سرویس چیلر

سرویس چیلر

فرآیند سرویس چیلر شامل ارتقاء سازنده برای افزایش قابلیت اطمینان از دستگاه چیلر خواهد بود. اکثر مدیران عواقب ناگوار خرابی تجهیزات را تجربه کرده اند و با توجه به اهمیت سیستم چیلر، می دانند خرابی چیلر چقدر نگران کننده است. موضوعی که هم می تواند کارفرما را دچار هزینه های مالی زیادی کند و هم در خنک سازی تهویه مطبوع و خط تولید، وقفه و اختلال پیش آید.

سرویس چیلر اقدامی موثر در جهت نگهداری اصولی چیلر و جلوگیری از خرابی آن، به شمار می رود. با سرویس منظم و به موقع چیلر های تراکمی، می توانید به میزان چشم گیری از خدمات تعمیر چیلر بی نیاز شوید. بنابراین با پرداخت هزینه پایین نگهداری و سرویس چیلر، می توانید عمر دستگاه چیلر را افزایش داده و دچار ضرر های مالی بسیاری نشوید.

اگر مدیر یه کارخانه یا مجموعه و یا یک ساختمان هستید، تجهیزات خود را کارآمد و قابل اعتماد نگه دارید. همه اجزای تهویه مطبوع به چیزی بیش از سرویس معمولی نیاز دارند. برای به حداکثر رساندن عملکرد و عمر مفید آنها، به طور دوره ای، تمام تجهیزات نیاز به بازرسی و سرویس دوره ای و سرویس اورهال دارند.

برنامه زمانبندی سرویس چیلر تراکمی بنا بر نوع چیلر تراکمی و کاربرد آن متفاوت بوده اما به طور کلی شامل سرویس ماهانه، سرویس فصلی و سرویس سالیانه چیلر تراکمی می شود. در سرویس های دوره ای، تمامی تجهیزات الکتریکال و مکانیکال چیلر تراکمی بررسی شده و در صورت نیاز تعمیراتی جزئی انجام می شود.

جهت دریافت خدمات حرفه ای

سرویس چیلر با قیمت مناسب    

با آرسان سرویس تماس بگیرید. تلفن : 09192002194

فهرست مطالب

آخرین بروزرسانی : 4 تیر 1402

اهمیت سرویس چیلر

چیلر دستگاهی خنک کننده است که با مجموع تجهیزات الکتریکی و مکانیکی کار می کند. چیلر های تراکمی، سرما و خنکی را بر اساس سیکل برودت تولید می کند. چیلر های تراکمی از لحاظ کاربری به 2 دسته تهویه مطبوع و صنعتی تقسیم می شوند. انواع چیلر به ویژه در فصول گرم سال در ساختمان­های تجاری، اداری، درمانی و مسکونی نصب و استفاده می شوند. در آغاز نصب هر دستگاه ممکن است ماه ها و یا حتی طی یک سال نخست، بدون هیچ گونه مشکل و نقص از دستگاه بهره وری کنیم اما نباید فراموش کرد که هر وسیله به مرور زمان نیازمند بررسی، تنظیمات مجدد، تمیزکاری قطعات و در مجموع، یک سرویس کلی است.

کارخانجات و محیط های صنعتی برای سردکردن موتورخانه، خط تولید و یا فضای کاملا بزرگ نیاز به یک سیستم سرمایشی قوی دارند. چیلر صنعتی یک سیستم خنک کننده است که با سردکردن محیط  و یا خط تولید، دمای آن را به حداقل می رساند. چیلر صنعتی بر خلاف چیلر خانگی که در فصول تابستان راه اندازی می شود همیشگی است و همواره از آن در صنایع و کارخانه جات به منظور سیستم سرمایشی استفاده می شود.

اهمیت سرویس چیلر بقدری بالاست که در هر زمان تصمیم به رعایت برنامه زمانبندی آن بگیرید، چندین سال افزایش عمر و عملکرد بالای چیلر خود را تضمین می کنید. برای حفظ این عملکرد باید برنامه ای داشته باشید و اقداماتی را بصورت منظم و دوره ای برای چیلر تراکمی خود انجام دهید. در این بخش به دلایلی که اهمیت سرویس چیلر را نمایان می کند، می پردازیم :

 • گردش روغن کمپرسور : روانکاری قطعات مکانیکی مهمترین تضمین برای عملکرد بهینه و تراکم در کمپرسور است. در کمپرسور پیستونی با اویل پمپ و در کمپرسور اسکرو با مکانیزمی که در داخل آن گنجانده شده است این روانکاری صورت می گیرد. در هنگام سرویس چیلر در صورتی که روغن کمپرسور کیفیت خود را از دست داده باشد باید تمام روغن تخلیه و کمپرسور با حلال شسته شده و سپس با روغن تازه شارژ شود.
 • رطوبت سیستم : با توجه به ساختار روغن کمپرسور و فریون سرمازای چیلر تراکمی، ما باید همواره سیستمی را راهبری کنیم که امکان وجود رطوبت  در آن، در حد صفر باشد. برای تضمین این اقدام باید در ابتدا، شارژ گاز فریون بصورت اصولی صورت گیرد و فیلتر درایر و کُر درایر هم با اقدامات استاندارد تعویض شوند.
 • صحت عملکرد کنترلر : خروجی های چیلر تراکمی همواره توسط کنترل کننده ها بررسی و صحت عملکرد آن تایید می شود تا چیلر بصورت عادی به کار خود ادامه دهد. جهت ادامه این روند، میزان دقت و حساسیت کنترل کننده ها باید در هر سرویس چیلر، بررسی شود.
 • تبادل سرما در کندانسور و اواپراتور : انتقال حرارت و برودت در مبدل ها عامل مهمی در فرآیند چیلر هستند و این امر باید همواره در بهترین شکل ممکن صورت گیرد. در حین سرویس چیلر، میزان گردش آب بررسی و در صورت نیاز، مبدل ها رسوب زدایی می شوند.

توجه و بررسی نکات ذکر شده باعث افزایش کیفیت بهره وری دستگاه چیلر تراکمی شما شده و هزینه های نگهداری چیلر تراکمی را کاهش می دهد. 

اهمیت سرویس چیلر

زمان بازرسی و سرویس چیلر

اگر چیلر تراکمی دارید ممکن است سوال شما این باشد که چه زمانی نیاز به خدمات سرویس چیلر پیدا می کنیم یا چه زمانی برنامه منظم سرویس چیلر را شروع کنیم؟! به طور کلی تمامی چیلر ها از زمان نصب و راه اندازی نیاز به نگهداری و سرویس دارند تا دستگاه همیشه در بالاترین حد ممکن کیفیت خود را حفظ کرده و بتوانید به خوبی از آن بهره برداری کنید. تمامی اتفاقات و اقدامات انجام شده بر روی دستگاه چیلر باید توسط سرویسکار کنترل و ثبت شود. 

اگر از زمان نصب و راه اندازی چیلر شما سال ها می گذر و اقدامی جهت سرویس و نگهداری چیلر انجام نداده اید، به زودی دچار هزینه های مالی بسیاری جهت تعمیرات چیلر تراکمی خواهید شد. منطقی است قبل از آنکه چیلر خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا کند، با سرویس دوره ای چیلر تراکمی از بروز آن جلوگیری نمایید. طبق استاندارد های جهانی، دوره های سرویس چیلر برای چیلر های تراکمی تهویه مطبوع سالی یکبار و برای چیلرهای تراکمی صنعتی سالی دو بار توصیه می گردد. سرویس اورهال چیلر تراکمی ( در صورت عدم رسیدگی به چیلر تراکمی ) نیز معمولا پس از هر 5 هزار ساعت کارکرد چیلر باید صورت گیرد.

همانطور که اشاره کردیم، چیلرهای تهویه مطبوع حداقل 1 بار در سال و چیلرهای صنعتی  حداقل 2 بار در سال باید بازرسی و سرویس شوند. این سرویس و بازرسی ها، به چیلر تهویه مطبوع و چیلر صنعتی کمک می کند که عمر طولانی تری داشته باشند و کارآمدتر کار کنند. این چک لیست در حین بازرسی و قبل از راه اندازی چیلر باید انجام شود. هر مورد مهم است و باعث صرفه‌جویی در هزینه و عمر طولانی‌ تر چیلر می‌شود.

 • ورودی و خروجی آب را از نظر نشتی بررسی کنید.
 • کویل های خنک کننده باید بازرسی و سطوح تمیز شوند. نشتی، خوردگی یا باله های خمیده را بررسی کنید.
 • محرک های کنترل دما , فشار و آمپر باید بازرسی و تمیز شوند و تمام تنظیمات انجام گیرد.
 • کمپرسور به بررسی نواحی مختلفی نیاز دارد. این موارد عبارتند از: شارژ مبرد، لرزش، گرمکن روغن، سطوح و تغییرات روغن، دمای کار، و در صورت نشت مبرد یا روغن.
 • فن های کندانسور باید تمیز شوند، یاتاقان ها باید از نظر سایش و روغن کاری بررسی شوند، و تسمه ها و کوپلینگ ها باید بررسی و در صورت لزوم سفتی، بررسی یا آچار کشی شوند.
 • کوئل کندانسور باید از نظر خوردگی و نشتی بررسی شود و تمام یافته ها یا شانه ها باید از نظر قسمت های خمیده بررسی شوند.
 • قطع برق باید از نظر عملکرد صحیح و کنتاکت ها بازرسی و تمیز شوند.

زمان بازرسی و سرویس چیلر

سرویس چیلر تراکمی

چیلر تراکمی از چهار قسمت کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و اکسپنشن ولو تشکیل شده است. همچنین در ساده ترین سیکل چیلر تراکمی از تابلو برق، فیلتر درایر، سایت گلاس و شیر برقی نیز مورد استفاده می شود. برای سرویس چیلر باید با تمامی اجزای اصلی و مکمل سیستم آشنایی داشته باشیم و همچنین مبرد فریون و روغن کمپرسور و فیلتر جزو مواردی هستند که در حین سرویس چیلر تراکمی تعویض می شوند.

سرویس چیلر تراکمی دارای مراحل مختلفی است که هر مرحله شامل اقدامات معینی می شود. چیلر تراکمی از 2 بخش الکتریکال و مکانیکال تشکیل است و تمامی تجهیزات چیلر تراکمی در مراحل مختلف بهره برداری، مورد سرویس قرار می گیرند که عبارتند از :

 •  تثبیت روانکاری کمپرسور
 • سرویس کمپرسور چیلر
 •  بررسی صحت عملکرد و سرویس کنترلرها 
 • کالیبراسیون نشانگرها
 • تمیز کردن و سرویس مبدل های کندانسور و اواپراتور
 • تامین آب نرم برای سیستم
 • سرویس برج خنک کننده و کنترلر آن
 • تمیز کردن و سرویس لوله های سیستم آب و فریون

سرویس چیلر تراکمی

مراحل سرویس چیلر

اگر سرویس چیلر به صورت دوره ای و منظم انجام نگیرد، از عمر و راندمان آن کاسته و خیلی زود دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر می گردد. ممکن است در بدترین هنگام (مثلا در اوج گرمای تابستان) ناگهان از کار بیفتد و علی رغم هزینه ی سنگین برای تعمیر، ساعاتی طولانی نیز ناچار به تحمل گرما شوید.

از آن جا که همیشه بهترین راه حل، پیشگیری از بروز مشکل است، باید در خصوص سرویس چیلر به صورت منظم و به موقع اقدام کنید تا کمتر دچار مشکل شوید و در صورت بروز مشکل نیز، حل آن آسان تر باشد. سرویس چیلر بنا بر نوع چیلر در دوره های مختلف زمانی و مراحل متفاوتی انجام می شود اما در اینجا ما به طور کلی به این مراحل اشاره می کنیم :

 1. تمامی اتصالات وصل شده به چیلر را قطع و جدا می کنیم که شامل کابل ورودی برق مصرفی و لوله های رفت و برگشت به کندانسور یا اواپراتور می شود
 2. تمیز بودن پره های کندانسور هوایی و لوله های کندانسور آبی نیز نقش مهمی در کیفیت سرمادهی چیلر تراکمی دارد و در حین اجرای سرویس چیلر باید تمامی آن بصورت اصولی کاملا تمیز و شسته شود
 3. در این بخش از روغن کمپرسور چیلر نمونه برداری کرده و به آزمایشگاه میفرستیم تا آنالیز شود ؛ در صورتی که در گزارش آزمایش روغن, افت کیفیت و اسیدی بودن آن اثبات شد، باید نسبت به تعویض روغن کمپرسور اقدام کنیم. همچنین در این مرحله فیلتر کردرایر نیز تعویض می شود
 4. تمامی اتصالات خط سیستم فریون که عموما از جنس برنجی هستند، آچار کشی می شوند
 5. تابلو برق چیلر و تجهیزات مدار فرمان و قدرت نیز مورد بررسی قرار گرفته و آچار کشی می شوند
 6. پس از اتمام این مراحل اتصالات الکتریکی و شیرآلات آب رفت و برگشت وصل شده و پمپ ها استارت می خورند
 7. در صورت نیاز، مبرد فریون سرمازا شارژ شده و چیلر تراکمی راه اندازی می گردد
 8. تمامی کنترلر ها و نشانگرها تست و بررسی و همه آن ها باید صحت سنجی و کالیبره شوند

مراحل سرویس چیلر

انواع سرویس چیلر

منبع اصلی خنک کننده برای اکثر تاسیسات صنایع و ساختمان ها، چیلر است. چیلر نیز مانند تمام تجهیزات الکتریکی / مکانیکی، در طول سال ها در معرض فرسایش و فرسودگی است. سرویس چیلر انواع مختلفی دارد که بر اساس دوره زمانی و میزان خرابی های چیلر تقسیم بندی می شود.

انواع سرویس چیلر

سرویس دوره ای چیلر تراکمی

چیلرها یک ماشین سرمایشی حیاتی در صنعت خنک کننده هستند. چیلر انرژی گرمایی را گرفته و باعث تولید سرما می شود. از چیلر تراکمی در محیط های صنعتی برای خنک کردن تجهیزات و محصولات تولیدی استفاده می شود. در سرویس های دوره ای چیلر تراکمی با توجه به ساعات کارکرد چیلر، دوره های زمانی خاصی را در سال تعیین می کنند که سرویسکار چیلر تراکمی را بررسی و سرویس کند. سرویس های دوره ای شامل سرویس فصلی بوده که مناسب چیلرهای دائم کار است که در سال بین 2 تا 4 بار، باید چیلر سرویس شود.

سرویس دوره ای چیلر تراکمی مختص چیلر های صنعتی بوده که به دلیل آنکه در سراسر سال و روزانه ساعات زیادی را کار می کند، تعداد سرویس های دوره ای بیشتری نسبت به نوع تهویه مطبوع نیاز دارد. سرویس چیلر های تراکمی صنعتی در حالت استاندارد کم تر از 2 بار نیست . اما به طور معمول چیلر های تراکمی صنعتی به دلیل کارکرد روزانه بالایی که دارند، دچار استهلاک و فرسودگی بیشتری شده و معمولا تعداد سرویس دوره ای آن 4 بار در سال است.

سرویس سالیانه چیلر تراکمی

سرویس سالیانه چیلر مختص چیلر های تهویه مطبوع بوده که باید در ابتدای فصل گرما که از اردیبهشت شروع می شود اقدام شود. در چیلر های تهویه مطبوع که فقط در فصل گرما جهت خنک کردن محیط استفاده می کنند، سرویس دوره ای معمولا سالی یک بار و نهایت دو بار است. درصورتی که از چیلر تهویه مطبوع به درستی استفاده و نگهداری شود، سرویس چیلر سالی یک بار کفایت می کند.

چیلر ها در دوره های مختلف سرویس میشوند و هرکدام دارای سطح مختلفی میباشد. سرویس سالیانه از لحاظ بررسی در سطح بالایی قرار دارد و بالاتر از سرویس فصلی و پایین تر از سرویس اورهال قرار دارد. در این مرحله تمامی تجهیزات الکتریکی چک و بررسی شده و تجهیزات مکانیکال نیز بررسی، عیب یابی و رفع عیب می شوند.

سرویس شروع فصل و پایان فصل چیلر تراکمی

در اول فصل هوای گرم ما به هوای سردی نیاز داریم تا محیط خنکی داشته باشیم. دستگاه های سردکننده در این مرحله باید آماده به کار و فعال باشند. ابتدا در اول فصل گرما که از اردیبهشت شروع می شود کندانسورهوایی تمیز و شستشو می شود و فن های آن مورد بررسی قرار می گیرد. در کندانسور آبی ابتدا برج خنک کننده تمیز شده و پکینگ، فن و پروانه بررسی و سرویس می گردند.

سرویس اورهال چیلر تراکمی

چیلر تراکمی دستگاهی برای تولید سرما است که این سیستم با هماهنگی قطعات مکانیکی و الکتریکی کار می کند. برای این که بتوان مداوم از این دستگاه به نحو مطلوب بهره برداری نمود، باید این دستگاه، در دوره های منظم مورد سرویس قرار گیرد. چیلر تراکمی علاوه بر سرویس دوره ای و سرویس سالیانه نیاز به سرویس اورهال نیز دارد.

از آنجایی که چیلرهای تراکمی از قطعات متحرک بسیاری تشکیل شده اند که با هم کار می کنند، مشکلات کوچک می تواند به سرعت به یک خرابی اساسی تبدیل شود. پیروی از برنامه منظم سرویس اورهال چیلر و به طور کلی سرویس چیلر بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات جزئی و به حداکثر رساندن سرمایه گذاری شما است.

سرویس اورهال چیلر تراکمی نوعی تعمیرات اساسی چیلر به شمار می رود و شامل مجموعه اقداماتی است که تکنسین ها جهت تشخیص مشکلات دشوار چیلر انجام می دهند تا مکان و علت مشکلات چیلر تراکمی را تشخیص دهند. سرویس اورهال چیلر تراکمی همچنین به تکنسین ها این امکان را می دهد که مناطق سایش را ارزیابی کنند، سلامت قطعات را بررسی کنند و اجزای حیاتی مانند واشر، حلقه های اورینگ، پوشش ها و مهر و موم ها را جایگزین کنند.

سرویس اورهال چیلر تراکمی شامل جدا کردن قطعات چیلر، بازرسی قطعات، تعویض قطعات حیاتی در صورت لزوم و قرار دادن همه آن‌ها در کنار هم است. با سرویس اورهال چیلر تراکمی، تکنسین ها می توانند نقاط مشکلی را که تشخیص دقیق آنها دشوار است، شناسایی کنند.

سرویس اورهال چیلر مزایای کوتاه مدت و بلندمدت دارد. در کوتاه مدت، سرویس اورهال کارایی چیلر شما را به حداکثر می‌رساند، بنابراین می‌توانید از همان روز اول انتظار هزینه‌های عملیاتی کمتری را داشته باشید. در عین حال، سرویس اورهال مزایای بلندمدتی از جمله کاهش خطر خرابی، افزایش طول عمر سیستم و بهبود کیفیت هوای مطبوع ساختمان و افزایش کیفیت خنک کاری محصولات تولیدی را ارائه می دهد.

شاید در اینجا برای شما سوال پیش آید که باید هر چند وقت یکبار چیلر تراکمی خود را سرویس اورهال کنیم؟ پاسخ این است که اگر اگر تعمیر و نگهداری پیشگیرانه صورت گرفته باشد و چیلر از نظر طراحی ساخت و بهره برداری در شرایط مناسبی باشد , برای چیلر تهویه مطبوع 15 سال و چیلر صنایع که در طول سال در حال کار هستند 8 سال  یا 20000 (بیست هزار) ساعت توصیه شده است. اگر چیلر تحت شرایط شدیدتری مانند استفاده مکرر یا تعمیر و نگهداری ناکافی کار کند، باید در فواصل زمانی کمتری مثلا پس از 5000 (پنج هزار) ساعت کارکرد، سرویس اورهال چیلر صورت گیرد.

سرویس اورهال چیلر تراکمی مزایای ملموسی دارد که اغلب می تواند از هزینه تعویض چیلر یا قطعات آن کم کند که شامل موارد زیر است : 

 • کارایی بهتر و کیفیت بهره برداری افزایش می یابد
 • از خاموشی ها و خرابی های غیرمنتظره اجتناب می شود
 • هزینه های نگهداری کاهش می یابد
 • عمر چیلر طولانی تر می شود
 • مشکلات پنهان کشف می شود
 • اطمینان خاطر صورت می گیرد

اقدامات سرویس چیلر

کارایی بالای سیستم چیلر برای خنک کنندگی سبب شده است که سیستم چیلر نه تنها برای سرمایش محیط های بزرگ تجاری یا درمانی بلکه برای سرمایش خانگی نیز استفاده شود. برای آن که در آینده متحمل هزینه های هنگفت برای تعمیر یا تعویض سیستم چیلر نشویم، باید اقدامات به هنگامی برای سرویس چیلر انجام دهیم. سرویس و تعمیر چیلر مجموعه اقداماتی کاملا تخصصی و دانش محور است. بنابراین لازم است از نیروی ماهر و کارشناس کمک بگیریم. این مجموعه اقدامات شامل موارد زیر می شود:

اقدامات سرویس چیلر

1. تنظیم کنترل کننده ها هنگام سرویس چیلر 

سرویس تمامی قسمت های چیلر تراکمی اعم از بخش های مکانیکی و الکتریکی مهم است. ما در حال استفاده از یک سیستم یکپارچه و هماهنگ هستیم و اختلال در عملکرد هر یک از بخش ها و قطعات، سبب افت کارایی دستگاه چیلر خواهد شد. تجهیزات الکتریکی چیلر تراکمی شامل کنترل 3 فاز، کلید اتوماتیک، تایمر، رله اضافه جریان (بی متال)، کنتاکتور قدرت، شاسی استارت و استاپ، فیوز شیشه ای، کنتاکتور فرمان، کنتاکت اضافی، رله صنعتی، کلید تعویض کمپرسورها و تایمر بوبین دار است.

سرویس چیلر با چنین تجهیزات پیچیده و حساسی تنها باید به دست افراد متخصص و مجرب سپرده شود. هر قدر هم که بخش های مکانیکی به خوبی سرویس شده باشند، اگر در بخش های الکتریکی و کنترل کننده های چیلر تراکمی اختلال یا افت کارایی پدید آمده باشد، به دلیل پیوستگی همه ی اجزای چیلر، بر بخش های دیگر اثر خواهد گذاشت و راندمان کل سیستم را پایین خواهد آورد. بررسی و کنترل تمامی کنترل کننده های چیلر در روند سرویس چیلر امری ضروری و مهم است.

2. شارژ گاز چیلر تراکمی ( شارژ فریون )

توانایی چیلر برای خنک کردن، به داشتن مقدار مناسب مبرد فریون بستگی دارد. برای اطمینان از عملکرد کارآمد بهینه سیستم، مطمئن شوید که چیلر سطح مناسبی از مبرد را داراست. این مورد نیز یکی از مهم ترین موارد در سرویس چیلر است که امری بسیار تخصصی و نیازمند دانش و مهارت خاص است. برای کارایی بهتر چیلر تراکمی ضروری است که گاز به طور مناسب و در زمان مشخص شارژ شود.

نکته ی حائز اهمیت در شارژ گاز هنگام سرویس چیلر این است که اگر میزان گاز بیشتر از حد مناسب باشد، عملکرد موتور چیلر را دچار اختلال خواهد کرد و پیامد آن به صورت افزایش مصرف انرژی نمود پیدا خواهد کرد. اگر هوا، رطوبت یا نشتی در سیستم شما وجود داشته باشد، بر عملکرد آن تأثیر می گذارد.

با وجود مبرد ناکافی، سیستم شما برای اجرای همان اثر خنک کننده، برق بیشتری مصرف می کند. مقدار واقعی خنک‌کننده‌ای که یک چیلر فراهم می‌کند به میزان مایع مبردی که در کمپرسور جابجا می‌شود بستگی دارد. حفظ سطح مناسب مبرد برای شرایط مورد نظر مهم است. نشت مبرد و همچنین هوا و رطوبت وارد شده به سیستم باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سیستم می شود. 

همچنین اگر میزان شارژ گاز کمتر از حد لازم باشد، سبب می شود لوله های بالایی و درونی در مایع مبرد قرار نگیرند، در نتیجه فشار بر کمپرسور افزایش می یابد و پیامد آن بازهم به صورت بالارفتن میزان مصرف انرژی چیلر نمایان می شود. همچنین شارژ کم مبرد باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند و اثر خنک کننده کمتری داشته باشد. بنابراین برای تنظیم میزان شارژ گاز نیز به تخصص و دانش کارآمد نیاز است. کار خارج کردن مایع مبرد اضافه از چیلر که در زمان شارژ گاز و سرویس چیلر انجام می شود هم باید متناسب با دستورالعمل سازنده سیستم چیلر باشد.

3. بررسی روغن چیلر تراکمی

جهت سرویس سالیانه چیلر، بهتر است سالی یک بار، نمونه ای از روغن کمپرسور را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال کنیم. با توجه به ماهیت مهر و موم شده سیستم خنک کننده، روغن کمپرسور تنها در صورتی باید تعویض شود که آزمایشگاه لازم بداند. وضعیت روغن باید حتما در سرویس چیلر مدنظر باشد. معمولا هر چند ماه یک بار تست روغن چیلر لازم است. همچنین نیاز است پس از مشاهده عدم کارایی روغن و کاهش کیفیت روانکاری، روغن کمپرسور کاملا تعویض شود. فیلتر روغن نیز همزمان با خود روغن کمپرسور نیاز به تعویض دارد. در صورت کثیفی روغن و کاهش کیفیت آن، کیفیت عملکرد سیستم بسیار پایین خواهد آمد.

اگر رطوبت بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند نشان دهنده وجود مشکل در پاکسازی موثر سیستم باشد. در صورت تعویض روغن، اطمینان حاصل کنید که فیلترها تست شده و در صورت افت فشار تعویض شوند. روغن کمپرسور های چیلر تراکمی پس از مدت زمانی باید تعویض گردند و این از رنگ روغن که نشان از آلودگی روغن بوده، قابل تشخیص است. همچنین یکی از عوامل موثر در تعویض روغن، اسیدی بودن آن است که باید حتما در حین سرویس چیلر مورد توجه قرار گیرد. یکی از دلایلی که باعث می شود روغن کمپرسور چیلر تعویض گردد، عدم خرابی کمپرسور و عدم نیاز به خدمات تعمیر کمپرسور چیلر است.

4. بررسی لوله های اواپراتور و کندانسور چیلر تراکمی

خوردگی و رسوب گذاری همیشه یک چالش در سیستم های چیلر تراکمی است. آلاینده هایی مانند مواد معدنی، رسوب، گل، جلبک و سایر ناخالصی ها باعث افزایش مقاومت حرارتی و کاهش عملکرد کلی می شوند. همچنین انتقال حرارت در چیلرها سنگ بنای عملکرد سیستم است. به عبارتی دیگر راندمان انتقال حرارت بیشترین تأثیر را بر عملکرد چیلر دارد، بنابراین انتقال حرارت تمیز برای حفظ راندمان بالا اساسی است.

روند گرماگیری و تولید سرما با عبور مایع مبرد صورت می گیرد. لوله های جریان مایع مبرد به مرور زمان از رسوبات آلوده می شوند. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقدامات در سرویس چیلر، بررسی لوله های کندانسور و اواپراتور و تمیزکاری آن ها است. تمیزکاری و رسوب زدایی چیلر تراکمی، گاهی با مواد مخصوصی انجام می شود؛ به ویژه زمانی که نسبت به سرویس به موقع و منظم چیلر، سهل انگاری صورت گرفته باشد. اما گاهی نیز یک پاک سازی ساده، کافی است.

بی توجهی به تمیز کردن لوله های کندانسور و اواپراتور چیلر تراکمی هزینه های عملیاتی را افزایش می دهد و احتمالاً منجر به تحمیل هزینه تعمیر و نگهداری اضافی و خرابی مکرر می شود. از مهم ترین نشانه های گرفتگی و نیاز لوله های چیلر به پاک سازی و سرویس، بالا بودن فشار چیلر تراکمی هنگام کار و نیز عدم عملکرد درست آن در سرد کردن مایع مبرد است. یکی از راه های مهم برای نگهداری و حفظ بهره وری لوله های چیلر که کارشناسان سرویس چیلر آن را همواره به کاربران توصیه می کنند، استفاده از آب تصفیه شده است تا لوله ها در مدت زمان طولانی تری در بالاترین سطح کارایی و بهره وری باقی بمانند.

تصفیه آب در سیستم به کاهش خوردگی، پوسته پوسته شدن و رشد آلاینده های بیولوژیکی مانند لژیونلا کمک می کند. همه این مسائل می تواند باعث کاهش انتقال حرارت ناشی از رسوب گیری و کاهش انتقال حرارت به دلیل تجمع در داخل لوله ها شود و سالانه باید آنها را به صورت بصری بررسی کرد.

بخش بزرگی از عملکرد کارآمد چیلرهای تراکمی به تمیزی لوله های انتقال حرارت بستگی دارد. نکته جذاب این است که می توان سیستم تصفیه آب مخصوصی بر روی چیلر نصب کرد تا آب مورد استفاده به عنوان مایع، مبرد را به صورت تصفیه شده وارد سیستم کرده و به این ترتیب رسوبات و آلودگی هایی را که سبب گرفتگی لوله ها می شوند، به حداقل برساند.

متخصصان سرویس چیلر همچنین در نگهداری این سیستم ها به کاربران توصیه می کنند با بررسی دائمی میزان فشار چیلر و نیز درجه حرارت آب ورودی و خروجی، احتمال گرفتگی لوله های عبور جریان مبرد را تشخیص و جهت رفع آن با کمک گرفتن از نیروهای کارشناس اقدامی به موقع داشته باشند. لوله های کندانسور باید حداقل سالیانه یا بر اساس برنامه سرویس و نگهداری چیلر تراکمی بررسی و در صورت نیاز با برس تمیز شده تا از آلاینده ها پاک شوند.

5. شست و شوی شیمیایی (اسید شویی چیلر) و شستشوی مکانیکی (سیخ زدن چیلر) 

در چیلرهای تراکمی نیاز به شست و شوی تخصصی کندانسور وجود دارد. برای این کار لازم است واتر باکس دستگاه باز شود که البته زمان بر و دشوار است. پس از آن که در دستگاه باز شد، شرایط ظاهری و فیزیکی قطعات کندانسور بررسی شده و سپس وجود رسوب در آن ها بررسی می شود.

گاهی برخی اجسام خارجی از جمله زنگ آهن، پلاستیک، خاشاک و برگ درختان، پکینگ برج ها و ... وارد محیط کندانسور می شود که اگر باقی بماند و تمیز نشود، دستگاه چیلر تراکمی را دچار اختلال می کند. در سرویس چیلر، تمیزکاری شامل این موارد نیز می شود. ورود این قسم اجسام خارجی به دستگاه نشان از این دارد که صافی پمپ ها و برج های دستگاه چیلر تراکمی نیازمند بررسی هستند.

قدم بعدی بررسی رسوبات و تشخیص دقیق نوع آن هاست. 2 نوع عمده برای رسوبات تشخیص داده می شود که رسوبات یا در اثر ته نشین شدن گل های موجود در آب برج رسوبات و یا از عناصر کلسیم و به صورت گچ، پدید می آیند.

گام نخست برای زدودن این رسوبات، شست و شو با آب است. جریان آب می تواند بسیاری از رسوبات را بشوید و قطعات را پاک سازی کند. در گام دوم (اگر همچنان گرفتگی در لوله ها و قطعات باشد) می توان از فرچه ای مخصوص برای تکمیل روند پاک سازی و شست و شو استفاده کرد. گام سوم، در شرایطی که لوله ها و قطعات کندانسور و اَبزربر دچار رسوبات گچی باشند، از نوعی اسید برای پاکسازی این نوع رسوبات استفاده می شود.

6. بررسی سلامت برج خنک کننده در سرویس چیلر 

تامین آب خنک تر برای کندانس، باعث بهبود عملکرد چیلر می شود. برای کندانسور به آب نرم نیاز داریم و این امر کارایی بیشتری خواهد داشت. در برخی موارد این تکنیک می تواند مشکلات کویل ها را جبران کند. در حالی که این مشکل را برطرف می کند، اما یک راه حل موقتی است زیرا چیلر باید برای همان اثر بیشتر کار کند.

کاهش دمای آب کندانسور ورودی باعث بهبود راندمان چیلر می شود و در سرویس سالیانه چیلر اهمیت دارد. در برخی از سیستم‌های ساختمانی، اپراتور نقطه تنظیم آب سرد را کاهش می‌دهد تا بر کمبودهای هواگیر مانند کویل‌های کثیف غلبه کند. این علائم را درمان می کند اما مشکل را برطرف نمی کند و باعث می شود چیلر برای همان اثر خنک کننده سخت تر کار کند.

7. بررسی و سرویس پمپ های گردشی در سرویس چیلر 

سرعت جریان آب سرد شما از طریق چیلر بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد. اگر خیلی کند باشد راندمان را کاهش می دهد. اگر خیلی سریع باشد، باعث فرسایش، لرزش و صدا می شود. بهتر است سرعت جریان چیلر را بین سه تا دوازده فوت در ثانیه حفظ کنیم. سرعت دقیق به طراحی چیلر و بار مورد نیاز مکان شما بستگی دارد. سرعت جریان آب سرد را بین 3 تا 12 فوت در ثانیه نگه دارید. تغییر نرخ جریان آب سرد بر عملکرد چیلر تأثیر می گذارد.

دبی بسیار کم، راندمان چیلر را کاهش می دهد و در نهایت منجر به جریان آرام می شود. حداقل نرخ جریان معمولاً حدود 3 فوت است. در هر ثانیه (FPS). دبی بیش از حد بالا منجر به ارتعاش، صدا و فرسایش لوله می شود. حداکثر نرخ جریان توصیه شده معمولاً حدود 12 FPS است.

هزینه سرویس چیلر

هزینه های سرویس چیلر بنا به ظرفیت چیلر و نوع سرویس محاسبه و اعلام می شود. چیلر ها دارای تکنولوژی متفاوتی می باشند که از ساده ترین شروع می شوند و تا پیشرفته ترین سطح طراحی و ساخته می شود. در چیلر های نسل جدید هزینه ها بر اساس میزان فناوری تعیین و انجام می شود.

قیمت سرویس چیلر با توجه به نوع چیلر و همچنین میزان و مدت کاری که روی آن انجام می‌شود متفاوت است. اگر در زمان سرویس چیلر، سرویس کار متوجه وجود مشکلی در آن شود، هزینه تعمیر چیلر نیز به آن اضافه خواهد شد. همچنین هزینه ایاب ذهاب و دستمزد سرویس کاری که به پروژه اعزام شده است نیز روی هزینه سرویس چیلر تاثیر خواهد گذاشت.

سرویسکار چیلر در تهران

اکنون برای آینده ای بدون نگرانی برنامه ریزی کنید، خدمات سرویس چیلر یک افزونه ارزشمند برای شما است. طبق قرارداد خدمات، ما به شما کمک خواهیم کرد تا اقدامات پیشگیرانه نگهداری چیلر را انجام دهید. برای اطمینان از طولانی تر کردن عمر چیلر خود و اضطراب ناشی از توقف برنامه ریزی نشده را از بین ببرید.

تکنسین های آگاه و با تجربه ما می توانند شما را در این فرآیند راهنمایی کنند. به دنبال یک برنامه منظم تعمیر و نگهداری چیلر برای به حداکثر رساندن طول عمر تجهیزات خنک کننده و در عین حال به حداقل رساندن هزینه های عملیاتی ضروری است. در عین حال سرویس چیلر  تراکمی به طور منظم می تواند در دراز مدت با کاهش خطر خرابی، تعمیرات غیر ضروری و خرابی زودهنگام قطعات، موجب صرفه جویی در هزینه و انرژی شود.

تیم سرویسکار آرسان سرویس با بیش از 15 سال تجربه در زمینه تعمیر، سرویس و نگهداری انواع چیلر های تراکمی، آماده ارائه هر گونه خدمات حرفه ای و تخصصی سرویس چیلرهای تراکمی با قیمت مناسب در سراسر کشور به شما مشتریان عزیز می باشد. خواه هدف شما به حداکثر رساندن بهره وری انرژی باشد یا افزایش طول عمر سیستم چیلر خود، تیم آرسان سرویس اینجاست تا اهداف شما را اولویت بندی کند.

ما برای ارزیابی سلامت سیستم شما و ارائه راه حل مناسب با شما همکاری خواهیم کرد. ما وضوح و شفافیت را در هر مرحله از فرآیند در اولویت قرار می دهیم، بنابراین شما آماده هستید تا بهترین تصمیمات را برای چیلر تراکمی خود بگیرید. مهم نیست که تعمیرات پیشگیرانه یا تعمیرات اضطراری را انجام دهیم، ما خدمات سفارشی را با بهترین کیفیت برای شما انجام می دهیم. 

سرویسکار چیلر در تهران