تعمیر سردخانه

شاید شما هم فکر کنید که سردخانه‌ها هرگز خراب نمی‌شوند؛ اما این تصوری بسیار اشتباه است. سردخانه‌ها نیز ممکن است مانند هر وسیله دیگر دچار عیوبی شوند و هیچ چاره‌ای جز تعمیر سردخانه؛ البته به روش اصولی و درست، وجود ندارد. لازمه داشتن سردخانه، نگهداری درست و دقیق و بازرسی روزانه و ماهانه است تا کمتر نیازمند تعمیر باشید؛ اما با این‌حال نمی‌توانید تصور کنید که حتی با رعایت این قواعد و قوانین باز هم هرگز نیاز به تعمیر آن پیدا نمی‌کنید.

همه چیز درمورد تعمیر سردخانه

قانون اول در عیب‌یابی و تعمیر سردخانه‌ها این است که از تعمیرکاران بسیار حرفه‌ای برای آن کمک بگیرید. بهتر است از محلی کمک بگیرید که بتواند با رعایت استانداردهای جهانی و اتکا به تخصص تعمیرکاران خود، به‌درستی عیوب سردخانه شما را تشخیص داده و به بهترین شیوه آن را برای شما حل‌ و فصل کند. آرسان سرویس دقیقاً همان محلی است که شما به آن نیاز دارید. با این‌ حال ما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی این مقاله را بخوانید تا با اصول نگهداری و تعمیر کمپرسور و سردخانه و اهمیت آن آشنا شوید.

آخرین بروزرسانی مقاله : 20 فروردین 1402

فهرست مطالب

اهمیت تعمیر اصولی و تخصصی سردخانه

زمانی که متوجه شدید سردخانه شما دچار مشکل است و به‌خوبی عمل نمی‌کند، دو راه پیش روی شما است. می‌توانید از کنار آن به‌سادگی رد شوید با یک تعمیرکار ساده تماس بگیرید، هم می‌توانید با یک متخصص حرفه‌ای تماس بگیرید. بهتر است از متخصصی کمک بگیرید که بتواند بر اساس استانداردهای قابل‌قبول و اساسی به کمک شما بیاید.

این امر ازآن‌جهت مهم است که اگر متخصص شما در این امر حرفه‌ای و خبره نباشد، ممکن است نتواند مشکل را به‌درستی تشخیص دهد یا حتی با وجود تشخیص درست نتواند به‌خوبی آن را تعمیر کند. در چنین شرایطی شاید در همان لحظه مشکل شما به‌خوبی حل شود؛ اما یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث شود تا به‌زودی مشکل بزرگ‌تری سر راه شما قرار بگیرد. در این ‌صورت هم مجبور تعمیر دوباره هستید و هم محصولاتتان از بین می‌روند.

تعمیر انواع سردخانه

اگر سردخانه ی بالا صفری دارید، در صورتی اصول نگهداری آن را رعایت نکنید، حتما به خدمات تعمیر سردخانه بالاصفری نیاز پیدا خواهید کرد. به طور کلی نگهداری اصولی از سردخانه به میزان چشم گیری میزان تعمیر سردخانه را کاهش می دهد و شما با حداقل هزینه سرویس و نگهداری سردخانه، می توانید سال های سال از سردخانه بالای صفر خود با بالاترین ظرفیت بهره برداری نمایید. سردخانه اتاقی است، جهت نگهداری موادغذایی و کالاهای صنعتی که دمای آن همواره باید ثابت و بدون تغییر باشد. در این اتاق سرد محصولاتی نگهداری می شود که امکان نگهداری و انبار آن ها در محیط بیرون و هوای آزاد را ندارد. این سردخانه ها در ظرفیت های 1.5 تن تبرید تا 40 تن تبرید جهت نگهداری میوه، شیلات و گوشت دام و طیور، بستنی و لبنیات و … ساخته می شوند. سردخانه ها به طور کلی به 3 بخش متفاوت دسته بندی می شود که سردخانه بالای صفر، سردخانه زیر صفر و تونل انجماد ( انجماد سریع ) را شامل می شود.

سردخانه بالاصفر شامل چه سردخانه هایی می شود؟

محصولاتی را که نیاز به نگهداری منجمد ندارد را در سردخانه بالای صفر انبار می کنند. مثلا زمانی که می خواهند از میوه ها خارج از فصل استفاده کنند و یا در زمان صادرات که باید کیفیت آن تا رسیدن به دست مصرف کننده حفظ شود، در سردخانه بالای صفر نگهداری می کنند. لبنیات به غیر از بستنی، نوشیدنی ها، سبزیجات و میوه ها، گوشت تازه و … کالاهایی هستند که در سردخانه های بالای صفر نگهداری می شوند. در این نوع سردخانه، همواره جهت حفظ کیفیت محصولات، باید رنج دمایی آن کنترل و بررسی گردد.

نشانه های خرابی سردخانه بالاصفر

اگر دمای سردخانه بالای صفر، خارج از رنج تعیین شده برسد، محصولات به تدریج کیفیت خود را از دست می دهند. در سبزیجات از دست دادن کیفیت، با سرعت بیشتری صورت می گیرد. اگر دمای سردخانه بالاتر از حد تعیین شده برود رنگ سبزی تیره شده و خراب می شود. همچنین اگر دمای سردخانه پایین تر برود، رطوبت داخل محصول منجمد شده و بافت محصول خراب می گردد و از بین می رود.

این مثال نشان دهنده اهمیت کارکرد صحیح سردخانه است. خرابی سردخانه بالای صفر نشانه هایی دارد که در ابتدا به تدریج با صدای نامعقول و دمای متناوب نشان دهنده وجود ایراد در کارکرد را بروز می دهد. قسمت بیرونی سردخانه ( شامل کمپرسور، کندانسور، شیرآلات و مخزن مایع ) دچار خرابی های شدیدتری می شود و یکی از نشانه های خرابی این قسمت، صدای غیر عادی کمپرسور است.

زمانی که کمپرسور سردخانه بالای صفر صدایی غیر عادی می دهد، نشان دهنده آسیب مکانیکی کمپرسور بوده که هر چه سریع تر کمپرسور باید خاموش شده تا رفع عیب شود. در این زمان ممکن است به خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه نیز پیدا کنید. نشانه های دیگر از خرابی سردخانه بالای صفر عبارتند از :

 • یخ زدن کمپرسور
 • کارکرد مداوم کمپرسور بدون خاموشی
 • عدم کارکرد فن کندانسور و یا اواپراتور
 • روشن نشدن کمپرسور در هنگام گرم شدن سردخانه
 • یخ زدن اواپراتور
 • لرزش کندانسینگ یونیت

علت خرابی سردخانه بالاصفر

تجهیزات سردخانه بالاصفر پس از مدتی دچار خرابی می شود که می تواند به علت های مختلف بستگی داشته باشد : یکی از مهم ترین دلایل خرابی سردخانه بالای صفر عدم طراحی استاندارد و ساخت غیر اصولی آن است که در دراز مدت، عدم سازگاری سیستم ها با یکدیگر به تدریج دچار خرابی و از کار افتادن سیستم می گردند.

معمولا زمان ساخت و نصب سردخانه، به دلیل آنکه هزینه ساخت کاهش یابد، اندازه های تجهیزات را کوچک می گیرند. در ابتدا به دلیل نو بودن تجهیزات سردخانه به دما می رسد اما پس از مدتی به دلیل فشار آمدن بر روی کمپرسور و دیگر تجهیزات، سردخانه دچر آسیب شده و به دما نمی رساند. علت دوم خرابی سردخانه های بالای صفری مربوط به عدم نگهداری سردخانه و راهبری آن می شود که معمولا توسط افراد غیر متخصص انجام می گیرد که این اقدام نیز در نهایت منجر به خراب سردخانه می گردد.

علت سوم خرابی سردخانه بالای صفر عدم سرویس به موقع سیستم بوده و این اتفاق در زمانی صورت می گیرد که هم طراحی و ساخت سردخانه اصولی بوده و هم اپراتور به سیستم آشنایی دارد، اما کارفرما در زمان های منظم برنامه سرویس سردخانه و سرویس اورهال سردخانه را اجرا نمی کند که همین اقدام نیز منجر به خرابی سردخانه خواهد شد.

تعمیر سردخانه بالا صفر در تهران

سردخانه های بالای صفری که در تهران ساخته شده اند، معمولا سردخانه هایی کوچک بوده و کالاهای آن روزانه انبار و مصرف می شود. در مقابل سردخانه های فصلی و بزرگ عمدتا در شهر تهران کمتر و در اطراف تهران و دیگر شهر ها بیشتر ساخته شده اند. تعمیر سردخانه بالا صفر در تهران با تیم تعمیرکاران آرسان سرویس امکان پذیر است. 

تعمیر کمپرسور سردخانه بالاصفر

در سردخانه ها به دلایل مختلفی از کمپرسورهای متفاوتی استفاده می شود. یکی از این دلایل اقتصادی بودن کمپرسور سردخانه است که گاهی از کمپرسور های هرمتیک منیروپ و اسکرال استفاده می شود. کمپرسورهای هرمتیک به دلیل اینکه ساختار خاصی برخوردارند از لحاظ تعمیرات یکبار مصرف میباشد و قابلیت تعمیر قطعات و یا تعویض آن وجود ندارد.

کمپرسورهای دیگری که در سردخانه بالای صفر استفاده میشود کمپرسور های سمی هرمتیک میباشد این کمپرسورها دارای مکانیکال و سیم پیچ در یک پوسته میباشند که بصورت فلنچی بسته شده و امکان تعویض و تعمیر قطعات آن موجود میباشد. برند کمپرسورهای سردخانه که قبلا از آن استفاده میشد کوپلند دی وی ام DWM  بود که امروزه از کمپرسور بیتزر استفاده میشود و یا برخی پروژه از کمپرسور فراسکلد و بوک و.. نیز استفاده میشود.

تعمیرات کمپرسور سردخانه بالای صفر شامل دو بخش مکانیکال و الکتریکال میباشد. تعویض سیم پیچی مربوط به بخش الکتریکال و تعویض بلبرینگ ها و سیلندر پیستون مربوط به بخش مکانیکال میباشد.

هزینه تعمیر سردخانه بالاصفر

سیم پیچی کمپرسور از 3 میلیون تومان شروع میشود که این هزینه مربوط به سیم مورد نیاز بوده و هزینه دستمزد با توجه به اقدامات صورت گرفته متفاوت میباشد. هزینه تعمیر کمپرسور سردخانه بالاصفر شامل بازوبست کردن کمپرسور میشود تا هزینه دمونتاژ مونتاژ کمپرسور در کارگاه که این هزینه بر اساس قطعات تعویض و تعمیر شده و کار انجام شده تعین می شود.

تعمیر سردخانه زیر صفر از تعمیرات فوری (urgent repairs) به شمار می رود زیرا از این سردخانه برای انبار کردن موادغذایی و مواد صنعتی که به سرعت فاسد می شوند، استفاده می شود. تاخیر در تعمیر سردخانه باعث بروز ضررهای مالی بسیاری برای شما می شود. بنابراین زمانی که دچار خرابی سردخانه شدید، زمان طلایی را از دست ندهید و به سرعت با تکنسین های متخصص سردخانه تماس بگیرید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را جهت تعمیرات سردخانه زیرصفر، در اختیار شما مشتریان قرار دهیم. امیدواریم مورد پسند شما قرار گیرد.

سردخانه محل انبار کردن کالای فاسد شدنی ست و ازین انبار سرد، جهت نگهداری محصولات و کالاهایی که در مدت زمان طولانی باید تازه نگهداشته شوند، استفاده می شود. سردخانه ها به دو بخش غذایی و صنعتی تقسیم می شوند. در سردخانه غذایی، انواع گوشت دام، طیور، شیلات و… نگهداری می شود و در سردخانه صنعتی، کالاهای صنعتی که باید در دمای سرد بالای صفر و زیر صفر نگهداری شود انبار می گردد.

سردخانه ها در چند نوع کاربری متفاوت، مورد استفاده قرار می گیرند. نگهداری مواد غذایی و مواد صنعتی 2 نوع از پر کاربرد ترین سردخانه های زیر صفری هستند. در سردخانه های صنعتی از کمپرسور و تجهیزات بزرگتری استفاده می شود که شامل کمپرسور، تله روغن، فیلتر درایر، سایت گلاس، شیر سرویس و شیرانبساط و همچنین از اواپراتور هیتر دار و تله مایع است. بنا به ملاحضات اقتصادی و تقاضای کارفرما تکنولوژی تابلو برق نیز متغیر است. هم می توان از تابلوبرق رله ای و هم میتوان از تابلوبرق PLC با شیر انبساط  الکترونیکی در سردخانه زیر صفر استفاده نمود.

انواع سردخانه از لحاظ دمای کاری

سردخانه ها از لحاظ دمای کاری به 3 دسته سردخانه زیر صفر، سردخانه بالای صفر و تونل انجماد تقسیم می شوند. دسته اول از سردخانه ها به سردخانه زیر صفر شناخته می شود. از اتاق های سردخانه زیر صفر جهت انبار کردن مححصولاتی استفاده می شود که باید یخ بزنند مانند گوشت دام، طیور، شیلات و یا مواد صنعتی. سردخانه بالای صفر برای کالاهایی است که نباید یخ بزنند اما باید در دمایی خاص مثل 5 یا 10 یا 15 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. نوع دیگر سردخانه ها تونل انجماد است که دمای آن منفی 40 درجه سانتی گراد بوده و برای انجماد سریع از آن استفاده می شود.

سردخانه زیر صفر

سردخانه هایی که برای نگهداری محصولات زیر صفری طراحی و ساخته شده باشد را سردخانه زیر صفر می گویند. در این سردخانه از محصولاتی نگهداری می شود که در دمای انجماد قرار دارند. ممکن است محصول نگهداری شده داخل آن فرآورده پروتئینی مانند گوشت باشد یا مواد شیمیایی صنایع تولیدی. این سردخانه، دمای منفی تا 18 درجه سانتی گراد را فراهم می کند.

از آنجایی که سردخانه زیر صفر دمای منفی را فراهم می کند، بنابراین در زمان طراحی و ساخت سردخانه، باید کمپرسور و دیگر دستگاه ها بدرستی انتخاب شود زیرا گاهی سازندگان سردخانه برای آنکه هزینه تمام شده برای کارفرما کمتر باشد، قطعات سردخانه را کوچک انتخاب می کنند تا قیمت پایین تری داشته باشد. این سردخانه بدلیل آنکه کوچک است، در طی مدت کارکرد خود دائم خراب می شود، کمپرسورش می سوزد و نیاز به خدمات تعمیر سردخانه زیر صفر پیدا می کند.

راه های جلوگیری از تعمیر سردخانه زیر صفر

بدلیل آنکه در سردخانه های زیر صفر از کالاهای با ارزشی نگهداری می شود، لذا باید اپراتور مستقر در سردخانه زیر صفر، به صورت منظم وضعیت سردخانه را بررسی کرده و در صورت نیاز تقاضای خدمات سرویس و نگهداری سردخانه کند. اگر چنانچه سرویس های دوره ای سردخانه به صورت مرتب و اصولی انجام گردد سردخانه هیچگاه نیاز به تعمیرات فوری پیدا نخواهد کرد و قطعات و تجهیزات آسیب دیده در هنگام سرویس سردخانه زیر صفر، بررسی شده و سلامت کارکرد سردخانه تضمین می گردد.

آموزش نگهداری و تعمیر سردخانه زیر صفر به اپراتور سردخانه الزامی است تا حدی که بتواند از کار افتادن سردخانه را جلوگیری کند. همچنین برای جایگزینی آمادگی کافی داشته باشد. در سردخانه های زیر صفری که محصولات حساس به دما هستند و نباید سردخانه از کار بیفتد، بهتر است تجهیزاتی از سردخانه به صورت استندبای نگهداری شود تا صورت خرابی تجهیزات اصلی، تجهیزات استندبای سریع جایگزین شود.

علائم نیاز به تعمیر سردخانه زیر صفر

هنگامی که سردخانه زیر صفر به طور مرتب ترموستات کرده و نشانگر دما عدد منفی هجده را نشان می دهد از سلامت کارکرد سردخانه زیرصفر، شما را خبر دار می کند. گاهی علائمی پیش می آید که نشانه هایی از خرابی سردخانه دارد.. در این جا به علائم و نشانه ها اشاره می کنیم. توجه داشته باشید در صورت وجود هر کدام از علائم زیر، سردخانه زیر صفر شما نیاز به تعمیرات فوری دارد.

 • روشن خاموش شدن کمپرسور
 • روشن نشدن فن کندانسور
 • یخ زدن اواپراتور
 • کارکرد مداوم کمپرسور و عدم سردکنندگی اتاقک سردخانه
 • یخ زدن کمپرسور
 • یخ زدن لوله های اواپراتور
 • صدای غیر عادی کمپرسور
 • عدم سرمای کافی سردخانه زیر صفر
 • خطای فشار بالای کندانسور

تعمیر سردخانه زیر صفر

سردخانه ای که اقلام زیر صفر در آن نگهداری می شود نیاز به راهبری اصولی تر و پیگیری های جدی تری دارد، زیرا اگر سیستم سردخانه زیر صفر مختل شود، بدلیل آنکه اتاقک سردخانه، اختلاف دمای بیشتری با دمای محیط دارد، سرعت گرم شدن و در نهایت خراب شدن کالاها با سرعت بیشتری انجام می گیرد. به همین دلیل تعمیر سردخانه زیر صفر به صورت فوری، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

تعمیر سردخانه زیر صفر دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد است. کمپرسور زیر صفر، المنت و ساعت دیفراست از تجهیزاتی است که همواره در سردخانه های زیر صفر وجود دارد. سرویس و تعمیر این تجهیزات نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد و نباید افراد مبتدی با آن کار کنند. حتما برای تعمیر سردخانه زیر صفر خود از افراد کارشناس و مهندس کمک بگیرید تا بتوانید یک بار برای همیشه سردخانه زیر صفر خود، اصولی تعمیر کنید.

چرا تعمیر سردخانه زیر صفر مهم است؟

یکی از دلایلی که باعث شده تعمیر سردخانه زیر صفر مهم باشد این مورد است که نباید کالای داخل سردخانه از حالت انجماد خارج شود، چرا که این اتفاق منجر به فاسد و از بین رفتن کیفیت محصول می شود. همچنین در صورت خرابی سردخانه زیر صفر و فساد محصولات داخل آن، ضرر مالی بسیار هنگفتی به سردخانه دار وارد می شود.

برای سردخانه های زیر صفر بزرگ صنعتی حتما باید یک مسئول بهره برداری حضور دائمی داشته باشد تا از روند سرویس سردخانه و بهره برداری از تجهیزات سردخانه زیر صفر اطلاع داشته باشد و تمامی موارد را ثبت نماید. سرویس و نگهداری سردخانه به صورت مرتب و زمان بندی شده، امری ضروری است تا از تعمیر سردخانه زیر صفر به طور اساسی جلوگیری شود. اگر این سرویس تعمیر سردخانه زیر صفر به صورت دوره ای و منظم انجام شود می توان از هزینه های سنگین تعمیرات سردخانه جلوگیری کرد.

در تعمیر سردخانه زیر صفر چه کارهایی انجام می شود؟

در تعمیر سردخانه زیر صفر اقدامات مختلف با روش ههای متفاوت انجام می گیرد و هر تعمیرکاری برای خود روشی منحصر به فرد را عملیاتی می کند. در آرسان سرویس تمامی خدمات نصب سردخانه و راه اندازی آن، سرویس و تعمیر سردخانه تحت روشی اصولی و از پیش برنامه ریزی شده است که عملیات اجرایی را با هزینه اقتصادی کمتر و کیفیت بیشتر برای کارفرما انجام دهد. در تعمیر سردخانه زیر صفر اقدامات زیر جهت تعمیرات انجام می گیرد :

 1. تعمیرات کمپرسور سردخانه زیر صفر
 2. تعمیرات تابلو برق سردخانه زیر صفر
 3. رفع یخ زدگی سردخانه زیر صفر
 4. سرویس سردخانه زیر صفر
 5. راه اندازی سردخانه زیر صفر
 6. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه زیر صفر
 7. نشت یابی سردخانه زیر صفر
 8. بازسازی سردخانه زیر صفر

تعمیر بخش های مختلف سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر دارای 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است که همواره در این سردخانه از اواپراتور دارای المنت دیفراست و اویل سپراتور استفاده می شود.

سردخانه های زیر صفر معمولا همیشه پر از کالا هستند و نباید هیچگونه اشکالی در کار باشد که باعث ایجاد خلل در روند سردسازی شود. هنگامی که تعمیر سردخانه زیر صفر انجام می شود، تجهیزات و قطعات پشتیبانی و استندبای سردخانه زیر صفر چک شده و مورد سرویس و تعمیرات قرار می گیرد تا در مواقع لزوم از آنان استفاده شود.

سردخانه زیر صفر دارای 2 بخش اصلی واحد داخلی و واحد بیرونی است. واحد داخلی شامل اواپراتور، اکسپنشن و لوله های رابط است. همچنین در سردخانه زیر صفر المنت هم وجود دارد. واحد خارجی که نام آن کندانسینگ یونیت است دارای کمپرسور، اویل سپراتور، کندانسور، فن کندانسور، ریسیور، فیلتر درایر، سایت گلاس و شیر سرویس می باشد.

تعمیرات بخش های بیرونی و داخلی سردخانه زیر صفر شامل تعمیر کمپرسور سردخانه، تعمیر تا تعویض فن کندانسور، شستشوی داخل لوله سردخانه، نشت یابی سردخانه، و تعمیرات واحد درونی شامل تنظیم اکسپنشن سردخانه، اصلاحات تابلو برق سردخانه، تنظیم ترموستات سردخانه و تعمیرات فن اواپراتور سردخانه است. در عکس زیر یونیت سردخانه را مشاهده می کنید.

تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر از 4 بخش اصلی ساخته شده است که مهم ترین بخش آن کمپرسور است که از آن به عنوان قلب تپنده سیستم سردخانه نام می برند. کمپرسور های سردخانه از لحاظ نوع و تیپ دارای 2 نوع هرمتیک و سمی هرمتیک است. کمپرسور هرمتیک شامل کمپرسور اسکرال و منیروپ بوده که غیر قابل تعمیر و یکبار مصرف است.

در سردخانه های فریونی زیر صفر از کمپرسور سیلندر پیستونی استفاده می شود و انتخاب سازندگان سردخانه های کوچک و متوسط اکثرا کمپرسور سیلندر پیستونی بیتزر و سپس کمپرسور DWM کوپلند است. تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده صورت بگیرد تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

کمپرسور سمی هرمتیک شامل کمپرسورهایی است که سیم پیچ و مکانیکال دارای 2 بخش مجزا اما در یک پوسته هستند. تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر مربوط به کمپرسورهای برند بیتزر، کوپلند دی وی ام، فراسکلد، بوک و… است.

خرابی کمپرسور سردخانه زیر صفر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از عوامل عادی آن استهلاک است. این مساله به شرایط متفاوتی مانند طراحی اصولی و محاسبه سابکول سوپرهیت، تناسب تجهیزات، شرایط و شیوه نصب و راه اندازی بستگی دارد. دیگر عوامل خرابی کمپرسور سردخانه زیر صفر می تواند عدم بهره برداری اصولی باشد و همچنین عامل های متفاوتی مثل ایرادات الکتریکی نیز می توانند در سوختن سیم پیچ کمپرسور سردخانه دخیل باشند که سوختگی سیم پیچ خود نیز به دو فاز شدن کنتاکتور و یا گیرپاچ کردن قطعات مکانیکی نیز مربوط می شود.

هزینه تعمیر سردخانه زیر صفر

تعمیر سردخانه زیر صفر به 2 بخش الکتریکال و مکانیکال دسته بندی می شود. هزینه تعمیر سردخانه زیر صفر به عوامل مختلفی بستگی دارد و تعمیر کمپرسور سردخانه زیر صفر بیشترین هزینه را هنگام تعمیرات به خود اختصاص می دهد. بخش الکتریکال سردخانه شامل تابلو برق، کنترل کننده ها و سیم کشی است که در هنگام خرابی پس از عیب یابی سردخانه مشخص و رفع عیب می شود.

رسیدگی و بررسی دائمی و دوره ای سردخانه باعث می شود تا بروز مشکل و اختلال در کارکرد سردخانه کاهش یابد. اگر بررسی سردخانه به موقع انجام نشود، به عیب ها و ایرادات سردخانه زیر صفر پی برده نخواهد شد. در نتیجه سیستم به کار ادامه می دهد تا وقتی که منجر به آسیب های جدی و خرابی های سنگین شود. با میزان هزینه معقول و مستمر سرویس دوره ای می توان از هزینه ها و خسارات سنگین ناگهانی و بعضا غیرقابل رفع پیش گیری کرد.

سردخانه فریونی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده است. یونیت خارجی که شامل کمپرسور، کندانسور، ریسیور، شیرآلات، کنترل کننده ها و … تشکیل شده است را کندانسینگ یونیت نامیده می شود. سرویس کندانسینگ یونیت فریونی شامل مجموعه اقداماتی است که عبارت اند از عیب یابی سردخانه، نشت یابی سردخانه و تعمیر کمپرسور سردخانه .

سردخانه ها دارای دو بخش اصلی هستند، واحد داخلی و واحد بیرونی. تجهیزاتی که در داخل اتاق سردخانه نصب می شوند را اجزای داخلی سردخانه می گویند و همچنین اجزایی که در بیرون سردخانه نصب شده اند را اجزای واحد بیرونی نامیده می شوند.

اجزای واحد داخلی

 • اواپراتور
 • شیر انبساط
 • المنت اواپراتور
 • درب سردخانه
 • کف و سقف و دیواره سردخانه

اجزای واحد داخلی سردخانه

اجزای واحد بیرونی ( کندانسینگ یونیت )

 • کمپرسور 
 • تله روغن
 • کندانسور
 • فن کندانسور
 • ریسیور
 • فیلتر درایر
 • سایت گلاس
 • شیر دستی
 • شیر برقی

اجزای واحد بیرونی سردخانه

انواع سردخانه ها در آغاز نصب ممکن است ماه ها و یا حتی طی چند سال نخست، بدون هیچ گونه ایرادی از دستگاه بهره برداری کنیم اما نباید فراموش کرد که هر گونه تجهیزایت به مرور زمان نیازمند بررسی، تنظیم مجدد، تمیزکاری تجهیزات و در مجموع، یک سرویس کلی نیازمند است.

اگر سرویس کندانسینگ یونیت سردخانه به صورت دوره ای و منظم انجام نگیرد، از عمر و راندمان آن کاسته و خیلی سریع تر دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر می گردد. ممکن است در بدترین لحظات (مثلا در وقتی که سردخانه پر از کالا است) ناگهان فرآیند سردکنندگی از کار بیفتد و همچنان در صورتی که هزینه ی سنگینی برای تعمیر منجر میشود، ناچار به تحمل خراب شدن برخی از کالاها شوید.

از آنجا که همیشه بهترین اقدام، پیشگیری از بروز مشکلات است، باید در خصوص سرویس کندانسینگ یونیت سردخانه به صورت دوره ای و به موقع اقدام کنید تا کمتر دچار مشکل شوید و در صورت بروز مشکل نیز، حل آن آسان تر باشد. بهترین روش سرویس سردخانه به صورت منظم و دوره های منظم است که از دوره های ماهانه تا سرویس اورهال سالیانه شامل می شود.

کارایی بالای سیستم سردخانه برای جلوگیری از فاسد شدن کالاهای داخلی آن دارای اهمیت فراوانی است و برای آنکه در آینده متحمل هزینه های هنگفت برای تعمیر یا تعویض سیستم کندانسینگ یونیت سردخانه نشویم، باید اقدامات به موقعی برای سرویس دوره ای سردخانه انجام دهیم. سرویس سردخانه مجموعه اقداماتی کاملا تخصصی و دانش محور است. بنابراین لازم است از نیروی ماهر و کارشناس جهت سرویس کندانسینگ یونیت سردخانه کمک بگیریم.

گذر زمان، پیشرفت ساخت‌ و ساز و فناوری‌ های جدید موجب ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی شده است. بسیاری از این دستگاه‌ها به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی عملکرد و رونق صنایع مختلف تأثیر می‌گذارند که یکی از مهم‌ ترین آن‌ها، انواع سردخانه صنعتی است. تعمیر سردخانه صنعتی در صورت وجود مشکل و بروز اختلال، کمک زیادی به عملکرد صحیح دستگاه می‌ کند.

باتوجه‌به این مورد بهتر است فرآیند تعمیر سردخانه توسط افراد متخصص و با استفاده از روش‌های اصولی انجام شود. همچنین تمامی استانداردهای لازم هنگام تعمیر سردخانه صنعتی باید در نظر گرفته شود تا دستگاه با ایمنی کامل و بازدهی بالا بتواند شروع به کار کند.

سردخانه های صنعتی معمولا همیشه پر از محصول بوده و باید هیچ اشکال و ایرادی در کار نباشد تا باعث از کار افتادن سردخانه شود. در مواقعی که تعمیر سردخانه صنعتی انجام می شود، تجهیزات پشتیبانی و استندبای سردخانه نیز مورد سرویس قرار می گیرد تا در مواقع ضروری جایگزین تجهیزات اصلی شود. در این مقاله نکات مرتبطی با تعمیر سردخانه صنعتی ارائه خواهد شد که حتما برای شما مفید خواهد بود. با ما همراه باشید.

تعمیر سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

با پیشرفت تولیدات و صنایع گوناگون نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های مربوط به منجمد کردن و خنک‌سازی محیط افزایش یافت. بسیاری از صنایع برای نگهداری و محافظت از تولیدات خود اقدام به ساخت سردخانه صنعتی کردند. سردخانه صنعتی استاندارد باید با اطلاعات کامل و طبق روش‌های اصولی ساخته شود. سردخانه صنعتی به سردخانه ای گفته می شود که بصورت صنعتی مدیریت می شود و کالای داخل آن می تواند اقلام صنعتی یا اقلام خوراکی باشد.

اولین اقدام برای ساخت سردخانه صنعتی، فراهم کردن محیط مناسب و ساخت محوطه استاندارد است. به این منظور باید مکانی با ابعاد و متراژ مورد نیاز را متناسب با استانداردهای تعیین‌شده دیوارکشی و جدول‌بندی کنیم؛ سپس متناسب با کاربرد سردخانه و صنعت مورد نظر از چیلرها و سیستم‌های برودتی با ظرفیت مشخص برای خنک کردن محیط سردخانه استفاده می‌شود.

در سردخانه‌های صنعتی می‌توان از تولیدات مختلف صنایع از جمله صنعت کشاورزی و صنایع مربوط به تولید مواد غذایی محافظت کرد؛ همچنین بسیاری از داروها که نیازمند نگهداری در دمای خنک هستند تا زمان رسیدن به دست مشتری باید در سردخانه‌های صنعتی نگهداری شوند؛ درنتیجه صنعت ساخت سردخانه‌های صنعتی روی موفقیت و رونق صنایع زیادی تأثیرگذار است.

سردخانه صنعتی نوع فریونی

انواع مختلفی از سردخانه‌های صنعتی ساخته شده‌اند تا افراد متناسب با نوع فعالیت و نیاز خود بهترین گزینه را با بالاترین بازدهی انتخاب کنند. یکی از پرکاربردترین انواع سردخانه‌های صنعتی، سردخانه صنعتی فریونی است. این سردخانه دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر به‌ فرد زیادی است که موجب شده است، نصب سردخانه و استفاده از آن در صنایع روز‌به‌روز گسترش پیدا کند.

گاز مصرفی این نوع سردخانه فریون نام دارد. در برخی از موارد متان و در برخی موارد دیگر از اتان برای تأمین انرژی و سوخت سردخانه صنعتی فریونی استفاده می‌شود. این نوع سردخانه با متراژهای متفاوت و با ظرفیت‌های گوناگون به فروش می‌رسند.

یکی دیگر از برتری‌های سردخانه فریونی نسبت به سردخانه‌های صنعتی دیگر، قیمت مناسب آن‌ها است. در این سردخانه، مبرد، ابتدا در کمپرسور با افزایش دما و افزایش فشار مواجه می‌شود؛ سپس وارد کندانسور شده و در این بخش دمای خود را از دست می‌دهد؛ اما همچنان با فشار بالا به حالت مایع در می‌آید. این فرایند موجب جذب رطوبت و ایجاد هوای سرد و خنک در محیط می‌شود.

انواع سردخانه صنعتی

سردخانه‌های صنعتی را بر اساس معیارهای مختلفی در چند دسته مختلف قرار می‌دهند؛ همچنین تولیدکنندگان نیز همواره در تلاش‌اند تا طیف مدل‌ها و انواع سردخانه صنعتی را افزایش دهند تا بتوان در هر موقعیت و شرایطی از آن‌ها استفاده کرد.

برخی از سردخانه‌های صنعتی با ایجاد دمای زیر صفر به انجماد بسیاری از اقلام داخل سردخانه می‌پردازند. برخی دیگر از سردخانه‌ها دمایی بالای صفر درجه ایجاد می‌کنند که به‌ طور معمول برای نگهداری مواد غذایی از آن‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سردخانه‌های صنعتی در ابعاد متغیر و در دو نوع ثابت و متحرک طراحی شده‌ اند.

سردخانه صنعتی از اجزا و قطعات مختلفی مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور تشکیل شده است. در مواردی که عملکرد سردخانه با اختلال مواجه شده و نیازمند تعمیر می‌شود، باید به‌طورکامل به بررسی سلامت قطعات بپردازیم. تعمیر سردخانه صنعتی باید با استفاده از روش‌های اصولی و تجهیزات جدید و پیشرفته انجام شود.

تعمیر سردخانه صنعتی و نگهداری پس از آن

تعمیر سردخانه صنعتی در صنعت نگهداری کالاهای اساسی، جزء تعمیرات فوری است و در حین از کار افتادگی نباید لحظه ای زمان را از دست داد. تعمیر سردخانه صنعتی در بخش های مختلفی و طی چندین اقدام اساسی انجام می شود. عمده ترین اقدامات اساسی در تعمیرات سردخانه شامل موارد زیر است :

 • سرویس سردخانه
 • راه اندازی سردخانه
 • تعمیر کمپرسور سردخانه
 • تعمیرات تابلو برق سردخانه
 • رفع یخ زدگی سردخانه
 • نشت یابی سردخانه
 • نگهداری سردخانه

ایراداتی که سبب می شوند نیاز به تعمیر سردخانه صنعتی وجود داشته باشد، متعدد هستند، بنابراین لازم است پیش از هر اقدام، عیب یابی به صورت دقیق انجام شود. اما طبق تجربه برخی از ایرادات نسبتا متداول تر هستند و کارشناسان تعمیر سردخانه صنعتی بیشتر با آن ها مواجه می شوند. اگر سردخانه شما دچار مشکل شده و یا از عملکرد آن راضی نیستید، ممکن است علت، یک یا چند مورد از مواردی باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. یخ زدگی لوله برگشت کمپرسور سردخانه صنعتی: گاهی ممکن است لوله برگشت کمپرسور سردخانه دچار یخ زدگی شود. در این شرایط میزان فشار یا حجم فریون بررسی می شود. از موارد دیگری که در این شرایط نیاز به بررسی دارد، شیر انبساط و میزان شارژ فریون است.
 2. یخ زدگی کف سردخانه صنعتی : برخی مشکلات سردخانه های صنعتی تنها منجر به خسارات مالی و هزینه های گزاف نیست بلکه منجر به خسارات جانی نیز می شود. پیش گیری از یخ زدگی کف سردخانه از موارد مهمی است که تکنسین های تعمیرات سردخانه توجه به آن را توصیه می کنند. بر این اساس کف سازی سردخانه نکته ای است که در هنگام احداث باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از راهکارهای مناسب سازیِ کف سردخانه، استفاده از کفپوش استخر است تا از یخ زدن جلوگیری شود.
 3. اختلالات سیم کشی و ترموستات: کارشناسان تعمیرات سردخانه صنعتی زمانی که کارکرد خودکار و مرتب سردخانه دچار اختلال باشد، به بررسی سیم کشی و ترموستات آن می پردازند.

یک نکته مهم در خصوص کارکرد مرتب و خودکار سردخانه صنعتی، بررسی ظرفیت آن است. هر سردخانه مطابق ظرفیت مشخصی طراحی می شود که اگر میزان محصولات موجود در آن بیش از حد استاندارد باشد، کارکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد و نیاز به تعداد دفعات تعمیرات بیشتری پیش می آید.

تعمیر کمپرسور سردخانه صنعتی

یکی از مهم‌ترین اجزای انواع سردخانه‌های صنعتی، که مستقیماً در کاهش دمای داخل محفظه نقش دارد، کمپرسور است. فرایند سردسازی و تهویه هوا به‌صورت مستقیم به عملکرد کمپرسور بستگی دارد. هنگام بروز اختلال در عملکرد کمپرسور ممکن است کابل‌ها و اتصالات جانبی به کمپرسور دچار مشکل شده باشند. در این صورت با تعمیر یا تعویض کابل‌ها می‌توان سلامت کمپرسور را به آن بازگرداند.

مهم است که کمپرسور به درستی انتخاب و نصب شود تا بتواند کار خود را مطابق با بهرتین کیفیت انجام دهد. قدرت کمپرسور به اندازه سردخانه ای که دارید (یا خواهید داشت) بستگی دارد و کمپرسورها معمولا از یک و نیم اسب بخار 1.5hp تا چهل اسب بخار 40hp در سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از کار افتادن کمپرسور و نیاز به تعمیر سردخانه صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از عوامل طبیعی آن استهلاک و کارکرد مداوم است. این مساله نیز به شرایط مختلفی مثل عدم طراحی استاندارد و محاسبه سوپرهیت و سابکول، ظرفیت نامناسب، شرایط نصب و شیوه راه اندازی بستگی دارد. یکی دیگر از مهم ترین عوامل خرابی کمپرسور سردخانه صنعتی نیز می تواند عدم نگهداری مناسب و راهبری غیر اصولی باشد. همچنین عوامل مختلفی همچون ایرادات الکتریکی نیز می توانند در سوختن سیم پیچ کمپرسور دخیل باشند.

یکی دیگر از ایرادات شایع کمپرسور، یخ زدن آن است. در صورت یخ‌زدگی جزئی مشکل با ضدیخ حل می‌شود؛ اما اگر یخ‌زدگی زیاد باشد، باید اقدامات دیگری برای تعمیر کمپرسور سردخانه و تعمیر سردخانه صنعتی انجام داد. پیش از شروع تعمیر باید تمامی اتصالات برقی و مکانیکی از کمپرسور جدا شوند.

تمامی اجزا باید مورد آزمایش قرار گیرند و در صورت نیاز سرویس شوند. پس از بررسی عملکرد قطعات کمپرسور قطعه معیوب اصلاح یا در صورت نیاز تعمیر می‌شود. دما، صدا و فشار کمپرسور باید طی این روند اندازه‌گیری شوند؛ زیرا این امر کمک زیادی به عیب‌یابی دقیق کمپرسور می‌کند. پس از تعمیر نیز آزمایش‌های لازم برای کسب اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه انجام می‌شود.

تعمیر سردخانه صنعتی در تهران

فرآیند تعمیر سردخانه صنعتی یکی از عواملی است که به‌صورت مستقیم روی عملکرد صحیح و بازدهی بالای سردخانه تأثیر دارد؛ به همین علت بهتر است این تعمیر و سرویس سردخانه با تجهیزات کامل و ابزارآلات مخصوص انجام شود تا دستگاه بتواند به عملکرد صحیح خود دست پیدا کند.

امروزه تعمیرگاه‌ های زیادی به‌منظور انجام این فعالیت در شهرهای صنعتی از جمله تهران تأسیس شده‌اند. در این مراکز افراد متخصص و با تجربه‌ای با به‌کارگیری اصولی‌ترین روش‌ها اقدام به تعمیر انواع سردخانه صنعتی می‌کنند. لازم به ذکر است که خدمات این مراکز تنها به تعمیر سردخانه محدود نشده بلکه گارانتی و ضمانت سلامت سردخانه پس از تعمیر نیز در مراکز شهر تهران ارائه می‌شود.

در این شرایط بیشترین تمرکز روی تعمیر سردخانه گذاشته می‌شود تا بدون تعویض قطعه دستگاه دوباره سلامت خود را به دست بیاورد. تمامی این خدمات با کمترین هزینه در تعمیرگاه‌های تهران انجام می‌شوند تا مشتریان بتوانند با رضایت کامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تعمیر سیستم خود بپردازند.

تعمیرکار سردخانه صنعتی

مهارت تعمیرکار هنگام تعمیر سردخانه صنعتی نقش مهمی در تسریع روند تعمیر و موفقیت آن دارد. اولین قدم تعمیرکار برای شروع مراحل تعمیر سردخانه، عیب‌یابی دقیق است. فرد باید بتواند با انجام بررسی‌های دقیق و با حساسیت بالا علت بروز اختلال را شناسایی کند.

پس از مشخص شدن قطعه معیوب تا حد امکان باید قطعه تعمیر شود و تنها در شرایط ضروری تعمیرکار اقدام به تعویض قطعه کند. تمامی نکات ایمنی هنگام انجام تعمیر سردخانه صنعتی باید رعایت شود تا هیچ‌گونه خطر احتمالی هنگام تعمیر یا پس‌ از آن فرد را تهدید نکند. تعمیرات مربوط به تابلو برق یا اتصالات برقی سردخانه باید زیر نظر برق‌کار انجام شود. درواقع در بسیاری از موارد گروه تعمیر به محل مورد نیاز اعزام می‌شود تا اعضای گروه بتوانند با همکاری یکدیگر به بهترین شیوه به تعمیر سردخانه صنعتی بپردازند.

نتیجه‌گیری

سردخانه‌های صنعتی ازجمله سازه هایی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سردخانه‌ها دارای انواع و قطعات مختلفی هستند که هر یک متناسب با کاربرد و فعالیتی خاص تولید شدند. فرایندهای زیادی به‌منظور تعمیر سردخانه صنعتی توسط تعمیرکاران مستقر در تعمیرگاه‌های تهران انجام می‌شود.

با کمک تعمیرکاران حرفه‌ای دستگاه به‌سرعت سلامت خود را به دست آورده و اختلالات پیش‌آمده در قطعات آن از بین می‌رود. هنگام تعمیر سردخانه صنعتی در تعمیرگاه‌های معتبر، همواره اقدامات زیادی در جهت کاهش هزینه‌ها برای مشتریان صورت می‌گیرد.

نگهداری سردخانه به‌صورت اصولی

برای اینکه سردخانه شما کمتر نیاز به تعمیر پیدا کند، اولین و مهم‌ترین اقدام این است که پس از ساخت آن توسط نصاب حرفه ای، تلاش کنید تا به ‌درستی و البته با دقت آن را نگهداری کنید. نگهداری سردخانه به صورت اصولی و درست باعث می‌شود تا شما کمتر نیازمند تعمیر سردخانه شوید؛ اما این اصول کدام هستند و شما چه باید کنید؟

بهترین کاری که می‌توانید برای نگهداری سردخانه خود انجام دهید، این است که دما را به‌درستی مدیریت و کنترل کنید. زمانی که نتوانید این کار را به‌درستی انجام دهید، نه‌تنها محصولات موجود در سردخانه شما دیگر کیفیت اولیه خود را ندارند؛ بلکه دستگاه شما نیز ناچار است تا به‌صورت مداوم عمل کند و این باعث فرسودگی دستگاه خواهد شد. علاوه بر همه این‌ها، هزینه زیادی نیز باید برای مصرف برق خود پرداخت کنید.

اگر تمایل دارید محصولات خود را تازه نگهدارید باید از خنک‌کننده‌های همگن بهره ببرید. اگر بتوانید دستگاه برودتی را به‌درستی و با نظر کارشناسان انتخاب کنید و از ساندویچ پانل استفاده کنید، هم عایق‌بندی درستی داشته‌اید و هم سرمایش همگن را برای محصولات به ارمغان آورده‌اید.

یکی از اصول اصلی نگهداری سردخانه FIFO است. این اصل برگرفته از حروف اول FIRST in FIRST out است. درواقع با کمک این اصل محصول را قبل و بعد از ورود به سردخانه کنترل می‌کنید. با این کار مطمئن خواهید بود محصولاتی که مدتی طولانی در سردخانه هستند، کیفیت اولیه را از دست نمی‌دهند و این یعنی سردخانه شما به‌خوبی عمل می‌کند.

اغلب سردخانه‌ها خود دارای بخش‌های چیدمان و کنترل دمای محصولات هستند؛ اما این کفایت نمی‌کند. می‌توانید خودتان قفسه‌های آلومینیومی، کرومی یا استیل را در سردخانه‌ها قرار دهید؛ به‌این‌ترتیب محصولات را با کمک جعبه‌ها و پالت‌ها در جای مخصوص خود قرار می‌دهید؛ درنتیجه دسترسی به آن‌ها آسان است. این کار در کنترل دما نیز تأثیر بسیار خوبی دارد.

بهترین کار این است که از روی برنامه روزانه، ماهانه، سه ماه یک‌بار و البته سالانه سردخانه خود را بررسی کنید تا قبل از پیش آمدن عیب‌های بزرگ و خراب شدن محصولاتتان بتوانید آن را تعمیر کنید. این کار باعث می‌شود تا مانع از این شوید که سردخانه عیوب بزرگ و غیرقابل‌حل پیدا کند.

اقدامات لازم جهت سرویس سردخانه

همان‌طور که درست پیش‌ از این نیز ذکر کردیم، نگهداری و تعمیر سردخانه باید به‌ موقع و در فواصل زمانی درستی انجام شوند. این تعمیر لزوماً پس از خرابی رخ نمی‌دهد. حتی اقدامات سرویس سردخانه، به‌ موقع و درست نیز می‌تواند به شما در نگهداری و استفاده طولانی‌مدت از سردخانه کمک کند. شما لازم است روزانه، ماهانه، سه ماه یک‌بار و سالانه سردخانه خود را سرویس کنید. این سرویس‌ها به شرح زیر است.

 • سرویس روزانه

تصور نکنید که اگر سالی یک‌بار سردخانه را سرویس کنید، کفایت می‌کند. شما باید روزانه کمپرسورها را بررسی کنید تا نشتی روغن نداشته باشند. اواپراتور را بررسی کنید تا مطمئن شوید احتمال یخ‌زدگی وجود ندارد. دقت کنید تا اطمینان خاطر حاصل کنید که تابلو برق به‌درستی عمل می‌کند و علاوه بر آن فشار سیستم ثانویه را بررسی کنید. کنترل دما نیز می‌تواند از نکاتی باشد که باید روزانه بررسی شود.

 • سرویس ماهانه

علاوه بر همه کارهایی که در طی روز انجام می‎‌دهید، باید مطمئن شوید که سیستم کارایی لازم را دارد. برای این کار باید پره‌های کویل کندانسور را ازنظر تمیز بودن بررسی کنید و مطمئن شوید اواپراتور و کولر نیز تمیز هستند. عمل دمیدن معکوس آیا به‌درستی کار می‌کند و سطح مبرد به‌اندازه‌ای است که باید باشد؟ باید شیرهای کنترل و عملکردهای یخ‌زدایی را نیز بررسی کنید. پوشش فن دمنده را تمیز کرده و درجه حرارت را کالیبره کنید. با تست عملکرد تعیین کنید که آیا نقصی وجود دارد یا خیر.

 • سرویس سه ماه یک‌ بار و سالانه

علاوه بر همه کارهایی که در دو مرحله قبل ذکر شد، باید عملکرد کلی سردخانه را بررسی کنید. سالی یک‌بار نیز باید مبدل حرارتی را با کمک مواد شیمیایی شستشو دهید. با کمک این موارد مطمئن می‌شوید که خرابی و نشت سردخانه را به تعویق انداخته و نیاز به تعمیر سردخانه کمتر برایتان اتفاق خواهد افتاد.

چرا سردخانه نیاز به تعمیر پیدا می‌کند؟

دلایل متعددی ممکن است اتفاق بیفتد که باعث شود سردخانه شما خراب شده و نیاز به تعمیر داشته باشد. این دلایل ممکن است هم‌زمان رخ دهند یا تنها یکی از این موارد باعث شود که تعمیر سردخانه تنها راه چاره‌ای باشد که به ذهنتان خطور می‌کند. این دلایل عبارت‌اند از :

نکات مهم جلوگیری از تعمیر سردخانه

علاوه بر اقدامات نگهداری سردخانه، رعایت برخی نکات باعث کمتر شدن مصرف انرژی و خطاها و خرابی های سردخانه می شود و سردخانه کمتر نیاز به تعمیرات پیدا می کند. در اینجا به برخی از این نکات اشاره می کنیم :

 • کف سردخانه را باید تمیز نگه داشت و از یخ زدگی آن جلوگیری کرد.
 • قبل از شارژ مجدد سیستم حتما باید نشتی ها چک شود.
 • اتاق های سردخانه، یونیت کندانسور، اواپراتور و دیگر تجهیزات سردخانه باید عاری از هرگونه آلودگی و گرد و خاک باشند.
 • از ابزار ها و تجهیزات خراب و معیوب در سردخانه استفاده نکنید.
 • یونیت کندانسور نباید زیر نور آفتاب نگهداری شود و اگر در بیرون نصب می شود حتما زیر سایه باشد.
 • درب سردخانه باید کمتر باز و بسته بشود.

پس از انجام اقدامات تعمیر سردخانه، جهت بالابردن ایمنی پرسنل و عملکرد کلی سیستم، بررسی سیم کشی ها، بررسی مقاومت سیم پیچ های کمپرسور، صحیح بودن ولتاژ اعمالی به سیستم و سالم بودن فیوز منبع تغذیه اقدامات مهمی به شمار می رود.

برخی مشکلات متداول در سردخانه ها

 • برفک در قسمتی از اواپراتور
 • برفک لوله مکش سیستم تا کمپرسور
 • یخ زدن کف سردخانه
 • یخ زدن درب سردخانه
 • گرفتگی فیلتردرایر
 • داغ شدن و یا یخ زدن خط مایع سردخانه
 • یخ زدن خط مکش سردخانه
 • آلارم دادن زنگ خطر وقت و بی وقت سیستم
 • کم شدن میزان روغن کمپرسور
 • تمام شدن شارژ گاز موتور سردخانه
 • سوختن فن سردخانه
 • بالا رفتن و یا پایین رفتن دمای سردخانه از حد معمول
 • اتومات نکردن سردخانه
 • اتومات کردن سریع سردخانه
 • صدای غیرعادی کمپرسور
 • پیوسته کار کردن کمپرسور
 • آمپر کم یا زیاد کمپرسور سردخانه
 • خرابی شیر برقی و یا اکسپنشن سردخانه
 • گرفتگی در سیکل برودت سردخانه
 • نشت مبرد بر روی مدار لوله کشی
 • نشت مبرد از سیستم سردخانه
 • سرمایش کم سیستم
 • مدت زمان زیاد راه اندازی کمپرسور
 • بالا بودن فشار دهش سیستم
 • کم بودن فشار قسمت مکش سیستم
 • تخلیه شدن آب درین در هنگام دیفراست
 • افت دما در زمان دیفراست
 • برق داشتن بدنه سردخانه

علائم خرابی در سردخانه

از کجا متوجه می‌شوید که زمان تعمیر سردخانه رسیده است؟ قطعاً باید علائمی را در نظر بگیرید که با مشاهده آن متوجه شوید سردخانه دچار اشکال شده است. این علائم به شرح زیر هستند:

 • وجود قطرات آب

اگر متوجه شوید که درون سردخانه شما قطرات آب وجود دارد؛ یعنی زمان آن رسیده است که به فکر تعمیر سردخانه باشید. این بدان معنی است که آب‌بندی لاستیکی که اطراف درب قرار دارد، عملکرد خوبی ندارد. این باعث می‌شود که متوجه خیسی یا علائمی مانند کپک شوید.

 • یخ‌زدگی

گاه ممکن است متوجه یخ‌زدگی روی درب، کویل اواپراتور یا داخل سردخانه شوید. این یخ‌زدگی یعنی دمای درون دستگاه درست نیست یا جریان هوا درون سردخانه به‌درستی انجام نمی‌شود‌.

 • صدای اضافه

واحد خنک‌کننده همه دستگاه‌ها صدایی تولید می‌کند؛ اما نویز اضافی یعنی وقت تعمیر سردخانه است. اغلب تجهیزات مانند کمپرسور صدایی آرام دارند و این طبیعی است؛ اما صدای مدام نشانه خوبی نیست. این صدا گاه یعنی فن به‌خوبی عمل نمی‌کند و کثیف است.

 • هزینه بالای حامل انرژی

قبض برق شما بسیار زیاد است؟ پس ممکن است سردخانه شما نیاز به تعمیر داشته باشد و به‌درستی کار نمی‌کند. بالا رفتن ناگهانی قبض برق می‌تواند نشانه ناکارآمدی یکی از تجهیزات سردخانه باشد.

 • فاسدشدن محصولات

اگر محصولاتی که در سردخانه نگهداری می‌کنید فاسد و خراب شده‌اند، قطعاً سیستم تبرید شما دچار ایرادی جدی است.

 • برفک بر روی کمپرسور
 • کارکرد پیوسته کمپرسور
 • اختلال در اتومات سردخانه
 • بالا بودن آمپر کمپرسور سردخانه
 • نرسیدن سردخانه به دمای معین
 • کم و یا زیاد بودن فشار سیستم سردخانه
 • یخ زدن محصول در سردخانه بالای صفری
 • خوب یخ نزدن محصولات در سردخانه زیر صفری
 • پریدن فیوز در هنگام روشن کردن سردخانه
 • روشن نشدن کمپرسور سردخانه
 • و ....
علت خرابی سردخانه

دلایل خرابی های متداول سردخانه

علت یخ زدن اواپراتور : ممکن از سوال شما این باشد که چرا اواپراتور سردخانه یخ می زند؟ این مشکل معمولا در سردخانه های زیر صفری بیشتر رخ می دهد. این ایراد به چند علت مختلف 1. عدم سرویس دوره ای سردخانه 2. جریان غلط هوا 3. خرابی ترموستات 4. نشستن گرد و خاک بر روی لوله های اواپراتور 5. شارژ ناکافی ماده مبرد سیستم رخ می دهد. اواپراتور دستگاهی مهم در سردخانه است که سرمایی که به وسیله سیستم سردخانه تولید شده است را، به داخل اتاقک سردخانه فوت می کند.

در فیلم زیر نحوه خنک شدن سردخانه توسط اواپراتور و فرآیند تولید این سرما در اواپراتور به تصویر کشیده شده است.

علت خنک نکردن سردخانه : ممکن است مشکل شما این باشد که چرا سردخانه خنک نمی کند؟ پاسخ این سوال این است که به دلایل مختلفی از جمله ترموستات سردخانه، شارژ گاز، کمپرسور یا کمپرسور سردخانه، المنت اواپراتور و خرابی فن بستگی دارد. در اکثر مواقع مشکل از شارژ گاز و ترموستات سردخانه است.

علت روشن نشدن موتور سردخانه (کمپرسور سردخانه) : ممکن است مشکل سردخانه شما، روشن نشدن کمپرسور باشد و بخواهید بدانید چرا موتور یا کمپرسور سردخانه ام روشن نمی شود؟ روشن نشدن کمپرسور می تواند علت های زیادی داشته باشد که در اینجا به این علت ها اشاره می کنیم : 1. ایراد در قسمت الکتریکی و برقی در قسمت تابلو برق (مدار قدرت و یا فرمان) 2. ایراد در قسمت مکانیکی کمپرسور (میل لنگ، شاتون، پیستون، سیم پیچ) در صورتی که نیروی تعمیرکار مشکل کمپرسور را مکانیکی تشخیص دهد، نیاز به خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه دارید.

 علت زود خاموش شدن موتور سردخانه (کمپرسور سردخانه) : ممکن است سوال شما این باشد که چرا موتور سردخانه ام استارت میخورد اما زود خاموش می شود؟ پاسخ این است که معمولا مشکل در قسمت الکتریکی است و دچار اختلال شده است. بالا بودن افت ولتاژ و ایراد در خازن، داغ شدن کمپرسور در اثر داغ بودن گاز برگشتی به آن، معیوب بودن کمپرسور، گیرپاژ پیستون و بلبرینگ و یا قطع کارکرد توسط های پرشر یا اورلود، سوختن فیوز ممکن است از دلایل این ایراد باشد.

علت یکسره کار کردن موتور سردخانه (کمپرسور سردخانه) : ممکن است مشکل شما در این مورد باشد، چرا موتور سردخانه م یکسره کار می کند؟ دلیل این مشکل معمولا یخ زدگی کویل اواپراتور، ایراد کاری در ترموستات و بار سرمایی تحمیلی زیاد، کوچک بودن کمپرسور برای سیستم و نا کارآمدی کمپرسور است.

علت کار نکردن موتور سردخانه (کمپرسور سردخانه) : از دلایل عمده این مشکل، تنظیم نادرست ترموستات، قطعی جریان برق، عملکرد نادرست کنترلرهای فشار بالا و پایین، خرابی کمپرسور می توان اشاره کرد.

علت خوب منجمد نکردن سردخانه : شاید سوال شما این باشد که چرا سردخانه م محصولات را خوب منجمد نمی کند؟ پاسخ این سوال به چند عامل شارژ گاز، کمپرسور سردخانه، حجم بار اضافی درون اتاقک، تایمر سردخانه، خرابی فن، کنتاکتور و کنترولرها بستگی دارد.

علت روشن نشدن سردخانه : از دلایل عمده این مشکل می توان به خرابی کمپرسور، خرابی ترموستات و دیگر کنترلرهای سیستم سردخانه را می توان اشاره کرد.

علت پریدن فیوز در هنگام روشن کردن سردخانه : شاید مشکل شما این باشد که چرا وقتی سردخانه روشن می کنم فیوز می پرد؟ عموما زمانی به اتفاق می افتد که سیم پیچ کمپرسور سردخانه یا فن ها و یا سیم کشی مدار قدرت و فرمان تابلو برق مشکل داشته باشد.

علت بالا بودن دمای محفظه سردخانه : شاید مشکل سردخانه شما این باشد که دمای اتاقک سردخانه بالاتر از حد معمول است. از علت های این مشکل در سردخانه می توان به عدم انتخاب مناسب کمپرسور و یا اواپراتور، کوچک بودن شیر انبساط، گرفتگی شیرانبساط، کمبود مبرد در داخل سیستم اشاره نمود.

علت برق داشتن بدنه سردخانه : شاید سوال شما این باشد که چرا بدنه سردخانه برق دارد؟ پاسخ این است که ممکن است سیم های کنترلرها به بدنه اتصال داشته باشد. همچنین خرابی کمپرسور و معیوب بودن سیستم دیفراست از دیگر دلایل این مشکل است. توجه داشته باشید برق گرفتگی می تواند با ایجاد جرقه و آتش سوزی خسارات جبران ناپذیری را داشته باشد.

علت یخ زدن یا عرق کردن خط مکش سردخانه : ممکن است سردخانه شما دچار یخ زدن و یا عرق کردن خط مکش شود. از دلایل عمده این مشکل می توان باز ماندن شیرانبساط، بالا بودن شارژ مبرد و عدم کارکرد فن اواپراتور نام برد.

علت یخ زدن یا عرق کردن خط مایع سردخانه : ممکن است سردخانه تان دچار این مشکل شده باشد که معمولا علت این مشکل، وجود نشتی در شیر برقی، گرفتگی و یا بسته بودن شیر خط مایع، گرفتگی در فیلتر درایر می تواند باشد.

علت داغ بودن خط مایع سردخانه : ممکن است خط مایع سردخانه تان در هنگام کار داغ شده باشد که علت آن را می توان کمبود مبرد در سیستم و باز بودن بیش از حد شیرانبساط اشاره کرد.

علت بالا بودن فشار مکش سردخانه : این مشکل ممکن است زمانی رخ بدهد شیر مکش کمپرسور دچار نشتی شده باشد و یا شیر انبساط برای سیستم بزرگ باشد و باز مانده باشد.

علت یخ زدن کف سردخانه : ممکن است کف سردخانه شما یخ زده باشد. این مشکل معمولا به علت استفاده از کفپوش غیر استاندارد و یا استفاده  بیشتر از ظرفیت سردخانه باشد و یا مشکل از سیم کشی و سردخانه و ترموستات آن باشد.

علت پایین بودن فشار سردخانه : ممکن است این مورد در زمانی رخ بدهد که مبرد داخل سیستم در اثر نشتی کم شده باشد.

علت افت دما در زمان دیفراست : وقتی سردخانه در زمان دیفراست دچار افت دما می شود، ممکن است مشکل در این باشد که گاز مبرد کم شده باشد و یا شیر برقی به اشتباه نصب شده و یا باز مانده باشد. همچنین ممکن است عملکرد کنترلر دیفراست را چک کرد.

علت یخ زدن لوله برگشت کمپرسور : علت این مشکل می تواند از اکسپنشن ولو، ظرفیت اواپراتور و مبرد باشد.

یک نکته مهم در خصوص کارکرد مرتب و خودکار سردخانه، بررسی ظرفیت آن است. هر سردخانه مطابق ظرفیت مشخصی طراحی می شود که اگر میزان محصولات موجود در آن بیش از حد استاندارد باشد، کارکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد و نیاز به تعمیر سردخانه پیش می آید.

تعمیر بخش های مختلف سردخانه

سردخانه از بخش های مختلفی نظیر کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، شیر برقی، تابلو برق، درب و ... ساخته شده است. در ص.رتی خرابی هر بخش سردخانه، باید به این نکته توجه که آیا اصلا قابلیت تعمیر دارد یا خیر. مثلا در صورت خرابی و سوراخی کندانسور و اواپراتور، باید کامل عوض شوند و قابلیت تعمیر ندارند در صورتی که کمپرسور و تابلو برق سردخانه را می توان تعمیر کرد. 

تعمیر درب سردخانه : درب سردخانه که تنها محل فرار سرمای تولید شده است، حتما باید با برنامه ریزی مرتب باز کردن آن به حداقل برسد. و در زمان سرویس و تعمیر سردخانه باید درب ها رگلاژ و از لحاظ درز بندی حتما باید بررسی و کنترل شوند.

تعمیر کمپرسور سردخانه

زمانی که کمپرسور شما برای مدتی طولانی مورد استفاده قرار گرفته باشد، راندمان کمپرسور کاهش می‌یابد. در این کمپرسورها سایش بسیار زیاد است و آب‌بندی شیر کمپرسور عملکرد خوبی نخواهد داشت. برای تعمیر کمپرسور سردخانه باید قبل از هر کار سر سیلندر مورد بررسی قرار گیرد تا متوجه شوید که آیا نشتی از این قسمت صورت گرفته است یا خیر و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. پس‌ از آن باید دریچه‌های خروجی فشار بالا و پایین مورد بررسی قرار گیرند. چنانچه این دریچه‌ها محکم بسته نشده‌اند، آن‌ها را محکم کنید؛ اما اگر بسته بودند، این بدان معنی است که باید آن‌ها را تعویض کنید. فاصله موجود بین پیستون و سیلندر را بررسی کنید؛ چنانچه این فاصله زیاد باشد باید آن را تعمیر کنید تا فاصله به اندازه استاندارد برسد.

متداول ترین دستگاهی که در سردخانه دچار خرابی شده و تعمیر می شود، کمپرسور سردخانه است. کمپرسور قلب تپنده سردخانه است. در اکثر سردخانه ها از کمپرسور های سیلندرپیستونی استفاده می کنند که معمولا از برند بیتزر، DWM کوپلند است. خرابی کمپرسور سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که به دو بخش مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شود. یکی از این عوامل استهلاک کمپرسور است که به عواملی نظیر طراحی استاندارد، محاسبه سوپرهیت و سابکول، ظرفیت مناسب، شرایط نصب و شیوه راه اندازی بستگی دارد. ایرادات برقی در سیستم سردخانه نیز می تواند باعث سوختن سیم پیچ کمپرسور سردخانه بشود که باعث دو فاز کنتاکتور و گیرپاچ کردن قطعات مکانیکی شود. همچنین یکی دیگر از مهم ترین عوامل خرابی کمپرسور سردخانه نیز می تواند عدم نگهداری مناسب و راهبری غیر اصولی سیستم سردخانه باشد.

تعمیر کمپرسور سردخانه

تعمیر تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه در سردخانه ها تمامی سیم کشی و کابل کشی مدار فرمان و مدارهای قدرت پس از عبور از لوله های خرطومی یا کانالهای مخصوص به جعبه ای فلزی به نام تابلو برق ارتباط پیدا می کنند که از این مرکز می توان مدارهای فرمان و قدرت سردخانه را مورد بازرسی و کنترل قرار داد. تابلو برق تشکیل شده از یک جعبه فلزی که روی شاسی دیوار سردخانه نصب شده است. تابلو برق سردخانه از دو بخش قدرت و فرمان تشکیل شده است. مدار قدرت بخش الکتریکی سردخانه را تامین میکند و مدار فرمان بخش فرماندهی مجموعه سردخانه را تامین میکند. تابلو برق سردخانه مرکز فرماندهی سردخانه و مغز سیستم سرما سازی است. همه مدار های فرمان سردخانه از لحاظ پایه مشابه همدیگر بوده و در صورت پیچیده بودن سیستم اضافاتی به آن ملحق می شود. تابلو برق سردخانه حتما باید به صورت منظم سرکشی شود. تابلو برق سردخانه دارای تجهیزات الکتریکی است که باید در هر فصل آچار کشی و بازبینی شود. مدار قدرت از کلید ها و تجهیزاتی تشکیل شده اند که وظیفه قطع و وصل جریان برق را بر عهده دارند. به طور معمول در تابلو برق سردخانه اجزاء زیر نصب می گردد :

 1. کنتاکتور
 2. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار قدرت
 3. فیوز یا کلید مینیاتوری مدار فرمان
 4. انواع رله های حفاظتی شیشه ای
 5. کلیدهای استپ استارت
 6. انواع کابلشو
 7. ترمینال در اندازه های مختلف
 8. سیم های رابط
 9. کابل در اندازه های مختلف
 10.  چراغهای سیگنال
 11. کلید قطع و وصل صفر و یک

سرویس تابلو برق سردخانه

 • کنتاکتور

کنتاکتور کلیدهای الکترومغناطیسی است که مهمترین قطعه را تشکیل می دهند. کنتاکتور با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس، تعدادی کنتاکت را به یک دیگر وصل یا از یکدیگر جدا می کند. از این خاصیت برای قطع و وصل یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود. کنتاکتورها تشکیل شده اند از بوبین و پلاتین های ثابت و متحرک.

هرگاه برق  به سر بوبین اعمال کنیم پلاتین های متحرک و ثابت به یکدیگر متصل شده و آن حالتی است که از آن جریان برق عبور می کند و هرگاه برق تغذیه بوبین را قطع کنیم پلاتین های متحرک از پلاتین های ثابت جدا گردیده و جریان عبوری برق قطع خواهد گردید. هر کنترل کننده ای میتواند به این بوبین فرمان دهد.

 • کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری در تابلو برق سردخانه جهت حفاظت مصرف کننده ها و اتصال کوتاه استفاده می شوند و همچنین همانطور که از اسمش پیداست بعنوان کلید، جریان را به صورت دستی نیز میتوان قطع و وصل کرد.

 • تایمر

یکی از تجهیزات فرمان دهنده مدارهای کنترل تابلو برق سردخانه، تایمرها هستند که مدار را برای مدت زمان معینی کنترل می کنند. تایمرها در انواع مختلفی ساخته می شوند. در سردخانه ها اغلب از تایمرهای نیوماتیکی یا تایمرهای الکترونیکی استفاده میشود.

 • بی متال

کمپرسورهای سردخانه را باید در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی حفاظت کرد. یکی از راه های حفاظت از سیم پیچی کمپرسور سردخانه، استفاده از رله های حرارتی یا بی متال است. بی متال سیم پیچ کمپرسور را در مقابل اضافه بار (بار زیاد) حفاظت می کند. ساختمان آن متشکل از دو فلز است که دارای ضریب انبساط طولی مختلف هستند. بی متال ها به جهت حساسیت عملکرد و ایمن باید هر از چند گاهی چک شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.

 • ترموستات ( کنترل کننده دما )

در صنعت سرد کننده ها کنترل کننده دما را ترموستات می نامند. ترموستات ها به تغییرات دما حساس اند. ترموستات در سردخانه برای کنترل دمای فضای داخل سردخانه به کار می رود و با روشن و خاموش نمودن کمپرسور سیکل فریون سردخانه را کنترل می کنند. در سردخانه درجه حرارت اتاق سردخانه باید در محدوده معینی ثابت نگه داشته شود. پس از کاهش درجه سرما به حد مطلوب، لازم است دستگاه خاموش و سیکل سرماسازی متوقف گردد. پس از اینکه درجه سرما به حد پیش بینی شده رسید، مجددا سردخانه باید راه اندازی و دوره جدید سرما سازی آغاز گردد. برای انجام تمامی این اقدام از ترموستات استفاده می شود.

در مصارف سردخانه بالای زیرصفر هنگامی که دمای هوای برگشتی به اواپراتوربه میزان مطلوب یعنی 18- منفی هجده درجه سانتیگراد رسید کمپرسور سردخانه باید خاموش شود و پس از اینکه دمای هوای اتاق سردخانه چند درجه افزایش یافت مجددا به طور اتوماتیک کمپرسور سردخانه روشن می شود. بنابراین ترموستات کنترل کننده ای است که با توجه به سرمای مورد نیاز سردخانه همواره در محدوده معینی دمای هوای سردخانه را کنترل و کمپرسور سردخانه را به طور متناوب خاموش و روشن می کند.

همانطور که می دانیم اتاق سردخانه یک مدار بسته است و هوای گذری در اواپراتور سرد شده و به محیط داده و مجددا گرم شده به اواپراتور سردخانه برگشت می نماید. باید توجه داشت که سنسور ترموستات سردخانه در موقعیت مناسب نصب شده و همواره با توجه به بار سرمائی کالای سردخانه با فرمان به ترموستات کمپرسور سردخانه را خاموش و روشن می کند.

 • کنترل فاز

در شبکه های برق سه فاز به ویژه در تجهیزات صنعتی که تعداد زیادی دستگاه یا الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز در حال کار است و از دیگر اجزای تابلو برق چیلر ها هستند. ایجاد اشکال در برق اصلی (نظیر قطع شدن یک فاز، جابجا شدن موقعیت فازها در زمان تعویض کابل اصلی، کلید یا اتصالات در شبکه شهر) یا عدم تعادل بین اختلاف پتانسیل سه فاز باعث وارد شدن خسارات بسیاری می شود. از جمله این خسارات، سوختن الکتروموتور کمپرسورهای چیلر است.

مدار قدرت تابلو برق سردخانه

مراحل تعمیر سردخانه

برای اینکه بتوان سردخانه را به‌درستی تعمیر کرد باید مراحل به‌درستی طی شوند. قبل از هر کار باید بررسی شود که چه مشکلی وجود دارد و این مشکل ناشی از چیست. پس‌ازاینکه توانستید مشکل را عیب‌یابی کنید، می‌توانید آن را حل و رفع کنید. هرکدام از مشکلات ذکرشده می‌توانند به چندین دلیل رخ داده باشد؛ پس آنچه باید انجام داد این است که دلیل هر مشکل را به‌درستی بررسی کرده و سپس آن را رفع کرد.

عیب‌یابی در تعمیر سردخانه

متخصصانی که برای تعمیر سردخانه به کمک شما می‌آیند، با دیدن مشکلاتی که ذکر کردید، تلاش می‌کنند تا ایراد سردخانه را دریابند. هرکدام از مشکلات می‌تواند نشانه چند عیب باشد؛ به‌عنوان‌مثال چنانچه محصولات شما در سردخانه فاسد شوند، چند دلیل می‌تواند داشته باشد.

ممکن است سیستم تبرید به‌خوبی عمل نکند و درنتیجه باعث شود که دمای درون سردخانه بالا برود؛ اما گاهی نیز ممکن است محصولات قبل از ورود به سردخانه خراب شده باشند. حتی ممکن است آب‌بندی لاستیکی به‌خوبی عمل نکند و گرما وارد سردخانه شود؛ به همین دلیل باید برای هر مشکلی که به وجود آمده است، به دنبال عیوبی باشید که ممکن است این مشکل را به وجود آورده باشند.

نشت‌یابی در تعمیر سردخانه

نشت مبرد نیز یکی از عیوبی خواهد بود که ممکن است در سردخانه اتفاق بیفتد؛ به همین دلیل عیب‌یابی آن نیز باید به‌صورت اختصاصی انجام گیرد. اگر مبرد نشت داشته باشد درون سردخانه به‌خوبی خنک نمی‌شود، فشار مکش کم است و صدای زیادی از دستگاه خارج می‌شود. این علائم نشان می‌دهند که مبرد دچار نشت است. برای این مورد باید ابتدا نقطه نشتی را پیدا کرد و پس از تعمیر، مبرد را دوباره شارژ کنید.

تعمیرکار سردخانه

همواره لازم است برای تعمیر سردخانه از تعمیرکاری کمک بگیرید که مطمئن باشید وی می‌تواند بر اساس استانداردهای معتبر جهانی سردخانه شما را به بهترین نحو تعمیر کند. نکته اصلی همان‌طور که تا بدین جا نیز متوجه شدید، این است که عیب اصلی به‌خوبی تشخیص داده شده و سپس رفع شود. لازمه این امر آشنایی کامل با سردخانه، تجهیزات آن، قسمت‌های مختلف و عیوب احتمالی است.

تعمیر سردخانه در تهران

اگر سردخانه شما هم دچار مشکل شده است و ساکن تهران هستید، نگران نباشید‌. برای تعمیر سردخانه می‌توانید به آرسان سرویس مراجعه کنید. آرسان سرویس تخصصی‌ترین مرکز موجود در تهران است که می‌تواند علاوه بر نصب و راه‌اندازی چیلر و سردخانه، برای تعمیر نیز به شما کمک می‌کند. این مجموعه دارای استاندارد معتبر ASHRAE آمریکا است. می‌توانید برای دریافت هرگونه خدمات در این زمینه به سایت این مجموعه مراجعه کرده و از خدمات آن بهره ببرید.

کلام پایانی

در این مطلب راه‌های نگهداری از سردخانه مطرح و در آخر یک مجموعه متشکل از متخصصین حرفه‌ای به شما معرفی شد. سردخانه‌ها بخشی مهم در بسیاری از کسب‌وکارها هستند. نگهداری اصولی و درست سردخانه‌ها به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا از تعمیر سردخانه بی‌نیاز باشند.

البته گاهی با وجود نگهداری مناسب و اصولی نیاز است تا سردخانه‌ها تعمیر شوند یا حتی اگر نیازی به تعمیر نباشد، بررسی دورهای یا سرویس کردن سردخانه نیاز است. در چنین مواقعی الزام کار در پیدا کردن مجموعه‌ای حرفه‌ای است. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، از متخصصان آرسان سرویس راهنمایی بخواهید.