تعمیر کمپرسور سردخانه

 

تعمیر کمپرسور سردخانه یکی از تخصصی ترین تعمیرات کمپرسور است که حتما باید توسط افراد آموزش دیده و مجرب صورت گیرد. چون سردخانه ها محل انبار کالای فاسد شدنی است، در نتیجه نباید درنگی در روند تعمیر کمپرسور سردخانه ها صورت گیرد. به همین دلیل تعمیر و نگهداری سردخانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

آرسان سرویس با سالها تجربه در صنایع فریونی با اتکا بر دانش روز دنیا کارگاه تعمیر کمپرسور فریونی را جهت افزایش کیفیت بهره وری سردخانه ها ساخته است تا مشتریان و سردخانه داران محترم این اطمینان خاطر را داشته باشند که تعمیر کمپرسور سردخانه آنان تحت نظارت آرسان سرویس با کیفیت صورت خواهد گرفت.

جهت دریافت خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه همین حالا با کارشناسان آرسان سرویس تماس بگیرید. تلفن : 09122008935

تعمیر کمپرسور سردخانه

سردخانه از چهار جز اصلی کمپرسور , کندانسور , شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است؛ کمپرسور سردخانه به عنوان قلب تپنده کار میکند و در فرآیند سردسازی نقش سازنده ای دارد.

کمپرسور سردخانه به دو مدل تک مرحله و دومرحله (دابل استیج) تقسیم می شود. تمامی کمپرسورهایی که توسط کارخانه به صورت پلمپ تولید میشوند، غیر قابل تعمیر هستند؛ مثل کمپرسورهای پیستونی یخچال و کمپرسور کولرگازی و کمپرسور های هرمتیک مینی چیلر و همچنین کمپسورهای اسکرال و منیروپ بسته

 


ایرادات متداول کمپرسورهای سردخانه


کمپرسور سردخانه اگر به شکل استاندارد طراحی و ساخته شود میتواند مدت زمان زیادی بدون تعمیر کمپرسور سردخانه کار کند و فرایند سردسازی را انجام دهد. اما در صورت عدم نگهداری صحیح و نیز سرویس های دوره ای منظم دچار خرابی و مشکلات زیادی می شود. در ادامه ایرادات شایعی که در کمپرسورهای سردخانه ها وجود دارد و علت آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

ایرادات کمپرسورهای سردخانه ها

 

یخ زدن بدنه کمپرسور 

از علائم بازگشت فریون مایع به درون محفظه کارتر می تواند موجب یخ زدن بدنه کمپرسور شود. البته این نشانه در تمام سیستم ها وجود ندارد. یکی از اقداماتی که می توان به کمک آن به این مساله پی برد که آیا یخ زدگی بدنه کمپرسور مشکل جدی تلقی می شود یا خیر، آن است که پارامترهای خروجی کمپرسور را اندازه گیری کنید. در صورت کافی بودن سوپرهیت یخ زدگی بدنه کمپرسور مشکل جدی نیست. اما برعکس در صورتی که سوپرهیت کافی در سیستم وجود ندارد و بدنه کمپرسور هم یخ می زند، نشانه وجود مشکل خطرناکی است که نیاز است فورا رسیدگی و برطرف شود.

 

سوختن سیم پیچ کمپرسور

یکی دیگر از خرابی های رایج کمپرسورهای سردخانه ها که نیاز به انجام تعمیرات دارد، سوختن سیم پیچ است. علت اصلی این مشکل مربوط به ایراد داشتن مدار فرمان و نیز میزان قدرت تابلو برق سردخانه است. علت دیگر سوختن کمپرسور وجود مشکلات مکانیکی است. عیب یابی این نوع مشکل نیازمند بررسی تخصصی و دقیق سیستم سردخانه و کمپرسور و اجزای آن و سپس تعمیر کمپرسور سردخانه است.

 

لرزش و صدای زیاد کمپرسور

ایراد رایج دیگر کمپرسور سردخانه لرزش و ایجاد صدای غیر عادی میباشد که این مشکل به علت مکانیکی و یا نفوذ مایع به درون کمپرسور ایجاد می شود. و همچنین استهلاک قطعات مکانیکی نیز مستعد تولید صدای غیر طبیعی میباشند. این ایراد یکی از علائم مهم بروز خرابی و نیاز به تعمیر کمپرسور سردخانه است. در صورت شنیدن صدای غیر عادی از کمپرسور، آن را باید خاموش کنید و به دنبال علت یابی و رفع آن باشید. زیرا در چنین حالتی در صورت عدم تعمیر کمپرسور، خسارات بیشتری به بار می آید.

لرزش و صدای زیاد کمپرسور

 


روند تعمیر کمپرسور سردخانه در آرسان سرویس


  • اتصالات الکتریکی و مکانیکی کمپرسور سردخانه جدا میشود و کمپرسور از شاسی کندانسینگ یونیت جدا میشود وسپس به کارگاه انتقال پیدا میکند.
  • کمپرسور دمونتاژ گردیده و تمامی اجزا و قطعات کمپرسور با دقت فراوان بررسی و ابزار دقیق خواهند شد تا در صورت نیاز مورد سرویس و تعمیرات قرار گیرند.
  • سیم پیچ کمپرسور با اهم متر و میگر تست خواهد شد تا در صورت نیاز سیم پیچی تعویض شود.
  • در صورت ی که قطعه ای آسیب جزیی دیده باشد ماشین کاری میشود.
  • قطعات مورد نیاز با قطعات اصلی شرکتی تعویض میشود.
  • تمامی اجزا و قطعات کمپرسور با حلال مخصوص شست‌وشو داده می‌شوند.
  • کمپرسور با دقت فراوان و مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده مونتاژ می شود.
  • کمپرسور تحت دقیق ترین تست های الکتریکی و مکانیکی مورد چک و بررسی قرار می گیرند.
  • لرزش و صدای کمپرسور اندازه گیری میشود.
  • کمپرسور آماده تحویل به مشتری میشود و در محل سردخانه نصب میگردد.

امکان نظارت و بازدید کارفرما از تمامی مراحل تعمیر کمپرسور سردخانه فراهم است.

 


تعمیر کمپرسور سردخانه فریونی


از سردخانه به عنوان انبار سرمایشی استفاده میشود و سردخانه هایی که با سردکننده (مبرد) فریون ایجاد خنک کنندگی میکنند را سردخانه فریونی میگویند. کمپرسور دارای قطعات مکانیکی میباشد که توسط روغن روانکاری میشود هم در کمپرسور سیلندر پیستونی تک مرحله و در کمپرسور دو مرحله ( دابل استیج ) با فریون در حال اختلاط است و همیشه کمپرسور باید دارای حجم معینی روغن باشد.

کمپرسورها در حالت عادی صدای معقولی دارند و اگر چیلر دارای شاسی مناسب و لوله کشی استاندارد باشد، نباید کمپرسور دچار لرزش غیر عادی گردد و این یعنی اگر کمپرسور سردخانه چیلر دچار صدای غیر طبیعی و دچار لرزش گردد، قطعات داخلی آن آسیب دیده است و همچنین عدم طراحی مناسب کمپرسور برای سردخانه یکی از عوامل خرابی کمپرسور سردخانه است که نیاز به تعمیر کمپرسور سردخانه پیدا می کند.

تعمیر کمپرسور سردخانه فریونی

 

به طور عمده در تعمیر سردخانه فریونی، خرابی کمپرسور سردخانه فریونی به عوامل مختلفی بستگی دارد که این خرابی شامل قسمت الکتریکی و مکانیکی است و گاهی اتفاق میفتد که دو قسمت کمپرسور خراب شده و نیاز به تعمیر اساسی دارد.

یکی از مواردی که باعث میشود تعمیر کمپرسور سردخانه انجام دهیم قسمت الکتریکی کمپرسور است که معمولا بر اثر دو فاز شدن کنتاکتور و یا نشتی روغن و یا فرار روغن است که باعث میشود اصطکاک و ساییدگی بدون روانکاری روغن پیش بیاید. این امر باعث داغ شدن سیم پیچ و در نهایت سوختن سیم پیچ شده و پس از تعویض سیم پیچ حتما باید ایرادات مکانیکی که باعث گیرپاچ شده است را شناسایی و تعویض و تعمیر کرد.

 

تعمیرات کمپرسور سردخانه فریونی

 

تعمیر کمپرسور سردخانه کاری بسیار تخصصی و نیازمند تجربه فراوان میباشد. ما آمادگی داریم در کمترین زمان کمپرسور سردخانه شمارا سرویس و تعمیرات کنیم. بنابراین جهت مشاوره در خصوص نوع عیب کمپرسور خود و برآورد حدودی هزینه تعمیرات آن با ما در تماس باشید.

یکی از اصلی ترین خدمات آرسان سرویس بررسی علت خرابی کمپرسور شما است در صورتی که علت خرابی کمپرسور عیب یابی و برطرف نشود کمپرسور تازه تعمیر نیز طی مدت کوتاهی به سرنوشت کمپرسور قبلی دچار خواهد شد. ما سیکل سردخانه شما را مورد بررسی و تست عملکرد قرار میدهیم و عیب یابی را انجام میدهیم تا علت خراب شدن کمپرسور مشخص گردد. بنابراین ما با دمونتاژ و بررسی موشکافانه کمپرسور علت سوختن و یا ایراد مکانیکی کمپرسور را به شما خواهیم گفت.

 


بازسازی کمپرسورهای سردخانه


سرویس تعمیرات و سیم پیچی کمپرسورهای سرمایشی و به طور کلی تعمیر کمپرسور سردخانه، اصلی‌ترین فعالیت آرسان سرویس میباشد. ما با بهره گیری از متخصصین تحصیل کرده مکانیک و برق و با پشتوانه تجربه پانزده ساله، کمپرسورهای سرمایشی سردخانه شما را با بهترین کیفیت سرویس و تعمیر خواهیم کرد.

تعمیرات و بازسازی کمپرسورهای سردخانه

 


سرویس کمپرسور سردخانه


کمپرسور فریونی به عنوان قلب تپنده سیستم سردخانه و قسمت اصلی آن به شمار می رود. وظیفه کمپرسور آن است که فریون را در چرخه سیکل سرمایشی به گردش درآورد تا فرآیند سرماسازی مرتبا صورت گیرد. نقش دیگر کمپرسور در سیستم سردخانه متراکم کردن فریون میباشد که از طرف اواپراتور فریون به سمت کمپرسور وارد میشود و در داخل کمپرسور فریون متراگم گردیده و در نهایت وارد کندانسور میگردد.

همچنین گرمایی که در اواپراتور توسط فریون جذب میشود را در کندانسور به هاوی آزاد منتقل میکنیم. کمپرسورها در این فرآیند نقش اساسی دارند و از لحاظ ترمودینامیکی نقش انتقال انرژی به فریون را دارا میباشد. در سیکل سردخانه هنگامی که مشکلی به وجود می اید , این مشکل به کمپرسور انتقال پیدا کرده و درنهایت موجب سوختگی و یا از کار افتادن کمپرسور میگردد. سرویس و تعمیر کمپرسور سردخانه دارای اهمیت فراوانی در صنعت سرمایشی دارد که حتما باید توسط افراد مجرب و تحصیلکرده صورت گیرد.

سرویس تعمیرات کمپرسور سردخانه

 


انواع کمپرسورهای سردخانه ها


در تعمیر کمپرسور سردخانه باید بدانیم به طور کلی دو نوع کمپرسور در سردخانه ها استفاده می شود. که شامل کمپرسور هرمتیک و سمی هرمتیک است. علاوه بر این طراحی و ساخت کمپرسورها می تواند به گونه ای باشد که از نوع تک مرحله ای یا چند مرحله ای باشد. کمپرسور های سردخانه اغلب از کمپرسور شرکت بیتزر و فراسکلد و بوک استفاده میشود و همچنین در گذشته از کمپرسور کوپلند دی وی ام استفاده زیادی میشد. انتخاب نوع کمپرسور برای سردخانه به ظرفیت حجمی سردخانه و نیز دمای کاری آن بستگی دارد.

 


طراحی کمپرسور سردخانه


طراحی کمپرسورهای سردخانه معمولا به سه نوع بسته، نیمه بسته و باز انجام می شود. کمپرسورهای هرمتیک از نوع بسته و سمی هرمتیک از نوع نیمه بسته است. کمپرسورهای بسته به این شکل ساخته می شود که اجزا و قطعات کمپرسور درون یک پوسته جای می گیرد و به طور یکپارچه طراحی و ساخته میشود و همچنین شکل آن ها به گونه ای است که دسترسی به اجزای درون کمپرسور امکان پذیر نیست. و این کمپرسورهای هرمتیک را نمیتوان خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه انجام داد.

به همین دلیل چنانچه کمپرسور دچار خرابی شود، تعمیرات آن به این شکل امکان پذیر نیست که قطعات آن هر یک به صورت مجزا تعمیر شود و غالبا هم مقرون به صرف نیست. مزیت این نوع کمپرسورها در این است که اجزا و قطعات آن از نفوذ ذرات گرد و غبار و نیز آسیب و ضربه محفوظ می ماند. و همچنین هزینه اولیه کمتری نسبت به کمپرسور سمی هرمتیک دارد.

طراحی کمپرسورهای سمی هرمتیک تقریبا مشابه نوع هرمتیک است. اما تفاوت آن ها در این است که دسترسی به اجزای درون کمپرسور در صورت نیاز به تعمیر و تعویض وجود دارد. این نوع کمپرسورها برای ساخت و راه اندازی سردخانه هایی با گنجایش های سرمایشی مختلف استفاده می شود. که در ایران از کمپرسور شرکت بیتزر از 1.5 اسب بخار تا 40 اسب بخار به صورت فرااون استفاده میشود.