سرویس سردخانه

 

سردخانه ها محلی برای انبار مواد غذایی و شیمیایی فاسد شدنی است. سرویس سردخانه در زمان مقرر، امری ضروری و مهم است. این سرویس که پس از نصب و راه اندازی سردخانه صورت میگیرد، شامل سرویس دوره ای سردخانه یا سرویس سالیانه سردخانه و سرویس اورهال سردخانه تقسیم بندی می شود.

 

سرویس سردخانه

 

جزئیات و موارد مهم سرویس سردخانه | 5 گام سرویس سرویس سردخانه فریونی

اهمیت سرویس سردخانه :

انواع سردخانه در آغاز نصب ممکن است ماه ها و یا حتی طی یک سال نخست، بدون هیچ گونه مشکل و نقص از دستگاه بهره برداری کنیم اما نباید فراموش کرد که هر وسیله به مرور زمان نیازمند بررسی، تنظیمات مجدد، تمیزکاری قطعات و در مجموع، یک سرویس کلی است.

اگر سرویس سردخانه به صورت دوره ای و منظم انجام نگیرد، از عمر و راندمان آن کاسته می شود و خیلی زود دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر می گردد . ممکن است در بدترین هنگام (مثلا در زمان پر بودن محصولات سردخانه ) ناگهان سیستم از کار بیفتد و علی رغم هزینه ی سنگین برای تعمیر، ناچار به تحمل خراب شدن جزئی از محصولات شوید.

از آن جا که همیشه بهترین راه حل، پیشگیری از بروز مشکل است، باید در خصوص سرویس سردخانه به صورت منظم و به موقع اقدام کنید تا کمتر دچار مشکل شوید و در صورت بروز مشکل نیز، حل آن آسان تر باشد. بهترین روش سرویس سردخانه به صورت منظم و دوره ای است که از دوره های ماهانه تا سرویس اورهال سالیانه شامل میشود.

کارایی بالای سیستم سردخانه برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات داخلی آن حائز اهمیت است و برای آن که در آینده متحمل هزینه های هنگفت برای تعمیر یا تعویض سیستم سردخانه نشویم، باید اقدامات به هنگامی برای سرویس دوره ای سردخانه انجام دهیم. سرویس سردخانه مجموعه اقداماتی کاملا تخصصی و دانش محور است. بنابراین لازم است از نیروی ماهر و کارشناس کمک بگیریم. این مجموعه اقدامات شامل موارد زیر می شود:

 

  • بررسی کندانسور ، تمیزکاری پره ها و لوله های کندانسور

روند گرماگیری با عبور مایع مبرد صورت می گیرد. پره های جریان مایع مبرد به مرور زمان آلوده می شوند. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقدامات در سرویس سردخانه، بررسی کندانسور و تمیزکاری آن هاست.

تمیزکاری کندانسور گاه با مواد مخصوصی انجام می شود؛ به ویژه وقتی نسبت به سرویس به موقع و منظم سردخانه سهل انگاری صورت گرفته باشد. گاهی نیز یک پاک سازی ساده کافی است. از مهم ترین نشانه های گرفتگی و نیاز پره و لوله های کندانسور به پاک سازی و سرویس، بالا بودن فشار سردخانه هنگام کار و نیز عدم عملکرد درست آن در سرد کردن مایع مبرد است.

یکی از راه های مهم برای نگهداری و حفظ بهره وری کندانسور که کارشناسان سرویس سردخانه آن را همواره به کاربران توصیه می کنند، استفاده از محیط مناسب و عاری از آلودگی های چربی و گرد و غبار است تا کندانسور در مدت زمان طولانی تری در بالاترین سطح کارایی و بهره وری باقی بمانند.

متخصصان سرویس سردخانه همچنین در نگهداری این سیستم ها به کاربران توصیه می کنند با بررسی دائمی میزان فشار سردخانه احتمال گرفتگی پره های کندانسور را تشخیص و جهت رفع آن با کمک گرفتن از نیروهای کارشناس اقدامی به موقع داشته باشند.

 

  • شارژ فریون سردخانه :

این مورد نیز یکی از مهم ترین موارد در سرویس سردخانه است که امری بسیار تخصصی و نیازمند دانش و مهارت خاص است. برای کارایی بهتر سردخانه ضروری است که فریون به طور مناسب و در زمان مشخص شارژ شود.

نکته ی حائز اهمیت در شارژ فریون هنگام سرویس سردخانه این است که اگر میزان فریون بیشتر از حد مناسب باشد، عملکرد کمپرسور سردخانه را دچار اختلال خواهد کرد و پیامد آن به صورت افزایش مصرف انرژی، بالا رفتن دمای روغن و در نهایت منجر به آسیب دیدن کمپرسور میشود.

همچنین اگر میزان شارژ فریون کمتر از حد لازم باشد، سبب می شود روغن کمپرسور سردخانه با سرعت بیشتری از کمپرسور خارج شود، در نتیجه فشار بر کمپرسور افزایش می یابد و با اصطحکاک مکانیکی فزاینده ای روبرو می شویم و پیامد آن بازهم به صورت بالارفتن میزان مصرف انرژی الکتریکی و در نهایت خراب شدن کمپرسور سردخانه نمایان می شود.

بنابراین برای تنظیم میزان شارژ فریون سردخانه نیز به تخصص و دانش کارآمد نیاز است. کار خارج کردن مایع مبرد اضافه از سردخانه که در زمان شارژ فریون و سرویس سردخانه انجام می شود هم باید متناسب با دستورالعمل سازنده سیستم سردخانه باشد و همچنین توصیه میشود با ریکاوری این کار صورت گیرد.

 

  • تنظیمات لازم برای بررسی و کنترل کننده های سردخانه:

سرویس تمامی قسمت های سردخانه اعم از کمپرسور , تابلو برق و کنترل کننده ها مهم است. ما در حال استفاده از یک سیستم یکپارچه و هماهنگ هستیم و اختلال در عملکرد هر یک از بخش ها و قطعات، سبب افت کارایی خواهد شد.

تجهیزات الکتریکی مدار قدرت سردخانه شامل کنترل سه فاز، رله اضافه جریان (بی متال)، کنتاکتور قدرت، شاسی استارت و استاپ، فیوز شیشه ای، کنتاکتور فرمان، کنتاکت اضافی، رله صنعتی، کلید تعویض کمپرسورها و تایمر بوبین دار است؛ و همچنین کنترل هایی مانند ترموستات سردخانه , های اندلو ( کنترل فشار بالا و پایین ) و اویل پرشر ( کنترل فشار روغن ) جزو مدار فرمان حساب میشوند.

سرویس سردخانه با چنین تجهیزات پیچیده و حساسی تنها باید به دست افراد متخصص و مجرب سپرده شود. هر قدر هم که بخش های مکانیکی به خوبی سرویس شده باشند ، اگر در بخش تابلو برق و کنترل کننده ها اختلال یا افت کارایی پدید آمده باشد، به دلیل پیوستگی همه ی اجزای سردخانه، بر بخش های دیگر اثر خواهد گذاشت و راندمان کل سیستم را پایین خواهد آورد.

 

  • بررسی روغن کمپرسور و فیلتر درایر سردخانه :

وضعیت روغن باید حتما در سرویس سردخانه مدنظر باشد. معمولا روغن کمپرسور سردخانه باید شش ماه یک بار تست روغن لازم دارد. همچنین معمولا نیاز است در صورت آلودگی روغن و یا اسیدی شدن روغن؛ سیکل شستشو و روغن کمپرسور تعویض گردد. فیلتر درایر نیز همزمان درصورت آلودگی و یا وجود رطوبت در سیستم نیاز به تعویض دارد. در صورت کثیفی روغن و کاهش کیفیت آن، کیفیت عملکرد سیستم بسیار پایین خواهد آمد و همچنین اگر فیلتر درایر آلوده و یا از لحاظ رطوبت گیری اشباع شده باشد، سیستم سردخانه دچار خطای فشار پایین میشود.