای مسقف و معبر عبور هوای تازه باشد. تعمیر کمپرسور سردخانه شامل موارد الکتریکی و مکانیکی است.

 

خدمات تابلو برق سردخانه حرفه ای

تابلو برق سردخانه مرکز فرماندهی سردخانه و مغز سیستم سرما سازی است. همه مدار های فرمان سردخانه از لحاظ پایه مشابه همدیگر بوده و در صورت پیچیده بودن سیستم اضافاتی به آن ملحق می شود. تابلو برق سردخانه حتما باید به صورت منظم سرکشی شود. تابلو برق سردخانه دارای تجهیزات الکتریکی است که باید در هر فصل آچار کشی و بازبینی شود.

 

خدمات درب سردخانه حرفه ای

درب سردخانه که تنها محل فرار سرمای تولید شده است، حتما باید با برنامه ریزی مرتب باز کردن آن به حداقل برسد. و در زمان سرویس سردخانه حتما باید درب ها رگلاژ و از لحاظ درز بندی حتما باید بررسی و کنترل شود.

درب های سردخانه از لحاظ بازشو به سه صورت می باشد:

 1. درب لولایی
 2. درب کشویی
 3. درب کر کره ای

 

پیشگیری از نیاز به تعمیرات سردخانه

می توان بروز بسیاری از مشکلات در سردخانه ها را پیش بینی و پیشگیری کرد. اقداماتی که در این راستا انجام می شود اقداماتی جزئی اما ضروری و مهم است؛ از جمله آنها می توان به نظافت، کالیبراسیون و برخی تعویض های جزئی قطعات اشاره کرد. پیش تر اشاره کردیم که برخی از اقدامات در نگهداری و سرویس که برای پیشگیری از نیاز به تعمیر سردخانه انجام می گیرد، روزانه، برخی ماهانه و برخی سالیانه هستند. حال قطعا این پرسش برای مخاطبان گرامی پدید می آید که در هر دوره ی زمانی کدام اقدامات باید انجام شود تا نیازمند تعمیرات سردخانه (دست کم به این زودی ها) نشویم؟ در ادامه به این پرسش نیز پاسخ خواهیم داد.

 • بررسی ها و مراقبت های روزانه: بررسی روزانه ی دمای محفظه ی سرد، روغن کمپرسور و گیج های کنترل فشار برای همه سردخانه ها لازم است. افرادی که مسئول مراقبت سردخانه هستند، این سرکشی ها و بررسی ها را روزانه انجام می دهند.
 • بررسی ها و مراقبت های ماهانه: یکی از مهم ترین اقداماتی که لازم است هر ماه انجام گیرد، شست و شو و تمیزکاری سطوح اواپراتور و کندانسور است. اقدام دیگر در این دوره زمانی، روانکاوی و آچارکشی است. همچنین بررسی تأسیساتی از جمله شیرها، کنترلگرها، دمنده ها و نیز تأسیسات الکتریکی باید هر ماه انجام شود.
 • اقدامات و مراقبت های سالیانه: نیاز به شست و شوی مبدل ها سالی یک بار کافی است و نیازی نیست در شست و شوی ماهانه انجام شود. این نکته در خصوص کالیبراسیون کنترل گرها نیز صدق می کند.

 


پرسش و پاسخ های کلیدی در مورد تعمیرات سردخانه


آیا می توان از تعمیرات سردخانه پیشگیری کرد؟

بله، سرویس و مراقبت های دوره ای همواره در کاهش ایراد و خرابی موثر است.

اقدامات پیش گیرانه از تعمیرات سردخانه در چه بازه های زمانی انجام می شود؟

روزانه، ماهانه و سالانه.

در تعمیرات سردخانه به کدام موارد بیشتر توجه می شود؟

یخ زدگی لوله ها، یخ زدگی کف، شارژ گاز و تعویض روغن، اختلالات سیم کشی، یخ زدگی کمپرسور و رادیاتور، اختلالات کمپرسور و خط مایع، افت دما و فشار نامناسب.

آیا اقدامات مربوط به کاهش مصرف انرژی در پیشگیری از نیاز به تعمیرات سردخانه موثر است؟

بله این اقدامات معمولا در کنار نتیجه ی اصلی و مهم کاهش مصرف انرژی، به صورت غیر مستقیم عمر سییستم را افزایش داده و از بسیاری عوامل خرابی و کاهش راندمان سیستم پیشگیری می کند.

چه اقداماتی برای عدم نیاز به تعمیرات سردخانه می توان انجام داد؟

تمیزکاری بخش های مختلف سردخانه چون کف، اتاق کمپرسور و تجهیزات برودتی؛ بررسی دائمی بخش های الکتریکی، سیم کشی ها و عایق کاری ها؛ چک کردن نشتی ها؛ شارژ به موقع و…