تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 

چند وقت یکبار به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه های خود فکر می کنید؟ اگر شما مانند اکثر مدیران تاسیسات سردکننده هستید، احتمالاً تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه جزو اولویت روزانه شما نیست. با این حال، نگهداری کردن سردخانه می تواند به اطمینان از عملکرد صحیح آن و سرد نگه داشتن محصولات کمک کند. نگهداری نامناسب می تواند منجر به خوب سرد نماندن و خراب شدن کیفیت محصولات و آسیب زودرس تجهیزات سردخانه و نیاز اساسی به تعمیر کمپرسور سردخانه شود.

 

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 

این نکات را در نظر داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه شما به خوبی انجام می گیرد:

 

 • ثبت روزانه شرح حال سردخانه

ثبت روزانه گزارش و شرح حال سردخانه اولین گام در جهت حفظ و اطمینان از حداکثر راندمان سردخانه است. گزارش روزانه به ایجاد تاریخچه ای از شرایط عملکرد سردخانه از جمله دما، فشار، آمپر، رطوبت و گردش هوای سرد کافی کمک می کند. تجزیه و تحلیل رطوبت و گردش هوای سرد در زمان واقعی و نظارت از راه دور امکان ارزیابی مداوم سردخانه را فراهم کرده و همچنین گزارش روزانه، امکان تولید آسان گزارش های روند را فراهم می کند. با تولید گزارش های روند می توان برای عیب یابی مشکلات عملیاتی که نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه دارند قبل از وقوع قطعی ناخواسته سردخانه استفاده شود.

 

ثبت روزانه شرح حال سردخانه

 

 • لوله های کندانسور و اواپراتور را تمیز نگه دارید تا از انتقال گرمای کارآمد اطمینان حاصل کنید.
 • جریان هوای گذری را بررسی کنید.
 • دمای هوای ورودی هوایی که وارد سردخانه می شود اگر کمتر باشد، سردخانه کارایی بیشتری خواهد داشت.
 • فن ها ، کنترل ها و اجزای مربوطه را برای عملکرد صحیح بررسی کنید.
 • شارژ مبرد کافی را حفظ کنید. نشتی را پیدا و سرویس و تعمیر کنید.
 • آزمایشات شیمیایی منظم را برای اطمینان از کیفیت مبرد و روغن کمپرسور انجام دهید.

 


نکات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه


حداکثر بهره وری و صرفه جویی در هزینه تنها از طریق تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه امکان پذیر است. این تعمیر و نگهداری می‌تواند هم پیشگیرانه باشد (به طور منظم بر اساس بهترین شیوه‌ها برنامه‌ریزی می‌شود) و هم پیش‌بینی‌کننده (بر اساس داده‌های حسگر درون سیستم، که یک نشانگر هشدار اولیه از خرابی قریب‌الوقوع است.)

با تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه، می‌توانید کارهای زیر را در فواصل زمانی منظم (همانطور که سازنده سردخانه توصیه می‌کند) پیش‌بینی کنید:

 

 • بازرسی و تمیز کردن کویل های کندانسور و اواپراتور به طوری که کویل ها باید بدون گرفتگی باشند تا هوای سرد آزادانه عبور کند.
 • بازرسی و تعویض فن‌های آسیب‌دیده یا فرسوده، آرایه‌های فن، یا اجزای فن
 • تصفیه آب – از جمله دوز گلیکول – برای حفظ سیستم های خنک شده کندانسور آمونیاکی از رشد باکتری
 • آزمایش نشتی به شما کمک می کند تا از خروج مبرد از لوله ها محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نشتی آب در سیستم های سرد کننده وجود ندارد.

 

نکات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 


تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی سردخانه


تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌ شده سردخانه می‌تواند به کاهش خطر خرابی فاجعه‌ بار پیش‌بینی نشده سیستم کمک کند و با نظارت بر تمام اجزای سردخانه از خنک‌کننده‌ها گرفته تا لوله‌های مبرد، راندمان را بهبود بخشد.

 

 • نظارت بر کارایی فن هایی که کمتر از سرعت بهینه کار می کنند می توانند باعث کاهش کارایی سیستم کولر هوا شوند.
 • نظارت بر مصرف آب افزایش تبخیر در سطح کندانسور آمونیاکی، که باعث افزایش مصرف آب می شود، نشانه ای از راندمان ضعیف برج خنک کننده است.
 • کنترل سطح مبرد شارژ مبرد مناسب می تواند با کاهش هزینه های خنک کننده تا 5-10٪ بر کارایی انرژی تأثیر مثبت بگذارد.
 • سردخانه زیر صفر و بالای صفر در ساختمان ها و صنایع یافت می شوند. چیلرهایی که به خوبی نگهداری می شوند و در اوج عملکرد کار می کنند، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند، در حالی که سردخانه هایی که با لوله های کندانسور یا اواپراتور آلوده، نشتی مبرد، تصفیه آب ضعیف یا سایر مسائل کار می کنند، می توانند منجر به افزایش هزینه های عملیاتی شوند و اغلب منجر به خاموشی های برنامه ریزی نشده سردخانه منجر میگردند.

 

تعمیرات و نگهداری قابل پیش بینی سردخانه

 


تمیز کاری کندانسور و اواپراتور در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه


اثربخشی انتقال حرارت مستقیماً بر عملکرد سردخانه تأثیر می گذارد، بنابراین تمیز بودن لوله های کندانسور و اواپراتور برای حفظ حداکثر راندمان سردخانه ضروری هستند. آلاینده هایی مانند مواد معدنی، رسوب، گل، جلبک و سایر ناخالصی ها مقاومت حرارتی را افزایش می دهند و عملکرد کلی انتقال حرارت را کاهش می دهند. دمای نزدیک کندانسور، که به عنوان تفاوت بین دمای مبرد مایع کندانسور و دمای هوای کندانسور خروجی تعریف می‌شود، یک شاخص عالی برای راندمان انتقال حرارت است زیرا افزایش دمای نزدیک کندانسور نشان‌دهنده کاهش راندمان انتقال حرارت است.

 

تمیز کاری کندانسور و اواپراتور

 

مبدل های آب کندانسور با برج های خنک کننده نیاز به تصفیه آب مناسب برای به حداقل رساندن رسوب، خوردگی و رشد بیولوژیکی در بسته لوله کندانسور دارند. رسوب فین ( پره ) کندانسور مانع انتقال حرارت می شود و منجر به کاهش عملکرد سردخانه می شود، بنابراین هر دو لوله کندانسور و اواپراتور باید حداقل سالیانه تمیز شوند تا از آلودگی های ناخواسته پاک شوند.

 


کنترل شارژ فریون در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه


میزان سرمایش سردخانه به عوامل متعددی از جمله میزان جریان مبرد در کمپرسور بستگی دارد. حفظ شارژ مبرد سردخانه مناسب و از بین بردن نشتی مبرد و نفوذ هوا و رطوبت به داخل سیستم بسیار مهم است زیرا باعث کاهش راندمان و قابلیت اطمینان سردخانه می شود. شارژ کم مبرد باعث می شود کمپرسور سخت تر کار کند تا اثر خنک کنندگی کمتری داشته باشد.

 

کنترل شارژ فریون در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه

 


کنترل روغن کمپرسور در تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه


نمونه های روغن کمپرسور باید حداقل سالیانه جمع آوری شده و برای تجزیه و تحلیل شیمیایی به آزمایشگاه فرستاده شود. مانند هر سیستم تبرید هرمتیک، روغن کمپرسور تنها در صورتی باید تعویض شود که تجزیه و تحلیل نشان دهد که به آن نیاز است. رطوبت زیاد در روغن کمپرسور می تواند نشان دهنده مشکل در واحد تصفیه باشد. سردخانه هایی که تحت فشار کار می کنند باید بر اساس ساعات عملیاتی واحد پاکسازی، روغن کمپرسور خود را بیشتر نمونه برداری کنند. فیلترهای روغن کمپرسور را از نظر افت فشار بررسی کنید و هر زمان که شارژ روغن تعویض شد آنها را تعویض کنید.

 

کنترل روغن کمپرسور

 


آرسان سرویس به شما کمک می کند مطمئن شوید که سردخانه شما همیشه بهترین عملکرد خود را دارند. برای تمام نیازهای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه خود همین امروز با ما تماس بگیرید.