تعمیر و نگهداری چیلر

 

تعمیر و نگهداری چیلر یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در روند بهره برداری با کیفیت از چیلر میباشد که باید در مدت زمان های مشخص به صورت دوره ای انجام شود. همچنین تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر از بروز خسارات مالی زیاد جلوگیری می نماید. تعمیر و نگهداری در برخی از چیلر های پر مصرف را به صورت اختصار توضیح کوتاهی عنوان میکنیم:

 


تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی


همانطور که اطلاع دارید چیلر ها از لحاظ ترمودینامیکی به دو دسته بندی چیلر جذبی و چیلر تراکمی تقسیم میشوند که هر کدام دارای مکانیزم خاص خود و کاربری مخصوص به خود را دارند. در اینجا تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی را به صورت کلی توضیح خواهیم داد.

 

تعمیر نگهداری چیلر تراکمی

 

چیلر تراکمی همانطور که از اسمش پیداست از تراکم آمده است و این به دلیل وجود تراکمی که توسط کمپرسور تولید میشود نامگذاری شده است. چیلر تراکمی از چهار جز اصلی کمپرسور , کندانسور , شیر انبساط و اواپراتور ساخته شده است. در این سیکل، از فریون برای خنک کردن استفاده می شود که در ادامه سیکل فریون از آن یاد خواهیم کرد.

در سیکل فریون کمپرسور پیچیده ترین عضو این سیکل است که دارای تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است. برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از کمپرسور چیلر، میبایست از نصب چیلر تا راهبری چیلر یک سری اقداماتی را انجام داد. مهم ترین امر آن نصب چیلر در مکانی با فضای باز و تهویه مناسب است و این یعنی چیلر از پنج بُعد دارای فضای کافی باشد تا اواپراتور به نحو احسن بتواند اقدامات بازدید دوره ای را به خوبی انجام دهد. مورد بعدی که اهمیت آن بسیار زیاد است، تهویه مناسب و گردش هوای طبیعی برای چیلر است.

 


تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی اسکرو


چیلر ها از نوع کمپرسور در مدل های مختلفی تولید و عرضه می شوند که امروزه یکی از پر مصرف ترین چیلری که مورد استفاده است، چیلر تراکمی اسکرو ست. به دلیل نصب کمپرسور اسکرو، به چیلر تراکمی اسکرو معروف شده است. با توجه به تکنولوژی بالای این کمپرسورها؛ جهت نگهداری پیشگیرانه از این چیلر باید از کارشناسان مجرب و افراد متخصص در این زمینه کمک گرفت.

 

تعمیر و نگهداری چیلر اسکرو

 

زمانی که چیلر تراکمی اسکرو کار میکند متوجه میشویم که به نوعی کمپرسور خاموش نمیشود و به این حالت کنترل ظرفیت و یعنی کمپرسور از شیر برقی هایی که باعث میشود کمپرسور به چند مرحله دسته بندی برسد و اگر مدار الکتریکی بدرستی طراحی شده باشد و از تمام امکانات کمپرسور کمک گرفته باشند این اتفاق میفتد.

 


تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی صنعتی


در صنایع تولیدی جهت خنک کردن و خنک نگاه داشتن محصولات، از ماشین سرمایشی استفاده می شود تا کیفیت محصول تضمین شود. نام این ماشین سرمایشی، چیلر است. تعمیر چیلر توسط افراد غیر متخصص، ممکن است کارفرما را دچار خسارات مالی زیادی کند، بنابراین باید تعمیر چیلر را به دست افراد متخصص سپرد.

 

تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی صنعتی

 

در بیشتر صنایع از انواع چیلر تراکمی صنعتی استفاده میشود؛ در کارخانجات صنعتی خط تولید به عواملی بستگی دارد که اگر یکی از تجهیزات مختل شود، تمامی فرآیند تولید متوقف خواهد شد و یکی از این دستگاه ها چیلر نام دارد. برای تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی صنعتی باید همواره طبق برنامه مدون راهبری را انجام نموده تا با اقدامات پیشگیرانه حداکثر بهره برداری از خنک کننده صورت گیرد.

 


تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی تهویه مطبوع


اگر ساختمانی دمای مطلوب نداشته باشد، محیط برای آسایش انسان سخت و طاقت فرسا خواهد شد. دمای آسایش تقریبا بین 23 تا 25 درجه سانتی گراد است و در هوای سرد و گرم بیرون، باید این دما برای محیط داخلی فراهم شود. به همین دلیل تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی تهویه مطبوع بسیار حائز اهمیت میباشد تا ساختمان قابل استفاده باشد.

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه چیلر تهویه مطبوع و یا سرویس چیلر، باید تمامی عوامل توزیع سرمایش را دارا باشد. از چیلر تراکمی تا پمپ ها اتصالات و فن کوئل هواساز در برنامه مورد بررسی بوده باشد.

امروزه جهت خنک کردن محصولات تولیدی کارخانجات و خنک نگاه داشتن محیط های ساختمانی باید از ماشین ترمودینامیکی استفاده کنیم که اسم آن چیلر است. چیلر ها در انواع مختلف و شکل های متفاوت طراحی و ساخته میشوند و تنوع آن در دمای کاری، کاربری و مدل تجهیزات است.

تمامی تجهیزات مکانیکی به دلیل وجود قطعات متحرک که دائما در حال حرکت هستند، دچار استهلاک شده و فرسوده می گردند. چیلر نیز به عنوان یک ماشین سرمایشی پس از مدتی برخی قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد اما با برخی اقدامات پیشگیرانه میتوان خرابی قطعات را به تاخیر انداخت.

 

تعمیر و نگهداری چیلر تهویه مطبوع

 

یکی از روش های نوین تعمیر و نگهداری چیلر را میتوان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از چیلر نام برد که آرسان سرویس با اتکا بر مطالعات و تجربه بیش از ده سال در صنعت ماشین های سرمایشی به این روش کاملا مسلط بوده و با نوآوری، اقدامات پیشگیرانه را در تمامی ماشین های سرمایشی به عمل آورده و باعث افزایش طول عمر و بهره وری تجهیزات شده است.

از چیلر تهویه مطبوع برای خنک نگاه داشتن ساختمان استفاده میشود و نوع دیگری که از چیلر که استفاده میشود، چیلر صنعتی است. برای افزایش بهره برداری و استفاده مداوم از چیلر میبایست اقداماتی را جهت نگهداری پیشگیرانه اعمال کرد تا دستگاه با بیشترین عملکرد ادامه کار دهد.

تعمیر و نگهداری در تمامی تجهیزات قابل استفاده باید انجام شود به طوری که اگر یک پیچ ساده ای ک بر اثر لرزش شل شده باشد را سفت نکنیم روغن داخل کمپرسور تخلیه و کمپرسور چیلر دچار صدماتی میشود که هم روند خنک سازی متوقف شده و هم هزینه ای را در بر میگیرد.

 

چرا باید تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی انجام دهیم ؟

چیلر تراکمی با مصرف برق و با ایجاد لرزش و تولید گرمای حاصل از تراکم گاز کار میکند و این عوامل حاصل شده نشان میدهد که علاوه بر تولید سرما , همچنین استهلاک سیستم را نشان میدهد، استهلاک ماشین های سرمایشی امری اجتناب ناپذیر است، اما میتوان با تعمیر و نگهداری درست و اصولی، از آسیب های بیشتر جلوگیری نمود.

تعمیر و نگهداری چیلر

 

چه زمانی باید تعمیر و نگهداری چیلرتراکمی را انجام دهیم ؟

از لحظه ای که چیلر تراکمی نصب وراه اندازی میشود، همزمان باید جهت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه اقدام نمود تا با راهبری صحیح، حداکثر بهره برداری از خنک سازی را داشته باشیم.

 

هزینه تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی چقدر میباشد ؟

چیلرهای تراکمی به انواع مختلفی دسته بندی میشوند و هزینه تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی براساس کیفیت ساخت و میزان ساعات کارکرد چیلر تعیین میگردد.

 

چگونه باید جهت تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی اقدام نمود؟

تنها کافیست با آرسان سرویس تماس گرفته تا کارشناسان مجرب صحت عملکرد ماشین های سرمایشی شما را مورد بررسی قرار داده و هزینه و روش های نگهداری را اعلام نمایند. همچنین تعمیر کمپرسور چیلر از خدماتی ست که تیم آرسان سرویس با بهترین قیمت و در کوتاه ترین زمان ممکن به شما عزیزان ارائه می نماید.