تعمیر چیلر تراکمی یورک

آخرین بروزرسانی مقاله : 14 فروردین 1402

چیلر یورک آمریکا از چیلر های وارداتی در ایران به شمار می رود که از کیفیت بالایی برخوردار است. تعمیر چیلر یورک نوع تراکمی از تعمیرات تخصصی در حوزه برودت به شمار می رود که نیازمند تعمیرکاری تخصصی بوده که تجربه تعمیر چندین چیلر یورک را داشته باشد. این چیلر ها وارداتی و گران قیمت بوده و باید تعمیرات آن را به دست افراد با تجربه و متخصص سپرد.

اگر مدیر کارخانه یا یک مجموعه و یا یک ساختمان هستید، حتما عواقب خرابی چیلر یورک خود را تجربه کرده اید و می دانید که خرابی این چیلر موضوعی نگران کننده است که می تواند در روند خنک کردن محیط و یا خط تولید یک کارخانه، وقفه ایجاد کرده و به دنبال آن متحمل هزینه و ضرر های سنگینی خواهید شد. بنابراین نگهداری و تعمیر چیلر و برنامه دوره ای سرویس چیلر خود را جدی بگیرید و به راحتی از کنار اقدامات لازم جهت نگهداری آن، نگذرید.

 

برند یورک 

کمپانی یورک جزء بزرگترین شرکت های تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع در جهان است که در سال 1874 در آمریکا ایجاد شده است. سهام اصلی این شرکت در سال 2005 توسط شرکت جانسون کنترل آمریکا با قیمت 2/3 بیلیون دلار خریداری گردید. بنا به ادعای شرکت یورک در حدود 90% بلندترین ساختمان های دنیا، یکی از محصولات یورک شامل چیلر، فن کویل، سیستم های VRF، هواساز و غیره بکار رفته است. این شرکت تقریبا در تمامی نقاط دنیا دارای دفاتر و مراکز فروش بوده و دارای تقریبا 150.000 کارمند در سر تا سر دنیا است.

 

چیلر تراکمی برند یورک

از چیلرهای تراکمی برای سرد کردن محیط یا خط تولید کارخانه استفاده می شود و کارخانجات معتبری هم چون شرکت یورک نیز در طراحی و تولید این دستگاه فعالیت می کند. شرکت یورک چیلرهای مختلفی می سازد که یکی از پرمصرف ترین چیلر های این شرکت چیلر تراکمی یورک است. این چیلر ها دارای کمپرسور یورک و کنترلر های جانسون کنترل بوده و کنترلر چیلر یورک ساخته و طراحی شده توسط شرکت بصورت انحصاری است. کنترل ظرفیت و روشن خاموش کردن همگی توسط این کنترلر ها انجام می شود. چیلر تراکمی یورک از نظر کندانسور به 2 نوع هوا خنک و آب خنک تقسیم می شود.

 

تعمیر انواع چیلر یورک

تعمیر چیلر یورک به چند بخش مختلف تقسیم می شود که شامل تعمیر کمپرسور یورک، رسوبزدایی کندانسور چیلر یورک، نشت یابی چیلر و سرویس تعمیرات تابلو برق و کنترلر های چیلر است. در تعمیرات چیلر تراکمی آب خنک یورک در مرحله اول باید برج خنک کننده سرویس شده و سپس کندانسور چیلر رسوبزدایی و تمیز کاری شود. تضمین صحت عملکرد فلوسوییچ خط کندانسور نیز در این مرحله مورد بررسی قرار گیرد. در حین تعمیرات چیلر هوایی یورک مهمترین بخش تمیز بودن کندانسور و سالم بودن پروانه های آن و همچنین طریقه روشن و خاموش شدن فن ها است.

 

تعمیر چیلر یورک تهویه مطبوع

چیلر های تهویه مطبوع برای محیط زندگی انسان ها استفاده شده و در ساختمان های تجاری، اداری، درمانی و … برای خنک کردن از چیلر تهویه مطبوع یا همان چیلر خانگی استفاده می شود. این چیلرها توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند که شرکت یورک نیز یکی از بهترین تولید کنندگان چیلر می باشد. چیلر تراکمی تهویه مطبوع یورک دارای کمپرسور سیلندر پیستونی بوده که در ایران از این چیلرها که توسط شرکت اتمسفر مونتاژ شده است استفاده می شود. تعمیر چیلر خانگی برند یورک بصورت کاملا تخصصی باید صورت پذیرد و همچنین این چیلر در مراحل مختلفی تعمیر می شود که تعمیر کمپرسور چیلر و سرویس برج خنک کننده و کندانسور جزو مهم ترین مراحل است.

 

تعمیر چیلر یورک صنعتی

چیلر های صنعتی که در خط تولید استفاده می شوند، اهمیت بیشتری نسبت به سایر چیلرها دارد و از این رو جهت حفظ و بهره برداری، باید برنامه ای مرتب توسط اپراتور انجام گردد. اگر این بهره برداری غیر اصولی روی دستگاه صورت گیرد موجب خرابی چیلر یورک می شود. برنامه دوره ای سرویس چیلر و تعمیر چیلر یورک صنعتی باید بصورت برنامه ریزی شده و در کمترین زمان ممکن انجام شود، تا کمترین خللی در خط تولید وارد نشود. این برنامه ریزی شامل عیب یابی، تامین متریال مصرفی و اجرای پروژه تعمیر چیلر یورک است.


همچنین بخوانید : تعمیر چیلر صنعتی


 

تعمیر چیلر یورک آب خنک 

چیلرهای آب خنک در گذشته در تیراژ بالایی مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین اکثر چیلر های یورکی که در ایران استفاده می شود نیز از این نوع است. برای چیلر های آب خنک، ما به دلیل آنکه از کندانسور آبی استفاده می کنیم نیاز به برج خنک کننده داریم. این برج خنک کننده دارای شیرالات و پمپ و لوله کشی است. همه این متعلقات به چیلر اضافه می شوند و نقش مهمی در عملکرد چیلر دارند. در حین تعمیرات چیلر آبی یورک ابتدا از برج خنک کننده و سپس به کندانسور چیلر می پردازیم و در مراحل بعدی کمپرسور و تابلو برق و کنترلر را بررسی و تعمیر می کنیم.

چیلرهای آب خنک یورک معمولا در اندازه‌های 125 تن تا 5500 تن هستند. آنها به صورت اسکرو با سرعت متغیر و سانتریفیوژ کار می کنند. گزینه های مبرد در مدل های R-410A، R-513A یا R-134a عرضه می شوند. سرویس و تعمیر چیلر یورک با آب خنک با تشخیص و گوش دادن به افرادی که روزانه با تعداد بیشتری چیلر سر و کار دارند آغاز می شود.

گوش دادن به مشتری خود در مورد اینکه الگوهای «رفتار» چیلر چگونه بوده است به ما کمک می کند تا بهترین دوره تعمیر چیلر یورک شما را بهتر درک کنیم. ما سخت کار می کنیم تا عملکرد کارخانه را با کمترین هزینه بازیابی کنیم. چیلرهای آب خنک یورک که امروزه در خدمت هستند بسته به نیازها و نیازها برای کاربردهای جایگزین یا ساخت و ساز تجاری جدید طراحی شده اند.

مجدداً، وقتی تصمیم می‌گیرید چه کسی بیاید و چیلر شما را تعمیر یا سرویس کند، به متخصصان دارای تجربه و دانش کافی اعتماد کنید تا کار را در اولین بار به درستی انجام دهند. هدف اصلی ما این است که به شما به عنوان مشتری خود درک کاملی از نحوه بهترین تعمیر یا سرویس چیلر آب خنک یورک خود ارائه دهیم. نصابان و سرویس دهندگان خبره ما در اسرع وقت با کمترین هزینه شما را راه اندازی می کنند. تعمیر و نگهداری معمولی چیلر یورک راندمان انتقال حرارت بهینه را امکان پذیر می کند.

چیلر تجاری یورک شما برای انجام وظیفه خود به راندمان انتقال حرارت متکی است. انتقال حرارت فرآیند حذف گرما از چیلر و سپس دفع آن در خارج از واحد است. این امر در مورد تمام قطعات تجهیزات، به ویژه مدارهای سرمایشی صدق می کند.

تعمیر چیلر یورک اب خنک

 

تعمیر چیلر یورک هوا خنک

چیلرها از نظر کندانسور به 2 دسته هوایی و آبی تقسیم می شوند. این چیلر ها با توجه به اقلیم و کاربری مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه به دلیل کمبود آب و حذف متعلقات اضافی، بیشتر از چیلر هوا خنک استفاده می کنند. این چیلر فراوان تر و روز به روز در حال افزایش است. تعمیرات چیلر هوا خنک یورک دارای شرایط خاص خود بوده، چرا که این چیلر کاملا استاندارد و با تکنولوژی بالایی ساخته شده است و حتما باید توسط تکنسین متخصص و با تجربه مورد تعمیرات قرار گیرد.

چیلرهای هوا خنک یورک York معمولاً در اندازه های 15 تن تا 500 تن تولید می شود. آنها به عنوان چیلرهای اسکرو یا اسکرال با سرعت متغیر عمل می کنند. کمپرسور نوع اسکرو رایج‌تر است و به نظر می‌رسد هر سال در نصب‌های جدیدی افزایش می‌یابد. چیلرهای یورک اسکرو با سرعت متغیر از ظرفیت 150 تن تا 500 تن ارائه می شوند.

سرویس و تعمیر چیلر یورک هوا خنک با تشخیص و توجه به افرادی که روزانه یا با تعداد چیلر بیشتری تعامل دارند آغاز می شود. گوش دادن به مشتری در مورد الگوهای رفتاری خاص، به ما کمک می کند تا بهترین دوره برای تعمیر چیلر یورک York هوا خنک شما را بهتر درک کنیم. ما سخت کار می کنیم تا عملکرد کارخانه را با کمترین هزینه بازیابی کنیم. وقتی صحبت از چیلر های اسکرال یورک می شود. این چیلرها مانند همه چیلرهای یورک برای عملکرد و قابلیت اطمینان بهینه نیاز به تعمیر و نگهداری دارند.

هدف ما این است که به شما به عنوان مشتری خود درک کاملی از نحوه بهترین تعمیر یا سرویس چیلر هوا خنک یورک خود ارائه دهیم. نصاب ها و سرویس دهندگان آموزش دیده و دارای گواهی، کارگاه ما شما را در اسرع وقت با کمترین هزینه راه اندازی می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری و تعمیر چیلر یورک مدل و تناژ خاص خود با ما تماس بگیرید.

تعمیر چیلر یورک هوا خنک

 

نگهداری اصولی چیلر یورک

از لحظه ای که راه اندازی چیلر انجام می شود، نیاز به نگهداری چیلر نیز شروع می شود به طوری که باید اپراتور به صورت اصولی چیلر را نگهداری نماید تا به بهترین شکل مورد بهره برداری قرار گیرد. اپراتوری که وظیفه نگهداری چیلر را دارد باید آموزش های لازم را فرا گرفته باشد و با عملکرد چیلر آشنایی داشته باشد تا در هنگام خرابی چیلر یورک بتواند با تحلیل علمی سیستم، ایرادات اولیه را رفع نماید، و از کار افتادن چیلر جلوگیری نماید.

 

ایرادات متداول چیلرهای یورک

سرویس، نگهداری و تعمیر چیلر یورک را باید جدی گرفت. تعمیر چیلر یورک با کیفیت بالا، با درک صحیح از نوع چیلری که قرار است تعمیر یا سرویس شود، شروع شده که شامل چیلرهای هوا خنک یا آب خنک می شود. در این دسته بندی ها همانطور که قبلا ذکر شد انواع کمپرسورهای مختلفی وجود دارد. دانستن نوع و شماره مدل چیلر یورک Yorkخود کمک می کند تا تماس جهت تعمیر چیلر یورک، تجربه بهتری برای شما داشته باشد.

ایراداتی که در کارکرد چیلر رخ میدهد به انواع مختلفی دیده میشود. یکی از ایرادات شایع در چیلر تراکمی یورک خطای فشار بالای دستگاه است. این خطا که به آن High Pressure (های پرشر) می گویند، بر اثر فشار بالای کندانسور پیش می آید و در چیلر های آبی رسوب داشتن کندانسور و در چیلر هوایی کثیف بودن فین های کندانسور از ایرادات متداول در چیلر های یورک به شمار می رود.

 

تعمیر چیلر تراکمی یورک 

به طور خلاصه، راندمان انتقال حرارت چیلر به برنامه های نگهداری و تعمیر چیلر تراکمی برند یورک بستگی دارد. تعمیر و نگهداری مداوم در اینجا یک لیست سریع از بهترین موارد تمرین برای اضافه کردن به برنامه خود آورده شده است:

کویل های کندانسور: بازرسی کویل های کندانسور چیلر یورک شامل تمیز کردن این کویل ها می شود. انتقال حرارت از طریق این کویل ها بسیار مهم است. تمیز کردن روتین کویل ها شامل حذف و حذف زباله ها، کثیفی ها و سایر تجمعاتی است که ممکن است جریان هوای آزاد را مسدود کرده و کاهش دهند.

شارژ مبرد: سطوح مناسب مبرد نیز برای چیلر یورک شما اهمیت ویژه ای دارد تا ضریب سرمایش خود را حفظ کند. حفظ شارژ مبرد به چیلر شما کمک می کند مصرف انرژی و هزینه های خنک کننده را تا 10 درصد کاهش دهد. اگر متوجه شدید که چیلر یورک شما برای انجام همان وظایف سخت تر از حد معمول کار می کند، همین امر صادق است. شارژ گاز چیلر بخشی از برنامه تعمیر و سرویس یورک ما هستند که ارائه می دهیم.

آب کندانسور: برای چیلرهای خنک‌کننده با آب، آب کندانسور که با برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شوند باید مقدار جریان آب طراحی‌شده در سیستم را حفظ کنند. اگر آب به زباله، ماسه، خوردگی، پوسته پوسته شدن و سایر مواد خارجی آلوده شود، جریان آب را کند می کند. کاهش مقدار جریان آب در حلقه می تواند بر راندمان عملکرد چیلر تأثیر بگذارد. با تعمیر چیلر یورک و نگهداری منظم چیلر تجاری، می توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. حداقل، این شامل پاک کردن گرفتگی در لوله های کندانسور و مسواک زدن آنها حداقل یک بار در سال است.

 

تعمیر کمپرسور چیلر یورک

چیلر تراکمی یورک یکی از سرد کننده هایی است که کمپرسور از تجهیزات اصلی و قلب تپنده آن می باشد و چیلرهایی که توسط کمپرسور کار میکنند را چیلر تراکمی می گویند. نکته قابل توجه در تعمیر کمپرسور چیلر یورک این است که کمپرسورها دارای قطعات مکانیکال و الکتریکال بوده که جهت جلوگیری از اصطکاک دائما باید با روغن روان‌کاری شود و هموراه باید کمپرسور یورک دارای حجم معینی از روغن باشد.

کمپرسور یورک هنگامی که بدرستی کار می‌کنند دارای صدایی معقول و طبیعی است و در صورتی که چیلر یورک دارای شاسی استاندارد و لوله‌کشی صحیح باشد، کمپرسور نباید دچار لرزش و صدای غیرعادی شود. در صورتی که کمپرسور یورک صدای غیرطبیعی پیدا کند و دچار لرزش شود احتمالا قطعات داخلی آن آسیب دیده است و نیازمند اقدام فوری جهت انجام تعمیر کمپرسور چیلر است.

تعمیر کمپرسور چیلر یورک

 

مراحل تعمیر کمپرسور چیلر یورک

 • باز کردن اتصالات مکانیکال و الکتریکال کمپرسور چیلر یورک
 • جداسازی کمپرسور یورک از شاسی چیلر و حمل به کارگاه
 • دمونتاژ کمپرسور یورک و عیب یابی ایرادات پیش آمده
 • تهیه گزارش آسیب های وارد شده جهت تقدیم به کارفرما
 • جداسازی و شستشوی تمام اجزای کمپرسور یورک با حلال‌های
 • ابزار دقیق قطعات مکانیکی و تعیین میزان لقی مجاز کمپرسور یورک
 • تعویض قطعات آسیب دیده با قطعات اورجینال و فابریک با هدف تعمیر کمپرسور چیلر یورک
 • مونتاژ مجدد کمپرسور یورک با در نظر گرفتن تلورانس‌ها مجاز توصیه شده توسط شرکت یورک
 • انجام تست کمپرسور چیلر یورک و ثبت فشار ساکشن دیشارژ
 • انجام تست گردش و فشار روغن کمپرسور به همراه میزان آمپر مصرفی
 • انجام تست لرزش و دسیبل مجاز و مناسب کمپرسور چیلر یورک

 

علت خرابی و تعمیر کمپرسور چیلر یورک

بروز مشکل در کمپرسور چیلر یورک و نیاز به تعمیر کمپرسور چیلر یورک به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل این قسمت‌ها می‌شود :

 • قسمت الکتریکال کمپرسور (سیم پیچی )
 • قسمت مکانیکال کمپرسور ( سیلندر و پیستون )

گاهی اوقات دو قسمت کمپرسور با هم دچار مشکل می شوند و نیاز به تعمیر کمپرسور چیلر یورک دارند؛ بروز مشکل در سیم پیچی بر اثر دوفاز شدن برق ورودی به سرسیم تخته کلمپ اتفاق می افتد. عامل بعدی نشتی روغن و فرار روغن است که می‌تواند باعث افزایش اصطکاک و ساییدگی شود که این مورد نیز می‌تواند سبب داغ شدن سیم‌پیچ و منجر به سوختن سیم‌پیچ شود. بنابراین باید دقت شود که پس از تعویض سیم ‎‌پیچی ایرادات مکانیکال و الکتریکال که سبب بروز گیرپاژ شده است را بررسی و برطرف کرد.

علت خرابی و تعمیرات کمپرسور چیلر یورک

 

مشکلات در زمان تعمیر کمپرسور چیلر یورک

مشکلاتی که در زمان تعمیر کمپرسور چیلر یورک مورد توجه قرار می‌گیرد شامل این موارد است :

 1. سوختن سیم‌ پیچ کمپرسور یورک
 2. خرابی و فرسودگی قطعات مکانیکی کمپرسور
 3. خراشیدگی بدنه و معیوب شدن قطعات
 4. شکستن و اسیب دیدن قطعات
 5. ساییدگی شاتون و خرابی میل لنگ
 6. رینگ و پیستون
 7. سوپاپ و ولوپلیت
 8. ترکیدن گسکت و ایجاد نشتی در بدنه کمپرسور

 

علائم خرابی و نیاز به تعمیر کمپرسور چیلر یورک

 • بالا رفتن صدا و ایجاد صدای نوسان دار
 • لرزش غیر عادی کمپرسور
 • داغ شدن بیش از اندازه سر سیلندر کمپرسور
 • کم شدن غیرعادی فشار رانش کمپرسور
 • بروز نشتی در بدنه کمپرسور
 • تغیر رنگ بدنه کمپرسور

نکته : در صورت بروز هر کدام از این علائم در کمپرسور یورک باید سریعا چیلر خاموش شود و علت آن بررسی و برطرف شده و اقدام به تعمیر کمپرسور چیلر یورک شود تا از آسیب‌های جدی‌تر به کمپرسور و قطعات آن جلوگیری شود.

تعمیرات مشکلات کمپرسور چیلر یورک

 

تعمیرات سیلندر در تعمیر کمپرسور چیلر یورک

در تعمیر کمپرسور سیلندر پیستونی چیلر یورک، سیلندرها نقش اساسی جهت حفظ کیفیت سلامت کمپرسور دارند. در سیستم کارتر بوش داخلی پرس می شود که باعث کاهش خوردگی و ساده شدن تعمیرات می شود و در صورت ساییده شدن بر اثر اصطکاک بدون روانکاری؛ این قطعات قابل تعویض هستند. مجموعه سیلندرها دارای راه ارتباطی ورودی خروجی مشترک می شوند. اتفاقات در داخل سیلندر عبارت است از مکش و کمپرس مبرد است . در تعمیر کمپرسور چیلر یورک جهت کنترل دمای سیلندر جدار خارجی کمپرسور را معمولا فین دار می سازند که باعث افزایش سطح تبادل حرارتی آن با هوای پیرامون کمپرسور شود.

 

تعمیرات پیستون در تعمیر کمپرسور چیلر یورک

در تعمیر کمپرسور چیلر یورک یکی از اساسی ترین قطعات مکانیکی پیستون ها هستند. پیستون ها وظیفه اصلی تراکم فریون را بر عهده دارند. در کمپرسورها قطعه اتصال به شاتون توسط گژنپین انجام می گیرد. جنس پیستون از چدن صیقلی است. فضای لقی بین سیلندر و پیستون در استاندرهای شرکت یورک ۰٫۰۰۲ اینچ می باشد. پیستون ها قابل تعمیر نیستند و در صورت آسیب دیدن، جهت تعمیر کمپرسور در قسمت فوقانی پیستون ها شیارهایی برای سوار کردن رینگ فشار و رینگ روغن قرار دارد.

رینگ های روغنی در کمپرسورها در لبه پایینی پیستون قرار دارد. پیستون به وسیله یک خار به گژنپین متصل می شود. پیستون ها قطعات قابل تعمیری نیستند و هنگام تعمیر کمپرسور چیلر یورک باید پیستون تعویض شود. در صورتی که پیستون به جداره ی سیلندر آسیب بزند، بایددر صورت امکان سیلندر به تراشکاری فرستاده شود تا در صورت امکان با بزرگ کردن فضای سیلندر از یک پیستون با اندازه و شماره بزرگتر استفاده شود.

تعمیرات پیستون کمپرسور چیلر یورک

 

هزینه تعمیر چیلر یورک

در تعمیر چیلر یورک، اقدامات متفاوتی انجام می شود و با توجه به حجم کار، هزینه ها متفاوت است. اگر کمپرسور چیلر یورک نیز نیاز به تعمیر داشته باشد، هزینه تعمیر چیلر یورک نیز بیشتر می شود. در تعمیر کمپرسور چیلر یورک، هزینه ها در 2 بخش است، که شامل هزینه تعمیر کمپرسور و هزینه باز و بستن و راه اندازی چیلر می شود. سایر هزینه ها نیز شامل هزینه اسید شویی چیلر، هزینه نشت یابی چیلر، هزینه سرویس تابلو برق و … می شود.

تعمیر چیلر یورک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =