تعمیر کمپرسور سردخانه و چیلر

کمپرسورهای برودتی از جمله محصولاتی هستند که به طور خاص برای بالابردن فشار، دما و سطح انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ترکیب آنها با ابزارهای مکانیکی می‌تواند به‌عنوان بخشی از فرایند فشرده‌سازی به شمار بیاید. استفاده از این محصولات می‌تواند به میزان زیادی بر روی صرفه‌جویی در مصرف انرژی تاثیرگذار باشد و در شرایط سخت عملکرد خوبی را به شما ارائه دهد. استفاده گسترده از این محصولات باعث شده تا امروزه نیاز به تعمیر کمپرسور برودتی بسیار احساس شود.

این محصولات امروزه در بسیاری از سیستم‌های تبریدی مانند چیلر و سردخانه استفاده می‌شوند و می‌توانند یک سیکل فشرده‌سازی را به میزان زیادی بهبود دهد. چیلرهای تراکمی و سردخانه از چهار جز اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل می شوند. کمپرسور برودتی در این سیکل فریون، به عنوان قلب تپنده کار می کند و در کیفیت فرآیند سرماسازی نقش سازنده ای دارد.  تعمیر کمپرسور برودتی و تعمیر کمپرسور چیلر حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود.

این کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که معمولا اکثر آنها با مشکلات رایجی مواجه می‌شوند. برای این‌که بتوانید اقدام به تعمیر کمپرسور برودتی کنید باید ابتدا با انواع آنها آشنا شده و سپس اطلاعاتی را در خصوص تعمیر هریک از آنها و مشکلات رایجی که برای آنها به وجود می‌آید به دست بیاورید. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

 

کمپرسور


پیش از آنکه بخواهیم درباره تعمیر کمپرسور برودتی صحبت کنیم اجازه دهید تا ابتدا با کمپرسور، انواع آن و کاربردهای مهمی که این محصولات دارند آشنا شویم. کمپرسورها یکی از انواع دستگاه‌ها و تجهیزات مکانیکی هستند که برای فشرده کردن گاز و ارسال آن به کندانسورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات دارای کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف بوده و همین عامل نیز باعث می‌شود تا برندهای مختلفی اقدام به تولید و ساخت آنها کنند.

این محصولات از انواع مختلفی نیز برخوردار هستند که هریک از انواع آنها ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود را به شما ارائه می‌دهند. عملکرد اصلی این محصولات بیشتر بر مبنای مکش و ایجاد نیروی مکش است. در واقع این نیروی مکش ایجاد شده در این دستگاه‌ها است که باعث فشرده شدن گاز می‌شود.

 

انواع کمپرسور


کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آنها می‌توان به مواردی مانند کمپرسورهای دینامیکی، اسکرال، تشدیدکننده‌های فشار، کمپرسورهای کمکی و البته کمپرسورهای برودتی اشاره کرد. این طیف گسترده کمپرسورها به شما اجازه می‌دهد تا در موقعیت‌ها و شرایط مختلف بر اساس نیاز و شرایطی که دارید هر یک از  این دستگاه‌ها را برای خرید خود انتخاب کنید.  کمپرسور به طور کلی به 2 مدل روتاری ( اسکرو، اسکرال، سانتریفیوژ ) و پیستونی ( باز، نیمه بسته، بسته ) تقسیم می شود. تمامی کمپرسورهایی که توسط کارخانه به صورت پلمپ (یکپارچه) تولید می شوند، غیر قابل تعمیر هستند، مانند کمپرسورهای پیستونی یخچال، کمپرسور کولرگازی، کمپرسور های هرمتیک مینی چیلر، کمپسورهای اسکرال و منیروپ بسته.

 

کاربردهای مهم کمپرسور


در بخش‌های قبلی بیان کردیم که کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که هریک از آنها دارای کاربردهای مخصوص به خود بوده و می‌توانند قابلیت‌های خاصی را در اختیار شما قرار دهند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای کمپرسور های برودتی می‌توان به کاربردهای آنها در صنایعی مانند خودروسازی، تولید محصولات چوبی، صنعت پزشکی، صنایع تولید مواد غذایی و … اشاره کرد. عمده ترین کاربرد کمپرسور های برودتی را می توان در انواع سردخانه های صنعتی، دستگاه های بستنی ساز، تونل انجماد، آیس بانک و انواع چیلر ها و مینی چیلر ها و… اشاره نمود. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله تعمیر کمپرسور سردخانه مراجعه نمایید.

 

انواع کمپرسور برودتی


کمپرسورهای برودتی را بر اساس نوع و کارکردی که دارند می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم‌ بندی کرد که هریک دارای ویژگی‌های خاصی هستند. در ادامه با برخی از رایج‌ترین انواع کمپرسورهای برودتی آشنا خواهیم شد. دقت داشته باشید که برای تعمیر کمپرسور برودتی شما باید حتما اطلاعات کاملی را درباره انواع این محصولات داشته باشید.

تعمیر کمپرسور چیلر تراکمی

 

کمپرسورهای برودتی پیستونی

این نوع کمپرسورهای برودتی ساده‌ترین و رایج‌ترین کمپرسورهای برودتی به شمار می‌آیند که کارکرد آنها بر اساس یک پیستون مخصوص است. این محصولات در انواع پیکربندی‌ها و اندازه‌های مختلف در دسترس شما هستند. خرید آنها از نظر اقتصادی بسیار به‌صرفه است. یک نکته مهم درباره این محصولات این است که نگهداری از آنها نیازمند روانکاری و روغن‌کاری مداوم است. این محصولات از یک پیستون و میل‌لنگ برای انتقال گازهایی با فشار بالا استفاده می‌کنند. در آرسان سرویس خدمات تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر نیز ارائه می گردد.

کمپرسورهای اسکرو

کمپرسور های اسکرو دارای یک یا دوپیچ به‌صورت مارپیچ هستند که با سرعت بالا می‌چرخند و بدین‌ ترتیب گاز را فشرده می‌کنند. در این محصولات سیستم‌های خنک کاری و روانکاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. روغن‌کاری نادرست می‌تواند آسیب زیادی را به این محصولات وارد کند. دقت داشته باشید که ابعاد این محصولات نسبت به کمپرسورهای پیستونی حجیم‌تر است و شما برای نصب آنها نیازمند فضای زیادی هستند. این محصولات دارای سروصدای زیادی هستند؛ ولی روغن‌کاری مناسب می‌تواند این سروصدا را کاهش دهد. کمپرسور های اسکرو برودتی را اغلب بر روی چیلر های تراکمی با تناژ بالا استفاده می کنند که در آرسان سرویس، خدمات تعمیر کمپرسور اسکرو چیلر نیز انجام می شود.

کمپرسورهای Open یا باز

کمپرسورهای Open محصولاتی هستند که در آنها کمپرسور و موتور کاملا مجزا هستند. با استفاده از این محصولات شما هم می‌توانید از موتورهای الکتریکی، هم از موتورهای دیزلی و هم از موتورهای گازی استفاده کنید. نکته مهم درباره این محصولات این است که تمامی قطعات آنها برای تعمیر کاملا در دسترس قرار دارند و شما مشکل خاصی برای خرید این قطعات نخواهید داشت.

کمپرسورهای هرمتیک

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کمپرسورهای برودتی این است که موتور و کمپرسور در داخل یک پوشش هرمتیک به یکدیگر جوش داده شده‌اند و همین عامل نیز باعث عملکرد بهینه این محصولات می‌شود. معمولا گفته می‌شود که این کمپرسورها را نمی‌توان برای تعمیر باز کرد و همین عامل نیز قیمت پایین آنها را جبران می‌کند.

کمپرسورهای نیمه هرمتیک

یک کمپرسور برودتی نیمه هرمتیک هم از مزایای معماری هرمتیک در کمپرسورهای برودتی بهره می‌برد و هم مزایای کمپرسورهای باز یا open را دارا است. این محصولات ویژگی‌های مثبت کمپرسورهای هرمتیک را دارا هستند و درعین‌حال قابل باز هستند و می‌توانید آنها را برای تعمیر باز کنید. برای کنترل حرارتی بهتر این محصولات می‌توانید از یک سیستم خنک‌کننده مایع به‌صورت مستقیم روی بدنه این کمپرسورها استفاده کنید.

 

مشکلات متداول کمپرسورهای برودتی


در این بخش قصد داریم برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که کمپرسورهای برودتی دارند را به همراه راهکار آنها مورد بررسی قرار داده و توضیحات کاملی را درباره این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌‌مند به تعمیر کمپرسور برودتی هستید مطالعه این بخش می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

تعمیر کمپرسور سردخانه فریونی

 

فن کمپرسور برودتی کار نمی‌کند

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم برودتی شما فن کمپرسور است که حتما باید به‌درستی کار کند. یک کمپرسور حتما نیازمند یک سیستم خنک‌کننده است تا بتواند از گرم‌شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. حال زمانی که فن دستگاه شما خراب شود معمولا شروع به تولید صداهای عجیب از خود خواهد کرد. تلاش برای رفع این مشکل گاهی اوقات می‌تواند مشکلات جدید‌تری را نیز برای شما تولید کند.

در بیشتر موارد شما باید فن دستگاه خود را در صورت خراب‌شدن تعویض کنید؛ ولی گاهی اوقات نیز ممکن است با تعویض یک قطعه بتوانید مشکل آن را حل کنید. برای این کار بهتر است که حتما سعی کنید از یک فرد متخصص و باتجربه در زمینه تعمیر کمپرسور برودتی کمک بگیرید.

بیش از حد گرم‌شدن کمپرسور برودتی

یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است برای کمپرسورهای برودتی شما به وجود بیاید و شما باید در تعمیر کمپرسور برودتی به آن دقت و توجه داشته باشید مسئله گرم‌شدن بیش از حد این کمپرسورها است. دلایل متعددی ممکن است برای این موضوع وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به شکستن سوپاپ دیسشارژ، خوردگی دیواره‌های سیلندر یا خوردگی بوش‌ها و شاتون‌ها اشاره کرد. با تعمیر این موارد شما می‌توانید کمپرسورهای خود را به‌راحتی تعمیر کنید. البته گاهی اوقات نیز ممکن است این مشکل در اثر عوامل تخصصی دیگری باشد که در این شرایط باید به یک تعمیرکار حرفه‌ای و باتجربه مراجعه کرده و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

سروصدای زیاد کمپرسور برودتی

یکی دیگر از مشکلات رایجی که ممکن است برای کمپرسورهای برودتی شما به وجود بیاید مسئله تولید سروصدای زیاد توسط کمپرسور است. البته باید دقت داشته باشید که این مشکل معمولا در دستگاه‌های قدیمی رخ می‌دهد و کمپرسورهای برودتی جدید تقریبا بدون صدا یا با صدای کم کار می‌کنند. با این‌ حال اگر کمپرسور برودتی شما شروع به سروصدا کرد باید بدانید که اصلا نشانه خوبی نیست.

یکی از دلایل سروصدای زیاد ممکن است مشکل فن کمپرسور شما باشد. از طرف دیگر ممکن است فشار بیش از اندازه گاز نیز عامل مهم دیگری باشد که باعث خرابی و سروصدای زیاد کمپرسورهای شما شود. پس زمانی که قصد تعمیر کمپرسور برودتی خود را دارید حتما باید به این نکته مهم دقت داشته باشید. در صورتی‌ که هریک از عوامل بالا را بررسی کردید و مشکل پابرجا بود به شما پیشنهاد می‌کنیم دراسرع‌ وقت به یک متخصص و تعمیرگاه حرفه‌ای مراجعه کنید.

 

تعمیر کمپرسور برودتی چیلر تراکمی


از چیلر تراکمی به عنوان ماشین سرماساز استفاده می شود و چیلری که با کمپرسور ایجاد خنک کنندگی می کند را چیلر تراکمی می گویند. کمپرسور دارای قطعاتی مکانیکی است که توسط روغن روانکاری می شود. هم در کمپرسور پیستونی و هم در کمپرسور اسکرو و اسکرال روغن با فریون در حال اختلاط است و همیشه کمپرسور دارای حجم معینی روغن است.

کمپرسورها در حالت عادی صدای معقولی دارند و اگر چیلر دارای شاسی مناسب و لوله کشی استانداردی باشد، نباید کمپرسور دچار لرزش غیر عادی باشند و این یعنی اگر کمپرسور چیلر دچار صدای غیر طبیعی و دچار لرزش گردد قطعات داخلی آن آسیب دیده است. همچنین عدم طراحی مناسب کمپرسور برای چیلر نیز می تواند خرابی را افزایش دهد.

خرابی کمپرسور چیلر تراکمی به عوامل مختلفی بستگی دارد که این خرابی شامل قسمت سیم پیچ و مکانیکال می شود و گاهی اتفاق می افتد که دو قسمت کمپرسور آسیب می بیند و نیاز به تعمیرات اساسی دارد؛ یکی از مواردی که باعث می شود تعمیر کمپرسور برودتی صورت گیرد قسمت الکتریکی کمپرسور است که معمولا بر اثر دوفاز شدن کنتاکتور اتفاق می افتد.

مورد بعدی نشتی روغن و یا فرار روغن است که باعث می شود اصطکاک و ساییدگی بدون روانکاری روغن پیش بیاید که این امر باعث داغ شدن سیم پیچ و در نهایت سوختن سیم پیچ می شود و پس از تعویض سیم پیچ حتما باید ایرادات مکانیکی که باعث گیرپاچ شده است را شناسایی و تعویض و تعمیر کرد.

 

تعمیر کمپرسور برودتی سردخانه فریونی


بخشی از تعمیر کمپرسور برودتی شامل کمپرسور های سردخانه ها نیز می شود. سردخانه ها به طور کلی از لحاظ دمای کاری به زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شود. کمپرسور سردخانه به 2 مدل تک مرحله ای و دومرحله ای (دابل استیج) تقسیم می شود. کمپرسور دابل استیج برای سرمای منفی 40 مورد استفاده قرار می گیرد که اسم این سردخانه، تونل انجماد است. در سردخانه ها از کمپرسور روتاری ( اسکرو , اسکرال , سانتریفیوژ ) استفاده نمی شود و کمپرسور کوپلند DWM  و بیتزر جزء پر مصرف ترین ها است.

 

تعمیرگاه کمپرسورهای برودتی


یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره تعمیر کمپرسور برودتی بدانید این است که در بیشتر مواقع شما نیازمند تخصص بسیار زیادی هستید و حتما باید یک تعمیرکار حرفه‌ای باشید تا بتوانید به‌ درستی تعمیر کمپرسور برودتی خود را انجام دهید. به همین علت نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات یک تعمیرگاه مخصوص کمپرسورهای برودتی استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. یک تعمیرگاه دارای نیروهای متخصصی است که می‌تواند انواع مشکلات کمپرسورهای برودتی را حل کند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به استفاده از خدمات یک تعمیرگاه برای تعمیر کمپرسور برودتی خود هستید بدون شک نیازمند پیداکردن بهترین تعمیرگاه خواهد بود. ما در ادامه قصد داریم ویژگی‌های مهم یکی از بهترین تعمیرگاه‌های کمپرسورهای برودتی را به شما معرفی کرده و اطلاعاتی را در این زمینه به شما ارائه دهیم.

تعمیر کمپرسور برودتی

 

تخصص و تجربه بالا در زمینه تعمیر کمپرسور برودتی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در زمان انتخاب یک تعمیرگاه برای تعمیر کمپرسور برودتی باید به آن دقت داشته باشید تجربه و تخصص کارکنان و متخصصان آن است. هرچه میزان تجربه و تخصص بیشتر باشد تعمیر کمپرسور برودتی شما نیز با کیفیت بالاتری انجام خواهد شد. دقت داشته باشید که امروزه بسیاری از تعمیرگاه‌ هایی که نیروهای متخصص چندانی ندارند در بیشتر موارد اذعان دارند که کمپرسورهای شما باید تعویض شوند.

این در حالی است که در اکثر این شرایط شما می‌توانید خیلی راحت کمپرسورهای خود را تعمیر کنید و نیازی به‌صرف هزینه زیاد برای تعویض آنها وجود ندارد. اگر شما هم به دنبال یک تعمیرگاه حرفه‌ای و تخصصی برای تعمیر کمپرسور برودتی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات مجموعه ما نیز در این زمینه استفاده کرده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید.

تعمیر انواع مختلف کمپرسورهای برودتی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که باید یک تعمیرگاه حرفه‌ای کمپرسورهای برودتی برای تعمیر کمپرسور برودتی داشته باشد این است که خدماتی را در حوزه تعمیر انواع مختلف این محصولات به شما ارائه دهد. در بخش‌های قبلی درباره این موضوع صحبت کردیم که امروزه کمپرسورهای برودتی در انواع مختلف و توسط برندهای مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. هریک از آنها دارای مشخصات فنی مخصوص به خود بوده و در نتیجه روش تعمیر آنها نیز متفاوت است.

به همین علت نیز شما باید تلاش کنید تا تعمیرگاهی را برای تعمیر محصولات خود انتخاب کنید که از انواع این کمپرسورها پشتیبانی کرده و خدمات تعمیر خود را برای انواع آنها به شما ارائه دهد. مجموعه تخصصی ما یکی از بهترین گزینه‌هایی است که برای این کار پیش روی شما قرار دارد و با استفاده از خدمات آن می‌توانید انواع کمپرسورهای برودتی خود را تعمیر کنید.

 

هزینه تعمیر کمپرسورهای برودتی


یکی دیگر از عواملی که به طور مستقیم می‌تواند روی انتخاب تعمیرگاه تخصصی در این زمینه تاثیرگذار باشد مسئله هزینه تعمیر کمپرسور برودتی است. افراد معمولا به دنبال تعمیرگاهی هستند که بتوانند با کمترین هزینه ممکن بهترین و با کیفیت‌ ترین خدمات را دریافت کرده و به بهترین شکل ممکن کمپرسور برودتی خود را تعمیر کنند.

در گام نخست شما باید دقت داشته باشید که عوامل مختلفی می‌توانند روی هزینه تعمیر کمپرسور برودتی تاثیرگذار باشند. نوع مشکلی که برای کمپرسور برودتی شما به وجود آمده و البته نوع کمپرسور برودتی شما از جمله مهم‌ترین این عوامل به شمار می‌آیند. برند سازنده کمپرسور نیز روی هزینه نهایی تعمیر تاثیر زیادی دارد؛ چراکه قطعاتی که برای تعمیر نیاز هستند به طور مستقیم توسط خود برند تولید و ساخته می‌شوند.

اگر شما هم به دنبال تعمیرگاهی هستید که بتوانید با کمترین هزینه ممکن بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را در زمینه تعمیر کمپرسور برودتی خود دریافت کنید می‌‌توانید همین حالا از خدمات مجموعه ما بهره‌مند شوید.

 

نتیجه‌گیری

کمپرسورها یکی از قطعات و تجهیزاتی هستند که امروزه در بسیاری از صنایع مختلف مورداستفاده قرار گرفته و دارای کاربردهای زیادی هستند. این محصولات در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، پزشکی و … استفاده می‌شوند. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند که یکی از کاربردی‌ ترین آنها کمپرسورهای برودتی هستند.

برای تعمیر کمپرسور برودتی شما باید با مشکلات رایج آنها از جمله گرم‌ شدن زیاد، تولید سر و صدای زیاد و … آشنا شده و با عوامل تاثیرگذار روی این موضوع نیز آشنا شوید. از طرف دیگر شما می‌توانید از یک تعمیرگاه حرفه‌ای مثل تعمیرگاه مجموعه ما برای تعمیر کمپرسور برودتی خود استفاده کنید. 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =