سرویس برج خنک کننده

 

سرویس برج خنک کننده و اسید شویی چیلر از اقدامات اساسی جهت تعمیر و نگهداری چیلر به شمار می رود. جهت خنک کردن آب روش های مختلفی وجود دارد و با توجه به دمای مورد نیاز از دستگاه های مختلف استفاده میکنیم. برج خنک کننده در شرایط ایده آل 10 درجه اختلاف دما را می تواند محیا کند و با توجه به اقلیم هر منطقه دمای خروجی از برج خنک کننده متغیر است. تعمیرات چیلر های تراکمی مانند تعمیر چیلر کریر، از خدماتی است که آرسان سرویس به شما عزیزان ارائه می نماید.

این عدد برای شهر تهران حداکثر 16 درجه سانتی گراد است، یعنی اگر در گرم ترین روز تابستان دمای آب ورودی به برج خنک کننده 25 درجه باشد، خنک ترین آبی که میتوان از برج خنک کننده گرفت حداقل 16 درجه سانتی گراد است. در گرمترین هوای مرداد ماه، برج خنک کننده نمی تواند زیر 16درجه سانتی گراد خروجی داشته باشد. با توجه به نکات گفته شده می توان به اهمیت سرویس برج خنک کننده پی برد.

 

سرویس برج خنک کننده

 

برج خنک کننده در انواع مختلفی تولید می شود که مدل های متداول آن فایبرگلاس و فلزی است. امروزه بدلیل بهره وری بیشتر و عمر بیشتر از برج خنک کننده فایبرگلاس استفاده میشود. در مورد هوای جریانی داخل برج خنک کننده از دو روش دمنده و مکنده استفاده می شود، به این شکل که یا فن در سقف برج خنک کننده قرار میگیرد و با مکش هوا از کناره های برج جریان هوای معکوس ایجاد میکند و یا فن با قرار گرفتن در دیواره برج جریان هوایی افقی به ریزش آب جاری شده وارد میکند.

 

برج خنک کننده از اجزایی تشکیل شده است که شناخت آن جهت سرویس برج خنک کننده الزامی ست و در اینجا بصورت مختصر توضیح کوتاهی داده می شود:


سرویس بدنه برج خنک کننده


بدنه برج خنک کننده از فایبر گلاس یا گالوانیزه طراحی و ساخته می شود که عمر بدنه فلزی گالوانیزه در مقابل فایبرگلاس کمتر است و امروزه از برج خنک کننده فایبر گلاس به صورت متداول استفاده می شود.

 

سرویس بدنه برج خنک کننده

 


پکینگ برج خنک کننده


داخل برج خنک کننده از متریالی جهت کم کردن سرعت آب استفاده می شود. همچنین در برج های فلزی از تخته های چوبی اشباع در روغن استفاده می شود. در برج های فایبرگلاس از پکینگ های ورقه ای یا مکعبی استفاده و در حین تعمیرات برج خنک کننده پکینگ های موجود دمونتاژ و بیرون آورده شده و پکینگ های نو جایگزین میگردد.

 


سرویس الکتروموتور برج خنک کننده


الکتروموتور هایی که در برج خنک کننده استفاده می شود میبایست در برابر رطوبت مقاوم باشند تا از آسیب های احتمالی جلوگیری گردد و در هنگامی که اکتروموتور بر اثر خراب شدن به کارگاه انتقال پیدا کرد بلبرینگ های الکترو موتور به همراه سیم پیچ حتما تعویض گردد تا از تعمیرات برج خنک کننده به صورت مجدد خودداری شود.

 

سرویس الکتروموتور برج خنک کننده

 


سرویس کاهش سرعت یا کاهش دور برج خنک کننده


در برج خنک کننده های بالای 50 تن تبرید از شفت و محوری استفاده میگردد که به آن کاهش سرعت میگویند و بدین شکل است که با تسمه نیروی چرخشی الکتروموتور به پروانه رسیده و باعث ایجاد جریان هوا می شود. دانستن نکته ذکر شده در سرویس برج خنک کننده الزامی است.

 


سرویس آبگردان برج خنک کننده فایبرگلاس


آب در گردش برج خنک کننده حتما باید به صورت پاششی و گسترده داخل برج خنک کننده توزیع گردد تا بتوان از حداکثر ظرفیت گرمای نهان استفاده کرد. همچنین در داخل برج خنک کننده، آب از داخل لوله عمودی بالا رفته و پس از ورود به داخل آبگردان وارد لوله های چرخشی می شود و توزیع آب در تمام سطح پکینگ ها پخش شده و در حین تعمیرات برج خنک کننده لوله های واسط و خود آبگردان نیز باید تراز باشند.

 

سرویس برج خنک کننده فایبر گلاس

 


سرویس افشانک برج خنک کننده


نوعی دیگر از توزیع آب در گردش سطح پکینگ برج خنک کننده توسط افشانک انجام می شود که به این صورت است که لوله ای پلی اتیلنی در تمامی سطح فوقانی برج نصب شده و با توجه به نیاز، تعداد افشانک ها نصب میشوند. افشانک ها پس ازمدتی بر اثر کارکرد مداوم دچار اشکالاتی شده که در هنگام تعمیرات برج خنک کننده باید افشانک ها تعویض گردند.

 


سرویس پروانه فن برج خنک کننده


پروانه فن برج خنک کننده در نوع دمنده دارای دو نوع پروانه محوری و پروانه حلزونی است. در نوع مکنده نیز در گذشته از نوع فلزی و امروزه از مدل های مختلف پلاستیکی استفاده می شود. در تعمیرات فن برج خنک کننده پروانه ها توسط خورشیدی به آکس شده اند و بهتر است در کارگاه تعمیرات انجام گیرد.

سایر تجهیزات نصب شده بر روی برج خنک کننده شناور آب ورودی , سر ریز تشت برج خنک کننده , نردبان و توری سقف برج خنک کننده را شامل میشود.

 


سرویس دوره ای برج خنک کننده


در طول کارکرد مستمر طبییعی است که بر اثر اصطحلاک قطعات برج خنک کننده دچار خرابی می شود و نیاز به تعمیر برج خنک کننده است. اگر سیستم آبرسانی تغذیه برج خنک کننده دارای سختی گیر نباشد، پکینگ های برج خنک کننده با توجه به میزان آسیب وارد شده باید تعویض گردد. همچنین اگر سرویس برج خنک کننده به موقع انجام نشود، باعث میشود که سالانه دستگاه مورد تعمیرات برج خنک کننده قرار گیرد.

بلرینگ کاهش سرعت باید همواره حداقل یک بار درماه مورد سرویس برج خنک کننده قرار بگیرد و همچنین چنانچه اگر آب با سختی بالا وارد برج خنک کننده گردد افشانک ها و آبگردان زودتر از موعد دچار آسیب می شوند و سرویس برج خنک کننده در اینجا الزامی است.

برج خنک کننده ها در دو نوع صنعتی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرند که چنانچه در کارخانجات باید در سال در دو نوبت دستگاه مورد تعمیر برج خنک کننده قرار گیرد و حتما ماهی یک بار تمامی قطعات برج خنک کننده سرویس گردد. آرسان سرویس با بیش از یک دهه حضور در صنعت تهویه مطبوع و سرمایشی آمادگی دارد برج خنک کننده شما را سرویس و به بهترین نحو تعمیرات اجرایی را انجام دهد تا باخاطری آسوده بتوان از دستگاه بهره برداری نمود.

 


سرویس و تعمیرات برج خنک کننده


گاهی اتفاق می افتد که آب خروجی از برج خنک کننده دمای مطلوبی ندارد و سیستم خنک کننده ها را با مشکل مواجه کرده است. در این حین با عیب یابی برج خنک کننده جهت رفع عیب آن باید اقدام کنیم و در این لحظات از لحاظ تهویه مطبوع و اگر در صنعت باشد از لحاظ تولیدی دچار مشکل خواهیم شد. اینجا به این مورد خواهیم رسید که تا وقتی برج خنک کننده دائما دچار خرابی گردد کار با مشکل مواجه خواهد شد.

برای بالا بردن بهره وری و افزایش استفاده مستمر از برج خنک کننده باید تعمیر، نگهداری و سرویس برج خنک کننده را در برنامه بهره برداری استفاده کنیم این اقدام شامل مواردی میشود که در اینجا به آن میپردازیم.

برج خنک کننده در دو جنس فایبر گلاس و فلزی ساخته میشود که امروزه بیشترین استفاده از برج خنک کننده فایبر گلاس است. این برج خنک کننده فایبر گلاس دارای مزیت هایی است که با این حال برای استفاده مستمر باید تعمیرات و نگهداری برج خنک کننده به صورت مستمر اجرایی شود تا از کار افتادن برج خنک کننده جلوگیری شود.

 


ایرادات برج خنک کننده مدور


بهره وری پایین و هدر رفت آب بیشتر، یکی از ایرادات اصلی برج خنک کننده مدور است. با توجه به عملکرد سیستم پخش آب پخش کن، ریزش آب از آب پخش کن ها دائمی نیست و چون آبگردان برج خنک کننده مدور با گردش آب میچرخد و به همین دلیل همیشه آب در تمام برج خنک کننده جاری نیست و این می تواند باعث کاهش کارایی برج شود.

بدلیل اینکه در اغلب برج خنک کننده ها از آب نرم استفاده نمی شود همین امر موجب می شود که رسوبات، آبگردان را از حالت تراز بودن دربیاورند و موجب شوند گردش و ریزش آب به خوبی انجام نگیرد. یکی دیگر از عیب های برج خنک کننده مدور مصرف آب بیش از اندازه و عدم کارایی مناسب است که این ریزش آب موجب هدر رفت و تکثیر باکتریایی می شود.

یکی دیگر از ایرادات برج خنک کننده مدور استفاده از تسمه و کاهش سرعت بلبرینگی است، که این تجهیزات اگر بر اثر استهلاک یا ناتراز بودن و همچنین طراحی غیر استاندارد به مشکل بخورد باعث لرزش برج خنک کننده و بهم ریختن سازه می شود. همچنین اگر به دلیلی تسمه ها و یا پولی اگر در یک راستا نباشند آسیب هایی جهت عدم کیفیت برج خنک کننده به بار میاورند.

خرابی پکینگ نیز یکی از ایرادات برج خنک کننده مدور است که بدلیل بلوکی بودن پکینگ ها و عدم دسترسی به پکینگ های ورقه ای، تعویض پکینگ ها را در سرویس برج خنک کننده با مشکل روبرو میکند.

گاهی پیش میاید که باید از چند برج خنک کننده استفاده کنیم و برج خنک کننده مدور به دلیل دایره بودن فضای بیشتری را در محیط اشغال می کند. همچنین در هنگام تعمیرات برج خنک کننده این محدودیت فضا میتواند مشکل ساز و عملیات اجرایی را با مشکل تاخیر زمانی روبرو کند. تعمیرات برج خنک کننده مدور در شرایطی به صرفه است که بدنه آن سالم و سازه آن آسیب ندیده باشد.

 

از کجا بفهمیم برج خنک کننده خوب کار میکند؟

کارکرد صحیح برج خنک کننده به عواملی بستگی دارد که تضمین کننده صحت عملکرد دستگاه است و اگر خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مورد نیاز و کارکرد دستگاه بدون لرزش باشد، میتوان کار برج خنک کننده را تایید کرد. در غیر این صورت سرویس برج خنک کننده الزامی ست.

 

چه زمانی به تعمیر برج خنک کننده اقدام کنیم؟

زمانی که صدا و لرزش غیر عادی از دستگاه مشاهده شده و دمای خروجی از برج خنک کننده دارای دمای مناسب نباشد، این دستگاه باید مورد سرویس و تعمیر قرار گیرد که تعمیرات برج خنک کننده شامل عوامل مختلفی می گردد.

 

آیا برج خنک کننده میتواند با صدای کمتری کار کند ؟

تمامی تجهیزات مکانیکی با توجه به مکانیزم خاص خود تولید صداهایی دارند که اگر دستگاه مورد نظر صداهای ناهنجار و آزار دهنده ای تولید کند , نشان از خرابی دستگاه را دارد و حتمن باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

آیا میتوان ظرفیت برج خنک کننده را تغیر داد ؟

در برخی از برج خنک کننده ها دستگاه طوری طراحی میشود که قابلیت افزایش ظرفیت را دارد و در هنگامی که نیاز به آبی خنک تر و با دبی بیشتر داشته باشیم میتوان با تغیر پارامترهایی ظرفیت برج خنک کننده را ارتقا داد؛ کارشناسان آرسان سرویس آمادگی مشاوره در مورد چگونگی افزایش بهره وری و ارتقای برج خنک کننده و همچنین سرویس برج خنک کننده هستند.