تعمیر چیلر کریر

آخرین بروزرسانی مقاله : 14 فروردین 1402

اگر چیلر کریر شما به طور غیر منتظره ای از کار بیفتند و یا خراب شود و نیاز به تعمیر چیلر کریر پیدا کند، احتمالاً با اتفاقاتی ناراحت کننده و غیر قابل تحمل مواجه خواهید شد. با سرویس چیلر کریر و نگهداری پیش بینی شده چیلر کریر، قبل از وقوع خرابی از مشکلات احتمالی مطلع خواهید شد.

رسیدگی به چیلر کریر و تعمیر به موقع آن، باعث کاهش ناراحتی مصرف کنندگان چیلر کریر می شود. پیشنهاد ما به شما این است که سرویس، نگهداری و تعمیر چیلر برند کریر خود را برنامه ریزی کنید. این چیلر ها دارای ساختاری منحصر به فرد بوده و برای تعمیر کمپرسور کریر حتما باید از تعمیرکاران حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید.

تعمیر چیلر کریر

 

چیلر تراکمی برند کریر

چیلری که در آن از کمپرسور استفاده می شود را چیلر تراکمی گویند. چیلر تراکمی کریر یکی از اولین چیلر هایی است که توسط بنیانگذار علم سرمایش، ویلیس کریر طراحی و ساخته شد. این چیلر ها با کمپرسور های سیلندر پیستونی که رنگی سبز ملایم و یا طوسی دارند ساخته می شوند. در تعمیر چیلر کریر باید بدانید چیلر تراکمی کریر دارای ساختاری ساده و منحصر به فردی است و در عین سادگی حتی پس از سال ها تولید و عرضه، دارای کیفیت بالایی می باشد و برای مصارف تهویه مطبوع و صنعتی از آن استفاده می شود.

 

ساختار منحصر به فرد چیلر کریر

این چیلر ها نیز همانند سایر ماشین آلات صنعتی تراکمی دارای 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است. تابلو برق این چیلر در گذشته بصورت رله ای بوده و تمامی کنترلر ها بصورت مکانیکی قطع و وصل را انجام می دادند. یکی از خاص ترین کنترلر چیلر در دستگاه های برند کریر بکار برده شده است که ترموستات یا استپ کنترل نامیده می شود. ما برای اینکه تولید سرما را کنترل کنیم باید نحوه روشن و خاموش شدن کمپرسور را به خوبی برنامه ریزی کنیم و با توجه به میزان نیاز سرما، چیلرکریر را روشن و خاموش کنیم.

برای افزایش طول عمر کمپرسور چیلر کریر و کاهش استهلاک و نیاز به خدمات تعمیر چیلر کریر آن، ما باید کمترین روشن و خاموش شدن کمپرسور را اعمال کنیم. شرکت کریر به همین منظور کنترل ظرفیت کمپرسور را برای چیلر های خود طراحی کرده که با شیر برقی که در سیلندر قرار داده شده این کار انجام می شود. استپ کنترل نام ترموستاتی است که ظرفیت کمپرسور را افزایش و یا کاهش می دهد و در نهایت اگر به هدف دمای تعیین شده برسد، کمپرسور را خاموش می کند.

تعمیر چیلر کریر

 

چیلر کریر نوع صنعتی

محصولاتی که ما در روزمره خود از آن استفاده می کنیم تحت فرآیندی در کارخانجات تولید و بدست ما رسیده است. به طور مثال در صنعت غذا، دارو، رنگ، مواد شیمیایی، نفت و پتروشیمی و سایر صنایع تولیدی. دارو مهم ترین خوراکی است که میتواند جان انسانی را نجات دهد. اگر همین دارو در دمای بالاتری از حد مجاز تولید شود اصطلاحا به آن می گویند سیاه شده و غیر قابل استفاده می شود، این یعنی کل خط داروسازی به خنک کنندگی چیلر صنعتی ارتباط دارد.

در سایر صنایع غذایی و تولیدی نیز این مقدار حساسیت در زمان تولید وجود دارد. در زمانی که فرآیند خنک سازی متوقف شود، اپراتور به فکر تعمیر چیلر کریر می افتد که این مورد به پیش نیازهایی همچون عیب یابی چیلر و سرویس چیلر احتیاج دارد.

در صنعت و کارخانجات ما برای تولید محصولات نیاز به سرمای کافی جهت تولید نیاز داریم. برای تامین این سرما از دستگاهی به نام استفاده می کنیم. این چیلرها در انواع و اقسام مختلفی ساخته می شوند. یکی از بهترین چیلرهای صنعتی، چیلر صنعتی برند کریر است. چیلرهای صنعتی به مراتب دارای تعداد ساعات کارکرد بیشتری نسبت به سایر چیلرها هستند. این چیلر ها گاهی بصورت شبانه روزی و گاهی بصورت تک شیفت کار می کنند که این نکات نشان دهنده اهمیت تعمیر چیلر صنعتی آن هم به صورت تخصصی است.

این کارکرد مداوم در صورتی می تواند مستمر باشد که چیلر دارای بالاترین کیفیت باشد. چیلر کریر صنعتی برای بیشترین ساعات کارکرد طراحی شده است و اگر به خوبی سرویس چیلر و نگهداری شود سال ها بدون خرابی می تواند کار کند.

 

چیلر کریر نوع تهویه مطبوع

به طور کلی برای خنک کردن هوای ساختمان ها ما باید دمای ساختمان را کاهش دهیم. از فن کویل و یا هواساز برای خنک کردن ساختمان استفاده می کنیم. این تجهیزات توزیع کننده سرما نام دارند و برای تولید سرما به ماشین سرمایی نیاز داریم که بهترین آن چیلر تهویه مطبوع برند کریر است. چیلر هایی که برای خنک کردن هوای ساختمان های مسکونی و تجاری و … استفاده می شود چیلر تهویه مطبوع نام دارد. در تعمیر چیلر کریر نوع تهویه مطبوع باید بدانید این چیلر ها دارای انواع مختلفی هستند که به 2 نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم می شوند.


همچنین بخوانید : تعمیر چیلر خانگی


تعمیر چیلر برند کریر

 

علت خرابی چیلر کریر

نکته قابل توجه در تعمیر چیلر کریر خرابی چیلرها به چند عامل مختلف بستگی دارد که بیشترین تاثیر در خرابی را دارند که شامل طراحی نادرست، ساخت و راه اندازی غیر اصولی، و عدم رعایت برنامه نگهداری چیلر می شود. اگر هر یک از این 4 مرحله ( طراحی، ساخت، راه اندازی و نگهداری ) دچار نقص باشد، چیلر خراب می شود.

در چیلرهای کریر از نظر طراحی و ساخت در بهترین حد ممکن اقدام شده است و اگر خرابی پیش آید، بدلیل راه اندازی غیر استاندارد و غیر اصولی است. همچنین عدم سرویس و نگهداری مناسب و استفاده از افراد غیر متخصص جهت تعمیر چیلر تراکمی می تواند باعث بروز خرابی چیلر کریر شود. این چیلر ها دارای کنترلر های کارآمد و همچنین سیستم فریون کاملا اصولی هستند.

 

تعمیر چیلر کریر

خرابی چیلر کریر بیشتر بر اثر ناکارآمدی برج خنک کننده و استهلاک تابلو برق اتفاق می افتد که موجب سوختن سیم پیچی کمپرسور و خرابی مکانیکال کمپرسور کریر می شود. همچنین بدلیل عدم استفاده از سختی گیر، کندانسور چیلر دچار رسوب شده و اگر این روند ادامه دار باشد در تعمیر چیلر کریر باید جهت بازکردن لوله های کندانسور رسوبزدایی مکانیکی صورت بگیرد که دارای ریسک بالایی برای سلامت لوله های چیلر کریر است.

پس از مدت زیادی کار کردن چیلر کریر، بر اثر استهلاک، قطعات تابلو برق چیلر نیز باید سرویس و یا تعویض گردند. این قطعات شامل کنتاکتور قدرت و کلید های قطع و وصل کننده می شود. گاهی بر اثر عدم نگهداری مناسب و یا تعمیرات اشتباه، مبدل های چیلر دچار خرابی می شوند که در این مرحله در صورت ترمیم کندانسور و اواپراتور چیلر کریر تعمیر می شود و در صورتی که امکان تعمیر نباشد مبدل چیلر تعویض می گردد.

بخش دیگری از تعمیر چیلر کریر مربوط به اسید شویی چیلر می شود. همچنین در زمان تعمیرات چیلر کریر نیاز به بازرسی و سرویس برج خنک کننده چیلر نیز می باشد.

تعمیرات چیلر تراکمی کریر

 

تعمیر کمپرسور چیلر کریر

کمپرسور هایی که بر روی چیلر کریر نصب می شوند، یا ساخت خود شرکت کریر و یا ساخت شرکت کارلایل هستند. این کمپرسور چیلر کریر از نوع سیلندر و پیستونی می باشد. یکی از اصلی ترین بخش های تعمیر چیلر کریر، تعمیر کمپرسور آن است. تعمیر کمپرسور چیلر کریر به 2 بخش مکانیکال و الکتریکال تقسیم می شود. تعمیرات مکانیکال کمپرسور چیلر کریر، شامل سیلندر پیستون و شاتون و گژنپین و اویل پمپ و… است و سیم پیچی کمپرسور مربوط به بخش تعمیرات الکتریکال می شود.

تعمیر کمپرسور چیلر کریر

 

هنگامی که کمپرسور چیلر کریر با صدایی غیر عادی شروع به کار می کند، نشان از خرابی کمپرسور بوده و باید هر چه سریع تر نسبت به تعمیر کمپرسور چیلر اقدام نمایید. در صورتی که نسبت به این صدا بی تفاوت باشید ممکن است علاوه بر خرابی کمپرسور، دیگر قطعات چیلر کریر تان نیز دچار خرابی شده و باید هزینه بیشتری علاوه بر تعمیر کمپرسور، جهت تعمیر چیلر نیز بپردازید.

با بررسی چیلر کریر توسط تعمیرکار متخصص، در نهایت با تصمیم تعویض و یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر مواجه می شوید. در اینجا ارزیابی ارزش تعمیر کمپرسور چیلر کریر و یا تعویض کامل کمپرسور، از اهمیت بالایی برخوردار است. خرابی کمپرسور چیلر کریر می تواند برای کسب و کار شما مضر باشد.

قبل از اینکه در مورد وضعیت کمپرسور چیلر کریر خود نتیجه گیری کنید، بهتر است با متخصصی مشورت کنید که می تواند در توضیح نوع آسیب وارد شده به سیستم و راه حل های ممکن برای مشکل شما کمکتان کند. تعمیرکاران با تجربه و متخصص چیلر، می توانند به شما ایده بهتری از هزینه های مربوط به هر یک از مسیرهای تعمیر کمپرسور چیلر کریر بدهند. فقط مطمئن شوید که سؤالات زیادی می‌پرسید و کاملاً متوجه می‌شوید که چه هزینه‌هایی در آینده ممکن است با تعویض یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر شما مرتبط باشد.

 

جایگاه کمپرسور در چیلر

چیلر یکی از ماشین آلات سرمایشی است که از قطعات و تجهیزات مختلفی ساخته شده است. این قطعات مکانیکال و الکتریکی شامل کمپرسور کریر، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است. همچنین بخش الکتریکال چیلر کریر شامل تابلو برق و کنترلر است که این سیستم چیلر را به هم مرتبط می سازد. در زمان استفاده و تعمیر کمپرسور چیلر کریر باید از بخش های مختلف چیلر و کمپرسور آن اطلاع داشته باشید.

چیلر تراکمی کریر دارای چندین قطعات اصلی بوده که کمپرسور از مهم ترین تجهیزات و قلب تپنده سیستم چیلر کریر است، به طوری که دیگر تجهیزات در مدت زمان طولانی اگر دچار خرابی شوند به کار خود همچنان ادامه می دهند اما اگر کمپرسور چیلر در اثر ایراد در سیستم و مبرد فریونی دچار خرابی شود، کمپرسور در مدت زمان بسیار کمی آسیب دیده و از کار می افتد. در صورت عدم سرویس منظم و رعایت برنامه نگهداری چیلر، کمپرسور چیلر دچار خرابی می شود.

 

کمپرسور چیلر برند کریر

یکی از اولین شرکت هایی که در جهان شروع به طراحی ساخت تجهیزات سرمایشی و تهویه مطبوع نمود، شرکت کریر بود که توسط ویلیس کریر پایه گذاری شد. این شرکت از سال 1915 تاسیس شده و تا به امروز بعنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات سرمایشی شناخته می شود. شرکت کریر کمپرسورهای مختلفی را تولید و به بازار جهانی عرضه می کند که شامل کمپرسور نوع پیستونی، نوع اسکرو و نوع اسکرال است. چیلرهای برند کریری که در ایران استفاده می شود همگی از نوع کمپرسور سیلندر پیستونی کریر بوده که در تناژهای مختلف بر روی چیلر های آب خنک و هوا خنک استفاده می شوند.

 

کمپرسور چیلر کریر چه زمانی تعمیر می شود؟

اگر با بررسی تعمیرکار چیلر مطمئن شوید که قطعه کمپرسور چیلر فرسوده است و می توان آن را به راحتی تعمیر کرد و سن کمپرسور زیاد بالا نیست، در این صورت تعمیر کمپرسور چیلر کریر شما ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. علاوه بر این، اگر هزینه تعمیر کمتر از ۵۰ درصد کل هزینه تعویض کمپرسور چیلر کریر باشد، احتمالاً تعمیر کمپرسور چیلر کریر انتخاب مناسب تری است. اما در صورتی که هزینه تعمیر و جایگذاری کمپرسور چیلر، بیش از ۵۰٪ هزینه تعویض کمپرسور باشد، احتمالا بهترین انتخاب تعویض کمپرسور کریر است.

 

علت آسیب دیدن کمپرسور چیلر کریر

کمپرسورها در حالت عادی به کار خود ادامه می دهند و با ایجاد تراکم در مبرد، فرآیند سیکل سرمایشی را تکمیل می کنند. اگر این سیستم به صورت استاندارد طراحی و ساخته شده باشد و به صورت استاندارد مورد بهره برداری قرار گیرد هیچ گاه کمپرسور دچار سوختگی نخواهد شد. به عبارتی دیگر اگر چیلر کریر به درستی طراحی، نصب و راه اندازی گردد و برنامه منظم سرویس چیلر به خوبی اجرا گردد، امکان خرابی چیلر کریر به صفر می رسد.

تمامی آسیب های جزیی و کلی که به کمپرسور چیلر کریر وارد می شود به مرور استهلاک را افزایش و کمپرسور را از بین میبرد. این خرابی ها می تواند مربوط به بخش الکتریکال، تابلو برق و سیم کشی و سایر تجهیزات چیلر کریر باشند و یا ممکن است مربوط به میزان گاز فریون موجود در سیستم و گذر حجمی این گاز در داخل سیستم باشد. در صورتی که گاز سیستم کم شده باشد، نیاز به خدمات شارژ گاز چیلر خواهید داشت.

 

نکات مهم در هنگام تعمیر کمپرسور چیلر کریر

در حین تعمیر کمپرسور چیلر کریر ما با بخش های مختلفی روبرو هستیم که شامل سیم پیچی، پمپ روغن، متراکم کننده و گسگت است. در هنگامی که سیم پیچی آسیب دیده باشد حتما باید توسط دستگاه سیم پیچی مجدد انجام شود و اگر بصورت دستی انجام شود در مدت زمان کمتری دستگاه کمپرسور چیلر کریر مجددا خراب می شود.

ماشینکاری و ابزار دقیق قطعات مکانیکی بخش دیگری در تعمیر کمپرسور چیلر کریر است که در روند تعمیرات حتما باید مورد توجه قرار گیرد و بصورت دقیق بررسی و اجرا گردد. واشر بندی یا گسکت کمپرسور چیلر کریر در سلامت سیستم چیلر و کمپرسور آن نقش مهمی را دارد و حتما باید از گسکت ها فابریک و نو استفاده شود و اگر ایرادی در کیفیت نو بودن واشرها باشد و یا فابریک و اصلی نباشند، سیستم دچار نشتی و فریون سرمازا و روغن کمپرسور به تدریج از کمپرسور نشت و خارج می شوند.

در حالی که تعویض کمپرسور کریر شما ممکن است در کوتاه مدت هزینه بیشتری داشته باشد، اما ممکن است آنطور که انتظار دارید گران نباشد. هنگامی که کمپرسور بازسازی شده شما نصب شد، ماه به ماه هزینه انرژی خود را کاهش خواهید داد. در واقع، اگر کمپرسور قدیمی شما کمتر از حداکثر راندمان خود کار می کرد و صحت عملکرد مناسبی نداشت، بدانید که قطعات داخلی فرسوده شده بودند، ممکن است صرفه جویی بیشتری نسبت به آنچه انتظار دارید مشاهده کنید.

 

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر کریر

  • باز کردن کمپرسور کریر از شاسی چیلر و حمل به کارگاه تعمیر کمپرسور چیلر کریر
  • بررسی کمپرسور از نظر ظاهری که شامل بروز هر گونه نشتی روغن و یا اتصال کوتاه در جعبه ترمینال ممکن است رخ دهد.
  • دمونتاژ کردن کمپرسور کریر تا ریزترین قطعه، کلیه قطعات مورد بررسی های فنی قرار می‌گیرند و شست‌شوی کمپرسور از هرگونه جرم و آلودگی
  • برآورد کلی از آسیب وارد شده به کمپرسور چیلر کریر و میزان خسارت وارده به کمپرسور
  • تست سیم‌پیچ کمپرسور چیلر کریر و در صورت نیاز مجددا سیم‌پیچی می‌شود
  • ارائه گزارش فنی به کارفرما
  • مکانیکال کمپرسور چیلر و تمام بخش‌ها به دقت بررسی و مطابق با دستورالعمل شرکت تولید کمپرسور ماشین‌کاری می‌شوند
  • تمامی قطعاتی که بعد از بررسی دقیق و نیاز به تعویض حتما تعویض می‌گردد مانند: سوپاپ‌ها، رینگ پیستون، برینگ‌ها، واشرها، میل لنگ، پیستون و …
  • در صورت سلامت قطعات بعد از شست‌شو و پولیش مجدد نصب می‌شوند.
  • بعد از نصب همه قطعات و مونتاژ کامل،کمپرسور چیلر کریر تحت سخت‌ترین شرایط و بار ۱۰۰ درصد تست مکانیکی و الکتریکی می‌گردد

نکات مهم تعمیر کمپرسور چیلر کریر

 

تعمیر کمپرسور چیلر کریر در تهران

تعمیرات کمپرسور چیلر در تهران به صورت تعمیرات فوری انجام میشود و در هر لحظه آرسان سرویس آمادگی دارد تیم تکنسین های مجرب و آماده کار را در سریعترین زمان ممکن جهت باز و بست کمپرسور کریر به محل نصب چیلر اعزام کند. در حین دمونتاژ کمپرسور نماینده کارفرما میتواند در محل باز کردن کمپرسور حضور داشته باشد.

سرویس و تعمیر کمپرسور چیلر کریر باید توسط تعمیرکاری انجام شود که آشنا به علوم مهندسی الکتریکی و مکانیکی بوده و همچنین با نحوه ماشینکاری و ابزار دقیق نیز آشنایی داشته باشد. علم و دانش تخصصی با ارزشمند ترین تضمینی است که می تواند روند اقدامات بر روی کمپرسور را تایید نماید. بنابراین در انتخاب تعمیرکار کمپرسور چیلر کریر خود دقت کنید.

 

عوامل موثر بر هزینه تعمیر کمپرسور چیلر کریر

قبل از اینکه بتوانید هزینه تعویض یا تعمیر کمپرسور چیلر کریر خود را تخمین بزنید، ابتدا باید دقیقاً بدانید که چرا به درستی کار نمی کند. و این یعنی مهمترین مرحله عیب یابی و علت خرابی کمپرسور است. همه کمپرسورها سیستم های پیچیده ای هستند که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی است. برخی از این قطعات به راحتی تعویض می شوند و دستگاه بلافاصله به کار بازگردانده می شود.

قرار نیست همه قطعات تعویض شدنی باشند. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید این است که کمپرسور چیلر کریر به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا متوجه شویم دقیقاً نقطه خرابی کجاست. این بازرسی همچنین باید نشان دهد که آیا آسیب دیگری در سیستم وجود دارد که به زودی منجر به مشکلات بزرگتر شود!؟

در نهایت، سن کمپرسور کریر carrier و یا صحت عملکرد، مطمئناً بر منطقی بودن یا نبودن تعمیر تأثیر می گذارد. اگر کل کمپرسور شما قدیمی است، ممکن است متوجه شوید که قطعات جایگزین به سختی تهیه می شوند یا اینکه سازنده دیگر از مدل کمپرسور شما پشتیبانی نمی کند. تکنسین شما همچنین ممکن است توصیه کند که سفارش یک قطعه جایگزین ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. اگر وقت ندارید تا برای تعویض قطعه قدیمی منتظر بمانید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که کمپرسور چیلر کریر خود را به طور کامل تعویض کنید.

 

تعمیرکار چیلر کریر در تهران

زمانی که قصد دارید برای تعمیر چیلر کریر خود اقدام نمایید، ممکن است برای شما سوال پیش آید که از چه افرادی و چه کسانی در این زمینه استفاده نماییم. در پاسخ می توان گفت، بهتر است از افرادی که تجربه کافی در تعمیر انواع چیلر به خصوص تجربه در زمینه تعمیر چیلر کریر دارند، استفاده نمایید. امروزه مراکز مختلفی خدمات متنوعی را برای تعمیر چیلر تراکمی به شما ارائه می دهند. شما می توانید با در نظر گرفتن مواردی از بخش های کاربردی، نسبت به تعمیر چیلر تراکمی کریر خود اقدام نمایید.

توجه داشته باشید زمانی که قصد استفاده از خدمات این موسسات را دارید، از سابقه آن ها در زمینه تعمیر چیلر کریر آگاه شوید و سپس نسبت به انتخاب آنان اقدام نمایید. تعمیر چیلر کریر باید توسط فردی متخصص، با تجربه و با دانش انجام شود. یکی از ویژگی های تعمیرکار چیلر این است که این فرد باید الفبای چیلر را بصورت آکادمیک فرا گرفته باشد و با تجربه و دانش اندوزی نسبت به عیب یابی چیلر اقدام کند.

تعمیر چیلر تراکمی کریر بسیار پیچیده است و نیاز به صبر و حوصله دارد و افرادی که در این زمینه به شما ارائه خدمات می‌دهند باید آگاهی کامل نسبت به انجام تعمیر چیلر کریر را داشته باشند. در کل می ‌توان گفت که تعمیر چیلر تراکمی امروزه در صنعت رواج پیدا کرده و دلیل این رواج استفاده روز افزون از چیلر تراکمی در صنایع تولید و بسته بندی و تهویه مطبوع ساختمان های متفاوت است. در کل باید گفت که در زمینه تعمیر چیلر کریر بهتر است از خدمات مراکز حرفه ای استفاده شود تا بتوان از بهترین کارایی بهره برداری کرد.

برای تعمیر چیلر تراکمی کریر روش های مختلف وجود دارد که آرسان سرویس با اتکا بر تجربه چندین ساله خود روشی با کمترین هزینه و بهترین کارایی را برای سرویس و تعمیرات استفاده میکند. یکی از مهم ترین بخش تعمیر چیلر تراکمی؛ عیب یابی پیش آمده است که این نیازمند تجربه و دانش فراوان کارشناس چیلر بوده و در مرحله بعدی تجربه تعمیرکار چیلر نیز نقش عمده ای در پروسه سرویس و تعمیرات به حساب میاید. در بخش تعمیر چیلر کریر Carrier ، آرسان سرویس بر روی چند نکته بیشترین تاکید را دارد و یکی از مهمترین آنان استفاده از قطعات اورجینال و تعمیرات مقدم بر تعویض قطعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =