سرویس چیلر

 

چیلر تراکمی دستگاهی برای تولید سرما است که این سیستم با هماهنگی قطعات مکانیکی و الکتریکی ساخته میشود. برای این که بتوان مداوم از این دستگاه به نحو مطلوب بهره برداری نمود، باید این دستگاه، در دوره های منظم و دوره ای مورد سرویس قرار گیرد. سرویس چیلر به صورت سرویس سالیانه چیلر و سرویس اورهال چیلر انجام می گیرد.

چیلر تراکمی از چهار قسمت کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و اکسپنشن ولو تشکیل شده است. همچنین در ساده ترین سیکل تابلو برق، فیلتر درایر، سایت گلاس و شیر برقی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. برای سرویس چیلر باید با تمامی اجزای اصلی و مکمل سیستم آشنایی داشته باشیم و همچنین مبرد فریون و روغن کمپرسور و فیلتر جزو مواردی هستن که در حین سرویس چیلر تعویض میشوند.

سرویس چیلر

 


اهمیت سرویس چیلر


انواع چیلر به ویژه در فصول گرم سال در ساختمان­های تجاری، اداری و مسکونی نصب و استفاده می شوند. در آغاز نصب هر دستگاه ممکن است ماه ها و یا حتی طی یک سال نخست، بدون هیچ گونه مشکل و نقص از دستگاه بهره وری کنیم اما نباید فراموش کرد که هر وسیله به مرور زمان نیازمند بررسی، تنظیمات مجدد، تمیزکاری قطعات و در مجموع، یک سرویس کلی است.

اگر سرویس چیلر به صورت دوره ای و منظم انجام نگیرد، از عمر و راندمان آن کاسته و خیلی زود دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر می گردد. ممکن است در بدترین هنگام (مثلا در اوج گرمای تابستان) ناگهان از کار بیفتد و علی رغم هزینه ی سنگین برای تعمیر، ساعاتی طولانی نیز ناچار به تحمل گرما شوید.

از آن جا که همیشه بهترین راه حل، پیشگیری از بروز مشکل است، باید در خصوص سرویس چیلر به صورت منظم و به موقع اقدام کنید تا کمتر دچار مشکل شوید و در صورت بروز مشکل نیز، حل آن آسان تر باشد. همچنین در صورت نیاز به تعمیر چیلر می توانید با کارشناسان آرسان سرویس در تماس باشید.

 


جزئیات و موارد مهم سرویس چیلر


کارایی بالای سیستم چیلر برای خنک کنندگی سبب شده سیستم چیلر نه تنها برای سرمایش محیط های بزرگ بلکه برای سرمایش خانگی نیز استفاده شود. برای آن که در آینده متحمل هزینه های هنگفت برای تعمیر یا تعویض سیستم چیلر نشویم، باید اقدامات به هنگامی برای سرویس چیلر انجام دهیم. سرویس و تعمیر چیلر تراکمی مجموعه اقداماتی کاملا تخصصی و دانش محور است. بنابراین لازم است از نیروی ماهر و کارشناس کمک بگیریم. این مجموعه اقدامات شامل موارد زیر می شود:

 

تنظیمات لازم برای کنترل کننده ها هنگام سرویس چیلر

سرویس تمامی قسمت های چیلر اعم از مکانیکی و الکتریکی مهم است. ما در حال استفاده از یک سیستم یکپارچه و هماهنگ هستیم و اختلال در عملکرد هر یک از بخش ها و قطعات، سبب افت کارایی خواهد شد. تجهیزات الکتریکی چیلر شامل کنترل سه فاز، کلید اتوماتیک، تایمر ، رله اضافه جریان (بی متال)، کنتاکتور قدرت، شاسی استارت و استاپ، فیوز شیشه ای، کنتاکتور فرمان، کنتاکت اضافی، رله صنعتی، کلید تعویض کمپرسورها و تایمر بوبین دار است.

 

سرویس چیلر بررسی کنترلر چیلر

 

سرویس چیلر با چنین تجهیزات پیچیده و حساسی تنها باید به دست افراد متخصص و مجرب سپرده شود. هر قدر هم که بخش های مکانیکی به خوبی سرویس شده باشند، اگر در بخش های الکتریکی و کنترل کننده های چیلر تراکمی اختلال یا افت کارایی پدید آمده باشد، به دلیل پیوستگی همه ی اجزای چیلر، بر بخش های دیگر اثر خواهد گذاشت و راندمان کل سیستم را پایین خواهد آورد. بررسی و کنترل تمامی کنترل کننده های چیلر تراکمی در روند سرویس چیلر امری ضروری و مهم است.

 

شارژ گاز چیلر ( شارژ فریون )

این مورد نیز یکی از مهم ترین موارد در سرویس چیلر است که امری بسیار تخصصی و نیازمند دانش و مهارت خاص است. برای کارایی بهتر چیلر ضروری است که گاز به طور مناسب و در زمان مشخص شارژ شود.

نکته ی حائز اهمیت در شارژ گاز هنگام سرویس چیلر این است که اگر میزان گاز بیشتر از حد مناسب باشد، عملکرد موتور چیلر را دچار اختلال خواهد کرد و پیامد آن به صورت افزایش مصرف انرژی نمود می یابد.

 

سرویس چیلر شارژ گاز چیلر

 

همچنین اگر میزان شارژ گاز کمتر از حد لازم باشد، سبب می شود لوله های بالایی و درونی در مایع مبرد قرار نگیرند، در نتیجه فشار بر کمپرسور افزایش می یابد و پیامد آن بازهم به صورت بالارفتن میزان مصرف انرژی چیلر نمایان می شود.

بنابراین برای تنظیم میزان شارژ گاز نیز به تخصص و دانش کارآمد نیاز است. کار خارج کردن مایع مبرد اضافه از چیلر که در زمان شارژ گاز و سرویس چیلر انجام می شود هم باید متناسب با دستورالعمل سازنده سیستم چیلر باشد.

 

بررسی روغن چیلر 

وضعیت روغن باید حتما در سرویس چیلر مدنظر باشد. معمولا هرچندماه یک بار تست روغن چیلر لازم است. همچنین معمولا نیاز است پس از مشاهده عدم کارایی روغن و کاهش کیفیت روانکاری، روغن کمپرسور کاملا تعویض شود. فیلتر روغن نیز همزمان با خود روغن نیاز به تعویض دارد. در صورت کثیفی روغن و کاهش کیفیت آن، کیفیت عملکرد سیستم بسیار پایین خواهد آمد.

 

سرویس چیلر شارژ روغن چیلر

 

روغن کمپرسور های چیلر پس از مدت زمانی باید تعویض گردند و این از رنگ روغن که نشان از آلودگی روغن بوده، قابل تشخیص است. همچنین یکی از عوامل موثر در تعویض روغن، اسیدی بودن آن است که باید حتما در حین سرویس چیلر مورد توجه قرار گیرد. یکی از دلایلی که باعث می شود روغن کمپرسور چیلر تعویض گردد، تعمیر کمپرسور چیلر است.

 

بررسی لوله های اواپراتور و کندانسور 

روند گرماگیری با عبور مایع مبرد صورت می گیرد. لوله های جریان مایع مبرد به مرور زمان به رسوبات آلوده می شوند. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقدامات در سرویس چیلر، بررسی لوله ها و تمیزکاری آن هاست.

تمیزکاری و رسوب زدایی چیلر، گاه با مواد مخصوصی انجام می شود؛ به ویژه وقتی نسبت به سرویس به موقع و منظم چیلر سهل انگاری صورت گرفته باشد. گاهی نیز یک پاک سازی ساده کافی است. از مهم ترین نشانه های گرفتگی و نیاز لوله های چیلر به پاک سازی و سرویس، بالا بودن فشار چیلر هنگام کار و نیز عدم عملکرد درست آن در سرد کردن مایع مبرد است.

یکی از راه های مهم برای نگهداری و حفظ بهره وری لوله های چیلر که کارشناسان سرویس چیلر آن را همواره به کاربران توصیه می کنند، استفاده از آب تصفیه شده است تا لوله ها در مدت زمان طولانی تری در بالاترین سطح کارایی و بهره وری باقی بمانند. نکته جذاب این است که می توان سیستم تصفیه آب مخصوصی بر روی چیلر نصب کرد تا آب مورد استفاده به عنوان مایع، مبرد را به صورت تصفیه شده وارد سیستم کند و به این ترتیب رسوبات و آلودگی هایی را که سبب گرفتگی لوله ها می شوند، به حداقل برساند.

متخصصان سرویس چیلر همچنین در نگهداری این سیستم ها به کاربران توصیه می کنند با بررسی دائمی میزان فشار چیلر و نیز درجه حرارت آب ورودی و خروجی، احتمال گرفتگی لوله های عبور جریان مبرد را تشخیص و جهت رفع آن با کمک گرفتن از نیروهای کارشناس اقدامی به موقع داشته باشند.

 

شست و شوی شیمیایی ( اسید شویی چیلر ) و شستشوی مکانیکی ( سیخ زدن چیلر ) 

در چیلرها نیاز به شست و شوی تخصصی کندانسور وجود دارد. برای این کار لازم است واتر باکس دستگاه باز شود که البته زمان بر و دشوار است. پس از آن که در دستگاه باز شد، شرایط ظاهری و فیزیکی قطعات کندانسور بررسی می شود. سپس وجود رسوب در آن ها بررسی می گردد.

گاهی برخی اجسام خارجی از جمله زنگ آهن، پلاستیک، خاشاک و برگ درختان، پکینگ برج ها و … وارد محیط کندانسور می شود که اگر باقی بماند دستگاه را دچار اختلال می کند. در سرویس چیلر، تمیزکاری شامل این موارد نیز می شود. ورود این قسم اجسام خارجی به دستگاه نشان از این دارد که صافی پمپ ها و برج های دستگاه نیازمند بررسی هستند.

سرویس چیلر اسید شویی چیلر

 

گام بعدی بررسی رسوبات و تشخیص دقیق نوع آن هاست. دو نوع عمده برای رسوبات تشخیص داده می شود. رسوبات یا در اثر ته نشین شدن گل های موجود در آب برج رسوبات و یا از عناصر کلسیم و به صورت گچ، پدید می آیند.

گام نخست برای زدودن این رسوبات، شست و شو با آب است. جریان آب می تواند بسیاری از رسوبات را بشوید و قطعات را پاک سازی کند.

در گام دوم (اگر همچنان گرفتگی در لوله ها و قطعات باشد) می توان از فرچه ای مخصوص برای تکمیل روند پاک سازی و شست و شو استفاده کرد.

گام سوم، در شرایطی که لوله ها و قطعات کندانسور و اَبزربر دچار رسوبات گچی باشند، از نوعی اسید برای پاکسازی این نوع رسوبات استفاده می شود.

 

سرویس چیلر اسیدشوئی چیلر

 

کارخانجات و محیط های صنعتی برای سردکردن موتورخانه و یا فضای کاملا بزرگ نیاز به یک سیستم سرمایشی قوی دارند. چیلر صنعتی یک سیستم خنک کننده است که با سردکردن محیط سردخانه و یا موتورخانه دمای آن را به حداقل می رساند. چیلر صنعتی بر خلاف چیلر خانگی که در فصول تابستان راه اندازی می شود همیشگی است و همواره از آن در صنایع و کارخانه جات به منظور سیستم سرمایشی استفاده می شود.