• 15 اسفند 1400
  • Meysam Seyjani
  • 0

تعمیر چیلر آب خنک

چیلرهای تراکمی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند، چیلرهایی که کندانسور آن آبی باشد چیلر آبی یا چیلر آب خنک و چیلر هایی که کندانسور آن هوایی باشد، چیلر هوا خنک می گویند. در آرسان سرویس ، تعمیر چیلر هوا خنک و تعمیر چیلر آب خنک انجام می گیرد. بدلیل اینکه این چیلر کندانسور آبی دارد، الزاما برج خنک کننده نیز در کنار چیلر وجود دارد. تعمیر چیلر آب خنک به دو بخش تقسیم می شود، تعمیر چیلر و تعمیر برج خنک کننده که می تواند در هنگام خرابی مشکلات را افزایش دهد.

چیلر تراکمی آب خنک در صنایع تولیدی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد که به آن چیلر آب خنک صنعتی و چیلر آب خنک تهویه مطبوع گویند. این چیلر ها در سالهای پیش در تعداد بالا مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه بدلیل بحران آب و همچنین کوچک سازی و یکپارچه کردن تاسیسات مکانیکی از چیلر هوا خنک استفاده می شود. تعمیر چیلر آب خنک می تواند شامل تعمیرات کمپرسور چیلر، تعمیرات برج خنک کننده و پمپ و … باشد. چیلر آب خنک کندانسور آن آبی است و همچنین میتوان کمپرسور آن را از پیستونی، اسکرو یا اسکرال نیز استفاده نمود.

 

تعمیر چیلر آب خنک

 

تعمیر چیلر آب خنک پیستونی

بدلیل اینکه چیلر آب خنک دارای کندانسور آبی است و از برج خنک کننده استفاده می شود، تعمیر چیلر آب خنک با کمپرسور پیستونی شامل تعمیرات چیلر و تعمیرات برج خنک کننده می شود. کمپرسور های سیلندر پیستونی که به آن رفت و برگشتی نیز می گویند از کمپرسور هایی است که در همه ظرفیت ها در گذشته به صورت فراوان استفاده شده است. این کمپرسورها ساختاری ساده و تعمیر چیلر آب خنک پیستونی در مدت زمان کمتری انجام می شود و دارای استهلاک کمتر و سادگی راهبری را دارند.

نخستین چیلر هایی که در ایران مورد استفاده قرار گرفتند، چیلر کریر بود. این چیلر ها دارای کندانسور آبی و کمپرسور سیلندر پیستونی هستند. همچنین شرکت ساراول، ساران، چیلان، تهویه و… نیز که از اولین تولید کنندگان چیلر در ایران هستند که از این کمپرسور در چیلر هایشان استفاده می کنند. اما امروزه بسیاری از چیلرهایی که در صنایع کارخانجات و تهویه مطبوع ساختمان ها کار می کنند ااز چیلر های آب خنک نوع پیستونی هستند. در هنگام تعمیر چیلر آب خنک با کمپرسور سیلندر پیستونی همزمان باید کندانسور آبی آن شستشو داده شود و همچنین برج خنک کننده نیز سرویس و شستشو شود تا کیفیت راه اندازی افزایش یابد.

تعمیر کمپرسور پیستونی چیلر نیز در سالهایی که مورد استفاده قرار می گیرد گاهی اتفاق می افتد که به دلیل عدم راهبری مناسب و یا استهلاک فرسوده شده و از کار می افتد. در این هنگام کمپرسور سیلندر پیستونی چیلر از شاسی جدا شده و جهت تعمیرات به کارگاه اعزام می شود، سپس پس از تعمیر کمپرسور، مجددا بر روی شاسی نصب و راه اندازی می گردد تا چیلر مورد بهره برداری مجدد قرار گیرد.

 

تعمیر چیلر آب خنک پیستونی

تعمیر چیلر آب خنک اسکرو

تعمیر چیلر آب خنک با کمپرسور اسکرو و کندانسور آبی شامل مراحل مختلفی است که شامل تعمیرات کمپرسور اسکرو چیلر، تعمیرات و سرویس برج خنک کننده چیلر، اسید شویی کندانسور، سرویس تابلو برق چیلر و یا تعمیرات اساسی چیلر آب خنک اسکرو است. اگر تمامی شرایط طراحی و نصب چیلر به خوبی صورت گرفته باشد این چیلر فقط بر اثر استهلاک دچار مشکل خواهد شد و نیاز به تعمیر چیلر آب خنک خواهد داشت.

به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی برخی از تکنسین های نصاب و راه انداز، متاسفانه چیلر در شرایط خوبی نصب و راه اندازی نمی شود و یا اینکه گاهی اوقات متاسفانه برخی از کارخانجات چیلر های تولیدی را با دقت کافی طراحی و تولید نمی کنند تا هزینه ها را کنترل کنند. از این رو این چیلرها پس از مدت زمان کوتاهی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر چیلر آب خنک با کمپرسور اسکرو دارند.

 

تعمیر چیلر آب خنک اسکرو

تعمیر چیلر آب خنک اسکرال

کمپرسور اسکرال یکی از کمپرسورهایی است که توسط کارخانه به صورت پلمپ تولید شده و به هیچ عنوان قابل تعمیر نیستند، به همین دلیل هنگام تعمیر چیلر آب خنک اسکرال فقط باید کمپرسور را با طبق نمونه و نو تعویض نمود. کمپرسور اسکرال دارای سیستمی یکپارچه است که به علت چرخشی بودن آن دارای صدا و لرزش کمتری نسبت به دیگر کمپرسورها است و معمولا در مینی چیلر ها از کمپرسورهای اسکرال استفاده می شود. تعمیرات چیلر با کندانسور آبی و کمپرسور اسکرال دارای بخش های مختلف، تعویض کمپرسور اسکرال، شستشو کندانسور آبی و سرویس برج خنک کننده، اصلاحات تابلو برق و تعمیرات اساسی چیلر آب خنک اسکرال می شود.

 

تعمیر چیلر آب خنک اسکرال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =