تعمیر و نگهداری سردخانه

 

امروزه جهت جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و مواد شیمیایی از انباری سردی به نام سردخانه استفاده میکنیم. سردخانه ها در انواع مختلف و شکل های متفاوت طراحی و ساخته میشوند و تنوع آن در دمای کاری، کاربری و مبرد ( فریونی و آمونیاکی ) است.  تعمیر و نگهداری سردخانه و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه جز الزامات جهت تداوم کارکرد سردخانه است.

تعمیر و نگهداری سردخانه و تعمیر کمپرسور سردخانه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در روند بهره برداری با کیفیت از سردخانه است که باید در مدت زمان های مشخص به صورت دوره ای انجام شود. در سردخانه ها، کالایی فاسد شدنی انبار می شود و این امر توجه به تعمیر و نگهداری سردخانه را بسیار حائز اهمیت کرده است. از سردخانه فریونی برای سرد نگاه داشتن محصولات و مواد شیمیایی استفاده میشود و نوع دیگری از سردخانه ها، سردخانه آمونیاکی است.

تمامی تجهیزات مکانیکی به دلیل وجود قطعات متحرک که دائما در حال کار است، دچار استهلاک میشوند و سردخانه نیز به عنوان یک ماشین سرمایشی پس از مدتی برخی قطعات آن فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. اما با برخی اقدامات پیشگیرانه تعمیر و نگهداری سردخانه میتوان خرابی قطعات را به تاخیر انداخت.

 

تعمیر و نگهداری سردخانه

 

برای افزایش بهره برداری و استفاده مداوم از سردخانه میبایست اقداماتی را جهت نگهداری پیشگیرانه اعمال کرد تا فرآیند سرد نگهداشتن با بیشترین عملکرد ادامه کار دهد. تعمیر و نگهداری در تمامی تجهیزات قابل استفاده باید انجام شود به طوری که اگر یک پیچ ساده ای ک بر اثر لرزش شل شده باشد را سفت نکنیم، روغن داخل کمپرسور تخلیه و کمپرسور سردخانه دچار صدماتی میشود که هم روند سرد سازی متوقف شده و هم محصولات داخل سردخانه از بین میرود.

یکی از روش های نوین تعمیر و نگهداری سردخانه را میتوان تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از سردخانه فریونی نام برد که آرسان سرویس با اتکا بر مطالعات و تجربه ای سالها در صنعت ماشین های سرمایشی به این روش کاملا مسلط بوده و با نوآوری , اقدامات پیشگیرانه را در تمامی ماشین های سرمایشی به عمل آورده و باعث افزایش طول عمر و بهره وری تجهیزات شده است .

 


تعمیر و نگهداری سردخانه فریونی


همانطور که اطلاع دارید سردخانه ها از لحاظ ماده سرمازا ( مبرد ) به دو نوع آمونیاکی و فریونی تقسیم میشود. هر کدام دارای مکانیزم خاص خود و کاربری مخصوص به خود را دارند. در اینجا تعمیر و نگهداری سردخانه فریونی را به صورت کلی توضیح خواهیم داد.

سردخانه فریونی همانطور که از اسمش پیداست از فریون آمده است و این به دلیل وجود فریون برای سرد کردن هوای داخل سردخانه مورد استفاده قرار گرفته است. سردخانه فریونی از چهار جز اصلی کمپرسور , کندانسور , شیر انبساط و اواپراتور ساخته میشود. در این سیکل از فریون برای سرد کردن استفاده میگردد و در ادامه سیکل فریون از آن یاد خواهیم کرد. در سردخانه فریونی کمپرسور پیچیده ترین عضو این سیکل است که دارای تجهیزات مکانیکی و الکتریکی است.

 

تعمیر و نگهداری سردخانه فریونی

 

برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه از کمپرسور سردخانه میبایست از نصب سردخانه تا بهره برداری یک سری اقداماتی را انجام داد و مهم ترین امر آن نصب کمپرسور سردخانه در مکانی با فضای باز و تهویه مناسب است. یعنی کمپرسور و کندانسور سردخانه از پنج بُعد دارای فضای کافی باشد تا هم گردش هوای مناسبی بر روی یونیت داشته باشیم و هم اواپراتور به نحو احسن بتواند اقدامات بازدید دوره ای را به خوبی انجام دهد.

 

ثبت دقیق اطلاعات سردخانه به صورت روزانه:

ثبت کردن برخی از اطلاعات مانند نرخ دبی جریان و درجه حرارتی که در زمان کار و روزانه به ما نمایش می دهد می تواند در صورت بروز خرابی به سرعت به شما کمک کند تا خطا را عیب یابی کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه با استفاده از یک تعمیرکار سردخانه مشکل را حل کنید. انجام این کار از خرابی های اساسی و پر هزینه در آینده نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

چرا باید تعمیر و نگهداری سردخانه انجام دهیم ؟

سردخانه فریونی با مصرف برق و تراکم و تقطیر کار میکند و این عوامل حاصل شده نشان میدهد که علاوه بر تولید سرما، همچنین استهلاک سیستم را نشان میدهد؛ استهلاک ماشین های سرمایشی امری اجتناب ناپذیر است که میتوان با تعمیر و نگهداری سردخانه از آسیب های بیشتر جلوگیری نمود.

 

چه زمانی باید تعمیر و نگهداری سردخانه را انجام دهیم ؟

از لحظه ای که سردخانه نصب و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار میگیرد، همزمان باید جهت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه اقدام نمود تا با راهبری صحیح، حداکثر بهره برداری از سرد کنندگی را داشته باشیم.

 

هزینه تعمیر و نگهداری سردخانه چقدر میباشد ؟

سردخانه های فریونی به انواع مختلفی دسته بندی میشود و هزینه تعمیر و نگهداری سردخانه براساس کیفیت ساخت و میزان ساعات کارکرد سردخانه تعیین میشود.

 

چگونه باید جهت تعمیر و نگهداری سردخانه اقدام نمود؟

تنها کافیست با آرسان سرویس تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب صحت عملکرد سردخانه شما را مورد بررسی، و هزینه و روش های نگهداری را خدمتتان اعلام نمایند.