تعمیر کمپرسور چیلر

 

تعمیر کمپرسور چیلر یکی از تخصصی ترین تعمیرات کمپرسور میباشد که حتما باید توسط افراد آموزش دیده و مجرب صورت گیرد و هیچگاه نباید تعمیر این کمپرسور فریونی را که تحت شرایط خاصی کار میکند ساده گرفته شود. تعمیر کمپرسور چیلر شامل تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر، تعمیر کمپرسور سیلندرپیستونی چیلر و …. است.

امروزه آرسان سرویس با سالها تجربه جهت رسیدن به اهداف، افزایش کیفیت و کارایی چیلر های تراکمی , کارگاه مجهزی را جهت تعمیر کمپرسور چیلر راه اندازی نموده تا تمامی فرآیند تعمیر و سرویس کمپرسور و تعمیر چیلر به نحو مطلوب صورت گیرد.

 

تعمیر کمپرسور چیلر با آرسان سرویس

 

چیلر تراکمی از چهار جز اصلی کمپرسور , کندانسور , شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است؛ کمپرسور چیلر به عنوان قلب تپنده چیلر تراکمی کار میکند و در کیفیت فرآیند نقش سازنده ای دارد. کمپرسور چیلر به دو مدل روتاری ( اسکرو، اسکرال و سانتریفیوژ ) و سیلندر پیستونی ( بسته ای، نیمه بسته و بسته ) تقسیم میگردد.

تمامی کمپرسورهایی که توسط کارخانه به صورت پلمپ تولید میشوند، غیر قابل تعمیر هستند؛ مثل کمپرسورهای پیستونی یخچال و کمپرسور کولرگازی و کمپرسور های هرمتیک مینی چیلر و همچنین کمپسورهای اسکرال و منیروپ بسته.

 


تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی


از چیلر تراکمی به عنوان ماشین سرمایشی استفاده میشود و چیلرهایی که با کمپرسور ایجاد خنک کنندگی میکنند را چیلر تراکمی میگویند. کمپرسور دارای قطعات مکانیکی است که توسط روغن روانکاری میشود. هم در کمپرسور سیلندر پیستونی و هم در کمپرسور اسکرو و اسکرال روغن با فریون در حال اختلاط است و همیشه کمپرسور باید دارای حجم معینی روغن باشد.

کمپرسورها در حالت عادی دارای صدای معقولی هستند و اگر چیلر دارای شاسی مناسب و لوله کشی استاندارد باشد، نباید کمپرسور دچار لرزش غیر عادی گردد. یعنی اگر کمپرسور چیلر دچار صدای غیر طبیعی و دچار لرزش گردد قطعات داخلی آن آسیب دیده است و همچنین عدم طراحی مناسب کمپرسور برای چیلر نیز میتواند خرابی را افزایش دهد.

 

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی با آرسان سرویس

 

خرابی کمپرسور چیلر تراکمی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این خرابی شامل قسمت الکتریکی و مکانیکی می شود و گاهی اتفاق میفتد که دو قسمت کمپرسور خراب شده و نیاز به تعمیر اساسی دارد. یکی از مواردی که باعث میشود تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی انجام دهیم قسمت الکتریکی است، که معمولا بر اثر دوفاز شدن کنتاکتور اتفاق می افتد.

مورد بعدی نشتی روغن و یا فرار روغن است، که باعث میشود اصطکاک و ساییدگی بدون روانکاری روغن پیش بیاید که این امر باعث داغ شدن سیم پیچ و در نهایت سوختن سیم پیچ می شود. پس از تعویض سیم پیچ حتما باید ایرادات مکانیکی که باعث گیرپاچ شده است را شناسایی و تعویض و تعمیر گردد.

 


تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک


چیلر تراکمی که کندانسور آن هوا خنک باشد به آن چیلر تراکمی هوا خنک میگویند و این چیلر ها از لحاظ ساختاری و طراحی طوری ساخته می شوند که کمپرسور تحمل دما و فشار بالا را داشته باشد، به همین دلیل کمپرسوری که در چیلر هوا خنک استفاده میشود دارای استهلاک بیشتری نسبت به چیلری که با آب خنک کار میکند مواجه میشود.

 

تعمیر کمپرسور چیلر هوا خنک با آرسان سرویس

 

وقتی چیلر کار میکند ما از آن انتظار خنک کردن را داریم. گاهی ممکن است چیلر کار کند ولی سرمایشی نداشته باشد و در این لحظه با کارشناسی و عیب یابی باید بررسی کنیم که این ایراد از کجا شروع شده. یکی از این خرابی ها به آسیب دیدن کمپرسور میرسد و به این معنی که کمپرسور در حال کار میباشد ولی فرآیند تراکم به خوبی انجام نمیگیرد و در این لحظه باید تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک را در کارگاه انجام شود و پس از تست عملکرد مجددا برای استفاده بر روی چیلر نصب کنیم.

 


تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی اسکرو


کمپرسور اسکرو یکی از کمپرسورهایی میباشد که در چیلر تراکمی استفاده میشود و در دسته بندی روتاری و یا چرخشی قرار دارد. این کمپرسور شامل دو عدد مارپیچ میباشد که یکی از آن ثابت و دیگری توسط روتور میچرخد و فرآیند تراکم را انجام میدهد.

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی اسکرو با آرسان سرویس

 

قطعات عامل گاز بندی بین قطعات کمپرسور اسکرو روغن است که اگر حجم داخل کمپرسور به مشکل بخورد بلبرینگ ها و ماردون ها در مرحله اول دچار مشکل میشوند و اگر این آسیب ها بیش از حد اندازه شوند گاهی اتفاق میفتد که صرفه اقتصادی ندارد و کمپرسور غیر قابل استفاده می شود.

 


تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی آب خنک


چیلری که کندانسور آن با آب خنک شود چیلر آب خنک نامیده میشود و کمپرسوری که در این چیلر استفاده میشود، دارای دمای پایین تری نسبت به کمپرسور چیلر هوا خنک است. این کمپرسور هایی که در چیلر تراکمی هوا خنک استفاده می شود هم می تواند سیلندر پیستونی باشد و هم اسکرو که در طراحی های مختلف و تناژهای متنوع بنا به استفاده کمپرسور مناسب انتخاب می شوند.

 

تعمیر کمپرسور چیلر آب خنک

 

کدامین کمپرسور ها قابل تعمیر میباشند؟

تمامی کمپرسورهایی که دارای اتصال فلنچی هستند را میتوان تعمیر کمپرسور را انجام داد و به اصطلاح کمپرسورهایی که به صورت جوشی روانه بازار شده اند را نمیتوان تعمیر کمپرسور انجام داد. گرچه بعضی از تعمیر کاران اقدام به تعمیر کمپرسور چیلر می کنند که کمپرسور آن بسته است که این کار اشتباه و بدور از استاندارد است.

کمپرسور های سیلندر پیستونی در سه مدل کمپرسور باز , کمپرسور نیمه باز و کمپرسور بسته تولید میشوند. از کمپرسورهای بسته در ظرفیت های پایین مثل یخچال, کولرگازی و مینی چیلر استفاده میشوند که این کمپرسور ها یک بار مصرف و پس از خرابی میبایست کمپرسور چیلر تعویض گردد.

کمپرسورهای باز به آن دسته از کمپرسورها میگویند که الکتروموتور و کمپرسور از هم جدا هستند و توسط کوپلینگ به هم متصل شده اند. در گذشته از این کمپرسور بیشتر مورد استفاده قرار میگرفت و سالهاست که کمپرسور های باز از مدار خارج شده است و کمپرسور نیمه باز به صورت متداول استفاده میشوند.

کمپرسور نیمه باز چیلر کمپرسوری است که الکتروموتور و سیلندر پیستون در یک پوسته قرار گرفته اند و پر مصرف ترین نوع کمپرسور است.

 

چرا کمپرسور خراب میشود ؟

کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه مانند سایر تجهیزات مکانیکی میبایست در شرایطی بدون لرزش و بدون ساییدگی مکانیکی کارکنند.

خرابی کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از ابتدا در برخی موارد بدلیل عدم انتخاب کمپرسور مناسب متناسب با ظرفیت کمپرسور تحت فشار قرار میگیرد و فرآیند اصطحلاک سرعت میگیرد و کمپرسور سریعتر خراب و به تعمیر کمپرسور چیلر و یا تعمیر کمپرسور سردخانه نیاز پیدا میکند.

مورد بعدی که باعث می شود نیاز به تعمیر کمپرسور چیلر داشته باشیم، عدم نگهداری مناسب از کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه است. کمپرسور چیلر میبایست در محیطی نصب و راه اندازی گردد که دارای تهویه مناسب و گردش هوای طبیعی باشد و حتمن پس از زمان مشخص شده کمپرسور از لحاظ مکانیکی و الکتریکی مورد بررسی و سرویس قرار بگیرد

اگر تمامی موارد لازم جهت بهره برداری مناسب از کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه انجام گیرد در مدت زمان طولانی به تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه نیاز نخواهیم داشت.

 

چه زمانی کمپرسور چیلر باید تعمیر گردد؟

از لحظه ای که کمپرسور چیلر دچار صدای نامتعارف می شود هر چه سریعتر باید تعمیر گردد. اگر این اقدام دیرتر صورت گیرد، کمپرسور چیلر دچار صدمات بیشتری میشود و تعمیر کمپرسور چیلر زمان و هزینه ای بیشتری باید صرف شود.

 

تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه به چه صورت میباشد؟

کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه به دو طریق دچار صدمه میشوند که هرکدام دارای شرایطی متفاوت هستند. همانطور که در بخش کمپرسور چیلر و کمپرسور سرخانه گفتیم، کمپرسور از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است که در شرایط کاری مختلف به نوعی یکی از این قسمت ها و یا هردو دچار صدمه میگردد. قسمت سیم پیچی کمپرسور که به اسم قسمت الکتریکی کمپرسور شناخته میشود به علل مختلفی دچار صدمه میگردد که اصطلاحا به آن سوختگی میگویند.

یکی از علت های شایع که کمپرسور چیلر و کمپرسور سردخانه را دچار سوختگی میکند دو فاز شدن برق ورودی به کمپرسور است که از خرابی کنتاکتور کمپرسور و یا خرابی سیم رابط به سرسیم کمپرسور است. مورد بعدی که نقش تعیین کننده در خرابی سیم پیچ دارد را میتوان از عدم شارژ مناسب فریون در داخل چیلر و یا سردخانه دانست. همچنین عدم روغنکاری مناسب کمپرسور چیلر نیز باعث اصطکاک مکانیکی میشود که در نتیجه باعث آمپر مضاعف به سیستم تحمیل میگردد و پس از مدت زمانی که سیم پیچ داغ میکند و اصطلاحا میسوزد.

 

برای تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه باید چگونه اقدام کنیم؟

وقتی کمپرسور دچار صدای نامتعارف میگردد بهتر است با آرسان سرویس تماس بگیرید و کارشناس به محل قرارگیری چیلر و سردخانه اعزام شود، تا مشکل دستگاه بررسی و مورد تعمیر کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور سردخانه قرار گیرد.