تعمیر چیلر هوا خنک ترین

آخرین بروزرسانی مقاله : 14 فروردین 1402

چیلر ترین، یکی از بهترین نمونه‌های چیلر در بازار ایران و بسیاری از کشور‌‌های دنیا است. با این‌ وجود اما مانند همه دستگاه‌های صنعتی، این مدل هم با گذشت زمان خراب شده و نیاز به تعمیر چیلر پیدا می‌کند. تعمیر چیلر ترین امری تخصصی است که نیاز به مهارت زیادی دارد.

اگر تمایل به تعمیر چیلر خود با کمترین هزینه دارید، باید این کار را به فردی ماهر بسپارید. تمامی قطعات این دستگاه دارای عمر مشخصی بوده که پس از آن دستگاه نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. در این بخش با یکی از برند‌های تولیدی چیلر یعنی شرکت ترین آشنا می‌شوید. سپس در ادامه رایج‌ترین خرابی‌های چیلر مانند کمپرسور و نحوه درست‌کردن آن‌ها را یاد می‌گیرید که می‌تواند بسیار مفید باشد.

 


درباره برند ترین و تاریخچه آن چه می‌دانید؟


برای افرادی که در زمینه خرید و فروش تجهیزات سرمایشی فعالیت می‌کنند برند ترین نام آشنایی است. این شرکت معتبر در سال ۱۹۱۳ توسط فردی نروژی به نام جیمز ترین تأسیس شد. اولین دستگاه تهویه هوا ترین در سال ۱۹۳۱ تولید و روانه بازار شد. در ادامه شرکت ترین توانست همکاری‌های نزدیکی با برند جنرال الکتریک برقرار کند که به پیشرفت آن کمک زیادی کرد. دوام بالا و پایین بودن هزینه تعمیر چیلر ترین از جمله عواملی هستند که باعث محبوبیت زیاد این برند در دنیا شدند. هم‌اکنون سیستم‌های تهویه هوا ترین در بسیاری از کشور‌های دنیا به فروش می‌رسد که ایران هم جزو این کشور‌ها، است.

 


با انواع چیلر ترین موجود در بازار آشنا شوید


مانند اکثر چیلر‌های بازار، انواع چیلر ترین شامل مدل‌های جذبی و یا تراکمی می‌شود. شیوه خنک‌کردن آب در این دو دستگاه با یکدیگر تفاوت دارد؛ از این‌ رو میزان مصرف انرژی و سایر ویژگی‌ها در این دو مدل یکسان نیست. هر دو مدل دارای کارایی زیادی هستند به‌شرط اینکه در جای مناسب خود به کار گرفته شوند. البته علاوه بر موارد گفته شده، برخی تفاوت‌ها در قطعات چیلر‌های ترین هم مشاهده می‌شود. این موضوع باعث شده است تا تعمیر چیلر ترین با توجه‌ به طراحی دستگاه انجام شود. در حقیقت برای همه این دستگاه‌ها نمی‌توان از نسخه یکسانی استفاده کرد.

چیلر ترین TRANE در دسته بندی های مختلف وجود دارد که از لحاظ کمپرسور به پنج دسته تقسیم می شود:

 1. چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرو
 2. چیلر تراکمی ترین با کمپرسور پیستونی golbey 88190
 3. چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرال
 4. چیلر تراکمی ترین با کمپرسور سانتریفیوژ
 5. چیلر تراکمی ترین با کمپرسور توربوکُر بدون روغن
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرو
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرو
تعمیرات چیلر ترین 88190 GOLBEY
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور پیستونی 88190 GOLBEY
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرال
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور اسکرال
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور سانتریفیوژ
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور سانتریفیوژ
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور توربوکر بدون روغن
چیلر تراکمی ترین با کمپرسور توربوکر بدون روغن

 

چیلر ترین TRANE از لحاظ کاربری به پنج دسته تقسیم می شود :

 1. چیلر تراکمی ترین با کندانسور هوایی
 2. چیلر تراکمی ترین با کندانسور آبی
 3. چیلر تراکمی ترین تهویه مطبوع
 4. چیلر تراکمی ترین صنعتی
 5. چیلر تراکمی ترین ماژولار
چیلر تراکمی ترین با کندانسور هوایی
چیلر تراکمی ترین با کندانسور هوایی
چیلر تراکمی ترین تهویه مطبوع
چیلر تراکمی ترین تهویه مطبوع
چیلر تراکمی ترین صنعتی
چیلر تراکمی ترین صنعتی
چیلر تراکمی ترین ماژولار
چیلر تراکمی ترین ماژولار

 


تعمیر چیلر ترین چگونه انجام می‌شود؟


چیلر ترین یکی از بهترین چیلر‌های بازار است که به همین دلیل برخی از مصرف‌کنندگان تصور می‌کنند چنین دستگاهی نیاز به تعمیر ندارد. اما بهترین مدل‌های بازار هم روزی نیاز به تعمیر پیدا خواهند کرد. تعمیر چیلر ترین با توجه‌ به نوع خرابی انجام‌ می‌شود. گاهی علت خرابی دستگاه، استفاده نادرست مصرف‌کننده است. در زمان خرابی چیلر ترین به خدماتی همچون اسید شویی چیلر ، شارژ گاز چیلر و سرویس برج خنک کننده چیلر نیاز خواهید داشت.

در این شرایط عمدتاً دستگاه در زمان کوتاه‌ تری از حد انتظار خراب می‌شود. نکته مهم این است که باید کار تعمیر چیلر ترین خود را به یک فرد حرفه‌ ای و با مهارت بسپارید. تعمیرات چیلر ترین TRANE به 2 بخش الکتریکی و مکانیکی تقسیم شده و چیلر ترین یکی از بهترین چیلرها در عرصه بین الملل بوده که از سال 1931 فعال در زمینه تولید چیلر و تجهیزات تهویه مطبوع است.

 


انواع خرابی در کمپرسور چیلر ترین چیست؟


کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یک چیلر تراکمی است. این دستگاه می‌تواند به شیوه‌های مختلفی خراب شود که در این بخش با انواع خرابی در کمپرسور چیلر ترین آشنا می‌شوید. توجه داشته باشید که با رعایت برنامه زمانبندی شده سرویس چیلر می توانید از خرابی چیلر ترین جلوگیری نمایید.

 • بالانس نبودن فن کندانسور
 • خراب‌شدن قطعات داخلی و حساس خود کمپرسور به دلایل مختلف
 • اشکال در سیم‌پیچی دستگاه و یا قطع سیم‌پیچی‌ها
 • مجاز نبودن تلورانس کمپرسور و لق بودن آن
 • لرزش بیش از حد کمپرسور در حین کار
 • طبیعتاً شیوه تعمیر چیلر ترین در این موارد متفاوت است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 


تعمیر کمپرسور چیلر ترین


در بخش قبلی با خرابی‌های رایج کمپرسور در چیلر ترین آشنا شدید. به‌ طور کلی بیشتر مراحل تعمیر چیلر، مربوط به بخش کمپرسور دستگاه می‌شود. برای تعمیر کمپرسور چیلر ترین ابتدا باید نوع خرابی مشخص شود. در ادامه باید اجزای این بخش جدا شده و مورد بررسی قرار بگیرند. شست‌ و شوی قطعات یکی‌ از روش‌های تعمیر کمپرسور چیلر است. در تعمیر این بخش، عمدتاً قطعات معیوب جایگزین شده و در مراحل پایانی دستگاه مجدد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

تکنسین های آگاه آرسان سرویس با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از تجربیات با مشتریان در سراسر ایران، تجهیزات چیلر ترین شما را عیب یابی می کنند. کارشناسان ما فراتر از خرابی فوری نگاه می کند و نقاط ضعف یا زمینه های بالقوه عدم اطمینان را شناسایی کرده و آنها را رفع عیب میکند. خدمات تعمیر واحد چیلر ترین TRANE بر اساس فرآیندهای اختصاصی حاصل از تخصص سال ها تجربه به عنوان پیشروترین مرکز تعمیرات و راه اندازی چیلر دریافت خواهید کرد.

در دنیای چیلر های ترین دانش کافی و تجربه برای موفقیت در راه اندازی و تعمیر چیلر ترین بسیار مهم است. ما از اعتماد آشکار مشتریان خود در انتخاب آرسان سرویس برای تعمیر چیلر ترین قدردانی می کنیم. می توانید اطمینان حاصل کنید که هرگونه خدمات تعمیرات چیلر و سیستم تهویه مطبوع توسط تکنسین های آرسان سرویس در اولین بار بلافاصله و به درستی انجام شده و به شما این امکان را می دهد از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار شوید و خطر بروز خرابی در آینده را کاهش دهید.

تعمیر چیلر ترین

 

چیلر تراکمی ترین یکی از خنک کننده هایی است که کمپرسور یکی از تجهیزات اصلی آن بوده وچیلر هایی که توسط کمپرسور سرماسازی می‌کنند را چیلر تراکمی می گویند. اگر قصد تعمیر کمپرسور چیلر ترین و یا تعمیر کمپرسور چیلر را دارید باید بدانید، کمپرسورها دارای قطعات مکانیکال و الکتریکال هستند که قسمت مکانیکی آن توسط روغن، روان‌کاری می‌شود. هم در کمپرسور سیلندر پیستونی و هم در کمپرسور اسکرو، روغن همواره با فریون در حال اختلاط بوده و همیشه باید این کمپرسور ها دارای حجم معینی روغن باشند.

کمپرسورها وقتی بدرستی کار می‌کنند صدای معمولی و پیوسته دارند و در صورتی که چیلر ترین دارای شاسی مناسب و دارای شرایط نصب و راه اندازی اصولی باشد، هیچگاه کمپرسور چیلر نباید دچار لرزش و صدای نامعقول گردد. در صورتی که کمپرسور صدای غیر عادی پیدا کند و دچار لرزش گردد، احتمال اینکه قطعات داخلی آن آسیب دیده است بسیار بوده و نیازمند اقدام سریع جهت انجام تعمیر کمپرسور چیلر ترین هستند.

تعمیر کمپرسور چیلر ترین

 

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع سیلندرپیستونی

 • باز کردن اتصالات مکانیکی و الکتریکی کمپرسور چیلر ترین
 • جداسازی کمپرسور از شاسی چیلر ترین و حمل به کارگاه
 • دمونتاژ کمپرسور و عیب یابی ایرادات پیش آمده
 • تهیه گزارش آسیب های پیش آمده جهت تقدیم به کارفرما
 • جداسازی و شستشوی تمام قطعات کمپرسور پیستونی چیلر ترین با حلال‌
 • ابزار دقیق قطعات مکانیکی و تعیین میزان لقی و تلورانس‌های مجاز
 • تعویض قطعات آسیب دیده کمپرسور با قطعات اورجینال و اصلی
 • مونتاژ مجدد کمپرسور ترین با در نظر گرفتن تلورانس‌ها و لقی‌های مجاز
 • انجام تست کمپرسور چیلر ترین و ثبت فشار مکش و رانش
 • انجام تست فشار روغن کمپرسور ترین به همراه اندازه گیری آمپر مصرفی
 • انجام تست لرزش و دسیبل صدای مجاز و مناسب کمپرسور چیلر

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع سیلندرپیستونی

 

تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع سیلندرپیستونی

در تعمیر کمپرسور چیلر نوع سیلندرپیستونی، سیلندرها بسیار مهم و نقش اساسی دارند. در تعمیر کمپرسورهای چیلر جهت کنترل دمای سیلندر جدار خارجی سیلندر را معمولا برجسته مجهز می سازند که سطح تبادل انتقال حرارتی آن با محیط پیرامون افزایش یابد. سیلندرها و درپوش های آن از ریخته گری هستند و سطح داخلی آن ها در حین تعمیر کمپرسور در صورت نیاز بوش و تراش کاری می شوند. در تعمیر کمپرسور چیلر ترین، چدن مصرفی برای سیلندرهای کمپرسور ترین باید فشرده و عاری از خلل و هر فرجی باشد تا از نفوذ فریون متراکم شده به بیرون جلوگیری شود.

یکی دیگر از اساسی ترین قطعه مکانیکی کمپرسور ترین پیستون ها هستند. پیستون ها وظیفه اصلی تراکم فریون را بر عهده دارد. در کمپرسورهای ترین قطعه اتصال به شاتون به وسیله گژنپین انجام می گیرد. جنس پیستون کمپرسور از چدن صیقل داده شده می باشد. پیستون ها قابل تعمیر نمی باشند و در صورت آسیب دیدن تعویض میگردند.

تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع سیلندرپیستونی

 

تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو

کمپرسور اسکرو ترین شامل دو عدد ماردون است، یکی ثابت و دیگری که توسط روتور می‌چرخد و فرآیند تراکم صورت می گیرد. گازبندی بین قطعات مکانیکی کمپرسورهای اسکرو، روغن است. درصورتی که حجم روغن دارای کیفیت کافی و یا حجم آن کم شود، قطعات مکانیکی کمپرسور اسکرو به مشکل می‌خورد. این کمبود در ابتدا باعث بروز مشکل در بلبرینگ‌ها و ماردون‌ها می‌شود و در صورت تداوم کارکرد در این شرایط پر اصطکاک، آسیب کمپرسور بیشتر می شود. اگر خرابی بیش از اندازه باشد این کمپرسور صرفه اقتصادی تعمیرات را ندارد و باید با کمپرسور آکبند تعویض شود.

کنترل ظرفیت در کمپرسورهای اسکرو به وسیله قطعه‌ای به نام اسلاید ولو انجام می‌گیرد که این قطعه مکانیکی شامل یک پیستون است که به طرفین حرکت می‌کند و با حرکت این پیستون مقدار عبور مبرد بر روی ماردون ها تغییر می‌کند. در صورتی که در حین کار کردن کمپرسور اسکرو چیلر ترین متوجه شویم که ظرفیت کمپرسور تغییری نمی‌کند و یا  اینکه شیر برقی کنترل فرمان را صادر می‌کند، اما در کمپرسور چیلر اتفاقی نمی‌افتد، می‌توان گفت که کمپرسور ترین دچار مشکلاتی شده است که بروز این مشکل به دلیل خرابی در اسلاید ولو است. در این صورت باید تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو شروع شود.

تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو

 

خرابی کمپرسور اسکرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌تواند شامل :

 • عدم تناسب در انتخاب کمپرسور می‌تواند فرآیند استهلاک را سرعت ببخشد
 • راهبری غیر استاندارد از کمپرسور چیلر ترین
 • نصب و راه‌اندازی چیلر ترین در محیط نامناسب
 • عدم گردش هوای طبیعی در پیرامون کمپرسور ترین

 

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو

مراحلی که در زمان تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو صورت می‌گیرد به شرح زیر است:

 • جداسازی اتصالات مکانیکال و الکتریکال کمپرسور ترین
 • دمونتاژ کردن کمپرسور ترین ؛ کلیه قطعات مکانیکال کمپرسور و ابزار دقیق میشوند.
 • در ابتدا کمپرسور اسکرو به طور کامل بازدید می شود تا ایرادات پیش آمده بررسی و عیب یابی شود.

در مورد کمپرسورهای اسکرو چیلر ترین به دلیل حساس بودن قطعات این کمپرسورها نسبت به کمپرسورهای پیستونی، دقت در اورهال و تعویض قطعات آسیب دیده با تجهیزات مخصوص باید انجام شود به طور مثال در تعمیر کمپرسور چیلر تریننوع اسکرو، در تعویض بلبرینگ های کمپرسور با تجهیزات مخصوص باید تعویض گردند تا آسیبی به قطعات داخلی کمپرسور اسکرو وارد نشود. قطعات آسیب دیده کمپرسور اسکرو ترین باید با قطعات باکیفیت اورجینال تعویض شود تا کمپرسور چیلر ترین پس از تعمیرات به بالاترین راندمان برسد.

آرسان سرویس تمامی تجهیزات و قطعات اورجینال اصلی در تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو را دارا می باشد. یکی از دلایل مهم در آسیب دیدن کمپرسور ترین فریونی، وجود رطوبت در سیستم است که این اتفاق می تواند به علت وجود نشتی در مدار مبدل های کندانسور و اواپراتور باشد. این امر باعث سوختن سیم پیچ و استهلاک قطعات مکانیکال می شود در این مواقع قطعات داخل کمپرسور به رنگ قهوه ای گوگردی در می آیند که این رنگ اکسیداسیون روی قطعات مکانیکال است و این از اسیدی شدن روغن کمپرسور بوده که منجر به آسیب به کمپرسور می شود .

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر ترین نوع اسکرو

 

آرسان سرویس از نظر دستگاه ها و دانش ساختار سیم پیچی کمپرسور اسکرو ترین مجهز بوده و تمامی کمپرسورها با دستگاه سیم پیچی می گردند. در مراحل بعدی شیارها و استاتور با دستگاه فیلر گیری می شوند تا برای عایق کاری آماده شوند. بعد از مرحله فیلر گیری و عایق کاری، استاتور به دستگاه سیم پیچی منتقل می شود.

استاتور طبق استاندارد تعریف شده توسط شرکت ترین با دستگاه پیچیده می شود و از لحاظ آمپر و توان به بهترین میزان کارایی خود می رسد. در مرحله سربندی سیم پیچی کمپرسور اسکرو ترین بدون تغییر در ساختار آن انجام می شود. و بعد استاتور برای مرحله نهایی که عایق کاری آن می باشد به دستگاه مخصوص لاک قرار داده می شود تا در دما و زمان مناسب به بالاترین میزان عایق بندی برسد.

در انتها کمپرسور با تمام متعلقات مکانیکال و سیم پیچی مونتاژ میشود و استارت می گردد. از لحاظ آمپر، فشار مکش، فشار رانش و گردش روغن مورد بررسی قرار می گیرد و با استاندارد تعریف شده توسط شرکت ترین مطابقت داده می شود .

 


نکات مهم برای نگهداری صحیح از چیلر ترین


مراقبت درست از دستگاه به شما کمک می‌کند تا کمتر نیاز به تعمیر چیلر  پیدا کنید. در کنار نحوه ساخت، چگونگی نگهداری چیلر ترین می‌تواند تأثیر زیادی بر عمر آن بگذارد. این موضوع نشان می‌دهد که همه مصرف‌کنندگان باید با نکات نگهداری چیلر به طور صحیح و استاندارد آشنا باشند. در ادامه این نکات بررسی می‌شوند.

 • راه‌اندازی اولیه دستگاه باید توسط فردی متخصص انجام شود.
 • بهتر است در فصول سرما دستگاه سرویس و تعمیر شود.
 • میزان روغن کمپرسور در هر دوره باید تنظیم شود.
 • بخش‌های داخلی دستگاه مانند لوله‌ها باید به‌خوبی تمیز شده تا از گرفتگی آن‌ها جلوگیری شود.
 • دمای آبی که به کندانسور وارد می‌شود باید پایین باشد.
 • سرعت جریان آب باید در محدوده مشخص حفظ شود.

 


هزینه تعمیر چیلر ترین با توجه‌ به تعرفه‌های موجود، چقدر تمام می‌شود؟


بسیاری از مصرف‌کنندگان مایل هستند قبل از اقدام برای تعمیر چیلر ترین، از هزینه‌های آن آگاه بشوند. گاها آسیب وارده به دستگاه زیاد بوده و به همین دلیل شاید در این موارد تعمیر روش چندان به صرفه‌ای نباشد. عمدتاً در شروع کار تنها مبلغی حدودی از هزینه‌ها گفته می‌شود تا مصرف‌کننده نسبت به تعمیر و یا عدم تعمیر چیلر، تصمیم بگیرد.

به‌ طور کلی هزینه تعمیر چیلر بسته به عوامل مختلف می‌تواند متفاوت باشد. یکی از این عوامل، مهارت مرکزی است که کار تعمیر را به آن‌ها سپرده‌اید. برخی مراکز به دلیل عدم داشتن مهارت کافی، کار تعمیر را با هزینه‌ های بیشتری انجام می‌دهند. ضمناً گاها برخی مراکز، از نا آگاهی مراجعه‌کنندگان سوءاستفاده کرده و مبلغی بسیار بیشتر از هزینه تعمیر چیلر ترین طلب می‌کنند.

در حقیقت هزینه تعمیر چیلر ترین تا حد زیادی وابسته به مرکزی است که این کار را به آن‌ها سپرده‌اید. علاوه‌ بر این، میزان آسیب دستگاه ‌هم در تعیین هزینه تعمیر چیلر بسیار مهم است. طبیعتاً هر چه آسیب بیشتر باشد، هزینه انجام این کار بیشتر خواهد بود. وجود تعداد زیادی از عوامل متغیر باعث شده است تا نتوان رقم دقیقی را برای همه خرابی‌ها بیان کرد.

امروزه مراکز مختلفی، خدمات متنوعی را برای تعمیر چیلر ترین به شما ارائه می دهند. شما می توانید با در نظر گرفتن یک سری از بخش های کاربردی، نسبت به تعمیر چیلر ترین خود اقدام نمایید. توجه داشته باشید زمانی که قصد استفاده از خدمات این مراکز را دارید، از سابقه آن ها در زمینه تعمیر چیلر آگاه شوید و سپس نسبت به استفاده از آن ها اقدام نمایید.

تعمیر چیلر هوا خنک ترین

 

سخن پایانی

چیلر ترین جزو مطمئن‌ترین مدل‌های این دستگاه است که در غالب موارد دارای کارایی بسیار بیشتری از رقبای خود است. با وجود این کیفیت اما طبیعی است که دستگاه پس از مدتی نیاز به تعمیر پیدا کند. در این میان، کمپرسور از جمله قطعاتی است که معمولاً بیشتر از بخش‌های دیگر خراب می‌شود. تعمیر چیلر ترین می‌‌تواند با کمترین هزینه انجام بشود، به شرطی که یک مرکز مناسب برای این کار انتخاب کنید. انتخاب یک مرکز مناسب هرچند که ممکن است ساده به نظر برسد، اما جزو سخت‌ترین مراحل تعمیر چیلر ترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یازده =