اسید شویی چیلر

 

چیلر در انواع مختلفی تولید و استفاده می شود که چیلر تراکمی آب خنک یکی از چیلر های پر مصرفی است که در صنایع و تهویه مطبوع ساختمانی کاربرد زیادی دارد. این چیلر با کندانسور آبی کار می کند. نشت یابی چیلر و اسید شویی چیلر از افدامات اساسی در سرویس چیلر تراکمی به شمار می رود. فریون، خارج لوله ها و آب در گردش برج خنک کننده داخل لوله های کندانسور جریان دارد. در  برخی مناطق که سختی آب بالا است، این مواد جامد بدلیل گرم شدن آب رسوبات کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg) از خود به جا می گذارند که موجب کاهش کارایی کندانسور و پایین آمدن بهره وری چیلر و آسیب به کمپرسور می شود.

بهترین گزینه این است که در تاسیسات سرمایشی حتما آب را قبل از استفاده نرم کرد تا از رسوب گرفتگی جلوگیری گردد. اگر کندانسور چیلر دچار گرفتگی شده باشد باید اسید شویی چیلر انجام شود. در تعمیر چیلر ساراول نیز باید به این نکته توجه شود.

هنگامی که فشار فریون داخل سیکل چیلر افزایش پیدا می کند به این معنی است که گرمای سیستم از طریق کندانسور خارج نمی شود و در این لحظه یعنی گرفتگی متوجه کندانسور شده است و باید اسید شویی چیلر انجام شود که شامل دو بخش رسوب زدایی مکانیکی و شیمیایی است و بهتر است توسط افراد مجرب انجام گیرد که در غیر اینصورت لوله های کندانسور سوراخ شده و سیکل فریون دچار نشتی می شود و چیلر گاز فریون خود را از دست میدهد.

تمیز کردن شیمیایی (رسوب زدایی کندانسور) یکی دیگر از فرآیندهای تمیز کردن بسیار تاثیرگذار برای انواع مبدل های چیلر است. این را می توان به طور انحصاری برای تمیز کردن یا در ترکیب با روش های تمیز کردن مکانیکی استفاده کرد.

در صنعت برای تبادل حرارت باید از سیالی استفاده کنیم که دارای ویژگی هایی باشد تا از لحاظ کارایی مقرون به صرفه باشد. از سیالات مختلفی می توان کمک گرفت که دارای خورندگی نیستند و دسترس پذیری آسانی را دارند و مهم ترین ویژگی این سیال ظرفیت گرمایی است که یعنی میزان گرمای دریافتی برای افزایش دما و میزان گرمایی که برای کاهش دما باید از دست بدهد.

 

اسید شویی چیلر

 


اسید شویی چیلر تراکمی


بهترین سیالی که می تواند تمامی این ویژگی ها را داشته باشد آب است. این سیال که با فرمول شیمیایی H2O شناخته می شود، دارای ظرفیت گرمایی بالایی است و همچنین با عدم خورندگی روی فلزات، ایده آل ترین به حساب می آید.

در طبیعت آب خالص وجود ندارد و همراه با املاحی است که فقط در صورتی که تغیر دما رخ دهد این املاح دیده می شوند و بخشی از این املاح ترکیبات موجود درآب عبارتند از : نیترات و نیتریت، آهن و منگنز، جامدات معلق، سولفات، فسفات، کلراید، فلوراید، کلسیم و سدیم و عناصر ناچیز

سه عامل اصلی که در جدار لوله ها و کندانسور چیلر رسوب می کند عبارت است از : کربنات سدیم، سولفات کلسیم، سولفات منیزم. این ترکیبات برای بدن انسان لازم است اما برای تجهیزات سرمایشی گرمایشی مثل کندانسور چیلر، بویلر و شیرآلات و اتصالات مضر است و باعث افت کارایی و کاهش کیفیت تبادل حرارت می شوند.

برای خنک کردن محیط های ساختمانی ادارای و تجاری و همچنین کارخانجات تولیدی از ماشین های سرمایشی استفاده می کنیم که چیلر نام دارد. چیلر تراکمی برای ایجاد سرمایش نیاز به تبادل حرارت دارد که این امر در اواپراتور و کندانسور اتفاق می افتد.

در اواپراتور ( تبخیر کننده ) آب خنک می شود و به سمت ساختمان می رود و همچنین در کندانسور (تقطیر کننده) آبی که از برج خنک کننده آمده، گرم می شود و در همین حین که دمای آن بالا میرود املاحی از خود برروی لوله های کندانسور به جا میگذارد که باعث کاهش انتقال حرارت می شود. اگر این اتفاق در مدت زمان بالایی با سختی آب بالا تکرار شود مسیر عبور آب داخل کندانسور مختل می گردد و از لوله های داخل کندانسور کم کم کیپ می شود.

وقتی لوله های کندانسور کیپ می شود گرمای چیلر نمی تواند خارج شود و فشار چیلر افزایشی شده و توسط کنترل فشار بالا چیلر خاموش می شود و در این زمان به اسید شویی چیلر نیاز است. اسید شویی چیلر به دو روش رسوب زدایی مکانیکی و رسوب زدایی شیمیایی انجام می شود.

 

اسید شویی چیلر تراکمی

 

چرا چیلر پس از مدتی ناگهان خاموش میشود؟

گاهی ممکن است چیلر کار کند و پس از مدتی خاموش شود در یکی از عیب هایی که ممکن است برای چیلر اتفاق بیفتد رسوب گرفتن کندانسور است که در این صورت باید اسید شویی چیلر انجام گردد.

 

چرا باید اسید شویی چیلر انجام دهیم ؟

انتقال حرارت یا تبادل حرارت در صنعت مهم ترین بخش است و اگر این امر متوقف شود چیلر دچار فرسودگی و در صورت تداوم از کار می افتد.