گذر زمان، پیشرفت ساخت‌ و ساز و فناوری‌ های جدید موجب ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی شده است. بسیاری از این دستگاه‌ها به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی عملکرد و رونق صنایع مختلف تأثیر می‌گذارند که یکی از مهم‌ ترین آن‌ها، انواع سردخانه صنعتی است. تعمیر سردخانه صنعتی در صورت وجود مشکل و بروز اختلال، کمک زیادی به عملکرد صحیح دستگاه می‌ کند.

باتوجه‌به این مورد بهتر است فرآیند تعمیر سردخانه توسط افراد متخصص و با استفاده از روش‌های اصولی انجام شود. همچنین تمامی استانداردهای لازم هنگام تعمیر سردخانه صنعتی باید در نظر گرفته شود تا دستگاه با ایمنی کامل و بازدهی بالا بتواند شروع به کار کند.

سردخانه های صنعتی معمولا همیشه پر از محصول بوده و باید هیچ اشکال و ایرادی در کار نباشد تا باعث از کار افتادن سردخانه شود. در مواقعی که تعمیر سردخانه صنعتی انجام می شود، تجهیزات پشتیبانی و استندبای سردخانه نیز مورد سرویس قرار می گیرد تا در مواقع ضروری جایگزین تجهیزات اصلی شود. در این مقاله نکات مرتبطی با تعمیر سردخانه صنعتی ارائه خواهد شد که حتما برای شما مفید خواهد بود. با ما همراه باشید.

تعمیر سردخانه صنعتی

 

سردخانه صنعتی

با پیشرفت تولیدات و صنایع گوناگون نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های مربوط به منجمد کردن و خنک‌سازی محیط افزایش یافت. بسیاری از صنایع برای نگهداری و محافظت از تولیدات خود اقدام به ساخت سردخانه صنعتی کردند. سردخانه صنعتی استاندارد باید با اطلاعات کامل و طبق روش‌های اصولی ساخته شود. سردخانه صنعتی به سردخانه ای گفته می شود که بصورت صنعتی مدیریت می شود و کالای داخل آن می تواند اقلام صنعتی یا اقلام خوراکی باشد.

اولین اقدام برای ساخت سردخانه صنعتی، فراهم کردن محیط مناسب و ساخت محوطه استاندارد است. به این منظور باید مکانی با ابعاد و متراژ مورد نیاز را متناسب با استانداردهای تعیین‌شده دیوارکشی و جدول‌بندی کنیم؛ سپس متناسب با کاربرد سردخانه و صنعت مورد نظر از چیلرها و سیستم‌های برودتی با ظرفیت مشخص برای خنک کردن محیط سردخانه استفاده می‌شود.

در سردخانه‌های صنعتی می‌توان از تولیدات مختلف صنایع از جمله صنعت کشاورزی و صنایع مربوط به تولید مواد غذایی محافظت کرد؛ همچنین بسیاری از داروها که نیازمند نگهداری در دمای خنک هستند تا زمان رسیدن به دست مشتری باید در سردخانه‌های صنعتی نگهداری شوند؛ درنتیجه صنعت ساخت سردخانه‌های صنعتی روی موفقیت و رونق صنایع زیادی تأثیرگذار است.

 

سردخانه صنعتی نوع فریونی

انواع مختلفی از سردخانه‌های صنعتی ساخته شده‌اند تا افراد متناسب با نوع فعالیت و نیاز خود بهترین گزینه را با بالاترین بازدهی انتخاب کنند. یکی از پرکاربردترین انواع سردخانه‌های صنعتی، سردخانه صنعتی فریونی است. این سردخانه دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر به‌ فرد زیادی است که موجب شده است، نصب سردخانه و استفاده از آن در صنایع روز‌به‌روز گسترش پیدا کند.

گاز مصرفی این نوع سردخانه فریون نام دارد. در برخی از موارد متان و در برخی موارد دیگر از اتان برای تأمین انرژی و سوخت سردخانه صنعتی فریونی استفاده می‌شود. این نوع سردخانه با متراژهای متفاوت و با ظرفیت‌های گوناگون به فروش می‌رسند.

یکی دیگر از برتری‌های سردخانه فریونی نسبت به سردخانه‌های صنعتی دیگر، قیمت مناسب آن‌ها است. در این سردخانه، مبرد، ابتدا در کمپرسور با افزایش دما و افزایش فشار مواجه می‌شود؛ سپس وارد کندانسور شده و در این بخش دمای خود را از دست می‌دهد؛ اما همچنان با فشار بالا به حالت مایع در می‌آید. این فرایند موجب جذب رطوبت و ایجاد هوای سرد و خنک در محیط می‌شود.

سرویس تعمیرات کمپرسور سردخانه صنعتی

 

انواع سردخانه صنعتی

سردخانه‌های صنعتی را بر اساس معیارهای مختلفی در چند دسته مختلف قرار می‌دهند؛ همچنین تولیدکنندگان نیز همواره در تلاش‌اند تا طیف مدل‌ها و انواع سردخانه صنعتی را افزایش دهند تا بتوان در هر موقعیت و شرایطی از آن‌ها استفاده کرد.

برخی از سردخانه‌های صنعتی با ایجاد دمای زیر صفر به انجماد بسیاری از اقلام داخل سردخانه می‌پردازند. برخی دیگر از سردخانه‌ها دمایی بالای صفر درجه ایجاد می‌کنند که به‌ طور معمول برای نگهداری مواد غذایی از آن‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که سردخانه‌های صنعتی در ابعاد متغیر و در دو نوع ثابت و متحرک طراحی شده‌ اند.

سردخانه صنعتی از اجزا و قطعات مختلفی مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور تشکیل شده است. در مواردی که عملکرد سردخانه با اختلال مواجه شده و نیازمند تعمیر می‌شود، باید به‌طورکامل به بررسی سلامت قطعات بپردازیم. تعمیر سردخانه صنعتی باید با استفاده از روش‌های اصولی و تجهیزات جدید و پیشرفته انجام شود.


همچنین بخوانید : تعمیر سردخانه زیر صفر


 

تعمیر سردخانه صنعتی و نگهداری پس از آن

تعمیر سردخانه صنعتی در صنعت نگهداری کالاهای اساسی، جزء تعمیرات فوری است و در حین از کار افتادگی نباید لحظه ای زمان را از دست داد. تعمیر سردخانه صنعتی در بخش های مختلفی و طی چندین اقدام اساسی انجام می شود. عمده ترین اقدامات اساسی در تعمیرات سردخانه شامل موارد زیر است :

  • سرویس سردخانه
  • راه اندازی سردخانه
  • تعمیر کمپرسور سردخانه
  • تعمیرات تابلو برق سردخانه
  • رفع یخ زدگی سردخانه
  • نشت یابی سردخانه
  • نگهداری سردخانه

ایراداتی که سبب می شوند نیاز به تعمیر سردخانه صنعتی وجود داشته باشد، متعدد هستند، بنابراین لازم است پیش از هر اقدام، عیب یابی به صورت دقیق انجام شود. اما طبق تجربه برخی از ایرادات نسبتا متداول تر هستند و کارشناسان تعمیر سردخانه صنعتی بیشتر با آن ها مواجه می شوند. اگر سردخانه شما دچار مشکل شده و یا از عملکرد آن راضی نیستید، ممکن است علت، یک یا چند مورد از مواردی باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

  1. یخ زدگی لوله برگشت کمپرسور سردخانه صنعتی: گاهی ممکن است لوله برگشت کمپرسور سردخانه دچار یخ زدگی شود. در این شرایط میزان فشار یا حجم فریون بررسی می شود. از موارد دیگری که در این شرایط نیاز به بررسی دارد، شیر انبساط و میزان شارژ فریون است.
  2. یخ زدگی کف سردخانه صنعتی : برخی مشکلات سردخانه های صنعتی تنها منجر به خسارات مالی و هزینه های گزاف نیست بلکه منجر به خسارات جانی نیز می شود. پیش گیری از یخ زدگی کف سردخانه از موارد مهمی است که تکنسین های تعمیرات سردخانه توجه به آن را توصیه می کنند. بر این اساس کف سازی سردخانه نکته ای است که در هنگام احداث باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از راهکارهای مناسب سازیِ کف سردخانه، استفاده از کفپوش استخر است تا از یخ زدن جلوگیری شود.
  3. اختلالات سیم کشی و ترموستات: کارشناسان تعمیرات سردخانه صنعتی زمانی که کارکرد خودکار و مرتب سردخانه دچار اختلال باشد، به بررسی سیم کشی و ترموستات آن می پردازند.

یک نکته مهم در خصوص کارکرد مرتب و خودکار سردخانه صنعتی، بررسی ظرفیت آن است. هر سردخانه مطابق ظرفیت مشخصی طراحی می شود که اگر میزان محصولات موجود در آن بیش از حد استاندارد باشد، کارکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد و نیاز به تعداد دفعات تعمیرات بیشتری پیش می آید.

تعمیر سردخانه صنعتی فریونی

 

تعمیر کمپرسور سردخانه صنعتی

یکی از مهم‌ترین اجزای انواع سردخانه‌های صنعتی، که مستقیماً در کاهش دمای داخل محفظه نقش دارد، کمپرسور است. فرایند سردسازی و تهویه هوا به‌صورت مستقیم به عملکرد کمپرسور بستگی دارد. هنگام بروز اختلال در عملکرد کمپرسور ممکن است کابل‌ها و اتصالات جانبی به کمپرسور دچار مشکل شده باشند. در این صورت با تعمیر یا تعویض کابل‌ها می‌توان سلامت کمپرسور را به آن بازگرداند.

مهم است که کمپرسور به درستی انتخاب و نصب شود تا بتواند کار خود را مطابق با بهرتین کیفیت انجام دهد. قدرت کمپرسور به اندازه سردخانه ای که دارید (یا خواهید داشت) بستگی دارد و کمپرسورها معمولا از یک و نیم اسب بخار 1.5hp تا چهل اسب بخار 40hp در سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از کار افتادن کمپرسور و نیاز به تعمیر سردخانه صنعتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از عوامل طبیعی آن استهلاک و کارکرد مداوم است. این مساله نیز به شرایط مختلفی مثل عدم طراحی استاندارد و محاسبه سوپرهیت و سابکول، ظرفیت نامناسب، شرایط نصب و شیوه راه اندازی بستگی دارد. یکی دیگر از مهم ترین عوامل خرابی کمپرسور سردخانه صنعتی نیز می تواند عدم نگهداری مناسب و راهبری غیر اصولی باشد. همچنین عوامل مختلفی همچون ایرادات الکتریکی نیز می توانند در سوختن سیم پیچ کمپرسور دخیل باشند.

یکی دیگر از ایرادات شایع کمپرسور، یخ زدن آن است. در صورت یخ‌زدگی جزئی مشکل با ضدیخ حل می‌شود؛ اما اگر یخ‌زدگی زیاد باشد، باید اقدامات دیگری برای تعمیر کمپرسور سردخانه و تعمیر سردخانه صنعتی انجام داد. پیش از شروع تعمیر باید تمامی اتصالات برقی و مکانیکی از کمپرسور جدا شوند.

تمامی اجزا باید مورد آزمایش قرار گیرند و در صورت نیاز سرویس شوند. پس از بررسی عملکرد قطعات کمپرسور قطعه معیوب اصلاح یا در صورت نیاز تعمیر می‌شود. دما، صدا و فشار کمپرسور باید طی این روند اندازه‌گیری شوند؛ زیرا این امر کمک زیادی به عیب‌یابی دقیق کمپرسور می‌کند. پس از تعمیر نیز آزمایش‌های لازم برای کسب اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه انجام می‌شود.

تعمیر کمپرسور سردخانه صنعتی

 

تعمیر سردخانه صنعتی در تهران

فرآیند تعمیر سردخانه صنعتی یکی از عواملی است که به‌صورت مستقیم روی عملکرد صحیح و بازدهی بالای سردخانه تأثیر دارد؛ به همین علت بهتر است این تعمیر و سرویس سردخانه با تجهیزات کامل و ابزارآلات مخصوص انجام شود تا دستگاه بتواند به عملکرد صحیح خود دست پیدا کند.

امروزه تعمیرگاه‌ های زیادی به‌منظور انجام این فعالیت در شهرهای صنعتی از جمله تهران تأسیس شده‌اند. در این مراکز افراد متخصص و با تجربه‌ای با به‌کارگیری اصولی‌ترین روش‌ها اقدام به تعمیر انواع سردخانه صنعتی می‌کنند. لازم به ذکر است که خدمات این مراکز تنها به تعمیر سردخانه محدود نشده بلکه گارانتی و ضمانت سلامت سردخانه پس از تعمیر نیز در مراکز شهر تهران ارائه می‌شود.

در این شرایط بیشترین تمرکز روی تعمیر سردخانه گذاشته می‌شود تا بدون تعویض قطعه دستگاه دوباره سلامت خود را به دست بیاورد. تمامی این خدمات با کمترین هزینه در تعمیرگاه‌های تهران انجام می‌شوند تا مشتریان بتوانند با رضایت کامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تعمیر سیستم خود بپردازند.

 

تعمیرکار سردخانه صنعتی

مهارت تعمیرکار هنگام تعمیر سردخانه صنعتی نقش مهمی در تسریع روند تعمیر و موفقیت آن دارد. اولین قدم تعمیرکار برای شروع مراحل تعمیر سردخانه، عیب‌یابی دقیق است. فرد باید بتواند با انجام بررسی‌های دقیق و با حساسیت بالا علت بروز اختلال را شناسایی کند.

پس از مشخص شدن قطعه معیوب تا حد امکان باید قطعه تعمیر شود و تنها در شرایط ضروری تعمیرکار اقدام به تعویض قطعه کند. تمامی نکات ایمنی هنگام انجام تعمیر سردخانه صنعتی باید رعایت شود تا هیچ‌گونه خطر احتمالی هنگام تعمیر یا پس‌ از آن فرد را تهدید نکند. تعمیرات مربوط به تابلو برق یا اتصالات برقی سردخانه باید زیر نظر برق‌کار انجام شود. درواقع در بسیاری از موارد گروه تعمیر به محل مورد نیاز اعزام می‌شود تا اعضای گروه بتوانند با همکاری یکدیگر به بهترین شیوه به تعمیر سردخانه صنعتی بپردازند.

 

نتیجه‌گیری

سردخانه‌های صنعتی ازجمله سازه هایی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سردخانه‌ها دارای انواع و قطعات مختلفی هستند که هر یک متناسب با کاربرد و فعالیتی خاص تولید شدند. فرایندهای زیادی به‌منظور تعمیر سردخانه صنعتی توسط تعمیرکاران مستقر در تعمیرگاه‌های تهران انجام می‌شود.

با کمک تعمیرکاران حرفه‌ای دستگاه به‌سرعت سلامت خود را به دست آورده و اختلالات پیش‌آمده در قطعات آن از بین می‌رود. هنگام تعمیر سردخانه صنعتی در تعمیرگاه‌های معتبر، همواره اقدامات زیادی در جهت کاهش هزینه‌ها برای مشتریان صورت می‌گیرد.

 

منبع