کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه به عنوان قلب تپنده سردخانه یک از تجهیزات اصلی سردخانه میباشد. سردخانه ها دارای دو بخش خارجی و داخلی هستند که کندانسینگ یونیت جزو بخش خارجی که کمپرسور را نیز شامل میشود و بخش داخلی که اواپراتور و اتاقک و… را شامل می شود. کمپرسور سردخانه در انواع مختلفی وجود دارد یکی از دسته بندی ها مربوط به ساختار کمپرسور که مدل بسته ( کمپرسورهای یکبار مصرف اسکرال و منیروپ و.. ) یا نیم بسته ( سیلندر پیستونی بیتزر و فراسکلد و کوپلند دی وی ام) باشد. دسته بندی دیگر کمپرسورهای سردخانه مربوط به دمای کاری آن ها میباشد که برای سردخانه بالای صفر و زیر صفر از کمپرسور تک مرحله ای و در تونل انجماد از کمپرسور دو مرحله ای استفاده می شود.

 

کمپرسور سردخانه

 


انواع کمپرسور سردخانه


کمپرسور های سردخانه درا نواع مختلفی در ساخت سردخانه استفاده میشود که این تنوع به کاهش هزینه ساخت و یا دمای کاری دسته بندی میشود. کمپرسور های بسته جهت کاهش هزینه ساخت کندانسینگ یونیت در نظر گرفته میشوند که یک از معایب آن یکبار مصرف بودن و غیر قابل تعمیر بودن آن است. و همچنین دسترس پذیر بودن قطعات کمپرسور حین تعمیرات شاخص دیگری برای انتخاب کمپرسور میباشد. مورد دیگری که درا نتخاب کمپرسور اهمیت دارد دمای کاری آن میباشد که در انجماد سریع و یا تونل انجماد کمپرسور دابل استیج استفاده میشود. و همچنین برای دمای منفی 24 تا 15 درجه سانتی گراد از کمپرسور سینگل استیج استفاده میشود.

 


کمپرسور تک مرحله ای سردخانه


سردخانه ها از نظر دمایی به سه دسته دمای کاری مختلف دسته بندی میشود. سردخانه بالای صفر, سردخانه زیر صفر و تونل انجماد که هر کدام طراحی و ساختار خاص خود را دارند. کمپرسور سینگل استیج میتواند تا دمای منفی هجده درجه سانتی گراد را فراهم کند و همچنین ازین کمپرسور برای دمای تا منفی بیست و چهار درجه سانتی گراد نیز می توان استفاده کرد. این کمپرسور ها همان کمپرسورهایی می باشد که در صنعت تهویه مطبوع و سردکننده های تجاری و صنعتی استفاده می شود.

 

کمپرسور تک مرحله سردخانه

 


کمپرسور دو مرحله ای سردخانه


کمپرسورهای سردخانه در شکل های متفاوتی وجود دارد که یکی از این دسته بندی ها از لحاظ دما بود. تونل انجماد که به آن انجماد سریع نیز میگویند دارای کمپرسور میباشد که به آن کمپرسور دابل استیج یا دو مرحله ای میگویند. تونل انجماد در محدوده دمایی منفی چهل درجه سانتی گرادی را میتواند تامین کند. کمپرسور هایی که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد از شرکت های معمولا بیتزر و فراسکلد می باشد.

 

کمپرسور دو مرحله سردخانه

 


کمپرسور سیلندر پیستونی سردخانه


کمپرسور های سردخانه از لحاظ کارکرد در دونوع اسکرال و سیلندر پیستونی دسته بندی میشوند. کمپرسورهای اسکرال از لحاظ هزینه اولیه دارای قیمت پایین تری نسبت به سایر کمپرسورها دارد و همچنین کمپرسور منیروپ نیز به دلیل قیمت پایین تری نسبت کمپرسورهای نیمه بسته گاهی اوقات در سردخانه استفاده میشود. یکی از معایب کمپرسورهای اسکرال و منیروپ غیرقابل تعمیر بودن آن میباشد.

 


کمپرسور بیتزر سردخانه


کمپرسور بیتزر سردخانه یکی از پرمصرف ترین کمپرسورهایی میباشد که در صنعت سردخانه در ایران در تیراژ بالایی مورد استفاده قرار میگیرد. این کمپرسورها بدلیل اینکه دارای تعمیرات ساده تری دارند و همچنین قطعات قابل دسترس پذیر تر بودن آن همواره گزینه اول در ساخت سردخانه ها میباشد. کمپرسور دابل استیج بیتزر نیز در اغلب تونل های انجماد مورد استفاده قرار میگیرد.

 

کمپرسور بیتزر سردخانه

 

کمپرسور کوپلند دی وی ام سردخانه

کمپرسور فراسکلد سردخانه

کمپرسور بوک سردخانه

کمپرسور اسکرال سردخانه

کمپرسور منیروپ سردخانه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.