تعمیر سردخانه

سردخانه‌ها از آن دسته تجهیزاتی بوده که در صنایع مختلف به‌ویژه صنایع غذایی بسیار ضروری و مهم هستند. سردخانه برای نگه‌داری­ از مواد خوراکی و موادی که برای سالم ماندن به سرمای زیاد نیاز دارند، ساخته شده‌اند. دو نوع کلی سردخانه از لحاظ مبرد وجود دارد که یکی آمونیاکی و دیگری فریونی است. گاهی سردخانه فریونی دچار مشکلاتی می‌شود، در این مواقع تعمیر سردخانه فریونی کاملاً ضروری است. تعمیر سردخانه در صنعت جزو موارد تعمیرات اورژانسی و فوری است که در هنگام از کار افتادگی سردخانه فریونی نباید لحظه ای درنگ کرد.

اگر بخواهیم به‌طورکلی تفاوتی که بین سردخانه آمونیاکی و فریونی وجود دارد را بگوییم، می‌توان به مبرد سرمازای آن‌ها برای کاهش دما اشاره کرد. سردخانه آمونیاکی از سرمازا آمونیاک و سردخانه فریونی از سرمازا فریون استفاده می‌کنند. سردخانه ها از لحاظ سردکننده به دو نوع فریونی و آمونیاک تقسیم میشوند و امروزه این سردخانه در اقصی نقاط کشور ساخته و مورد بهره برداری قرار میگیرند, سردخانه آمونیاکی در ابعاد کوچک وجود ندارند و این بدین معنی است که سردخانه هایی بزرگ از آمونیاک که سرمازای ارزان تر و قابل حصول تر است استفاده می کنند. در این مقاله هدف ما آشناکردن شما با سردخانه فریونی و مسائل مربوط به آن است.

 

سردخانه فریونی

سردخانه فریونی یکی از عمده‌ترین تجهیزات سرمایشی صنعتی است که به جهت مزایای ویژه­ای که دارد، بسیار پرکاربرد است. برای نگه‌داری­کردن بسیاری از مواد، مانند مواد غذایی و محصولات دارویی و بهداشتی به سردخانه نیاز داریم. سردخانه فریونی یکی از آن دسته سردخانه‌های پراستفاده است که ظرفیت پایینی دارد. این سردخانه از گاز فریون استفاده می‌کند که سمی و خطرناک نیست و همچنین تعمیر ساده‌ای هم دارد.

 

انواع سردخانه فریونی

همان‌طور که گفتیم امروزه از گاز فریون در ساخت لوازم سرماساز مانند یخچال‌ها، سردخانه‌ها، سیستم‌های تهویه مطبوع و حتی کولرها بیشترین استفاده را می‌کنند. همچنین سردخانه فریونی برای انجماد و خنک‌سازی مواد مختلف استفاده می‌شود که گاز فریون در آن جریان دارد. در مجموع سردخانه فریونی را می‌توان به دو نوع زیر صفر و بالای صفر تقسیم کرد:

 • سردخانه زیر صفر در نگه‌داری از مواد و محصولاتی که به دمای بسیار پایین احتیاج دارند، کاربرد دارد. مانند: انواع گوشت.
 • سردخانه بالای صفر نیز برای نگه‌داری موادی که لزوماً نیازی به یخ‌زدن آن‌ها نیست و تنها باید به‌خوبی خنک نگه داشته شوند، استفاده می­شود. مانند: میوه، سبزی، مواد بهداشتی و داروها

 

ویژگی‌های سردخانه فریونی

سردخانه فریونی را می‌توان با ویژگی‌هایی شناخت که عمده‌ترین آن بی‌خطر بودن آن برای انسان و محیط‌زیست است. اگرچه ممکن است منجر به گرم‌شدن کره زمین در اثر نوع عملکرد خود شود؛ اما در مجموع یکی از کم‌خطرترین مبرد سرمازا است که می‌توان در وسایل سرمایشی به‌ویژه سردخانه از آن استفاده کرد. در زیر به تعدادی از ویژگی‌های سردخانه فریونی اشاره کرده‌ایم:

 1. تعمیر سردخانه فریونی کار ساده‌ای بوده و اتفاقاً کم‌هزینه‌تر از انواع دیگر سردخانه مانند آمونیاکی است.
 2. گاز مبرد سرمازا فریون بی‌رنگ، بی بو و کم‌خطر است و هنگام پخش شدن در فضا آسیبی به انسان وارد نمی‌کند.
 3. سردخانه فریونی بهترین انتخاب برای کسانی بوده که به دنبال یک سردخانه کم‌ظرفیت هستند. اگر به ظرفیت بالا نیاز دارید، بهتر است سردخانه آمونیاکی بسازید.
 4. گاز فریون در ترکیب‌شدن با رطوبت منجر به زنگ‌زدگی، خوردگی و خرابی فلز نشده و بدین ترتیب سردخانه شما هرگز دچار پوسیدگی نمی‌شود.

تعمیر سردخانه فریونی

 

خرابی‌های متداول در سردخانه فریونی

برای اینکه طول عمر سردخانه خود را افزایش دهید و بتوانید کیفیت اولیه محصول را حفظ کنید، لازم است به‌خوبی از آن مراقبت کرده و به طور دائم مشکلات آن را عیب‌یابی کنید. در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر لازم است نسبت به تعمیر سردخانه فریونی خود اقدام کنید.

 1. یکی از مشکلاتی که ممکن است در سردخانه‌های فریونی به وجود بیاید یخ‌زدگی سطح زیرین آن است. این یخ­زدگی می‌تواند به جهت نامناسب بودن کف‌پوش یا خراب‌شدن و فرسوده شدن آن ایجاد شود.
 2. دومین مشکل رایج یخ‌زدگی اواپراتور یا است. اگر بر روی اواپراتور برفک و یخ‌زدگی مشاهده کردید باید فوراً برای تعمیر آن اقدام کنید؛ چون عملکرد سردخانه به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
 3. اگر متوجه شدید که سردخانه به‌درستی عمل اتومات را انجام نمی‌دهد؛ مثلاً مدت زیادی را روشن یا خاموش می‌ماند یا به‌سرعت خاموش و سپس روشن می‌شود، احتمالاً کمپرسور آن ایراد پیدا کرده است و باید تعمیر شود.
 4. ضمناً همواره باید دمای محفظه سرمایشی را کنترل کنید. درصورتی‌که دما از حد مجاز بیشتر یا کمتر شده باشد، باید با یک تعمیرکار سردخانه فریونی تماس بگیرید.

 

نگهداری و افزایش عمر سردخانه فریونی

اگر سردخانه را به‌خوبی نگهداری کنید احتمالاً نیاز به تعمیر سردخانه فریونی بسیار کمتر برای شما پیش خواهد آمد. برای نگهداری سردخانه بهتر است به طور دوره‌ای و منظم سردخانه را چک کنید و درصورتی‌که متوجه شدید یکی از قطعات یا کل مجموعه به‌خوبی کار نمی‌کند، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. نکته دیگر سرویس‌های دوره‌ای سردخانه است؛ بنابراین حتی اگر سردخانه به‌خوبی کار می‌کند بد نیست به شکل دوره‌ای سرویس شود.

اگر بررسی های از پیش تعیین شده به موقع صورت نگیرد ، به ایرادات جزئی پی برده نخواهند شد. در نتیجه سیستم همچنان به صورت ناقص ادامه کار می دهد تا جایی که منجر به ایست کامل و خرابی های سنگین تر شود. با میزان معقولی هزینه منظم برای رسیدگی و سرویس های دوره ای می توان از هزینه ها و خسارات سنگین ناگهانی پیشگیری کرد.

به جز سرویس کردن، خودتان نیز باید مراقبت‌هایی را به عمل آوردید. مثلاً درب سردخانه را تنها برای موارد ضروری باز کنید و به‌سرعت درب را ببندید، کف و اجزای مختلف مانند کندانسور و اواپراتور و … را تمیز نگه دارید، اجازه ندهید واحد کندانسینگ در معرض تابش خورشید و گرمای شدید قرار بگیرد و در نهایت همواره احتمال نشتی را بررسی کنید. پیگیری و چک کردن دائمی و برنامه ریزی شده سبب می شود احتمال بروز ایراد و اختلال در کارکرد سردخانه کاهش یابد. همچنین با بررسی ساعتی و روزانه ، احتمال اختلال در عملکرد کاهش یافته و در نتیجه ایرادات پیش آمده آسان تر و در مدت زمان کمتری برطرف می گردد.

 

تعمیر سردخانه فریونی به‌صورت تخصصی

اگر به دنبال یک مرکز قابل‌اعتماد برای نصب و راه‌اندازی و تعمیر سردخانه فریونی می‌گردید ما در مجموعه خدماتی آرسان سرویس به شکلی کاملاً تخصصی در این زمینه به شما کمک خواهیم کرد. اگر تعمیر به شکل دقیق و تخصصی انجام نشود عیب سردخانه به‌خوبی برطرف نمی­شود و ظرف مدت‌زمان کوتاهی مجدداً نیاز به تعمیر و حتی تعویض سردخانه احساس خواهد شد.

همه چیز درمورد سردخانه فریونی

 

تعمیرکار سردخانه‌ های فریونی

برای اینکه تعمیر سردخانه فریونی به شکل تخصصی انجام شود و عیب‌یابی دقیقی انجام پذیرد لازم است که تعمیرکاران آموزش‌دیده و متخصص این کار را بر عهده گیرند. تعمیرکار سردخانه باید علاوه بر عیب‌یابی دقیق، بتواند بهترین راه‌حل مشکل با کوتاه‌ترین زمان ممکن و کم‌ترین هزینه را پیش‌بینی کند.

تعمیر سردخانه فریونی در بخش های مختلفی و با روش های مختلف صورت می گیرد که هر کارشناسی برای خود روشی جداگانه را اجرایی می کند. در آرسان سرویس تمامی تعمیرات و راه اندازی سردخانه فریونی تحت الگویی از پیش تعیین شده و استندارد جهانی است که بتواند عملیات اجرایی را با هزینه اقتصادی کمتر و کیفیت بیشتر انجام دهد.

تعمیرکاران ما در مجموعه آرسان سرویس آموزش‌های تخصصی و ویژه‌ای را در زمینه ارائه کلیه خدمات مربوط به انواع سردخانه، چیلر و کمپرسور دیده‌اند و به‌راحتی می‌توانند سیستم‌های سرمایشی شما را عیب‌یابی و تعمیر کنند. پس به ما اعتماد کنید و همین حالا با ما تماس بگیرید. خدمات آرسان سرویس برای تعمیر سردخانه فریونی شامل موارد زیر می شود:

 1. راه اندازی سردخانه فریونی
 2. سرویس سردخانه فریونی
 3. تعمیرات کمپرسور سردخانه فریونی
 4. تعمیرات تابلو برق سردخانه فریونی
 5. رفع یخ زدگی سردخانه فریونی
 6. نشت یابی سردخانه فریونی
 7. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه سردخانه فریونی

 

جمع‌بندی

سردخانه فریونی یکی از انواع سردخانه‌های صنعتی است که امروزه بیشترین کاربرد را در محیط‌های بزرگی مانند انبارهای نگه‌داری مواد غذایی و دارویی و کارخانه‌ها دارد. این سردخانه برای خنک‌کردن از مبرد سرمازای فریون استفاده می‌کند که بی‌رنگ، بی بو و کم‌خطر برای انسان است. در صورت بروز اشکالاتی در سیستم سردخانه خود باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر سردخانه فریونی اقدام کنید تا مشکلی برای مواد نگه‌داری شده در آن، ایجاد نشود. برای این کار بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + یک =