آخرین بروزرسانی مقاله : 19 فروردین 1402

سرویس سردخانه

سردخانه ها محلی برای انبار مواد غذایی فاسد شدنی، تولیدات صنایع، دارو ها و … است. سرویس سردخانه در زمان مقرر، امری ضروری و مهم است. سرویس و نگهداری سردخانه که پس از نصب سردخانه صورت می گیرد، شامل سرویس دوره ای، سرویس سالیانه و سرویس اورهال و در آخر تعمیر سردخانه تقسیم بندی می شود. هنگامی که به خدمات سرویس سردخانه نیاز دارید، بسیار مهم است که یک تکنسین بتواند به سرعت پاسخ دهد تا از خسارت به سردخانه شما جلوگیری نماید.

 


مجموعه آرسان سرویس تمامی خدمات تعمیر و نگهداری انواع سردخانه های فریونی را با بهترین کیفیت ارائه می دهد. در صورتی که به خدمات سرویس و نگهداری سردخانه نیاز دارید، با ما تماس بگیرید. تلفن : 09192002194


 

سرویس سردخانه

 


اهمیت سرویس سردخانه


انواع سردخانه در آغاز نصب ممکن است ماه ها و یا حتی طی یک سال نخست، بدون هیچ گونه مشکل و نقص از دستگاه بهره برداری کنیم اما نباید فراموش کرد که هر وسیله به مرور زمان نیازمند بررسی، تنظیمات مجدد، تمیزکاری قطعات و در مجموع، یک سرویس کلی است.

اگر سرویس سردخانه به صورت دوره ای و منظم انجام نگیرد، از عمر و راندمان آن کاسته می شود و خیلی زود دچار خرابی شده و نیازمند تعمیر می گردد . ممکن است در بدترین هنگام (مثلا در زمان پر بودن محصولات سردخانه ) ناگهان سیستم از کار بیفتد و علی رغم هزینه ی سنگین برای تعمیر، ناچار به تحمل خراب شدن جزئی از محصولات شوید.

از آن جا که همیشه بهترین راه حل، پیشگیری از بروز مشکل است، باید در خصوص سرویس سردخانه به صورت منظم و به موقع اقدام کنید تا کمتر دچار مشکل شوید و در صورت بروز مشکل نیز، حل آن آسان تر باشد. بهترین روش سرویس سردخانه به صورت منظم و دوره ای است که از دوره های ماهانه تا سرویس اورهال سالیانه شامل میشود.

کارایی بالای سیستم سردخانه برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات داخلی آن حائز اهمیت است و برای آن که در آینده متحمل هزینه های هنگفت برای تعمیر یا تعویض سیستم سردخانه نشویم، باید اقدامات به هنگامی برای سرویس دوره ای سردخانه انجام دهیم. سرویس سردخانه مجموعه اقداماتی کاملا تخصصی و دانش محور است. بنابراین لازم است از نیروی ماهر و کارشناس کمک بگیریم. این مجموعه اقدامات شامل موارد زیر می شود:

 

 • بررسی کندانسور ، تمیزکاری پره ها و لوله های کندانسور

روند گرماگیری با عبور مایع مبرد صورت می گیرد. پره های جریان مایع مبرد به مرور زمان آلوده می شوند. به همین دلیل یکی از مهم ترین اقدامات در سرویس سردخانه، بررسی کندانسور و تمیزکاری آن هاست.

تمیزکاری کندانسور گاه با مواد مخصوصی انجام می شود؛ به ویژه وقتی نسبت به سرویس به موقع و منظم سردخانه سهل انگاری صورت گرفته باشد. گاهی نیز یک پاک سازی ساده کافی است. از مهم ترین نشانه های گرفتگی و نیاز پره و لوله های کندانسور به پاک سازی و سرویس، بالا بودن فشار سردخانه هنگام کار و نیز عدم عملکرد درست آن در سرد کردن مایع مبرد است.

یکی از راه های مهم برای نگهداری و حفظ بهره وری کندانسور که کارشناسان سرویس سردخانه آن را همواره به کاربران توصیه می کنند، استفاده از محیط مناسب و عاری از آلودگی های چربی و گرد و غبار است تا کندانسور در مدت زمان طولانی تری در بالاترین سطح کارایی و بهره وری باقی بمانند.

متخصصان سرویس سردخانه همچنین در نگهداری این سیستم ها به کاربران توصیه می کنند با بررسی دائمی میزان فشار سردخانه احتمال گرفتگی پره های کندانسور را تشخیص و جهت رفع آن با کمک گرفتن از نیروهای کارشناس اقدامی به موقع داشته باشند.

 

 • شارژ فریون سردخانه 

این مورد نیز یکی از مهم ترین موارد در سرویس سردخانه است که امری بسیار تخصصی و نیازمند دانش و مهارت خاص است. برای کارایی بهتر سردخانه ضروری است که فریون به طور مناسب و در زمان مشخص شارژ شود.

نکته ی حائز اهمیت در شارژ فریون هنگام سرویس سردخانه این است که اگر میزان فریون بیشتر از حد مناسب باشد، عملکرد کمپرسور سردخانه را دچار اختلال خواهد کرد و پیامد آن به صورت افزایش مصرف انرژی، بالا رفتن دمای روغن و در نهایت منجر به آسیب دیدن کمپرسور میشود.

همچنین اگر میزان شارژ فریون کمتر از حد لازم باشد، سبب می شود روغن کمپرسور سردخانه با سرعت بیشتری از کمپرسور خارج شود، در نتیجه فشار بر کمپرسور افزایش می یابد و با اصطحکاک مکانیکی فزاینده ای روبرو می شویم و پیامد آن بازهم به صورت بالارفتن میزان مصرف انرژی الکتریکی و در نهایت خراب شدن کمپرسور سردخانه نمایان می شود.

بنابراین برای تنظیم میزان شارژ فریون سردخانه نیز به تخصص و دانش کارآمد نیاز است. کار خارج کردن مایع مبرد اضافه از سردخانه که در زمان شارژ فریون و سرویس سردخانه انجام می شود هم باید متناسب با دستورالعمل سازنده سیستم سردخانه باشد و همچنین توصیه میشود با ریکاوری این کار صورت گیرد.

 

 • تنظیمات لازم برای بررسی و کنترل کننده های سردخانه

سرویس تمامی قسمت های سردخانه اعم از کمپرسور , تابلو برق و کنترل کننده ها مهم است. ما در حال استفاده از یک سیستم یکپارچه و هماهنگ هستیم و اختلال در عملکرد هر یک از بخش ها و قطعات، سبب افت کارایی خواهد شد.

تجهیزات الکتریکی مدار قدرت سردخانه شامل کنترل سه فاز، رله اضافه جریان (بی متال)، کنتاکتور قدرت، شاسی استارت و استاپ، فیوز شیشه ای، کنتاکتور فرمان، کنتاکت اضافی، رله صنعتی، کلید تعویض کمپرسورها و تایمر بوبین دار است؛ و همچنین کنترل هایی مانند ترموستات سردخانه , های اندلو ( کنترل فشار بالا و پایین ) و اویل پرشر ( کنترل فشار روغن ) جزو مدار فرمان حساب میشوند.

سرویس سردخانه با چنین تجهیزات پیچیده و حساسی تنها باید به دست افراد متخصص و مجرب سپرده شود. هر قدر هم که بخش های مکانیکی به خوبی سرویس شده باشند ، اگر در بخش تابلو برق و کنترل کننده ها اختلال یا افت کارایی پدید آمده باشد، به دلیل پیوستگی همه ی اجزای سردخانه، بر بخش های دیگر اثر خواهد گذاشت و راندمان کل سیستم را پایین خواهد آورد.

 

 • بررسی روغن کمپرسور و فیلتر درایر سردخانه

وضعیت روغن باید حتما در سرویس سردخانه مدنظر باشد. معمولا روغن کمپرسور سردخانه باید شش ماه یک بار تست روغن لازم دارد. همچنین معمولا نیاز است در صورت آلودگی روغن و یا اسیدی شدن روغن؛ سیکل شستشو و روغن کمپرسور تعویض گردد. فیلتر درایر نیز همزمان درصورت آلودگی و یا وجود رطوبت در سیستم نیاز به تعویض دارد. در صورت کثیفی روغن و کاهش کیفیت آن، کیفیت عملکرد سیستم بسیار پایین خواهد آمد و همچنین اگر فیلتر درایر آلوده و یا از لحاظ رطوبت گیری اشباع شده باشد، سیستم سردخانه دچار خطای فشار پایین می شود.

 


سرویس سالیانه سردخانه


سرویس سالیانه سردخانه

 


خدمات سرویس سالیانه سردخانه


 • سرویس کمپرسور چیلر
 • سرویس کندانسینگ یونیت
 • سرویس کمپرسور و آنالیز روغن
 • سرویس فن کندانسور و اواپراتور
 • سرویس کنترل کننده های دما , فشار و آمپر
 • سرویس تابلو برق سردخانه و آچار کشی
 • سرویس و نشت یابی خط فریون
 • سرویس درب های سردخانه

 

خدمات سرویس سالیانه سردخانه

 

آرسان سرویس به ارائه خدمات محلی، قابل اعتماد و جامع برای سردخانه های صنعتی و کشاورزی افتخار می کنند. این یک تجزیه و تحلیل عمیق است که توسط کارشناسان ما انجام میشود که به مرکز شما می آیند و محیط و نیازهای خاص شما را بررسی می کنند. در پایان کار سرویس سالیانه سردخانه تحلیلی دریافت خواهید کرد که مصرف انرژی، صحت عملکرد کیفیت خنک سازی سردخانه ها را به شما نشان می دهد.

سردخانه ها با کالای فاسد شدنی سر و کار دارند. در مورد عملکرد روان سیستم سردسازی باید با برنامه از پیش تعیین شده رفتار کرد. در سردخانه ها با مواد فاسد شدنی سر و کار داریم و نمی توانیم دمای بالاتری در سردخانه داشته باشیم. هزینه مواد نگهداری شده در سردخانه بسیار بالاست. و از این رو با سرویس سالیانه به موقع و منظم از خرابی هایی که ممکن است پیش آید جلوگیری می کنیم.

عملکرد سیستم با گذشت زمان و کاهش راندمان بصورت محسوس کاهش می‌یابد، نیروی الکتریکی بیشتری مصرف می‌کند و در نتیجه قبض‌های برق بالاتری را به همراه دارد که باعث کاهش سود می‌شود. همچنین تجهیزات سردکننده به مرور زمان دچار خرابی هایی میگردد که ممکن است شما را دچار خسارات مالی زیادی بکند.

 

خدمات سرویس سالیانه سردخانه

 

ما می توانیم بیشتر آن راندمان از دست رفته را با تعمیر و نگهداری منظم بازیابی کنیم. مطالعات نشان می دهد که با تنظیم منظم یک دستگاه تا 95٪ از راندمان اولیه خود را حفظ می کند. این بدان معنی است که هزینه تنظیم دوره ای با صرفه جویی در قبض برق ماهانه شما و کاهش هزینه های جاری و تعمیر، بسیار سریع بازیابی می شود.

در صورت شکست نمی توانید زمان را از دست بدهید. ما بهترین و جامع ترین خدمات را برای مراقبت از سیستم سردخانه و سرویس سالیانه سردخانه ارائه می دهیم. ما با تجربه و تخصص خود، سیستم شما را بهینه می کنیم و از حداکثر بهره وری انرژی، توزیع کامل هوا اطمینان می دهیم. و این اطمینان را به شما میدهیم که با کنترل و سرویس تمام سردخانه، کیفیت بهره برداری افزایش و هزینه های جاری کمتر خواهد شد.

ثبت روزانه شرح حال سردخانه

 

با انتخاب یک راه حل خدمات از آرسان سرویس ، از مزایای بی نظیر زیر بهره مند می شوید:

پرسنل آموزش دیده :

مهندسان و تکنسین های ما آموزش دیده اند تا تجهیزات سردخانه پیچیده را مدیریت و برنامه ریزی کنند.

خدمات اولویت دار :

به همه مشتریانی که راه‌حل‌های خدمات سرویس سالانه سردخانه ما را انتخاب می‌کنند، خدمات اولویت‌دار ارائه می‌شود تا تماس‌ های شما سریع‌تر انجام شود و سیستم سریع‌تر به بهره برداری برسد.

بررسی های پیشگیرانه :

تحت تمام راه حل های خدماتی خود، ما بررسی های نگهداری پیشگیرانه را ارائه می دهیم که به شناسایی زودهنگام مشکلات کمک می کند و از زمان های پرهزینه جلوگیری می کند.

لوازم یدکی اصلی :

با انتخاب راه‌حل خدمات ما، از لوازم یدکی اصلی و اورجینال استفاده میکنیم که راه طولانی در تضمین زمان بالا برای سردخانه شما خواهند داشت.

طول عمر :

لوازم یدکی اصلی و اورجینال و تعمیر و نگهداری منظم به افزایش عمر سردخانه شما کمک شایانی کرده و سرویس سالیانه سردخانه شما به خوبی پیش می رود.

 

نگهداری سردخانه و تعمیر سردخانه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در روند بهره برداری با کیفیت از سردخانه است که باید در مدت زمان های مشخص به صورت دوره ای انجام شود. در سردخانه ها، کالایی فاسد شدنی انبار می شود و این امر توجه به تعمیر و نگهداری سردخانه را بسیار حائز اهمیت کرده است. از سردخانه فریونی برای سرد نگاه داشتن محصولات و مواد شیمیایی استفاده میشود و نوع دیگری از سردخانه ها، سردخانه آمونیاکی است.

سردخانه‌ها یکی از مهم‌ترین انبارهای صنعتی هستند که وجود آن‌ها برای بسیاری از صنایع حیاتی است‌. تعمیر و نگهداری سردخانه نیز به‌نوبه خود در این زمینه بااهمیت است‌؛ زیرا باعث راندمان کاری بالا و آسیب نرسیدن به محصولات نگهداری شده در این مکان می‌شود.تمامی تجهیزات مکانیکی به دلیل وجود قطعات متحرک که دائما در حال کار است، دچار استهلاک می شوند و سردخانه نیز به عنوان یک ماشین سرمایشی پس از مدتی برخی قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. اما با برخی اقدامات جهت نگهداری سردخانه می توان خرابی قطعات را به تاخیر انداخت.

برای افزایش بهره برداری و استفاده مداوم از سردخانه باید اقداماتی را جهت نگهداری پیشگیرانه اعمال کرد تا فرآیند سرد نگهداشتن با بیشترین عملکرد ادامه کار دهد. نگهداری در تمامی تجهیزات قابل استفاده، باید انجام شود به طوری که اگر یک پیچ ساده ای که بر اثر لرزش شل شده باشد را سفت نکنیم، روغن داخل کمپرسور تخلیه و کمپرسور سردخانه دچار صدماتی می شود که هم روند سرد سازی متوقف شده و هم محصولات داخل سردخانه از بین میرود. در این صورت باید سریعا خدمات تعمیر کمپرسور سردخانه انجام گیرد.

تعدادی از افراد به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند. بااین‌حال به‌عنوان صاحب یک سردخانه نیز باید نکاتی را برای نگهداری آن بدانیم. به دلیل قابل‌توجه بودن این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مطلب صفر تا صد نگهداری سردخانه را بیان کنیم؛ همچنین تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما بگذاریم.

 


چرا باید از سردخانه نگهداری کنیم؟


در بالا این موضوع را بیان کردیم که استفاده از سردخانه‌ها بسیار مهم و اساسی است. فرض کنید یک تولیدی به مقدار زیادی گوشت و مواد تازه احتیاج دارد که بعضی از آن‌ها را نمی‌توان در تمام روزهای سال در اختیار داشت‌؛ به همین دلیل مجبور است تا مقدار زیادی را خریداری کرده و در سردخانه‌ها نگهداری کند.

هنگامی‌که بخش‌های مختلف این مکان‌ها دچار مشکل می‌شوند، اهمیت پاسخ چرا باید نگهداری سردخانه را انجام دهیم، برای ما مشخص خواهد شد. درواقع باید در زمان‌های مشخص و توسط برنامه‌ریزی‌های دقیق از سردخانه‌ها نگهداری کرد. در غیر این صورت ممکن است با خرابی بخشی از آن مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست بدهیم. در زیر مزایای نگهداری از سردخانه را بیان می‌کنیم تا بیشتر به اهمیت این موضوع پی ببرید.

کنترل روغن کمپرسور

 


مزایای نگهداری از سردخانه


اولین چیزی که برای مزایای نگهداری سردخانه در نظر گرفته می‌شود، کنترل هزینه‌ها است. زمانی که شما یک برنامه مشخص برای رسیدگی به سردخانه خود دارید، از قطعاتی که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند، سریع‌تر اطلاع پیدا خواهید کرد. گاهی اوقات ممکن است یک قطعه که نیازمند تعمیر باشد، به علت نادیده گرفته شدن باعث خرابی بخش بزرگی از سردخانه شود.

همچنین از مزایای نگهداری سردخانه می‌توان به از دست نرفتن سرمایه هم اشاره کرد. موادی که در سردخانه نگهداری می‌شوند، سرمایه یک کارخانه یا تولیدی هستند. اگر سردخانه بیشتر از چند ساعت از کار بیفتد، مواد ممکن است فاسد و غیرقابل استفاده شوند.

ممکن است کالاهای ذخیره‌شده در سردخانه مربوط به تولیدی دیگری باشد. در این صورت اگر نگهداری سردخانه بصورت مرتب انجام نشود و مواد فاسد شوند، خسارت زیادی باید پرداخت شود. یکی دیگر از مزایای نگهداری کردن از سردخانه‌ کارآفرینی است‌. بدون شک شما به یک نفر مسئول به‌صورت روزانه احتیاج دارید تا از سردخانه نگهداری کند؛ ازاین‌رو کارآفرینی ایجاد شده و این نیز مفید است‌‌.

کنترل شارژ فریون در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 


برنامه‌ریزی نگهداری دوره‌ای سردخانه


همان‌طور که در بالا بیان کردیم برای نگهداری سردخانه نیازمند رسیدگی با برنامه هستیم. این بدان معناست که باید یک جدول برنامه‌ریزی یا گزارش تهیه شود و بر اساس آن قسمت‌های مختلف یک سردخانه به‌صورت روزانه، ماهانه و سالانه بررسی شود. حالا کدام بخش‌ها در برنامه‌ریزی دوره‌ای نگهداری از سردخانه بررسی و تعمیر می‌شوند؟ در زیر بر اساس زمان نگهداری، بخش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم.

تعمیر و نگهداری سردخانه

 


نگهداری روزانه سردخانه


در نگهداری روزانه سردخانه اقداماتی انجام می‌شود که تمامی آن‌ها برای عملکرد بالای سردخانه مفید هستند. اقدامات روزانه به شرح زیر است:

 • تمام کمپرسورهایی که در سردخانه از آن‌ها استفاده می‌شود باید از نظر نشتی روغن بررسی شوند.
 • فریون یک ماده خیلی مهم در اتاق‌های سردخانه است که میزان آن باید هرروز چک شود.
 • فشار سیستم‌هایی دیگری که در سردخانه کار می‌کنند باید هرروز در نظر گرفته شود.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین موارد دما است که این نیز باید هرروز چک شود.

 


نگهداری ماهانه سردخانه


در نگهداری ماهانه سردخانه باید مواردی بررسی شوند که نگهداری روزانه نیز شامل آن‌ها می‌شود.

 • پره‌های کویل کندانسور باید تمیز شوند.
 • پره‌های اواپراتور و دستگاه درست کننده سرما نیز باید بررسی و تمیز شوند.
 • اتاق باید به هنگام پر شدن خنک باشد.
 • سیستم دمیدن معکوس باید درست کار کند.
 • شیرهای کنترل باید بررسی شود.
 • یخ‌زدایی باید درست کار کند.
 • هرگونه نقص در سیستم عملکرد باید چک شود.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 


نگهداری سالانه سردخانه


برای نگهداری سالانه سردخانه درواقع باید دوره‌های روزانه و ماهیانه به‌درستی انجام بگیرند؛ همچنین باید از عملکرد اتاق اطمینان حاصل کرد. یک کار که به‌صورت سالانه انجام می‌شود این است که مبدل حرارتی باید به‌صورت شیمیایی تمیز و شسته شود و هرگونه ناخالصی که باعث عدم فعالیت اتاق سرد شده از بین برود.

همچنین برای نگهداری سردخانه از کمپرسور سردخانه باید از نصب سردخانه تا بهره برداری یک سری اقداماتی را انجام داد و مهم ترین امر آن نصب کمپرسور سردخانه در مکانی با فضای باز و تهویه مناسب است. یعنی کمپرسور و کندانسور سردخانه از پنج بُعد دارای فضای کافی باشد تا هم گردش هوای مناسبی بر روی یونیت داشته باشیم و هم اواپراتور به نحو احسن بتواند اقدامات بازدید دوره ای را به خوبی انجام دهد.

 


مشکلات متداول نگهداری سردخانه


همواره برای کسانی که دارنده یک سردخانه هستند، مشکلات متداول نگهداری سردخانه ممکن است اتفاق بیفتد. این مشکلات معمولاً به عدم رسیدگی مناسب یا از بین رفتن موادی که در سردخانه انبار شده‌اند، بستگی دارند؛ اما دو مورد مهم همیشه جز مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکلات بوده‌اند که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت‌.

تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی سردخانه

 


نکات نگهداری سردخانه


حداکثر بهره وری و صرفه جویی در هزینه سردخانه، تنها از طریق سرویس و نگهداری سردخانه امکان پذیر است. این نگهداری می‌تواند هم پیشگیرانه باشد (به طور منظم بر اساس بهترین شیوه‌ها برنامه‌ریزی می‌شود) و هم پیش‌بینی‌کننده (بر اساس داده‌های حسگر درون سیستم، که یک نشانگر هشدار اولیه از خرابی قریب‌الوقوع است.) نگهداری پیش‌بینی‌ شده سردخانه می‌تواند به کاهش خطر خرابی فاجعه‌ بار پیش‌بینی نشده سیستم کمک کند و با نظارت بر تمام اجزای سردخانه از خنک‌کننده‌ها گرفته تا لوله‌های مبرد، راندمان را بهبود بخشد. این نکات را در نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که نگهداری سردخانه شما به خوبی انجام می گیرد :

 • ثبت روزانه شرح حال سردخانه : ثبت روزانه گزارش و شرح حال سردخانه اولین گام در جهت حفظ و اطمینان از حداکثر راندمان سردخانه است. گزارش روزانه به ایجاد تاریخچه ای از شرایط عملکرد سردخانه از جمله دما، فشار، آمپر، رطوبت و گردش هوای سرد کافی کمک می کند. تجزیه و تحلیل رطوبت و گردش هوای سرد در زمان واقعی و نظارت از راه دور امکان ارزیابی مداوم سردخانه را فراهم کرده و همچنین گزارش روزانه، امکان تولید آسان گزارش های روند را فراهم می کند. با تولید گزارش های روند می توان برای عیب یابی مشکلات عملیاتی که نیاز به نگهداری سردخانه دارند قبل از وقوع قطعی ناخواسته سردخانه استفاده شود. ثبت کردن برخی از اطلاعات مانند نرخ دبی جریان و درجه حرارتی که در زمان کار و روزانه به ما نمایش می دهد می تواند در صورت بروز خرابی به سرعت به شما کمک کند تا خطا را عیب یابی کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه با استفاده از یک تعمیرکار سردخانه مشکل را حل کنید. انجام این کار از خرابی های اساسی و پر هزینه در آینده نیز جلوگیری خواهد کرد.
 • لوله های کندانسور و اواپراتور را تمیز نگه دارید تا از انتقال گرمای کارآمد اطمینان حاصل کنید : اثربخشی انتقال حرارت مستقیماً بر عملکرد سردخانه تأثیر می گذارد، بنابراین تمیز بودن لوله های کندانسور و اواپراتور برای حفظ حداکثر راندمان سردخانه ضروری هستند. آلاینده هایی مانند مواد معدنی، رسوب، گل، جلبک و سایر ناخالصی ها مقاومت حرارتی را افزایش می دهند و عملکرد کلی انتقال حرارت را کاهش می دهند. دمای نزدیک کندانسور، که به عنوان تفاوت بین دمای مبرد مایع کندانسور و دمای هوای کندانسور خروجی تعریف می‌شود، یک شاخص عالی برای راندمان انتقال حرارت است زیرا افزایش دمای نزدیک کندانسور نشان‌دهنده کاهش راندمان انتقال حرارت است. مبدل های آب کندانسور با برج های خنک کننده نیاز به تصفیه آب مناسب برای به حداقل رساندن رسوب، خوردگی و رشد بیولوژیکی در بسته لوله کندانسور دارند. رسوب فین ( پره ) کندانسور مانع انتقال حرارت می شود و منجر به کاهش عملکرد سردخانه می شود، بنابراین هر دو لوله کندانسور و اواپراتور باید حداقل سالیانه تمیز شوند تا از آلودگی های ناخواسته پاک شوند.
 • جریان هوای گذری را بررسی کنید.
 • دمای هوای ورودی که وارد سردخانه می شود اگر کمتر باشد، سردخانه کارایی بیشتری خواهد داشت.
 • فن ها ، کنترل ها و اجزای مربوطه را برای عملکرد صحیح بررسی کنید.
 • شارژ مبرد کافی را حفظ کنید. نشتی را پیدا و سرویس و تعمیر کنید : میزان سرمایش سردخانه به عوامل متعددی از جمله میزان جریان مبرد در کمپرسور بستگی دارد. حفظ شارژ مبرد سردخانه مناسب و از بین بردن نشتی مبرد و نفوذ هوا و رطوبت به داخل سیستم بسیار مهم است زیرا باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سردخانه می شود. شارژ کم مبرد باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند تا اثر خنک کنندگی کمتری داشته باشد. آزمایش نشتی به شما کمک می کند تا از خروج مبرد از لوله ها محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نشتی آب در سیستم های سرد کننده وجود ندارد.
 • آزمایشات شیمیایی منظم را برای اطمینان از کیفیت مبرد و روغن کمپرسور انجام دهید : نمونه های روغن کمپرسور باید حداقل سالیانه جمع آوری شده و برای تجزیه و تحلیل شیمیایی به آزمایشگاه فرستاده شود. مانند هر سیستم تبرید هرمتیک، روغن کمپرسور تنها در صورتی باید تعویض شود که تجزیه و تحلیل نشان دهد که به آن نیاز است. رطوبت زیاد در روغن کمپرسور می تواند نشان دهنده مشکل در واحد تصفیه باشد. سردخانه هایی که تحت فشار کار می کنند باید بر اساس ساعات عملیاتی واحد پاکسازی، روغن کمپرسور خود را بیشتر نمونه برداری کنند. فیلترهای روغن کمپرسور را از نظر افت فشار بررسی کنید و هر زمان که شارژ روغن تعویض شد آنها را تعویض کنید.

 


قرارداد نگهداری سردخانه


از لحظه ای که سردخانه نصب و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار می گیرد، همزمان باید جهت سرویس و نگهداری سردخانه اقدام نمود تا با راهبری صحیح، حداکثر بهره برداری از سرد کنندگی را داشته باشیم. سردخانه فریونی با مصرف برق و تراکم و تقطیر کار میکند و این عوامل حاصل شده نشان میدهد که علاوه بر تولید سرما، همچنین استهلاک سیستم را نشان میدهد؛ استهلاک ماشین های سرمایشی امری اجتناب ناپذیر است که میتوان با سرویس سردخانه و نگهداری سردخانه از آسیب های بیشتر جلوگیری نمود. قرارداد نگهداری سردخانه بین صاحب سردخانه و نیروی نگهداری بسته می‌شود. در این قرارداد باید تمام موارد نگهداری روزانه، ماهانه و سالانه ذکر شود. گاهی ممکن است موردی گفته نشود و همین باعث بروز مشکل شود.

تعمیر و نگهداری سردخانه فریونی

 


هزینه نگهداری سردخانه


چند وقت یکبار به سرویس و نگهداری سردخانه های خود فکر می کنید؟ اگر شما مانند اکثر مدیران تاسیسات سردکننده هستید، احتمالاً تعمیر و نگهداری سردخانه جزو اولویت روزانه شما نیست. با این حال، نگهداری کردن سردخانه می تواند به اطمینان از عملکرد صحیح آن و سرد نگه داشتن محصولات کمک کند. نگهداری نامناسب می تواند منجر به خوب سرد نماندن و خراب شدن کیفیت محصولات و آسیب زودرس تجهیزات سردخانه و نیاز اساسی به تعمیر کمپرسور سردخانه شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در نگهداری کردن از سردخانه پیش آید، هزینه نگهداری سردخانه است. این هزینه گاهی اوقات ممکن است زیاد و سرسام‌آور شود. بااین‌حال می‌شود با مدیریت در این هزینه‎ها مشکلات را کم کرد. سردخانه های فریونی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند و هزینه سرویس سردخانه و نگهداری سردخانه براساس کیفیت ساخت و میزان ساعات کارکرد سردخانه تعیین می شود.

 


وظایف مسئول نگهداری سردخانه


در بالا بیان کردیم که به یک یا چند نفر احتیاج است تا وظایف نگهداری سردخانه را به عهده بگیرند و تمام رسیدگی‎های لازم را انجام دهند. درواقع وظایف کسی که به‌عنوان مسئول در سردخانه کار می‎کند بسیار سنگین است.

او باید روزانه تمامی رسیدگی های لازم را انجام دهند. به‌محض مشاهده خرابی، مسئول باید تعمیرات را آغاز کند و اگر قطعه‌ای قابل تعمیر نباشد، باید مراتب را اطلاع داده تا آن را تعویض کنند؛ همچنین این فرد باید هزینه‏ها را نیز مدیریت کند تا مشکلات اضافی به وجود نیاید. وظایف مسئول نگهداری سردخانه بسیار مهم است که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود.

نکات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 


سرویس اورهال سردخانه


سرویس اورهال سردخانه جهت اطمینان از صحت عملکرد کافی سردسازی و حداکثر بهره برداری در دوره های منظم امری ضروری است. سردخانه ها محل انبار کردن کالاهایی هستند که در هوای محیط در مدت زمان کمتری فاسد می شوند و این انبارهای سرد با کاهش سرعت تنفس کالاها مدت زمان ماندگاری را افزایش می دهند. سرویس کندانسینگ یونیت سردخانه نیز از دیگر اقدامات مهم در زمینه نگهداری سردخانه است.

ایمنی اتاق سرد شما ضروری است، همچنین کارمندان و کسانی که از اتاق سرد شما استفاده می کنند باید همیشه در امان باشند. نگهداری نامناسب درب های سردخانه می تواند منجر به مجروح شدن اعضای تیم یا گیر افتادن پرسنل در اتاق های سرد شود. همه اینها برای کسب و کار شما، فعالیت روزمره و کارمندان شما مضر است.

 

سرویس اورهال سردخانه

 

نوسازی درهای اتاق سرد سردخانه یا فریزر موجود و درهای اتاق سرد ضروری است تا اطمینان حاصل شود که اتاق سرد شما همچنان کارآمد و مؤثر کار می کند. اگر اتاق سرد شما ناکارآمد کار کند، می‌تواند منجر به کار سخت‌تر دستگاه‌های تبرید شود، به این معنی که هزینه‌های انرژی شما ممکن است بالا برود. همچنین می تواند به معنای از دست دادن و آسیب به محصولات شما باشد. اگر کسب‌وکارتان راه‌حل‌های ذخیره‌سازی سردتان را حفظ نکنند تا مطمئن شود در شرایط بهینه هستند، همه این‌ها نتایج پرهزینه‌ای دارد.

 


سرویس اورهال سردخانه شامل چه اقداماتی است ؟


اگر فکر می‌کنید که سردخانه زیر صفر و بالای صفر شما ممکن است نیاز به بازسازی و سرویس اورهال دارد بهتر است مواردی را که آرسان سرویس انجام می دهد را نیز مطالعه بفرمایید تا تمایز ما به نسبت سایر شرکت ها نمایان شود.

 • تعویض یا ترمیم درب سردخانه و واشرهای هوا بندی درزها
 • بررسی و تعویض سیستم های المنت اواپراتور یا دیفراست
 • بررسی نصب / تعویض کف اتاق سردخانه یا روکش کف
 •  ترمیم عایق دیواره های داخلی سردخانه
 • تعمیرات اساسی سردخانه
 • سرویس و اورهال کندانسینگ یونیت
 • سرویس و اورهال کمپرسور سردخانه
 • سرویس و اورهال تابلو برق سردخانه
 • سرویس و اروهال شیرآلات سردخانه
 • سرویس و اورهال کنترل کننده های فشار و دمای سردخانه
 • نوسازی سردخانه

 

اقدامات سرویس اورهال سردخانه

 


سرویس اورهال و ترمیم عایق بندی سردخانه


اگر پانل های سردخانه شروع به لایه برداری یا آسیب دیده باشند، عملکرد عایق خود را از دست می دهند و باعث می شود تجهیزات سردخانه سخت تر کار کنند و سردخانه شما کارآمد نباشد. سقف‌ها در صورتی که ورقه های آن از هم جدا شده باشند، تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرند و خطر فروریختن آن‌ها را افزایش می‌دهند این زمانی است که باید به فکر تعویض آن فکر کنید.

اگر اتاق سردخانه از داخل آسیب دیده است که زیبایی شناسی را تحت تأثیر قرار می دهد، یا اگر لایه فولادی پاره شده و باعث ایجاد لبه های ناهموار و غیره شده است، آنگاه بازسازی سردخانه را در نظر بگیرید. می‌توانیم از ورق استیل جهت ترمیم و ایجاد فضایی سالم و استانداردبرای بهبود ظاهر و ایمنی اتاق، نصب کنیم.

 

سرویس اورهال سردخانه و ترمیم عایق بندی

 


نکات مهم در رابطه با سرویس اورهال سردخانه


ما اهمیت داشتن یک سردخانه کارآمد را درک می‌کنیم و اینکه چگونه یک سردخانه ناکارآمد می‌تواند بر کسب‌وکار شما تأثیر منفی بگذارد. ما همچنین می دانیم که رعایت تمام مقررات بهداشتی و ایمنی صنعت شما برای سردخانه شما چقدر مهم است. به همین دلیل است که آرسان سرویس نه تنها نصب و راه اندازی سردخانه جدید را ارائه می دهد، بلکه سرویس اورهال سردخانه و بازسازی سردخانه زیر صفر و بالای صفر نیز ارائه می دهیم. با این حال، در برخی شرایط که فکر می‌کنیم سردخانه غیرقابل تعمیر است، بسیاری، جایگزینی کامل را توصیه می‌کنیم؛ اما ما همیشه در طول فرآیند پرس و جو و بهترین راه‌حل برای کسب‌وکار شما را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

 

نکات مهم در رابطه با سرویس اورهال سردخانه

 


سرویس اورهال سردخانه فریونی


تنها مکانی که میتوان از فاسد شدن کالاها جلوگیری کرد، سردخانهاست و این سردخانه ها در اندازه های مختلف و تناژهای متنوع مورد بهره برداری قرار می گیرند. معمولا در ظرفیت های بالاتر از هزار تن از سردخانه آمونیاک و در سردخانه های کوچک تر از سردخانه فریونی استفاده می شود؛ ما در اینجا درمورد سردخانه فریونی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

سردخانه نیز مانند تمام تجهیزات الکتریکال / مکانیکال ، در طول زمان در معرض فرسایش و استهلاک هستند. یک برنامه تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه سردخانه فعال قطعا روند را کند می کند، اما با این وجود، فرسودگی تجهیزات داخلی همچنان ادامه دارد.

تعمیر اساسی سردخانه شما، علاوه بر یک برنامه نگهداری پیشگیرانه، از سرمایه شما بیشتر محافظت می کند. در طول سرویس اورهال سردخانه، تمام واشرها و هوابندی ها و همچنین هر گونه قطعات فرسوده سردخانه و کمپرسور سردخانه مورد بررسی قرار گرفته و تعویض می شوند.

سرویس اورهال سردخانه فریونی

 


هر چند وقت یک بار باید سردخانه خود را سرویس اورهال کنید؟


اگر تعمیر و نگهداری پیشگیرانه صورت گرفته باشد و سردخانه از نظر طراحی ساخت و بهره برداری در شرایط مناسبی باشد، نیازی کمتری به سرویس اورهال سردخانه است. ولی اگر سردخانه تحت شرایط شدیدتری مانند استفاده مکرر و طولانی و یا تعمیر و نگهداری ناکافی کار کند، باید در فواصل زمانی کمتری سرویس اورهال سردخانه صورت گیرد.

 

سرویس اورهال سردخانه

 

مزایای ملموسی وجود دارد که می توان از سرویس اورهال سردخانه به دست آورد. این مزایا اغلب می تواند از هزینه تعمیرات اساسی بیشتر باشد. برخی از مزایا عبارتند از:

 • کارایی بهتر و کیفیت بهره برداری سردسازی افزایش می یابد
 • از خاموشی های غیر منتظره و خرابی ها اجتناب می شود
 • هزینه های نگهداری بصورت محسوس کاهش می یابد
 • عمر تجهیزات سردخانه طولانی تر می شود
 • مشکلات پنهان سردخانه کشف می شود
 • اطمینان خاطر صورت می گیرد

فرآیند سرویس اورهال سردخانه شامل ارتقاء و بهبودهای سازنده برای افزایش قابلیت اطمینان دستگاه خواهد بود.