تصویر اصلی تعمیر چیلر اسکرو
  • 18 اسفند 1400
  • مدیر سایت
  • 0

چیلر اسکرو


در تعمیر چیلر باید بدانید که به طور کلی از 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، شیرانبساط و اواپراتور تشکیل شده اند. هر کدام از این 4 جزء اصلی در انواع مختلفی تولید می شوند که باعث تنوع جیلر ها می شود. چیلرها از لحاظ کمپرسور به چند دسته چیلر اسکرو، چیلر اسکرال، چیلر پیستونی و چیلر سانتریفیوژ تقسیم بندی می شود. چیلری که کمپرسور آن اسکرو باشد، به آن چیلر اسکرو می گوییم. در این مقاله قصد داریم درباره تعمیر چیلر اسکرو اطلاعات کامل و جامعی را در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشد.

چیلر اسکرو 3

چیلر با کمپرسور اسکرو یکی از چیلرهایی ست که امروزه در صنعت تهویه مطبوع و صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند. این چیلرها در انواع و تناژهای مختلف ساخته می شوند و با توجه به کاربری و اقلیم های متفاوت می تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

 


انواع چیلر اسکرو


چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر چیلرها متمایز می کند. تعمیر چیلر اسکرو (تعمیر چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو) جزو پیچیده ترین و تخصصی ترین تعمیرات چیلر است. این چیلرها دارای بالاترین تکنولوژی در مدار مکانیکال و تابلو برق هستند. چیلر اسکرو در ظرفیت های مختلفی طراحی و ساخته می شوند و برای صنایع تولیدی و تهویه مطبوع ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این چیلر با توجه به کمپرسور آن از ظرفیت 50 تن تبرید تا ظرفیت چند هزار تن تبرید تولید می شود.

چیلر اسکرو

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، چیلرهایی که کمپرسور آن اسکرو باشد به نام چیلر اسکرو شناخته می شوند. این چیلرها در انواع مختلفی تولید و نصب می شوند که عبارتند از :

  • چیلر اسکرو با کندانسور هوایی
  • چیلر اسکرو با کندانسور آبی
  • چیلر اسکرو با اکسپنشن ترموستاتیکی
  • چیلر اسکرو با اکسپنشن الکترونیکی
  • چیلر اسکرو با اواپراتور آبی
  • چیلر اسکرو با اواپراتور هوایی (DX)

این تنوع در چیلرهای اسکرو نشان دهنده سازگاری این کمپرسور با انواع مختلف تجهیزات چیلر است. هر کدام از این چیلرها با توجه به نوع کاربری و دمای مورد نیاز در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که پرکاربردترین آن چیلر اسکرو با کندانسور هوایی و اکسپنشن ولو الکترونیکی است.

چیلر اسکرو 2

 


نگهداری چیلر اسکرو


کمپرسور اسکرو بصورت مارپیچی مبرد را متراکم می کند و از 2 عدد ماردون تشکیل شده که یکی از آنان ثابت و دیگری توسط روتور میچرخد. گازبندی در این روند، توسط روغن کمپرسور انجام می شود. تعداد قطعات داخلی کمپرسور اسکرو از کمپرسور پیستونی کمتر بوده اما تکنولوژی آن بروزتر، حساسیت و دقت آن بالاتر است. چیلر اسکرو باید بصورت مداوم چک و شرح حال آن بررسی گردد. همچنین نگهداری چیلر اسکرو دارای قوائد و روش های خاصی است که در اینجا به شرح آن میپردازیم.

چیلر اسکرو 8

کارکرد کمپرسور اسکرو باید بدون صدای اضافی بوده و همچنین علاوه بر چک کردن دمای نقاط مختلف چیلر اسکرو، دمای خروجی دیسشارژ کمپرسور و سوپرهیت چیلر اسکرو نیز همواره باید مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز مجددا تنظیم شود. در چیلر اسکرو نوع هواخنک کارکرد صحیح کندانسور بسیار با اهمیت است و همچنین جهت چرخش فن های کندانسور چیلر اسکرو و تمیزی آن باید ماهانه چک شود.

تمیزی برج خنک کننده، جهت گردش پروانه، سلامت تسمه ها و آبگردان نیز باید سالم بوده و بصورت ماهانه بررسی گردد تا در صورت نیاز تعمیر چیلر اسکرو انجام شود. چیلر اسکرو آبی نیازمند گردش آب با دمای مناسب در کندانسور است و چنانچه اگر کارکرد کندانسور به مشکل بخورد، آسیب وارد شده به کمپرسور اسکرو هزینه های گزافی به بار میاورد، به طوری که احتمالا نیاز به تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر داشته باشید.

چیلر اسکرو 4

 


نشانه های خرابی چیلر اسکرو


هنگامی که چیلر اسکرو فرآیند سرماسازی را انجام می دهد و تمامی شرایط عادی است، باید به خوبی از چیلر اسکرو نگهداری کنید تا همچنان شرایط برقرار و پایا باشد. در سرویس چیلر که طبق زمانبندی انجام می شود، باید تمامی اطلاعات چیلر یادداشت و نگهداری کنید تا در صورتی که کوچک ترین نشانه های خرابی چیلر اسکرو را مشاهده کردید، از افزایش این خرابی ها جلوگیری کنید.

میزان تراکم در کمپرسور چیلر اسکرو نقشی تعیین کننده دارد و در حالت برابر (در دو حالت مقایسه کارکرد شیربرقی ها باید یک اندازه باشد) اگر متوجه ساکشن دیسشارژ متفاوت شدیم نشان از خرابی مکانیکی یا کمبود روغن و فریون است. صدای کمپرسور چیلر اسکرو در شرایط عادی پیوسته است و اگر پس از بررسی متوجه شدیم که صدای متناوبی می دهد احتمال خرابی بلبرینگ ها بالاست.

چیلر اسکرو 5

 


علت خرابی چیلر اسکرو


تامین شرایط استاندارد برای چیلر اسکرو بسیار حائز اهمیت بوده و تضمین سلامت چیلر اسکرو با حفظ سلامت پارامترهای لازم تعیین می گردد. خرابی چیلر اسکرو دلایل مختلفی دارد که از طراحی چیلر تا نصب و راه اندازی و نگهداری چیلر اسکرو را شامل می شود. همچنین عدم سرویس دوره ای عامل مهمی در خرابی چیلر اسکرو به شمار می رود.

اگر با وجود اینکه از چیلر اسکرو در شرایطی عالی و استاندارد نگهداری می کنید اما همچنان چیلر اسکرو دچار خرابی می شود، به احتمال زیاد پس از بازرسی تکنسین های متخصص به این نتیجه خواهید رسید که طراحی اولیه چیلر اسکرو استاندارد نبوده و تا زمانی که چیلر را عوض نکنید یا تغییر ندهید همچنان این نقص با چیلر اسکرو شما خواهد بود.

تعمیر چیار اسکرو

 


نحوه تعمیر چیلر اسکرو


تعمیر چیلر اسکرو نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد و این چیلر از لحاظ تکنولوژی نسبت به دیگر انواع چیلرها، دارای بروزترین و جدیدترین تکنولوژی هاست. پس از عیب یابی چیلر، باید تمامی مراحل تعمیر چیلر اسکرو به خوبی برنامه ریزی شده و با روندی منظم و مرتب صورت گیرد.

چیلر اسکرو نیز همانند سایر چیلر ها دارای 4 بخش اصلی کمپرسور، کندانسور، اکسپنشن ولو و اواپراتور است و خرابی هایی که متوجه این چیلر است معمولا نقص در کندانسور و عدم تنظیم میزان فریون بوده که منجر به خرابی کمپرسور اسکرو چیلر گردیده و نیاز به تعمیر پیدا می کند. تعمیر چیلر اسکرو شامل اقدامات تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر، اصلاحات و سرویس تابلو برق چیلر، کالیبره و تعویض سنسورها، نشت یابی چیلر، شستشوی پره های کندانسور یا لوله های کندانسور پوسته لوله است.

چیلر اسکرو 7

 


هزینه تعمیر چیلر اسکرو


چیلر اسکرو به دلیل آنکه در کمپرسور از سنسورهای متعددی استفاده می شود و مهمترین مساله در تعمیر چیلر اسکرو، شیر برقی و آنلودر کمپرسور اسکرو است. این چیلر ها با توجه به کندانسور در دو مدل چیلر اسکرو با کندانسور آبی و چیلر اسکرو با کندانسور هوایی ساخته می شوند. تعمیر چیلر اسکرو شامل بخش ها و روش های مختلفی است که با توجه به فناوری بالای آن به دانش و تجربه کافی برای تعمیرات آن نیاز است.

زمانی که چیلرهای اسکرو به مشکل می خورند، هزینه تعمیر آن بسیار پر اهمیت می شود. به طوری که با طیفی از قیمت های بالا و پایین مواجه خواهید شد. هم قیمت بالا شک برانگیز است و هم قیمت پایین تر جای بحث دارد. بهترین اعلام هزینه تعمیر چیلر اسکرو، قیمت تمام شده به میزان فعالیت صورت گرفته و نفرات پروژه تعمیرات است. میزان هزینه تعمیر چیلر اسکرو بنا بر نوع چیلر اسکرو، ظرفیت و کاربری آن مشخص می شود.

چیلر اسکرو 6

 


تعمیر چیلر اسکرو با کندانسور آبی


چیلرهای اسکرو با کندانسور آبی دارای شرایط طراحی خاصی هستند. با توجه به اینکه کندانسور این چیلر آبی است، جهت خنک کردن آب در گردش کندانسور باید از برج خنک کننده استفاده کرد. این چیلرها معمولا دارای تابلو برق هوشمند plc هستند و همچنین در برخی از چیلرها از برد الکترونیکی استفاده می کنند.

در تعمیر چیلر اسکرو با کندانسور آبی (چیلر اسکرو آب خنک) باید بدانید که این چیلر از چهار بخش اصلی کمپرسور اسکرو، کندانسور آبی، اکسپنشن الکترونیکی (به ندرت اکسپنشن ترموستاتیکی)، اواپراتور آبی و به همراه تابلو برق است. تابلو برق این چیلر شامل مدار قدرت و فرمان است که از کلیدها و کنتاکتور ها در مدار قدرت و کنترل کننده ها و سنسورها در مدار فرمان استفاده شده است.

تعمیر چیلر اسکرو آب خنک

 


تعمیر چیلر اسکرو با کندانسور هوایی


تعمیرات ماشین آلات سرمایشی دارای قوائد و روش های منحصر به فردی است که نیاز به توان علمی و سابقه اجرایی فراوانی دارد. تعمیر چیلر اسکرو با کندانسور هوایی از اقداماتی است که کارشناس یا تکنسین اجرایی باید علوم ترمودینامیک، انتقال حرارت و مکانیک سیالات را فرا گرفته باشد و از آن در عیب یابی چیلر استفاده نماید.

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو و کندانسور هوایی چیلری یکپارچه است که امکان نصب در هر مکانی که جریان هوای طبیعی وجود داشته باشد و تامین برق مصرفی شود، را دارد. تعمیر چیلر اسکرو هوا خنک در مراحل مختلفی صورت می گیرد که تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر، نشت یابی چیلر، سرویس فن کندانسور و شستشوی پره های کندانسور چیلر، کالیبراسیون و تعویض سنسورهای نشان دهنده چیلر، تعویض مبدل اواپراتور و یا کندانسور چیلر، شارژ فریون و راه اندازی چیلر را شامل می شود.

چیلر اسکرو هوا خنک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یک =