تعمیرات برج خنک کننده
  • 10 اسفند 1401
  • مدیر سایت
  • 0

آخرین بروزرسانی مقاله : 14 فروردین 1402

برج‌های خنک‌‌کننده از جمله مهم‌ترین ابزارهای موجود در زمینه استفاده از سیستم‌های سرمایشی موسوم به چیلر محسوب می‌شوند. سرویس برج خنک کننده یکی از اقدامات اساسی جهت تعمیر چیلر به شمار می رود. همین امر موجب شده است که بحث سرویس برج خنک کننده چیلر نیز کنجکاوی بسیاری از کاربران را برانگیزد. امروزه اقدامات مختلفی برای این منظور توسط متخصصان انجام می‌شود.


در صورتی که نیاز به خدمات تعمیر و سرویس برج خنک کننده چیلر دارید با ما تماس بگیرید. تلفن : 09192002194


دلایل مختلفی برای خراب شدن انواع برج خنک‌کننده چیلر وجود دارد. این مشکلات می‌توانند به طور کامل کارکرد کلی برج را مختل کنند. کارشناسان وظیفه دارند در هنگام تعمیر یا سرویس چیلر تا با بررسی این مشکلات بهترین راه‌‌حل موجود را انتخاب کرده و نسبت به سرویس برج خنک‌کننده اقدام کنند. چنانچه در این رابطه با پرسش‌های مختلفی روبه‌رو هستید، با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار مناسبی را در این زمینه به شما ارائه کنیم.

سرویس بدنه برج خنک کننده

 

برج خنک کننده چیلر چیست؟


پیش از بررسی روند کلی سرویس برج خنک کننده چیلر، باید به آشنایی کلی با این محصول بپردازیم. به طور کلی، می‌توان گفت که برج خنک‌کننده برای خنک‌سازی آب در سیستم‌های سرمایشی خاصی همچون چیلرها به کار می‌رود. این برج‌ها وظیفه دارند تا گرمای به وجود آمده توسط قطعه خاصی به نام کندانسور را به صورت کامل به محیط بیرون انتقال دهند.

استفاده از برج‌های خنک‌کننده در محیط‌هایی که گرمای تولید شده در محیط به شدت بالا است، ضروری محسوب می‌شود. از جمله این محیط‌ها می‌توان به مواردی همچون پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و … اشاره کرد. برج‌های خنک‌کننده مخصوص چیلر در ابعاد مختلفی به تولید می‌رسند.

در این محصولات آب گرم مربوط به کندانسور از بخش بالایی به درون برج خنک‌کننده وارد می‌شود. پس از وارد شدن آب، برخی قطعات خاص این آب را روی دستگاهی به نام پکینگ می‌ریزند. طی این فرایند، آب با هوای درون برج ترکیب می‌شود و مقداری از گرمای خود را به هوا منتقل می‌کند. پس از این مرحله، آب مربوطه در بخش خاصی از برج جمع می‌شود و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند آن قدر تکرار می‌شود تا گرمای موجود در آب به طور کامل گرفته شود.

جهت خنک کردن آب روش های مختلفی وجود دارد و با توجه به دمای مورد نیاز از دستگاه های مختلف استفاده میکنیم. برج خنک کننده در شرایط ایده آل 10 درجه اختلاف دما را می تواند محیا کند و با توجه به اقلیم هر منطقه دمای خروجی از برج خنک کننده متغیر است.

این عدد برای شهر تهران حداکثر 16 درجه سانتی گراد است، یعنی اگر در گرم ترین روز تابستان دمای آب ورودی به برج خنک کننده 25 درجه باشد، خنک ترین آبی که میتوان از برج خنک کننده گرفت حداقل 16 درجه سانتی گراد است. در گرمترین هوای مرداد ماه، برج خنک کننده نمی تواند زیر 16درجه سانتی گراد خروجی داشته باشد. با توجه به نکات گفته شده می توان به اهمیت سرویس برج خنک کننده پی برد.

 

برج خنک کننده از چه قطعاتی تشکیل شده است؟


بدنه برج خنک کننده : بدنه برج خنک کننده از فایبر گلاس یا گالوانیزه طراحی و ساخته می شود که عمر بدنه فلزی گالوانیزه در مقابل فایبرگلاس کمتر است و امروزه از برج خنک کننده فایبر گلاس به صورت متداول استفاده می شود.

پکینگ برج خنک کننده : داخل برج خنک کننده از متریالی جهت کم کردن سرعت آب استفاده می شود. همچنین در برج های فلزی از تخته های چوبی اشباع در روغن استفاده می شود. در برج های فایبرگلاس از پکینگ های ورقه ای یا مکعبی استفاده و در حین تعمیرات برج خنک کننده پکینگ های موجود دمونتاژ و بیرون آورده شده و پکینگ های نو جایگزین می گردد.

الکتروموتور برج خنک کننده : الکتروموتور هایی که در برج خنک کننده استفاده می شود میبایست در برابر رطوبت مقاوم باشند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری گردد و در هنگامی که اکتروموتور بر اثر خراب شدن به کارگاه انتقال پیدا کرد بلبرینگ های الکترو موتور به همراه سیم پیچ حتما تعویض گردد تا از تعمیرات برج خنک کننده به صورت مجدد خودداری شود.

سرویس الکتروموتور برج خنک کننده

آبگردان برج خنک کننده فایبرگلاس : آب در گردش برج خنک کننده حتما باید به صورت پاششی و گسترده داخل برج خنک کننده توزیع گردد تا بتوان از حداکثر ظرفیت گرمای نهان استفاده کرد. همچنین در داخل برج خنک کننده، آب از داخل لوله عمودی بالا رفته و پس از ورود به داخل آبگردان وارد لوله های چرخشی می شود و توزیع آب در تمام سطح پکینگ ها پخش شده و در حین تعمیرات برج خنک کننده لوله های واسط و خود آبگردان نیز باید تراز باشند.

افشانک برج خنک کننده : نوعی دیگر از توزیع آب در گردش سطح پکینگ برج خنک کننده توسط افشانک انجام می شود که به این صورت است که لوله ای پلی اتیلنی در تمامی سطح فوقانی برج نصب شده و با توجه به نیاز، تعداد افشانک ها نصب میشوند. افشانک ها پس ازمدتی بر اثر کارکرد مداوم دچار اشکالاتی شده که در هنگام تعمیرات برج خنک کننده باید افشانک ها تعویض گردند.

سرویس پروانه فن برج خنک کننده : پروانه فن برج خنک کننده در نوع دمنده دارای دو نوع پروانه محوری و پروانه حلزونی است. در نوع مکنده نیز در گذشته از نوع فلزی و امروزه از مدل های مختلف پلاستیکی استفاده می شود. در تعمیرات فن برج خنک کننده پروانه ها توسط خورشیدی به آکس شده اند و بهتر است در کارگاه تعمیرات انجام گیرد.

سایر تجهیزات نصب شده بر روی برج خنک کننده شناور آب ورودی، سر ریز تشت برج خنک کننده، نردبان و توری سقف برج خنک کننده را شامل می شود.

 

انواع برج خنک کننده چیلر تراکمی


سرویس برج خنک کننده چیلر در تعمیر چیلر تراکمی به نوع آن نیز بستگی دارد؛ به همین دلیل، لازم است که با انواع این محصولات نیز آشنایی کاملی پیدا کنید. به طور کلی می‌توان گفت که برج‌های خنک کننده را بر اساس فاکتورهای مختلف به دسته‌بندی‌های متنوعی تقسیم‌بندی می‌کنند. حال شاید این پرسش برای شما به وجود آید که این فاکتورها کدام هستند و دسته‌بندی مربوطه به چه شکلی صورت می‌گیرد؟ در این بخش به این پرسش نیز پاسخ می‌دهیم.

 

انواع برج خنک‌کننده چیلر تراکمی طبق روش گردش آب

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موجود برای دسته‌بندی آن‌ها، نوع گردش آب در دستگاه است. اولین مدل برج خنک‌کننده، برج خنک‌کننده مدار باز نام دارد. در این نوع، میزان حرارت آب به وسیله تماس کاملاً مستقیم با هوا کم‌تر می‌شود. سرویس برج خنک کننده چیلر از نوع مدار باز به سادگی صورت می‌گیرد؛ زیرا این برج‌ها ساختار چندان پیچیده‌ای ندارند.

نوع دیگر برج خنک‌کننده که می‌توان آن را در این دسته‌بندی قرار داد، برج خنک‌کننده مدار بسته است. به طبع، در این نوع برج خنک‌کننده روند کاهش حرارت آب کاملاً برعکس برج خنک‌کننده مدار باز است. در این دستگاه، آب از لوله‌های مخصوصی عبور می‌کند و آبی با دمای خنک‌تر روی لوله‌ها ریخته می شود. به دلیل این نوع ساختار، از چنین محصولاتی معمولاً در مناطقی استفاده می‌شود که امکان استفاده از آب با حجم بالا وجود ندارد.

 

انواع برج خنک‌کننده با توجه به ساختار بدنه

همان طور که گفته شد، برای سرویس برج خنک کننده چیلر باید به نوع آن توجه ‌شود. یکی دیگر از روش‌های دسته‌بندی انواع برج خنک‌کننده، دسته‌بندی بر اساس مواد اولیه به کار رفته برای ساخت بدنه محصول است. برج خنک کننده در دو جنس فایبر گلاس و فلزی ساخته میشود که امروزه بیشترین استفاده از برج خنک کننده فایبر گلاس است. این برج خنک کننده فایبر گلاس دارای مزیت هایی است که با این حال برای استفاده مستمر باید نگهداری و تعمیرات برج خنک کننده به صورت مستمر اجرایی شود تا از کار افتادن برج خنک کننده جلوگیری شود.

برج خنک کننده در انواع مختلفی تولید می شود که مدل های متداول آن فایبرگلاس و فلزی است. امروزه بدلیل بهره وری بیشتر و عمر بیشتر از برج خنک کننده فایبرگلاس استفاده میشود. در مورد هوای جریانی داخل برج خنک کننده از دو روش دمنده و مکنده استفاده می شود، به این شکل که یا فن در سقف برج خنک کننده قرار می گیرد و با مکش هوا از کناره های برج جریان هوای معکوس ایجاد میکند و یا فن با قرار گرفتن در دیواره برج جریان هوایی افقی به ریزش آب جاری شده وارد میکند.بر اساس این فاکتور می‌توان انواع برج خنک‌کننده را به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

  • برج خنک‌کننده فلزی : برای ساخت این محصولات از فلز استفاده می‌شود.
  • برج خنک‌کننده فایبرگلاس : برای تهیه بدنه بیرونی و حتی بخش‌های درونی این نوع برج خنک‌کننده، از مواد خاصی به نام فایبرگلاس استفاده می‌شود. قیمت این محصولات نسبتاً بالا است.
  • برج خنک‌کننده چوبی : همان‌ طور که از نام این محصولات می‌توان فهمید، برای ساخت این نوع برج خنک‌کننده از چوب کمک گرفته می‌شود.

 

اصول نگهداری و سرویس برج خنک کننده چیلر تراکمی


یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند موجب کاهش نیاز کاربران به سرویس برج خنک کننده چیلر شود، توجه به نکات مربوط به اصول نگهداری این محصولات است. باید به این موضوع توجه داشته باشید که برج خنک‌کننده و به خصوص بخش درونی آن همواره در معرض انواع رطوبت قرار دارند.

تفاوتی ندارد که برج خنک‌کننده مورد نظر شما از چه جنسی ساخته شده است؛ زیرا پس از گذشت مدت زمان خاص، بدنه درونی آن دیگر مقاومت خوبی از خود در برابر رطوبت نشان نمی‌دهد. این امر به آن معنا است که بخش‌های مختلف برج دچار خوردگی و حتی زنگ‌زدگی می‌شوند.

در برج خنک کننده های بالای 50 تن تبرید از شفت و محوری استفاده می گردد که به آن کاهش سرعت میگویند و بدین شکل است که با تسمه نیروی چرخشی الکتروموتور به پروانه رسیده و باعث ایجاد جریان هوا می شود.

سرویس برج خنک کننده فایبر گلاس

علاوه بر این، در بسیاری از موارد، این برج‌ها در محیطی قرار می‌گیرند که دمای هوا بالا است. ترکیب این دمای بالا و رطوبت نتیجه‌ای به جز به وجود آمدن مواردی همچون جلبک و قارچ ندارد. این موارد شاید در نگاه اول کاملاً بی‌خطر به نظر برسند، اما با گذشت زمان اثر بسیار بدی روی ساختار کلی برج خنک‌کننده می‌گذارند.

اولین و مهم‌ترین اصل در زمینه مراقبت و سرویس برج خنک کننده چیلر، انجام بررسی‌های دوره‌ای است. تا زمانی که ساختار کلی برج خنک‌کننده به صورت دوره‌ای مورد بازرسی قرار می‌گیرد، می‌توانید از بابت کارکرد صحیح آن اطمینان خاطر داشته باشید. در این بررسی‌ها موارد مختلفی همچون زنگ‌زدگی، وجود جلبک و … به طور کامل بررسی می‌‌شوند.

 

دلایل خرابی و مشکلات برج خنک کننده چیلر تراکمی


به طور کلی، دلایل مختلفی برای خراب شدن برج‌های خنک‌کننده چیلر تراکمی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در شرایط خاصی رخ می‌دهند. در زمان سرویس برج خنک کننده چیلر این موارد باید به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌گیرند تا تکنسین‌های مربوطه بتوانند با دقت بالاتری نسبت به یافتن مشکلات و حل آن‌ها اقدام کنند.

ایجاد رسوب

یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی انواع برج خنک‌کننده، ایجاد رسوب در بخش‌های درونی و بیرونی آن است. آبی که در اکثر برج‌های خنک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای مقدار بالایی کلسیم و منیزیم است. اگرچه این مواد به طور کلی مشکل‌زا نیستند، اما به طبع، پس از استفاده مداوم و روزانه از برج موجب ایجاد رسوبات بسیاری سنگینی در بخش‌های مختلف دستگاه می‌شوند. برای حل این مشکل معمولاً از آب نرم استفاده می‌شود.

امروزه روش‌های نوینی مثل استفاده از سخت‌گیر‌های رزینی یک روش مناسب برای از بین بردن این رسوبات محسوب می‌‌شود. بهره‌گیری از این نوع سخت‌گیر‌ها نیازمند پیروی از قوانین و مقررات خاصی است. به همین دلیل، فقط متخصصان حرفه‌ای می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین زمانی که در چیلر رسوب ایجاد می شود، نیاز به اسید شویی چیلر است.

مشکلات مکانیکی

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث مطرح شدن بحث سرویس برج خنک کننده چیلر می‌شود، وجود ایرادات مختلف مکانیکی در برج مورد نظر است. این برج‌ها دارای قطعات مکانیکی مختلفی هستند و همان ‌طور که همه ما می‌دانیم، قطعات مکانیکی به مرور زمان از کار می‌افتند. در چنین شرایطی، بهترین روش برای تعمیرات برج خنک‌ کننده، تعویض یا تعمیر قطعات مورد نظر است.

این کار نیز باید توسط متخصصان امر صورت بگیرد. خوشبختانه اکثر قطعات مکانیکی مربوط به این برج‌ها در کشورمان به تولید می‌رسند؛ بنابراین لازم نیست که در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید؛ زیرا می‌توان به راحتی قطعات مورد نیاز را در کشور خریداری کرد و آن‌ها را روی برج خنک‌کننده قرار داد.

 

اقدامات قبل از سرویس برج خنک کننده چیلر


برای سرویس برج خنک کننده چیلر به شکل صحیح، باید برخی اقدامات کلی را پیش از تعمیر انجام داد. توجه به همین اقدامات به ظاهر ساده می‌تواند موجب تسریع روند تعمیر شود. علاوه بر این، معمولاً اکثر این اقدامات برای افزایش ایمنی حین تعمیرات برج خنک کننده صورت می‌گیرند. گاهی اتفاق می افتد که آب خروجی از برج خنک کننده دمای مطلوبی ندارد و سیستم خنک کننده ها را با مشکل مواجه کرده است. در این حین با عیب یابی برج خنک کننده جهت رفع عیب آن باید اقدام کنیم و در این لحظات از لحاظ تهویه مطبوع و اگر در صنعت باشد از لحاظ تولیدی دچار مشکل خواهیم شد.

اینجا به این مورد خواهیم رسید که تا وقتی برج خنک کننده دائما دچار خرابی گردد کار با مشکل مواجه خواهد شد. برای بالا بردن بهره وری و افزایش استفاده مستمر از برج خنک کننده، باید سرویس برج خنک کننده را در برنامه نگهداری چیلر قرار دهیم. در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم.

 

1. خاموش کردن کامل برج مورد نظر

پیش از سرویس برج خنک کننده چیلر یا حتی بررسی مشکلات مربوط به آن، باید دستگاه را به طور کامل خاموش کرد. این امر نه تنها از نظر ایمنی، بلکه از نظر تخصصی نیز امر پسندیده‌ای به شمار می‌آید؛ زیرا برخی از مشکلات مربوط به برج‌های خنک‌کننده تا زمانی که دستگاه خاموش نباشد، مشخص نمی‌شوند.

 

2. خاموش کردن سیستم تزریق مواد شیمیایی

اگرچه پمپ‌های تزریق مواد شیمیایی نقش بسیار مهمی در روند کار برج خنک‎ کننده و سیستم سرمایشی مورد نظر ایفا می‌کنند، اما نباید فراموشی کنید که فرمولاسیون مربوط به این مواد معمولاً شامل ترکیبات بسیار خطرناک و سمی هستند. به همین دلیل، پیش از انجام هرگونه تعمیری توصیه می‌شود که این سیستم‌ها به طور کامل از مدار خارج شوند.

 

3. خاموش کردن پمپ فیلترها شنی

پمپ فیلتر شنی نیز یکی از قطعاتی است که باید پیش از هرگونه اقدامی برای تعمیرات برج خنک‌ کننده به صورت کامل خاموش شود. این پمپ‌ها قدرت بالایی دارند و به همین دلیل، ممکن است در زمان روشن بودن آن‌ها تکنسین مربوطه نتواند بررسی کندانسور را به خوبی انجام دهد و در نتیجه، مشکلات مربوط به این بخش پنهان باقی می‌مانند.

 

تعمیرات تخصصی برج خنک کننده چیلر تراکمی


سرویس برج خنک کننده چیلر شامل اقدامات مختلفی است که هر کدام از آن‌ها با یک هدف و منظور خاص صورت می‌پذیرند. نوع اقدامات مورد نیاز در این زمینه رابطه مستقیمی با مشکل به وجود آمده در برج خنک‌کننده دارند. در بعضی از شرایط می‌توان با تعمیر قطعات پرداخت تا مشکلات مربوطه حل شوند، اما در بعضی از شرایط چاره‌ای به جز خرید قطعات جدید وجود ندارد.

یکی از اولین اقدامات برای سرویس برج خنک کننده چیلر، بررسی کلیه فن‌های دستگاه است. فن‌ها نقش مهمی در برج‌های خنک‌کننده ایفا می‌کنند و به همین دلیل، باید در مرحله اول آن‌ها را مورد بررسی کامل قرار داد. گام بعدی در این زمینه، استفاده از پمپ‌های تخلیه پرقدرت برای بیرون راندن کلیه آب سرد موجود در حوضچه برج است.

اگر مشکلی در شیرهای برج مشاهده شود، تکنسین‌های ماهر همه شیرها را باز می‌کنند و فرایند روان‌کاری را روی آن‌ها انجام می‌دهند. پس از مرحله روان‌کاری نوبت به تنظیم کردن درجه قرارگیری فن‌ها می‌رسد. این امر نیز در زمینه تعمیر چنین برج‌هایی اهمیت بسیار بالایی دارد.

اگر در بین حوضچه مخصوص برج گل و لای وجود داشته باشد، تکنسین‌ها با استفاده از ابزار خاصی این گل و لای را به طور کامل خارج می‌کنند. در بسیاری از مواقع، وجود همین گل و لای موجب کاهش میزان عملکرد کلی برج خنک‌کننده می‌شود.

 

سرویس برج خنک کننده چیلر


در طول کارکرد مستمر طبییعی است که بر اثر اصطحلاک قطعات برج خنک کننده دچار خرابی می شود و نیاز به تعمیرات برج خنک کننده است. اگر سیستم آبرسانی تغذیه برج خنک کننده دارای سختی گیر نباشد، پکینگ های برج خنک کننده با توجه به میزان آسیب وارد شده باید تعویض گردد. همچنین اگر سرویس برج خنک کننده به موقع انجام نشود، باعث میشود که سالانه دستگاه مورد تعمیرات برج خنک کننده قرار گیرد.

بلرینگ کاهش سرعت باید همواره حداقل یک بار درماه مورد سرویس برج خنک کننده قرار بگیرد و همچنین چنانچه اگر آب با سختی بالا وارد برج خنک کننده گردد افشانک ها و آبگردان زودتر از موعد دچار آسیب می شوند و سرویس برج خنک کننده در اینجا الزامی است.

برج خنک کننده ها در دو نوع صنعتی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرند که چنانچه در کارخانجات باید در سال در دو نوبت دستگاه مورد تعمیرات برج خنک کننده قرار گیرد و حتما ماهی یک بار تمامی قطعات برج خنک کننده سرویس گردد. آرسان سرویس با بیش از یک دهه حضور در صنعت تهویه مطبوع و سرمایشی آمادگی دارد برج خنک کننده شما را سرویس و به بهترین نحو تعمیرات برج خنک کننده اجرایی را انجام دهد تا باخاطری آسوده بتوان از دستگاه بهره برداری نمود.

 

ایرادات برج خنک کننده مدور چیلر


بهره وری پایین و هدر رفت آب بیشتر، یکی از ایرادات اصلی برج خنک کننده مدور است. با توجه به عملکرد سیستم پخش آب پخش کن، ریزش آب از آب پخش کن ها دائمی نیست و چون آبگردان برج خنک کننده مدور با گردش آب میچرخد و به همین دلیل همیشه آب در تمام برج خنک کننده جاری نیست و این می تواند باعث کاهش کارایی برج شود.

بدلیل اینکه در اغلب برج خنک کننده ها از آب نرم استفاده نمی شود همین امر موجب می شود که رسوبات، آبگردان را از حالت تراز بودن دربیاورند و موجب شوند گردش و ریزش آب به خوبی انجام نگیرد. یکی دیگر از عیب های برج خنک کننده مدور مصرف آب بیش از اندازه و عدم کارایی مناسب است که این ریزش آب موجب هدر رفت و تکثیر باکتریایی می شود.

یکی دیگر از ایرادات برج خنک کننده مدور استفاده از تسمه و کاهش سرعت بلبرینگی است، که این تجهیزات اگر بر اثر استهلاک یا ناتراز بودن و همچنین طراحی غیر استاندارد به مشکل بخورد باعث لرزش برج خنک کننده و بهم ریختن سازه می شود. همچنین اگر به دلیلی تسمه ها و یا پولی اگر در یک راستا نباشند آسیب هایی جهت عدم کیفیت برج خنک کننده به بار میاورند.

خرابی پکینگ نیز یکی از ایرادات برج خنک کننده مدور است که بدلیل بلوکی بودن پکینگ ها و عدم دسترسی به پکینگ های ورقه ای، تعویض پکینگ ها را در تعمیرات برج خنک کننده با مشکل روبرو میکند.

گاهی پیش میاید که باید از چند برج خنک کننده استفاده کنیم و برج خنک کننده مدور به دلیل دایره بودن فضای بیشتری را در محیط اشغال می کند. همچنین در هنگام تعمیرات برج خنک کننده این محدودیت فضا میتواند مشکل ساز و عملیات اجرایی را با مشکل تاخیر زمانی روبرو کند. سرویس برج خنک کننده مدور در شرایطی به صرفه است که بدنه آن سالم و سازه آن آسیب ندیده باشد.

 

قیمت سرویس برج خنک کننده چیلر تراکمی


به دلیل تنوع بسیار بالای برج‌های خنک معمولاً نمی‌توان یک عدد ثابت را به عنوان قیمت کلی تعمیرات برج خنک کننده چیلر معرفی کرد. عوامل مختلفی می‌توانند روی هزینه مربوط به تعمیر برج خنک‌کننده اثرگذار باشند. به عنوان مثال؛ در برخی از موارد تنها تعمیر یک قطعه کوچک از کل مجموعه می‌تواند منجر به کارکرد صحیح برج شود. این در حالی است که ممکن است در یک برج دیگر نیاز به تعویض کل پروانه یا فن برج خنک‌کننده وجود داشته باشد.

به همین دلیل، می‌‌توان گفت که بهترین روش برای تعیین قیمت تعمیر، بازرسی کلی متخصصان امر است. در این خصوص شرکت‌های مختلفی از جمله مجموعه معتبر آرسان سرویس به صورت تخصصی در حوزه تعمیر چیلرها فعالیت می‎ کنند و تکنسین‌های آن می‌توانند برج خنک‌کننده شما را به صورت کلی مورد بررسی قرار دهند تا مشکل به وجود آمده را پیدا کنند. پس از تشخیص مشکل، امکان تخمین هزینه کلی سرویس برج خنک‌ کننده وجود خواهد داشت.

 

پرسش و پاسخ درباره سرویس برج خنک کننده چیلر


از کجا بفهمیم برج خنک کننده خوب کار میکند؟

کارکرد صحیح برج خنک کننده به عواملی بستگی دارد که تضمین کننده صحت عملکرد دستگاه است و اگر خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مورد نیاز و کارکرد دستگاه بدون لرزش باشد، میتوان کار برج خنک کننده را تایید کرد. در غیر این صورت سرویس برج خنک کننده الزامی ست.

چه زمانی به سرویس برج خنک کننده اقدام کنیم؟

زمانی که صدا و لرزش غیر عادی از دستگاه مشاهده شده و دمای خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مناسب نباشد، این دستگاه باید مورد سرویس و تعمیر قرار گیرد که سرویس برج خنک کننده شامل عوامل مختلفی می گردد.

آیا برج خنک کننده میتواند با صدای کمتری کار کند ؟

در تعمیرات برج خنک کننده باید بدانید که تمامی تجهیزات مکانیکی با توجه به مکانیزم خاص خود تولید صداهایی دارند که اگر دستگاه مورد نظر صداهای ناهنجار و آزار دهنده ای تولید کند , نشان از خرابی دستگاه را دارد و حتمن باید مورد بررسی قرار گیرد.

آیا میتوان ظرفیت برج خنک کننده را تغییر داد ؟

در برخی از برج خنک کننده ها دستگاه طوری طراحی میشود که قابلیت افزایش ظرفیت را دارد و در هنگامی که نیاز به آبی خنک تر و با دبی بیشتر داشته باشیم میتوان با تغیر پارامترهایی ظرفیت برج خنک کننده را ارتقا داد؛ کارشناسان آرسان سرویس آمادگی مشاوره در مورد چگونگی افزایش بهره وری و ارتقای برج خنک کننده و همچنین سرویس برج خنک کننده هستند.

 

سخن پایانی

برج‌های خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک سیستم سرمایشی تراکمی محسوب می‌شوند. کوچک‌ترین مشکلی در این برج‌ها می‌تواند منجر به عدم کارکرد صحیح کل چیلر تراکمی شود. به همین دلیل، لازم است که کاربران نسبت به تعمیر به موقع مشکلات این دستگاه اقدام کنند.

سرویس برج خنک کننده چیلر باید توسط متخصصانی صورت بگیرد که در این زمینه تخصص کافی دارند. هزینه مربوط به این تعمیرات برج خنک کننده نیز باید پس از بررسی کلی مشکل برج‌ خنک‌کننده تعیین شود. در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتری در این رابطه هستید، تنها کافی است با کارشناسان آرسان سرویس در تماس باشید. کارشناسان این مجموعه می‌توانند شما را در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به یک تعمیر مقرون به صرفه و عالی راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =