تصویر اصلی تعمیر چیلر اسکرال
 • 18 اسفند 1400
 • مدیر سایت
 • 0

چیلر

برای سرد کردن محیط ما به دستگاهی نیاز داریم که دمای هوای محیط را کاهش دهد و یا توانایی خنک کردن آب سرد سیستم خنک کننده صنایع را داشته باشد. برای تولید سرما ما نیاز به دستگاه سردکننده داریم که چیلر نام دارد. این دستگاه دارای مکانیزمی میباشد که توانایی سرد کردن هوا و یا مایعات را دارا میباشد. از چیلر استفاده های مختلفی میشود که در تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی و اداری و… مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین برای خنک کردن محصولات از چیلر استفاده میشود. این دستگاه از تجهیزات مختلفی ساخته شده است که دارای 4 بخش اصلی کمپرسور, کندانسور, اکسپنشن ولو و اواپراتور میباشد و میتوان در شرایط های متفاوت از انواع مختلف این تجهیزات استفاده نمود.

 

انواع چیلر

چیلرها در انواع مختلفی ساخته میشوند که از نظر کاربری به تهویه مطبوع و صنعتی تقسیم میشود. و همچنین تجهیزات چیلر انواع مختلفی سلخته شده است که شامل چیلر با کمپرسور های اسکرال , اسکرو و پیستونی میباشد و از نظر کندانسور به آبی و هوایی تقسیم میشود. اکسپنشن نیز که میتواند در مدل ترموستاتیکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. اواپراتور در برخی موارد در مبدل آبی استفاده میشود و گاهی میتوان از آن به صورت انبساط مستقیم استفاده کرد که هوا مستقیم از روی کوئل آن گذر میکند.

 

چیلر با کمپرسور اسکرال

چیلرهایی که کمپرسور آن از اسکرال استفاده شده است چیلر اسکرال نامیده میشود. این چیلرها در ظرفیت های مختلف ساخته میشود بدلیل محدودیت هایی که در ساختار این کمپرسور وجود دارد از این کمپرسورها در چیلرهای بزرگ نمیتوان استفاده کرد و در برخی موارد این کمپرسورها را به صورت دو موازی یا تندم و سه موازی یا تریو استفاده میشود.

یکی از مزایای این چیلر بی صدا بودن و لرزش کم آن میباشد. به همین دلیل در چیلرهای ساختمانی و یا صنایع با سروصدای کم استفاده میشود. که کارخانجاتی مثل خط تولید دارو و مواد شیشمیایی جزو صنایعی میباشد که میزان کم بودن صدا و لرزش اهمیت فراوانی دارد.
معایب این چیلر عدم استفاده در ظرفیت های بالا میباشد و همچنین غیر قابل تعمیر بودن این کمپرسورها هزینه های زیادی برای مصرف کنندگان به جا میگذارد.

تعمیر چیلر اسکرال

 

انواع چیلر اسکرال

چیلر اسکرال از لحاظ دسته بندی به دو بخش تهویه مطبوع و صنعتی تقسیم میشود. چیلر های خانگی که معمولا در بالکن آپارتمان قرار میگیرد کمپرسور آن اسکرال میباشد. در این چیلر ها از کندانسور هوایی برای خنک کردن گاز کندانسور استفاده میشود. در این چیلر ها اکسپنشن میتواند ترموستاتیکی و یا حتی در چیلرهای نسل جدید اکسپنشن الکترونیکی باشد.

 

خرابی های متداول چیلر اسکرال

تعمیر چیلر اسکرال به برنامه ریزی پیش رو در نحوه انجام کارها نیاز اساسی دارد. ما مشکلات کوچک را حل می کنیم قبل از اینکه به مشکلات بزرگ تبدیل شوند، داشتن توانایی انجام هر کاری بخشی از چیزی است که ما به آن خدمات سرویس تعمیرات چیلر آرسان سرویس می گوییم.

 

فشار دیسشارژ چیلر با کمپرسور اسکرال

در تعمیر چیلر اسکرال دمای تخلیه بسیار مهم است که دمای دیسشارژ خیلی بالا نباشد، زیرا این عامل باعث شکسته شدن مبرد است. اسید و لجن همانطور که قبلا ذکر شد، اسید باعث پوسیدگی، عایق روی سیم پیچ های مسی داخل کمپرسور میشود. هنگامی که این اتفاق می افتد، باعث سوختن سیم پیچ منجر می شود، و یا باعث می شود فیوزها منفجر شوند و خراب شوند. در این مواقع تعویض کمپرسور اسکرال چیلر راه درمان است که گران و ناخوشایند است.

 

فشار ساکشن چیلر با کمپرسور اسکرال

فشار مکش کافی برای اطمینان از گردش خوب روغن مورد نیاز است. نکته مهم در تعمیر چیلر اسکرال این است که در چیلرهای اسکرال باید از کاهش فشار کم جلوگیری کنیم چرا که اثار مخربی برای کمپرسور به بار می اورد. همیشه باید کمپرسور در جای خود و برای از بین بردن لرزش را بررسی کنیم.

سفتی با آچارهای گشتاور درست است و لاستیک ها را به صورت دوره ای باید عوض شود. زمانی که عملکرد یک کمپرسور به طور غیر قابل کنترل به صدا در می آید به خصوص در هنگام راه اندازی و روشن کردن، این معنی را می دهد که کمپرسور اسکرال آسیب دیده و برای برنامه تعویض کمپرسور اقدام عملی شود. تعویض کمپرسور اسکرال حتما باید طبق دستورالعمل شرکت تولید کننده صورت گیرد که شامل موارد مهمی است. یکی از این موارد انتخاب کمپرسور جایگزین با کمپرسوری مطابق با مشخصات کمپرسور آسیب دیده است.

تعمیر چیلر تراکمی اسکرال

 

اهمیت گردش روغن در کمپرسور اسکرال

سطح روغن در حین کارکرد کمپرسور اسکرال چیلر امری بسیار مهم است. این شاخص در همه کمپرسورها به تشخیص کیفیت کارکرد کمک می کند. وقتی همه چیز شروع به اشتباه می کند ما می توانیم به دنبال یک الگو باشیم، جایی که سطح روغن در کمپرسور اسکرال افت کرد باید سریعا تمامی موارد چیلر بررسی و تعمیر چیلر اسکرال شروع شود. این بدان معنی است که ما می توانیم متوجه شویم، سپس مشکلات چیلر را قبل از وقوع یک خرابی پرهزینه حل کنیم. روغن در حین اسکرال تغییر می کند کمپرسور چیلر این نوع کمپرسور دارای یک پورت سرویس برای تخلیه و پر کردن روغن به روال صحیح در داخل کمپرسور انجام می شود.

هیترهای گرمکن روغن در پایین کمپرسورها روغن را در دمای مورد نیاز نگه می دارند به طوری که باعث عدم ایجاد سایش کمپرسور هنگام راه اندازی و اطمینان از اینکه مبرد نمی تواند در هوای سرد به مایع تبدیل شود. همانطور که یک کمپرسور نمی تواند فشرده سازی مایع را انجام دهد، چون خرابی کمپرسور رخ می دهد. تماس معمولی بسته روی استارت کمپرسور دلتا کنتاکتور معمولاً بخاری را روشن می کند، هنگامی که هیتر خاموش می شود کمپرسور شروع به روشن شدن می شود. عملکرد همه این هیترها باید در هر تعمیر چیلر اسکرال بررسی می شود

 

نحوه تعمیر چیلر اسکرال

تعمیرات چیلر اسکرال به چند بخش مختلف تقسیم میشود که شامل اقدامات مختلفی مثل تعویض کمپرسور, تعویض کندانسور یا اواپراتور و تعویض اکسپنشن میباشد. مبدل هایی که در چیلر اسکرال استفاده میشود از نوع صفحه ای میباشد و این مبدل ها در کندانسور و یا اواپراتور غیر قابل تعمیر بوده و در صورت آسیب دیدن تعویض میگردند.

کمپرسورهای اسکرال بصورت یکپارچه و یا هرمتیک ساخته میشوند به همین دلیل امکان تعمیر کردن آن وجود ندارد. و در صورت خرابی با نمونه آن تعویض میشود.

تعمیر چیلر اسکرال به برنامه ریزی پیش رو در نحوه انجام کارها نیاز اساسی دارد. ما مشکلات کوچک را حل می کنیم قبل از اینکه به مشکلات بزرگ تبدیل شوند، داشتن توانایی انجام هر کاری بخشی از چیزی است که ما به آن خدمات سرویس تعمیرات چیلر آرسان سرویس می گوییم.

سطح روغن در حین کارکرد کمپرسور اسکرال چیلر امری بسیار مهم است. این شاخص در همه کمپرسورها به تشخیص کیفیت کارکرد کمک می کند. وقتی همه چیز شروع به اشتباه می کند ما می توانیم به دنبال یک الگو باشیم، جایی که سطح روغن در کمپرسور اسکرال افت کرد باید سریعا تمامی موارد چیلر بررسی و تعمیر چیلر اسکرال شروع شود. این بدان معنی است که ما می توانیم متوجه شویم، سپس مشکلات چیلر را قبل از وقوع یک خرابی پرهزینه حل کنیم. روغن در حین اسکرول تغییر می کند کمپرسور چیلر این نوع کمپرسور دارای یک پورت سرویس برای تخلیه و پر کردن روغن به روال صحیح در داخل کمپرسور انجام می شود.

هیترهای گرمکن روغن در پایین کمپرسورها روغن را در دمای مورد نیاز نگه می دارند به طوری که باعث عدم ایجاد سایش کمپرسور هنگام راه اندازی و اطمینان از اینکه مبرد نمی تواند در هوای سرد به مایع تبدیل شود. همانطور که یک کمپرسور نمی تواند فشرده سازی مایع را انجام دهد، چون خرابی کمپرسور رخ می دهد. تماس معمولی بسته روی استارت کمپرسور دلتا کنتاکتور معمولاً بخاری را روشن می کند، هنگامی که هیتر خاموش می شود کمپرسور شروع به روشن شدن می شود. عملکرد همه این هیترها باید در هر تعمیر چیلر اسکرال بررسی می شود.

 

مراحل تعمیر چیلر اسکرال

هنگامی که اواپراتور سوراخ میشود آب به داخل سیستم نفوذ میکند در این صورت سیستم فریون آلوده شده و رطوبت با روغن کمپرسور مخلوط شده و و در نهایت کمپرسور میسوزد. در این حین اقداماتی جهت تعمیرات لازم میباشد که تفصیلی آن را بیان میکنیم.

 • در مرحله اول عیب یابی میبایست توسط کارشناس صورت گیرد تا تمامی موارد بصورت دقیق بررسی شود و جهت رفع عیب آن برنامه ریزی صورت گیرد.
 • در مرحله بعدی میزان اقلام مصرفی تعین و جهت تامین آن اقدام میشود.
 • ابتدا اواپراتور از سیستم جدا میشود و سپس کمپرسور را نیز از خط جدا میکنیم.
 • تمامی خط یکپارچه به هم وصل میشود و شیر برقی را باز میگذاریم.
 • حلال شوینده که معمولا فریون R141 میباشد را از خط مکش شارژ کرده و از اتصال اکسپنشن به بیرون هدایت میکنیم.
 • در مرحله بعدی حلال را از خط دهش وارد کرده و پس از عبور از کندانسور از اتصال اکسپنشن به بیرون هدایت میکنیم.
 • پس از شستشو سیستم را با فشار بالای ازت تمیز میکنیم تا تمامی رسوب ها نیز خارج شوند
 • بعد از اطمینان از تمیزی خط فریون ازت را در فشار پایین در سیستم به جریان میندازیم
 • در این مرحله اواپراتور خریداری شده را به خط وصل میکنیم سپس کمپرسور نیز در جای خود نصب میشود.
 • در این مرحله فشار ازت را بالا میبریم و نشت یابی میکنیم تا از ایزوله بود نمطمعن شویم
 • فیلر درایر یا فیلتر کردرایر را تعویض میکنیم و سیستم را وکیوم میکنیم
 • پس از وکیوم کردن سیستم آماده شارژ فریون میباشد و با توجه به پارامترهای موجود شارژ تکمیلی را انجام میدهیم و چیلر را راه اندازی میکنیم.

 

اقدامات پس از تعمیر چیلر اسکرال

پس از سرویس تعمیرات چیلر , دستگاه اماده بهره برداری میباشد و این نکته را باید در نظر داشت که پیشگیری بهتر از تعمیرات است. وظیفه اپراتور تامین شرایطی مناسب جهت کارکرد صحیح چیلر میباشد. و اگر این شرایط همواره تامین گردد, چیلر کمتر دچار خرابی میشود.

 

هزینه تعمیر چیلر اسکرال

هزینه سرویس تعمیرات چیلر اسکرال با توجه به اقداماتی که صورت میگیرد متفاوت میباشد و این تعمیرات شامل تعویض کمپرسور, تعویض کندانسور یا اواپراتور میباشد و همچنین ظرفیت چیلر و تکنولوژی ساخت چیلر در هزینه یابی چیلر نقش عمده ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =