تعمیرات برج خنک کننده

 

شرح تعمیرات برج خنک کننده 

برای اینکه در مورد تعمیرات برج خنک کننده اطلاعات کافی و وافی داشته باشیم نیاز است تا یکسری موارد ابتدایی از جمله نحوه کار دستگاه برج خنک کننده را شرح دهیم .جهت خنک کردن آب روش های مختلفی وجود دارد و با توجه به دمای مورد نیاز از دستگاه مختلف استفاده میکنیم که برج خنک کننده در شرایط ایده آل 10 درجه اختلاف دما را میتواند محیا کند و با توجه به اقلیم هر منطقه دمای خروجی از برج خنک کننده متغیر می باشد، که این عدد برای شهر تهران حداکثر 16 درجه سانتی گراد است یعنی اگر در گرمترین روز تابستان دمای آب ورودی به برج خنک کننده 25 درجه باشد خنک ترین آبی که میتوان از برج خنک کننده گرفت حداقل 16 درجه سانتی گراد میباشد و در گرمترین هوای مرداد ماه برج خنک کننده نمیتواند زیر 16درجه سانتی گراد خروجی داشته باشد.

پیشنهاد آرسان سرویس: برای اینکه در مورد تعمیر و نگهداری چیلر و عیب یابی انواع چیلر بیشتر بدانید، کافیست کلیک کنید.

برج خنک کننده در انواع مختلفی وجود دارد که مدل های متداول آن فایبرگلاس و فلزی میباشد که امروزه بدلیل بهره وری بیشتر و عمر بیشتر از برج خنک کننده فایبرگلاس استفاده می شود در مورد هوای جریانی داخل برج خنک کننده از دو روش دمنده و مکنده استفاده می گردد به این شکل که یا فن در سقف برج خنک کننده قرار می گیرد و با مکش هوا از کناره های برج جریان هوای معکوس ایجاد می کند و یا فن با قرار گرفتن در دیواره برج جریان هوایی افقی به ریزش آب جاری شده وارد میکند.

برج خنک کننده از اجزایی تشکیل شده که در اینجا بصورت مختصر توضیح کوتاهی داده می شود.

1-بدنه برج خنک کننده

بدنه برج خنک کننده از فایبر گلاس یا گالوانیزه طراحی و ساخته می شود که عمر بدنه فلزی گالوانیزه در مقابل فایبرگلاس کمتر می باشد و امروزه از برج خنک کننده فایبر گلاس به صورت متداول استفاده می شود

2-پکینگ برج خنک کننده

داخل برج خنک کنده از متریالی جهت کم کردن سرعت آب استفاده می گردد که در برج های فلزی از تخته های چوبی اشباع در روغن استفاده میشود و در برج های فایبرگلاس از پکینگ های ورقه ای یا مکعبی استفاده میگردد و در حین تعمیرات برج خنک کننده پکینگ های موجود دمونتاژ و بیرون آورده می شود و پکینگ های نو جایگزین می گردد.

دستگاه برج خنک کننده 

امروزه یکی از الزامات هر سازه ­ای سیستم ­های خنک کننده­ای است که بسته به نیاز سازه می­ تواند طراحی گردد. برج ­های خنک­ کننده یا Cooling tower از جمله سیستم ­هایی هستند که به همین منظور طراحی و ساخته می­ شوند. برج خنک کننده یک مبدل ویژه حرارتی است که در آن هوا و آب به منظور کاهش دمای آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می گیرند. با تبخیر آب، و گردش مجدد آب در برج عمل خنک کنندگی اتفاق می افتد.

 برج های خنک کننده انواع متفاوتی دارند. یکی از انواع آن نوع پکیج می باشد که معمولا از مواد ضد زنگ زدگی، مقاوم در برابر حرارت و مواد با دوامی مانند پلی استر یا فایبر گلاس ساخته شده است. که در بیمارستان ها، مراکز خرید و ساختمان های اداری کاربرد دارد.

طراحی کارآمد و تعمیرات برج خنک کننده موردی است که ذهن بسیاری از فعالان در زمینه صنعت را به خود مشغول می کند. در مجموعه آرسان سرویس بهترین متخصصان با به روز ترین اطلاعات در زمینه طراحی و راه اندازی و تعمیرات برج های خنک کننده در کنار شما هستند تا مطابق با نیازهای موجود خدماتی شایسته مشتریان عزیز ارائه نمایند.

برای هر نوع برج خنک کننده ای، کارشناسان مجرب برج خنک کننده آرسان سرویس می توانند با استفاده از طراحی های نوآورانه و ارائه بهترین کیفیت قطعات و مواد موجود، کارامدترین روش های تعمیر، ارتقا برج و یا بازسازی حتی به صورت سفارشی، برج شما را به وضعیت مطلوب و عملکرد عملیاتی خود بازگردانند.

تیم کارشناسان آرسان سرویس به صورت شبانه روزی و در سراسر کشور آماده هستند تا مطابق با نیاز شما مشتریان عزیز و بودجه ای که در اختیار دارید، خدمات خود را به بهترین شکل ممکن و  با صرفه جویی در زمان و هزینه ها ارائه نماید. پرسنل مجرب و با تجربه آرسان سرویس بیش از یک دهه است که در زمینه تعمیرات اساسی برج های خنک کننده و طراحی و راه اندازی برج ها فعالیت می نمایند.

خدمات و تعمیرات برج خنک کننده حرفه ای

مجموعه آرسان سرویس تولید کننده برج خنک کننده های فایبر گلاس مدور و مکعب میباشد با بهترین کیفیت و متریال اروپایی تحت استاندارد ASHRAE  آمریکا

شماره های تماس :    02188276570  و  09122008935 

تامین قطعات برج خنک کننده - سرویس و تعمیرات برج خنک کننده - تعمیر برج خنک کننده ـ راه اندازی برج خنک کننده - تعویض برج خنک کننده
از دیگر خدمات اجرایی آرسان سرویس به خدمات تعمیر و سرویس چیلر ، تعمیرات چیلر تراکمی میتوان اشاره کرد.

قطعات برج خنک کننده شامل ( پکینگ ، بدنه فایب گلاس ، کاهش سرعت ، ابگردان ، آبریز ، قطره گیر ، پروانه ، فن )

برج خنک کننده وسیله ای است که خنک کاری اب را تا دمای مشخصی انجام می دهد و با توجه به دمای مرطوب و دما ی خشک محیط میتوان فرایند خنک کردن اب را انجام داد.

در قدیم از برج خنک کننده های چوپی استفاده میکردند که مانع ریزش اب به وسیله چوب های اشباع شده صورت میگرفت و بدنه دستگاه از گالوانیزه و یا فضای ساخته شده استخری بوده  است

امروزه برج های خنک کننده از فایبر گلاس و با استفاده از پکینگ pvc  برای مانع اب ساخته میشوند که در دونوع دور و مکعب ساخته میشود از ظرفیت 10 تن تبرید تا 1000 تن تبرید قابلیت اجرایی دارد.

چرایی تعمیرات برج خنک کننده!

 

در طول کارکرد مستمر طبییعی می باشد که بر اثر اصطحلاک قطعات برج خنک کننده دچار خرابی شود و نیاز به تعمیر برج خنک کننده خواهد بود.

 

اگر سیستم آبرسانی تغذیه برج خنک کننده دارای سختی گیر نباشد پکینگ های برج خنک کننده با توجه به میزان آسیب وارد شده باید تعویض گردد و اگر سرویس برج خنک کننده به موقع انجام نشود باعث می شود که سالانه دستگاه مورد تعمیرات برج خنک کننده قرار گیرد.

 

بلرینگ کاهش سرعت باید همواره حداقل یک بار در ماه مورد سرویس برج خنک کننده قرار بگیرد و همچنین چنانچه اگر آب با سختی بالا وارد برج خنک کننده گردد افشانک ها و آبگردان زودتر از موعد دچار آسیب میگردد.

گاهی اتفاق میفتد که آب خروجی از برج خنک کننده دمای مطلوبی ندارد و سیستم خنک کننده ها را با مشکل مواجه کرده است در این حین با عیب یابی برج خنک کننده جهت رفع عیب آن باید اقدام کنیم و در این لحظات از لحاظ تهویه مطبوع و اگر در صنعت باشد از لحاظ تولیدی دچار مشکل خواهیم شد اینجا به این مورد خواهیم رسید که تا وقتی برج خنک کننده دائما دچار خرابی گردد کار با مشکل مواجه خواهد شد.

برای بالا بردن بهره وری و افزایش استفاده مستمر از برج خنک کننده باید تعمیر و نگهداری برج خنک کننده را در برنامه بهره برداری استفاده کنیم این اقدام شامل مواردی می شود که در اینجا به آن میپردازیم.

برج خنک کننده در دو جنس فایبر گلاس و فلزی ساخته میشود که امروزه بیشترین استفاده از برج خنک کننده فایبر گلاس میباشد، این برج خنک کننده فایبر گلاس دارای مزیت های میباشد که با این حال برای استفاده مستمر باید نگهداری و تعمیرات برج خنک کننده به صورت مستمر اجرایی شود تا از کار افتادن برج خنک کننده جلو گیری گردد.
برج خنک کننده ها در دو نوع صنعتی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرند که چنانچه در کارخانجات میبایست در سال در دو نوبت دستگاه مورد تعمیر برج خنک کننده قرار گیرد و حتما ماهی یک بار تمامی قطعات برج خنک کننده سرویس گردد ؛ آرسان سرویس با بیش از یک دهه حضور در صنعت تهویه مطبوع و سرمایشی آمادگی دارد برج خنک کننده شما را سرویس و به بهترین نحو تعمیرات اجرایی را انجام دهد تا باخاطری آسوده بتوان از دستگاه بهره برداری نمود.

 

تعمیرات برج خنک کننده فایبر گلاس

برج خنک کننده فایبر گلاس در طول کارکرد مستمر دچار ایراداتی میگردد که میتوان به خرابی بلبرینگ اشاره کرد که اگر دیر هنگام اقدام شود باعث صدمات اضافی می گردد که میبایست تمامی کاهش سرعت به کارگاه منتقل شود. 
مورد مهمتری که باعث می شود تعمیرات برج خنک کننده فایبر گلاس اقدام گردد ؛ پکینگ های برج می باشد که در مناطقی که دارای آب سخت میباشد این مورد بیشتر مورد توجه قرار میگرد و در برخی موارد با سرویس و شستشو مشکل حل میشود ولی اگر پکینگ ها مستهلک شده باشند حتما باید تعویض گردند.

برای دریافت خدمات سرویس چیلر آرسان سرویس و تعمیرات چیلر با ما تماس بگیرید.

ایرادات برج خنک کننده مدور

بهره وری پایین و هدر رفت آب بیشتر یکی از ایرادات اصلی برج خنک کننده مدور میباشد

با توجه به عملکرد سیستم پخش آب پخش کن، ریزش آب از آب پخش کن ها دائمی نیست و چون آبگردان برج خنک کننده مدور با گردش آب میچرخد و به همین دلیل همیشه آب در تمام برج خنک کننده جاری نیست و این میتواند باعث کاهش کارای برج شود، و بدلیل اینکه در اغلب برج خنک کننده ها از آب نرم استفاده نمیشود همین امر موجب میشود رسوبات آبگردان را از حالت تراز بودن دربیاورند و موجب شوند گردش و ریزش آب به خوبی انجام نگیرد و یکی دیگر از عیب های برج خنک کننده مدور مصرف آب بیش از اندازه و عدم کارایی مناسب میباشد که این ریزش آب موجب هدر رفت و تکثیر باکتریایی شود.

یکی دیگر از ایرادات برج خنک کننده مدور استفاده از تمسه و کاهش سرعت بلبرینگی می باشد، که این تجهیزات اگر بر اثر استهلاک یا نا تراز بودن و همچنین طراحی غیر استاندارد به مشکل بخورد باعث لرزش برج خنک کننده و بهم ریختن سازه می شود و همچنین اگر به دلیلی تسمه ها و یا پولی اگر در یک راستا نباشند آسیب هایی جهت عدم کیفیت برج خنک کننده به بار میاورند.

خرابی پکینگ نیز یکی از ایرادات برج خنک کننده مدور می باشد که بدلیل بلوکی بودن پکینگ ها و عدم دسترسی به پکینگ های ورقه ای، تعویض پکینگ ها را با مشکل روبرو می کند.

گاهی پیش میاید که باید از چند برج خنک کننده استفاده کنیم و برج خنک کننده مدور به دلیل دایره بودن فضای بیشتری را در محیط  اشغال میکند و همچنین در هنگام تعمیرات برج خنک کننده این محدودیت فضا میتواند مشکل ساز و عملیات اجرایی را با مشکل تاخیر زمانی روبرو کند.

تعمیرات برج خنک کننده مدور در شرایطی به صرفه میباشد که بدنه آن سالم و سازه آن آسیب ندیده باشد.

پیشنهاد آرسان سرویس: برای اینکه در مورد تعمیر چیلر و دریافت خدمات سرویس چیلر بیشتر بدانید، کافیست روی کلمات کلیک کنید.

سوالات پرکاربرد تعمیرات برج خنک کننده

از کجا بفهمیم برج خنک کننده خوب کار میکند؟

کارکرد صحیح برج خنک کننده به عواملی بستگی دارد که تضمین کننده صحت عملکرد دستگاه میباشد و اگر خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مورد نیاز باشد و کارکرد دستگاه بدون لرزش باشد میتوان کارد برج خنک کننده را تایید کرد.

چه زمانی به تعمیرات برج خنک کننده اقدام کنیم؟

زمانی که صدا و لرزش غیر عادی از دستگاه مشاهده شد و دمای خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مناسب نبود این دستگاه باید مورد سرویس و تعمیر قرار گیرد که تعمیرات برج خنک کننده شامل عوامل مختلفی میگردد.

آیا برج خنک کننده میتواند با صدای کمتری کار کند ؟

تمامی تجهیزات مکانیکی با توجه به مکانیزم خاص خود تولید صداهایی دارند که اگر دستگاه مورد نظر صداهای ناهنجار و آزار دهنده ای تولید کند , نشان از /خرابی دستگاه را دارد و حتمن باید مورد بررسی قرار گیرد.

آیا میتوان ظرفیت برج خنک کننده را تغیر داد ؟

در برخی از برج خنک کننده ها دستگاه طوری طراحی میشود که قابلیت افزایش ظرفیت را دارد و در هنگامی که نیاز به آبی خنک تر و با دبی بیشتر داشته باشیم میتوان با تغیر پارامترهایی ظرفیت برج خنک کننده را ارتقا داد ؛ کارشناسان آرسان سرویس آمادگی مشاوره در مورد چگونگی افزایش بهره وری و ارتقای برج خنک کننده میباشند.

ما به شما توصیه میکنیم برای بالابردن اطلاعات خود در زمینه کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور چیلر به صفحه مربوطه و مطالب مندرج مراجعه کنید.

2 Comments

 1. رضا گفت:

  سلام
  چه مطالب خوبی تو سایت دیدم ازتون
  یه سوال دیدم تو متن که در مورد صدا و لرزش غیر طبیعی دستگاه و دمای خروجی غیرمتعارفش بود، بیشتر توضیح میدید این دمای غیر طبیعی مثلا چه رنجی رو شامل میشه تا به محض روئیت این موارد، سریعتر اقدام برای تعمیر پیشگیرانه صورت بپذیره
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • atenadminco گفت:

   با عرض سلام خدمت آقا رضای عزیز
   همانطور که عرض کردیم از برج خنک کننده برای پایین آوردن دمای آب استفاده میکنیم
   که در کاربری های مختلف دارای دمای خاصی میباشد
   به طور مثال برای کندانسور چیلر تراکمی دمای آب برج خنک کننده میبایست۲۳درجه سانتی گراد باشد و اگر این دما برای ما همچون گذشته تثبیت نشود نشان دهنده فرسودگی قطعات و یا رسوب گرفتن مسیر عبوری آب شده است و همچنین لرزش از خرابی بلبرینگ ها و نا تراز شدن برج خنک کننده خبر میدهد.
   در خدمت شما هستیم۰۲۱۸۸۲۷۶۵۷۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *