تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه

 

کمپرسور های دو مرحله ای سردخانه تراکم گاز مکش شده از اواپراتور را طی دو مرحله کمپرس می کنند. کمپرسورهای دو مرحله ‏ای سردخانه دارای دو نوع سیلندر هستند. تعدادی از سیلندرها فشار پایین، لوپرشر (LP) و یک یا تعدادی سیلندر هم فشاربالا، های پرشر (HP) هستند. به طور مثال کمپرسور دومرحله ‏ای که دارای 6 سیلندر است، 4 سیلندر LP و دو سیلندر دیگر HP است. اطلاع از این نکات جهت تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه لازم و ضروری است.

 


این مقاله را نیز مطالعه نمایید : تعمیر کمپرسور بیتزر چیلر 


 

شکل زیر نمونه ای از کمپرسور دومرحله ‏ای را نشان می‏ دهد که دارای سرسیلندر LP لوپرشر و های پرشر HP است که داخل هر سرسیلندر تعدادی سیلندر دیگر قرار دارد. علت بیشتر بودن تعداد سیلندرهای LP این است که فریون مکش شده از اواپراتور که وارد این سیلندرها می ‏شود، به دلیل اینکه فشار پایینی دارد دارای چگالی کمتری بوده که در نتیجه دبی حجمی بیشتری دارد. فریون خروجی از اواپراتور وارد سیلندر های LP شده و تا فشار میان‏ مرحله (Interstage)  متراکم می‏ شود.

تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه

 

فریون کمپرس شده از سیلندرهای LP تخلیه شده و باید وارد سیلندرهای HP شود تا فشار تقطیر (چگالش) متراکم شود. فریونی که تا فشار میانی کمپرس شده قبل از اینکه وارد سیلندرهای HP شود باید خنک ‏کاری شود. برای خنک کردن گاز میان مرحله، مایع مبرد به فریون تزریق شده که با تبخیر مایع مبرد تزریقی، گرمای گاز میان‏ مرحله گرفته شده و خنک می‏ شود. گاز خنک شده وارد سیلندرهای HP شده تا فشار تقطیر متراکم و پس از تخلیه از کمپرسور به سمت کندانسور فرستاده می ‏شود.

 


تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه فریونی


در سردخانه هایی که در آن به دمای پایین تر از 18- درجه سانتیگراد نیاز دارند باید از کمپرسور دبل استیج یا دو مرحله ای استفاده کنند. کمپرسورهای دبل استیج با تولید مایع مادون سرد می تواند سرمای فوق العاده ای تولید کنند که مصارف بسیار زیادی در صنعت دارد. از این مصارف می توان به عنوان مثال از مصرف سردخانه دبل استج در کارخانه تولید اکسیژن که نیاز به سرمای زیر 40 درجه سانتیگراد دارد و یا کارخانه تولید بستنی که سرمای زیر 30 درجه نیاز دارد نام برد و همچنین جهت ایجاد فضای تونل انجماد و فریز سریع از کمپرسور دو مرحله ای استفاده می کنیم.

نکته مهم در کمپرسور دبل استیج و این راندمان بالا همان طور که گفتیم تولید خط مایع و لیکویید مادون سرد است و بهتر است برای تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه بدانید که این مایع خیلی سرد به این شکل تولید می شود که ما بتوانیم لیکویید را دو بار و دو برابر سردتر کنیم به این شکل که لیکویید یک بار در کندانسور و نکته اینجاست که برای بار دوم در یک مبدل صفحه ای خنک می شود.

این سیکل هر چند دقیقه یک بار و در هر بازه مورد نیاز توسط یک شیر برقی قطع و وصل و بازو بسته می شود که این پروسه را در کمپرسور دبل استیج به صورت کلی سی آی سی (CIC) نامیده می شود که فوق العاده حساس و تنطیم و نصب آن بسیار سخت و تخصصی می باشد.

 

تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه فریونی

 

به همین دلیل تعمیر کمپرسور دو مرحله ای سردخانه یا کمپرسور دبل استیج بسیار تخصصی است و نیاز به تجربه کافی دارد. متخصصان ما در آرسان سرویس مفتخر هستند با بیش از 14 سال تجربه در زمینه تعمیر کمپرسور دو مرحله ای و سردخانه های دو مرحله ای، این نوع سردخانه را به بهترین شکل و با بیشترین راندمان تعمیر نصب و بازسازی می کنند.

در سیستم ‏های سرمایشی که دمای تبخیر پایینی دارند به دلیل افزایش نسبت تراکم، دمای دیسارژ کمپرسور فوق العاده افزایش یافته و توان مصرفی کمپرسور نیز افزایش میابد به همین دلیل در دماهای تبخیر پایین باید از تراکم دو مرحله ‏ای یا به عبارتی از کمپرسورهای دبل استیج استفاده کرد.